Материалдар / Ашық сабақ. "Ертегідегі Кендебайдың ерліктері" 5-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. "Ертегідегі Кендебайдың ерліктері" 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал 5-сыныппен қазақ тілі сабағында өткізген ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қазан 2024
104
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының оқу-ағарту министрлігі

97 Сұраншы батыр атындағы ЖББМ

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

«Ертегідегі Кендебайдың ерліктері»

(сабақтың тақырыбы)


Бөлім:Таза, мінсіз асыл сөз

Пәні: қазақ әдебиеті

Күні: 17.09.2024ж

Мұғалімнің аты-жөні: Есжанова.Г.Н


Сынып: 5 «Ә»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ертегідегі Кендебайдың ерліктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.3.1-көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

Сабақтың мақсаты

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портретін анықтау;

Кейіпкердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды;

Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіру, көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу, өз көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолдану.

Құндылықтарға баулу

3-құндылық. Әділдік және жауапкершілік

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар назарын сабаққа аудару.

Түгелдеу


Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен бақыттымын ...»

Оқушылар ары қарай жалғастырып, өздерің қалай бақытты екендіктерін айтады. Мысалы: «Мен бақыттымын, себебі менің ата-анам бар» деген сияқты ойларын жалғастырулары тиіс.



Қызығушылықты ояту. ЖИ «Wordwall» платформасы арқылы сюжеттік-композициялық жоспарына талдау жасайды.





Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Оқушылар назарын сабаққа аудару.






Оқушылар ертегінің сюжеттік-композициялық жоспарын құрады. Осылай оқушылардың ертегі мазмұнын қаншалықты меңгергендігі аңғарылады.


Ауызша кері байланыс беру. Жақсы!

Тамаша!

Дескриптор:

-Ертегінің сюжеттік-композициялық жоспарын құрады.

1 балл

ҚБ «Асықтар»

арқылы бағалау



5-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы




ЖИ «Wordwall»


Сабақтың ортасы







































Мағынаны тану.

  • Балалар, кейіпкер, образ, бейне, портрет ұғымдары жайлы не білесіздер?



1-тапсырма. Бейнежазбаны көру арқылы «Кендебай қандай адам?» - деген сұраққа жауап беру. Picture 1 «Додекаэдр» әдісі арқылы төмендегі сызба көмегімен басты кейіпкеріміздің образын сипаттау.



  1. Кейіпкер образы

  2. Сыртқы бейнесі

  3. Іс-әрекеті

  4. Сөзі, пікірі

  5. Мінезі

  6. Көңіл-күйі





2-тапсырма. ЖИ. «Virbo» платформасы бойынша шығарма үзіндісін тыңдап, үзіндіде қандай оқиға болғанын жаздырту.

Күндерде бір күн Кендебай аң аулап, алысқа ұзап кетіпті. Жолда қозы бағып жүрген бір балаға кездесіпті. Бала еңіреп, жылап жүр екен. Кендебай жетіп келіп: - Көзің жасты, көкірегің қайғылы неткен жансың? – деп сұрапты. Баланың басы таз, киімі өрім-өрім екен. - Ардақтаған анаңды алса, төгілмей ме ырысың? Асқар таудай әкеңді алса, көрген күнің құрысын! – деп жылап қоя беріпті.





Тапсырма

Жауабы

Қандай оқиға болды?


Қай кейіпкер оқиғада кездесті?


Қайда болғанын жаз?




Бекіту. «Кинолента» әдісі арқылы Кендебайдың ерліктерін сипаттау.



  1. Ертегі кейіпкерінің образын ашатын қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?



  1. Кендебайдың тұлпарындай аттар бүгінгі күні кездесе ме?



  1. Кендебайдың орнында болсаңдар, сендер не істер едіңдер, қандай шешім қабылдар едіңдер?



Оқушылар кейіпкер, образ, бейне, портрет ұғымдары жайлы білім алады.






Кейіпкердің сыртқы бейнесін сипаттайды;

Кейіпкердің сөзі, пікірі арқылы қандай адам екенін анықтайды, дәлел келтіреді;

Мінезін сипаттайтын іс-әрекеттерін анықтайды;

Кейіпкердің көңіл күйін анықтайды;

Іс-әрекетін анықтайды, ойын дәлелдейді.
















Шығарма үзіндісінде қандай оқиға болғанын жазады;

Шығармадағы кейіпкерлерді анықтайды;

Оқиға орнын сипаттап жазады.
















«Кинолента» әдісі арқылы Кендебайдың ерліктерін сипаттап, сұрақтарға жауап береді.










Дескриптор:

-Кейіпкердің сыртқы бейнесін сипаттайды;

-Кейіпкердің сөзі, пікірі арқылы қандай адам екенін анықтайды, дәлел келтіреді;

-Мінезін сипаттайтын іс-әрекеттерін анықтайды;

-Кейіпкердің көңіл күйін анықтайды;

-Іс-әрекетін анықтайды, ойын дәлелдейді.

5 балл

ҚБ «Бәйге»

арқылы бағалау



Дескриптор:

-Шығарма үзіндісінде қандай оқиға болғанын жазыңыз;

-Шығармадағы кейіпкерлерді анықтаңыз;

-Оқиға орнын сипаттап жазыңыз.

3 балл

ҚБ «Бәйге»

арқылы бағалау






Дескриптор:

-Кендебайдың ерліктері туралы әңгімелеп, сұрақтарға жауап береді.

1 балл

ҚБ

«Бәйге»

арқылы бағалау



«Керқұла атты Кендебай» ертегісі




https://www.youtube.com/watch?v=hBZWiPQCVEI&t=9s



Picture 1

«Додекаэдр»
























ЖИ. «Virbo»





















Кинолента суреттер

Сабақтың соңы



Рефлексия. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім?


Бағалау

Үй жұмысы

Ғажайыпқа толы ертегілерді оқыдыңдар, ертегі кейіпкерлері мен таныстыңдар. «Ертегілер еліне саяхат» тақырыбына өздеріңе ұнаған ертегі мазмұнын суреттер арқылы беріңдер.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!