Ашық сабақ Фигураның ауданы және оның қасиеттері 8-сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Фигураның ауданы және оның қасиеттері 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
 фигуралардың ауданы ұғымын түсінеді;  ауданның өлшем бірлігі - квадрат сантиметр (мм; м) туралы біледі;  Фигуралардың ауданын ұсақ шаршыларға немес бөліктерге бөліп есептеуді түсінеді және қолданады;  Фигураның белгісіз элементін (ені, ұзындығы, ауданы) басқа екеуі бар болғанда таба алады;  аудандарды салыстырудың қарапайым әдістерін біледі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:

Жанысбаева Улбике Абилдаевна

Пән/Сынып:

8 «ә»сынып

Күні:

14.01.2025

Тарау немесе бөлім атауы:

Аудан

Сабақтың тақырыбы:

Фигураның ауданы және оның қасиеттері

Оқу мақсаты:

8.1.3.9

көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;

Бағалау критериі:

  • фигуралардың ауданы ұғымын түсінеді;

  • ауданның өлшем бірлігі - квадрат сантиметр (мм; м) туралы біледі;

  • Фигуралардың ауданын ұсақ шаршыларға немес бөліктерге бөліп есептеуді түсінеді және қолданады;

  • Фигураның белгісіз элементін (ені, ұзындығы, ауданы) басқа екеуі бар болғанда таба алады;

  • аудандарды салыстырудың қарапайым әдістерін біледі

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 мин


Ұйым дас

тыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Фигураның ауданы және оның қасиеттері тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;

Үй тапсырмасын қорытындылау.

  • Пифагор теоремасы.

  • Пифагор қашан өмір сүрді?

  • Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы дегеніміз не?

  • Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы дегеніміз не?

  • Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі дегеніміз не?

  • Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі дегеніміз не?

Амандасады.

Үй тапсырмасын айтады.

І.Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал орнату.





Үй тапсырмасын тексеру.





Сұрақтарға жауап береді.


«Басбармақ» әдісімен бағалайды.






Смайлик арқылы бағалау:










Оқулық


10мин

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ меңгерту.

Анықтама. Аудан фигураның ішкі беті. Ол өзінің бетіне сиятын бірліктердің санымен өлшенеді. Ауданды өлшеу кесінділердің ұзындықтарын өлшеуге ұқсас таңдап алынған өлшем бірлігінің көмегімен жүзеге асады. Сондықтан алдымен оның өлшем бірлігін таңдап алуымыз керек. Ауданды латынның S бас әрпімен белгілейді.

Анықтама. Егер фигураны саны шектеулі үшбұрыштарға бөлу мүмкін болса, онда оны жай фигура деп атаймыз.

Суретте бейнеленген ABCDEF фигурасын ABCACDADEAEF үшбұрыштарына бөлуге болады. Сондықтан ол жай Сыныпқа фигураның ауданы ұғымы жайлы сұрақ қою.

Аудан дегеніміз не?

Оны өлшеу қалай жүзеге асырылады?

«Кімде қандай жауап нұсқасы бар?» деп оқушылардың назарын аудару. Бір қарағанда қарапайым сұрақ, бірақ жауап беру оңай емес.

Оқушылардың нұсқаларын тыңдап болғаннан соң, слайдтан нақты жауапқа назар аударту.

Жауап:

  • Аудан дегеніміз жазық беттегі кеңістіктің бөлігі.

  • Ауданды өлшеу үшін осы фигураның құрамына енетін шаршылардың санын есептейміз.

  • Ол шаршының өлшемі әртүрлі болуы мүмкін. Көп жағдайда қабырғасының ұзындығы 1 см болатын шаршы қолданылады.

Оны біз шаршы сантиметр немесе см2 дейміз

фигура саналады.


Shape1









«Басбармақ» әдісімен бағалайды.




Оқулық









Слайд

Сызғыш

25

минут












Бекіту тапсырмасы

Тапсырма 1

Екі фигураның ауданын салыстырыңыз.

Қайсысы үлкен?

  Тапсырма 2

Суреттегі алақанның ауданы неге тең?

Дұрыс емес фигураның ауданын табу өте қиын. (Әр шаршы 1 см2.)

  1. Ең алдымен толық шаршыларды санап шығыңыз.

  2. Толық емес шаршылардың әрбір жұбы, яғни екеуі бірге толық 1 шаршыны береді.

Тапсырма 3

Фигуралардың аудандарын табыңыз.

Оқушылар берілген фигуралардың аудандарын берілген бірліктермен сипаттап шығады.

Picture 3 Picture 3 Picture 3 Picture 3

Өз бетімен жұмыс.



Picture 5





Аудан =11см2













Жауабы: 70 см2.









Picture 3









Оқулықпен жұмыс.

1, №3.

Дескриптор:

Білім алушы

өрнектерді негізгі тепе- теңдіктер түріне әкеледі;



-























Қ.Б: «Бас бармақ»


Дескриптор:

-Берілген фигураның ауданан таба алады;

-Аудан және тағы бір қабырғасы берілгенде, белгісіз элементті анықтай алады;

-Тор көзді парақта берілген кез келген фигураның ауданан шаршыларды санау арқылы септей алады







Интернет ресурс тары































Оқулық








Жеке жұмыс

Тапсырма 1. Қажеттіні тауып, бос ұяшықты толтырыңыз.

Shape2 Shape3 Shape4 Shape5

Тапсырманы орындайды.

Бағалау критерийлері:

  • Берілген фигураның ауданан таба алады;

  • Аудан және тағы бір қабырғасы берілгенде, белгісіз элементті анықтай алады;

  • Тор көзді парақта берілген кез келген фигураның ауданан шаршыларды санау арқылы септей алады.



Парақша лар

5 мин







Бүгінгі сабақта: Фигураның ауданы және оның қасиеттерін біледі.

Кері байланыс.

Білемін

Білдім

Білгім келеді






Үйге тапсырма. №2, №4..

Тақырыпты меңгергенін анықтау






Кері

Байланыс




Бағалау парағы арқылы бағаланады.


Оқулық


Смирнов В.А, Тұяқов Е.А

Алматы «Мектеп»








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2025
213
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі