Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электромагниттік толқындар шкаласы. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қорғану |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мектеп: №116 жалпы орта мектебі |
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
Электромагниттік толқындар шкаласы.Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қорғану жайлы мағлұмат беру, зиянды әсерден күнделікті өмірде қорғана білуге үйрету, бірін-бірі бағалауға баулу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Электромагниттік толқындар шкаласы. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қолдануын біледі. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Формулаларды қорыта алады |
||||||
|
Кейбір оқушылар: Есептер шығарғанда қолдана алады |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Ереже айтуда, есептер шығаруда физикалық терминдерді пайдаланып, сөйлей алады |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Электромагниттік толқындар шкаласы. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қорғану |
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: айтылымын жақсарту ауызша сөйлеу дағдылары дамиды, сұрақтар қоя алады. Таңбалар ережесін пайдаланып, физикалық символдарды дұрыс жаза алады. |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: топтарға бөлініп берілген тапсырмаларды талқылайды. |
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: эссе жазу |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Қазақстанда жаңа байланыс құралдарының дамуы. Сандық технология, оптикалық-талшықтық коммуника-циялық тораптар. Ұялы технологиялар және интернет |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 6 минут |
ІІ. Түрлі түсті шарлар арқылы ІІІ топқа біріктіру ІІ. Үй тапсырмасын «Стоп кадр» әдісі арқылы пысықтау |
Түрлі түсті шарлар сұрақтар |
||||
|
Ортасы 30 минут |
Жаңа сабақты оқушылар Джигсо әдіс бойынша бір-бірлеріне түсіндіреді. Ол үшін сыныпты үш топқа бөлемін Тақырыпты да осы үш топқа бөліп беремін. 1. Төменгі жиілікті толқындар. 6. Рентген сәулелері. 7. Гамма-сәуле шығару. Постер қорғайды. Электромагниттік толқындар шкаласы:
Т
Қысқа толқынды қуатты радиостанциялар елді мекендерден алыста салыну керек. Телеорталық, радиолокатаорлық станциялардың айналысында арнайы санитарлық қорғаныс аймақтары құрылады. Кернеуі 750 кВ-тан жоғары болатын электр жеткізу тораптары тұрғын үйлерден кем дегенде 300 м қашықтықта орналасуы тиіс. Жоғары жиілікті желілер орналасқан жердің бәрінде де қорғаныс шаалары ескерілуі керек. Теледидар хабарларын кем дегенде 2,5-3,4 м қашықтықтан көрген дұрыс. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың адам организміне әсері оның тербеліс жиілігіне байланысты. Жиілік жоғары болғанда зиянды әсер күшейе түседі. Электромагниттік толқындар алысқа тарала алады, сондықтан олардың адамға әсерінің қауіптілігі сақталады. Жауаптар: І топ 1.Радиолокация-радиотолқындар арқылы объектінің тұрған орнын дәл анықтау 2.Электромагниттік толқын - электромагниттік өрістің кеңістікте таралуы 3.Модуляция - таратқыштан қабылдағышқа жететін электромагниттік толқынның параметрлерінің бірін өзгерту 4.Максвелдің электромагниттік өріс теориясы - кеңістікте өзгеретін магнит өрісі құйынды электр өрісін тулыралы және керісінше... 5.Детекторлау - жоғары модуляцияланған тербелістен жиілігі төмен тербелістерді бөліп алу ІІ топ 1.Электромагниттік толқын дифракциясы –э лектромагниттік толқындардың бөгеттерді орағыта өтуі 2.Электромагниттік толқын интерференциясы - екі когерентті толқындардың қабаттасуынан кеңістікте қорытқы толқындардың күшеюі не бәсеңдеуі 3.Айнымалы ток - тізбекте орныққан еріксіз электромагниттік тербелістер 4.Электромагниттік толқынның қасиеттері - жұтылу, шағылу, сыну, поляризацияланған, интерференция, дифракция байқалады 5.Электромагниттік тербеліс - зарядтың, ток күшінің, кернеудің периодты өзгеруі ІІІ топ 1.Трансформатор - электр энергиясын тарататын желілерде кернеуді жоғарлату не төмендету үшін қолданылатын құрал 2.Когерер - ішінде темір үгінділері бар екі электродты түтік 3. Ток генераторы – кез келген энергияны электр энергиясына айналдыратын құрылғы 4.Герц вибраторы - ашық тербелмелі контур 5.Тербелмелі контур - катушка мен конденсатордан тұратын жүйе |
Оқулықтар, флипчарт, Стикер, қайшы, плакаттар, карталар |
||||
|
Аяқталуы 4 минут |
Қорытынды: Мен сабақты бекіту үшін "Сұрақ жауап" әдісін қолданамын. Оқушыларға бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды. 1. Төменгі жиілікті толқындар дегеніміз не? 2. Радиотолқындар дегеніміз не? 3. Инфрақызыл сәулелер дегеніміз не? 4. Көрінетін жарық дегеніміз не? 5. Ультракүлгін дегеніміз не? 6. Рентген сәулелері дегеніміз не? 7. Гамма-сәуле шығару дегеніміз не? Бағалау. Критерий арқылы бағалайды Үйге тапсырма Электромагниттік толқындар шкаласы. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қолдану |
Түрлі -түсті қағаздар Стикерлер |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
Үлгерімі төмен оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беремін. |
|
Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту. Оқушыларды өз-бетінше ізденуге, бағалауға, адамгершілікке тәрбиелеу. |
||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болы ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінен не білдім?
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Электромагниттік толқындар шкаласы. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері" 11-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электромагниттік толқындар шкаласы. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қорғану |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мектеп: №116 жалпы орта мектебі |
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
Электромагниттік толқындар шкаласы.Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қорғану жайлы мағлұмат беру, зиянды әсерден күнделікті өмірде қорғана білуге үйрету, бірін-бірі бағалауға баулу |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Электромагниттік толқындар шкаласы. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қолдануын біледі. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Формулаларды қорыта алады |
||||||
|
Кейбір оқушылар: Есептер шығарғанда қолдана алады |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Ереже айтуда, есептер шығаруда физикалық терминдерді пайдаланып, сөйлей алады |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Электромагниттік толқындар шкаласы. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қорғану |
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: айтылымын жақсарту ауызша сөйлеу дағдылары дамиды, сұрақтар қоя алады. Таңбалар ережесін пайдаланып, физикалық символдарды дұрыс жаза алады. |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: топтарға бөлініп берілген тапсырмаларды талқылайды. |
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: эссе жазу |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Қазақстанда жаңа байланыс құралдарының дамуы. Сандық технология, оптикалық-талшықтық коммуника-циялық тораптар. Ұялы технологиялар және интернет |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 6 минут |
ІІ. Түрлі түсті шарлар арқылы ІІІ топқа біріктіру ІІ. Үй тапсырмасын «Стоп кадр» әдісі арқылы пысықтау |
Түрлі түсті шарлар сұрақтар |
||||
|
Ортасы 30 минут |
Жаңа сабақты оқушылар Джигсо әдіс бойынша бір-бірлеріне түсіндіреді. Ол үшін сыныпты үш топқа бөлемін Тақырыпты да осы үш топқа бөліп беремін. 1. Төменгі жиілікті толқындар. 6. Рентген сәулелері. 7. Гамма-сәуле шығару. Постер қорғайды. Электромагниттік толқындар шкаласы:
Т
Қысқа толқынды қуатты радиостанциялар елді мекендерден алыста салыну керек. Телеорталық, радиолокатаорлық станциялардың айналысында арнайы санитарлық қорғаныс аймақтары құрылады. Кернеуі 750 кВ-тан жоғары болатын электр жеткізу тораптары тұрғын үйлерден кем дегенде 300 м қашықтықта орналасуы тиіс. Жоғары жиілікті желілер орналасқан жердің бәрінде де қорғаныс шаалары ескерілуі керек. Теледидар хабарларын кем дегенде 2,5-3,4 м қашықтықтан көрген дұрыс. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың адам организміне әсері оның тербеліс жиілігіне байланысты. Жиілік жоғары болғанда зиянды әсер күшейе түседі. Электромагниттік толқындар алысқа тарала алады, сондықтан олардың адамға әсерінің қауіптілігі сақталады. Жауаптар: І топ 1.Радиолокация-радиотолқындар арқылы объектінің тұрған орнын дәл анықтау 2.Электромагниттік толқын - электромагниттік өрістің кеңістікте таралуы 3.Модуляция - таратқыштан қабылдағышқа жететін электромагниттік толқынның параметрлерінің бірін өзгерту 4.Максвелдің электромагниттік өріс теориясы - кеңістікте өзгеретін магнит өрісі құйынды электр өрісін тулыралы және керісінше... 5.Детекторлау - жоғары модуляцияланған тербелістен жиілігі төмен тербелістерді бөліп алу ІІ топ 1.Электромагниттік толқын дифракциясы –э лектромагниттік толқындардың бөгеттерді орағыта өтуі 2.Электромагниттік толқын интерференциясы - екі когерентті толқындардың қабаттасуынан кеңістікте қорытқы толқындардың күшеюі не бәсеңдеуі 3.Айнымалы ток - тізбекте орныққан еріксіз электромагниттік тербелістер 4.Электромагниттік толқынның қасиеттері - жұтылу, шағылу, сыну, поляризацияланған, интерференция, дифракция байқалады 5.Электромагниттік тербеліс - зарядтың, ток күшінің, кернеудің периодты өзгеруі ІІІ топ 1.Трансформатор - электр энергиясын тарататын желілерде кернеуді жоғарлату не төмендету үшін қолданылатын құрал 2.Когерер - ішінде темір үгінділері бар екі электродты түтік 3. Ток генераторы – кез келген энергияны электр энергиясына айналдыратын құрылғы 4.Герц вибраторы - ашық тербелмелі контур 5.Тербелмелі контур - катушка мен конденсатордан тұратын жүйе |
Оқулықтар, флипчарт, Стикер, қайшы, плакаттар, карталар |
||||
|
Аяқталуы 4 минут |
Қорытынды: Мен сабақты бекіту үшін "Сұрақ жауап" әдісін қолданамын. Оқушыларға бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды. 1. Төменгі жиілікті толқындар дегеніміз не? 2. Радиотолқындар дегеніміз не? 3. Инфрақызыл сәулелер дегеніміз не? 4. Көрінетін жарық дегеніміз не? 5. Ультракүлгін дегеніміз не? 6. Рентген сәулелері дегеніміз не? 7. Гамма-сәуле шығару дегеніміз не? Бағалау. Критерий арқылы бағалайды Үйге тапсырма Электромагниттік толқындар шкаласы. Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қолдану |
Түрлі -түсті қағаздар Стикерлер |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
Үлгерімі төмен оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беремін. |
|
Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту. Оқушыларды өз-бетінше ізденуге, бағалауға, адамгершілікке тәрбиелеу. |
||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болы ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінен не білдім?
|
||||||
шағым қалдыра аласыз
өменгі
жиілікті толқындар шығару












