|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
Мектеп:»Қоссейіт» жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумабаева Акжамал Исаевна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:11 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламдық жылыну: себептері,салдары,шешу жолдары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.3.2.1 жаһандық жылынудың себеп-салдарын болжау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1.Жаһандық жылынудың қоршаған ортаға әсерін анықтау 2.Ғаламдық жылынуға әсер ететін антропогендік факторларды зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Қоршаған ортаға антропогендік фактордың оң және теріс әсерін талдайды. 2. Ғаламдық жылыну проблемасын шешудің жолдарын қарастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Сыни тұрғыдан ойлау Ғылыми зерттеу дағдылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: климат, атмосфера, температура, экология, жаһандық жылыну Қарастырылатын сұрақтар: 1.Табиғаттағы апаттар неліктен көбейді? 2.Жаһандық жылынудың проблемасын шешудің қандай жолдары бар? 3.Табиғатты қорғау үшін жасалып жатқан жұмыстар жеткілікті ме? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Азаматтық жауапкершілік, қамқорлық көрсету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих – алғашқы кезеңдердегі табиғаттың жағдайы Химия – әртүрлі химиялық заттардың табиғатқа әсер етуі География – табиғаттағы апатты аймақтарды анықтауы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.3.2.3.Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3мин 5мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.«Тарсия» әдісі арқылы қағаз қиындыларындағы сұрақтар мен жауаптарды үйлестіре отырып, фигура құрастырады.
1.Адамның табиғатқа әсер етіп отырған зиянды әрекеттерін атап көрсет. 2.Қоршаған ортадағы антропогендік мәселелерді қалай шешуге болады? 3.Жасалып отырған іс-шаралар қаншалықты нәтижесін көрсетуде? 1.Өндіріс орындары шектен тыс улы газдарды шығаруды азайту. 2.Ғаламдық және жергілікті жұмыстарды күшейту керек. 3.Химиялық қалдықтарды өзен аңғарларына төкпеу,әрбір жеке тұлға табиғаттың қалпына келуіне өз үлесін қосу. Дескрипторлар: 1.Қағаз қиындыларымен сұрақтың дұрыс жауаптарын үйлестіреді. 2.Проблемалық мәселелерді шешу жолдарын іздестіреді. ҚБ. Оқушылардың өзін-өзі бағалауы |
Түрлі-түсті қағаз қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ.Оқушылар оқулықтағы 145-149б аралығындағы мәтінмен танысады, төменде берілген тапсырмаларды орындайды.
1тапсырма. «Суретті әңгімеле» әдісі Интербелсенді тақтада суреттер көрсетіледі, оқушылар суреттерге қарап әңгімелейді. Мәселелерді талқылайды, үздік жауаптар сынып алдында қорғалады.
ҚБ.Мұғалімнің ауызша мадақтауы
2-тапсырма «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі. А-топтың оқушылары төмендегі сұрақтарға жауап береді. 1. Климаттың күрт өзгеруінің себебі неде? 2. Дүниежүзіндегі апатты жағдайлар неліктен көбейді?щщт В-топтың оқушыларына арналған сұрақтар: 3.Дүниежүзілік экологиялық іс-шаралар нәтижесін көрсетті ма? 4.Экологиялық мәселелерді шешуде атсалысып жатқан елдерді ата. С топ оқушылары мұғалімнің алдын ала дайындаған мақалдарын сұрақтармен сәйкестендіреді. 5. Жеке тұлға ретінде табиғатқа біздің қандай көмегіміз қажет? 6. Жаһандық жылыну бүкіл елге әсер ете ме?
1.Қыстың көзі қырау 2.Табиғат жер байлығы Батырлар ел байлығы 3.Жер тағдыры – ел тағдыры 4.Егесіз ел азар, Иесіз жер тозар.
Дескрипторлар:
ҚБ. Екі жұлдыз бір тілек әдісі
3-тапсырма Жетістік ағашы арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі. Сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді. Қатесіз жауап берген оқушыға жасыл түс беріледі. +1-2 қате болса сары түс беріледі,ал 3-4 қате болса қызыл түс беріледі.
1.Табиғатқа шектен тыс зиян келтіріп жатқан мемлекеттерді ата А. АҚШ Б. Өзбекстан С.Қырғызстан Д. Қытай Е. Германия 2.Табиғаттағы антропогендік апаттарды ата А. Жауын-шашын Б.Тұман С. Орманды өртеу Д. Қар көшкіні Е. Жанартаудың атқылауы 3. Соңғы жылдары Жердің температурасы қанша градусқа көтерілген? А.0,5 Б. 1 С. 3 Д. 2 Е.1,5 4.Антропогендік фактордың әсерінен болатын жағдай А. Цунами Б.Жаһандық жылыну С. Жануарлардың азайып кетуі Д. Қар жауу Е. Ауа райының салқындауы 5.Климаттың күрт өзгеру себебін анықта А. Өздігінен өзгеру Б. Жан-жануарлардың әсері С. Адамның іс-әрекеті нәтижесінде Д. Ракетаның ұшуы Е. Халық санының артуы
Дескрипторлар: 1.Тесттің бірнеше жауаптарын анықтайды. 2. Жаһандық жылынудың себеп-салдарын ажыратады. 3. Табиғат пен адам арасындағы байланысты зерттейді. 4. Жаһандық жылынуды тоқтатудың жолдарын қарастырады.
ҚБ. Өзін-өзі бағалау әдісі |
Оқулық (Алматы «Атамұра» 2020А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т. Ибраимова, С.А. Куприй) 11 сынып 2 бөлім Интербелсенді тақта Суреттер
Карточкалар таратылады.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жумабаева Акжамал Исаевна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ "Ғаламдық жылыну: себептері,салдары,шешу жолдары"Материал туралы қысқаша түсінік
Әдістемелі көмек
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







