Батыс Қазақстан
облысы
Казталов ауданы
Қоныс орта жалпы білім
беретін мектебінің
Қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің
мұғалімі Балдахова Алия
Алпамысовна
Сабақтың тақырыбы: «Ер
Төстік» ертегісі, қорытындылау 5 сынып
Сабақтың
мақсаты:
Оқушыларды халық ауыз әдебиетінің бір түрі-ертегі әлеміне
жетелеу, Ер Төстік
ертегісін қорытындылау барысында түрлі тапсырмалар
орындау;
ертегілерді талдай отырып оқушы білімін жинақтау, оларды
өзіндік пікірін
қалыптастыруға жетелеу; оқушыларды ұлтжандылыққа,
Отансүйгіштікке
тәрбиелеу;
Сабақтың типі: Білімді
жинақтап қорытындылау
Сабақтың түрі: саяхат
сабағы
Сабақтың әдісі: әңгімелесу, ой қозғау, сөзжұмбақ әдісі, оқулықпен
жұмыс,кестемен жұмыс
Пәнаралық байланыс: тарих
Сабақтың көнекілігі: интерактивтік тақта, тапшамалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
бөлімі.
Оқушылармен амандасу,
түгелдеу,
зейінін сабаққа аудару.
Балалар, біздің бүгінгі
сабағымыз Ер Төстік еретегісіне саяхат сабағы. Біз ертегіні аяқтай
келген болатынбыз.
- Ертегідегі Төстіктің
достары кім еді?
- Бізге бүгінгі сабақта сол
Ер Төстіктің достары тапсырмалар беріп отыр, сол тапсырмаларды
орындауға дайынсыздар ма?
ІІ. Желаяқ. Үй
тапсырмасын тексеру
Тест-интервью кестесі
Сұрақ
|
Жауап
|
Ерназардың сегіз
ұлы қалай жоғалды?
|
|
Ер Төстік өзінің
ағалары бар екенін кімнен білді?
|
|
Перінің қызы
Бекторының айласы
|
|
Ер Төстіктің
серігі екеуі қандай қиыншылықтарға тап болды?
|
|
Бапы ханның
Төстікке берген бұйрығы?
|
|
Шойынқұлақтың
жанының жасырылған жері?
|
|
ІІІ. Саққұлақ.
Оқулықпен жұмыс.
“Ер Төстік” ертегісінің
шарықтау шегі.
Оқулықтан оқу.
ІІІ. Таусоғар.
Тапсырма.
1-кесте
Жырдың кейіпкерлері
|
Ұнаған кейіпкер
|
Қасиеті
|
|
|
|
2-кесте
№
|
Кімдердің сөзі
|
Кемпір
|
Ерназар
|
Кенжекей
|
Жалмауыз
кемпір
|
Анасы
|
Ер
Төстік
|
1
|
«Кемпір,
сүйінші! Керулі тұрған кер биенің төстігі майлы көрінеді, бол,
жылдам, асып жібер»
|
|
|
|
|
|
|
2
|
«Ертеден қара кешке бүйтіп жар
қуалап, торғай атқанша, тентіреп кеткен сегіз ағаңды тауып алсаң
болмай ма?»
|
|
|
|
|
|
|
3
|
«Сегіз ағаңның
бары рас еді, жұт жылы кетіп еді, содан қайтқан жоқ. Қайда
жүргендерін білмейміз.»
|
|
|
|
|
|
|
4
|
«Әкем маған
жылқыдан таңдатсын Шалқұйрық атты берсін, жасаудан ақ сырмалы
сауытты берсін, түйеден Құба інгенді берсін.»
|
|
|
|
|
|
|
5
|
«Тұрсам отыра алмаймын, шырағым,
отырсам тұра алмаймын, шырағым, әперуге әлім жоқ, нашар
адаммын.»
|
|
|
|
|
|
|
6
|
«Жер үстіне
шығып, еліме қайтқым келеді»
|
|
|
|
|
|
|
Сергіту сәті.
3-кесте
Сұрақ
|
Ия
|
Жоқ
|
Себебі
|
Ер Төстіктің ағаларын іздеуі дұрыс
болды ма?
|
|
|
|
Ер Төстік қиял-ғажайып ертегіге
жатады ма?
|
|
|
|
ІҮ. Көлтауысар.
Сабақты бекіту
Ертегінің мазмұнын
білесіңдер, олай болса, мына сөзжұмбақты шешіп көрелік.
Ү. Үйге тапсырма беру.
1. Ертегі мәтінін оқу.
2. «Егер мен Ер Төстік
болсам...» шығарма жазып келу.
ҮІ. Бағалау.
- Сабақ аяқталды.
- Сау болыңдар!