Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
VІІІ бөлім. «Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
07.03.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.1.3.1. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу. 7.3.2.1 . Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалым мәтінін түсініп, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырату; Жанрлық және стильдік ерекшелігін ескеріп, көркемдегіш құралдарды орынды қолданып, шағын әңгіме құрастыру. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Мен сені сыйлаймын!Себебі...» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр жұп бір-бірлеріне жылы сөздерін айтады. |
|
|
||||
|
8 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. 10-тапсырма.138-бет.Жасап келген Фотоколлаждарын сыныпта қорғайды. 1-тапсырма. «Банкомат» ойыны арқылы сұрақтарға жауап беріп, әр дұрыс жауапқа ақша алады. Оқыту түрі: Жеке жұмыс
ГМО өнімдеріне байланысты берілген сұрақтарға жауап беру арқылы, сабағымыздың тақырыбын анықтайды. 1.Жартылай дайын өнім дегеніміз не? 2.Олардың адам денсаулығына тигізер зияны бар ма? 3.Сен жартылай дайын өнімдерді жиі пайдаланасың ба? Не себепті?
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. WardWall платформасында орыны ауысқан сөздер арқылы сабақ мақсатын анықтаңыз. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
10-тапсырма.138-бет.Жасап келген Фотоколлаждарын сыныпта қорғайды. «Банкомат» ойыны арқылы сұрақтарға жауап беріп, әр дұрыс жауапқа ақша алады. Берілген жұмбақтардың шешімін табады. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«Банкомат» ойыны арқылы әр дұрыс жауап үшін алған ақшасымен бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://wordwall.net/play/53458/556/874
|
||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Болжам кесте» Топқа біріктіру. Flippity платформасы арқылы оқушыларды топтарға біріктіреді. №2 тапсырма.Мәтінді мұқият тыңдап,мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратыңыз.
Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады. Мақсатқа оралу: Тыңдалым мәтінін түсініп, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырату. |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Тыңдалым мәтінін тыңдап, мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратады.
Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: Тыңдалым мәтінінен факті мен көзқарасты ажыратады. Дескриптор: -Фактіні анықтайды; -автордың көзқарасын ажыратады. . «Диірмен» әдісі. Түрі- өзара бағалау Топтар дескрипторға сүйене отырып, дұрыс жауап берген топтар бірін-бірі +1 ақыл беру арқылы бағалайды.
|
7-сынып қазақ тілі Алматы «Атамұра» 2017 ж. Қосымова Г., Рахметова Р.
|
||||
|
9 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №3- тапсырма. Суретті пайдаланып, 80-100 сөзден тұратын шағын әңгіме құрастырыңыз. Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен қазіргі жастар фастфуд өнімдеріне әуес? 2.ГМО бар өнімдер адам денсаулығына зиян деп ойлайсыз ба?
ЕББҚ бар оқушыға көркемдегіш құралдардың анықтамасы мен мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: Әңгіме жазу арқылы ойлау, көркем жазу дағдысы қалыптасады.
Мақсатқа оралу: Жанрлық және стильдік ерекшелігін ескеріп, көркемдегіш құралдарды орынды қолданып, шағын әңгіме құрастыру. |
Суретті пайдаланып, шағын әңгіме құрастырады.
Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі:
Дескриптор: - әңгіменің жанрлық және стильдік ерекшеліктерін сақтайды;1б - көркемдегіш құралдарды қолданады;1б - әңгімені тақырыпқа сай жазады.1б -сөз санын сақтайды;1б -Орфографиялық нормаға сай жазады.1б ҚБ 5 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 3 минут
Рефлексия 3 минут
Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Бір сөйлем» әдісі арқылы оқушылар сабақта меңгергендерін қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Білім шыңы» әдісі . Берілген сілтеме арқылы кіріп жазады.
Үйге тапсырма: 5-тапсырма.140-бет.Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар туралы сызба дайындаңыз
|
Бір сөйлем» әдісі арқылы оқушылар сабақта меңгергендерін қорытындылайды.
Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар туралы сызба дайындайды. Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады
Шектік балл- 6 6- 10 балл 4-5- 8 балл 3- 6 балл 2- 2 балл |
|
1-тапсырма. Семантикалық картаны толтырып, талдау.
|
№ |
Мысалы |
қаратпа |
Қыстырма |
одағай |
|
1 |
Кел, балалар, оқылық! |
|
|
|
|
2 |
Тәйт, қалжынды қой. |
|
|
|
|
3 |
Қысқасы, мүмкін, осы дұрыс болар. |
|
|
|
|
4 |
Біздің үйге, қалқам, тезірек жет! |
|
|
|
|
5 |
Әй, көзіне қара! |
|
|
|
Ұлы ерлікке тағзым!
Әңгіме құрастыру, 10-15 сөйлем.Оқшау сөздерді қолдану.
№2 тапсырма.Мәтінді мұқият тыңдап,мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратыңыз.
|
Фактілер |
Көзқарастар |
|
|
|
Дескриптор:
- Фактіні анықтайды;
- автордың көзқарасын ажыратады


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар" 7-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
VІІІ бөлім. «Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
07.03.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.1.3.1. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу. 7.3.2.1 . Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалым мәтінін түсініп, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырату; Жанрлық және стильдік ерекшелігін ескеріп, көркемдегіш құралдарды орынды қолданып, шағын әңгіме құрастыру. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Мен сені сыйлаймын!Себебі...» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр жұп бір-бірлеріне жылы сөздерін айтады. |
|
|
||||
|
8 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. 10-тапсырма.138-бет.Жасап келген Фотоколлаждарын сыныпта қорғайды. 1-тапсырма. «Банкомат» ойыны арқылы сұрақтарға жауап беріп, әр дұрыс жауапқа ақша алады. Оқыту түрі: Жеке жұмыс
ГМО өнімдеріне байланысты берілген сұрақтарға жауап беру арқылы, сабағымыздың тақырыбын анықтайды. 1.Жартылай дайын өнім дегеніміз не? 2.Олардың адам денсаулығына тигізер зияны бар ма? 3.Сен жартылай дайын өнімдерді жиі пайдаланасың ба? Не себепті?
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. WardWall платформасында орыны ауысқан сөздер арқылы сабақ мақсатын анықтаңыз. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
10-тапсырма.138-бет.Жасап келген Фотоколлаждарын сыныпта қорғайды. «Банкомат» ойыны арқылы сұрақтарға жауап беріп, әр дұрыс жауапқа ақша алады. Берілген жұмбақтардың шешімін табады. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«Банкомат» ойыны арқылы әр дұрыс жауап үшін алған ақшасымен бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://wordwall.net/play/53458/556/874
|
||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Болжам кесте» Топқа біріктіру. Flippity платформасы арқылы оқушыларды топтарға біріктіреді. №2 тапсырма.Мәтінді мұқият тыңдап,мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратыңыз.
Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады. Мақсатқа оралу: Тыңдалым мәтінін түсініп, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырату. |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Тыңдалым мәтінін тыңдап, мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратады.
Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: Тыңдалым мәтінінен факті мен көзқарасты ажыратады. Дескриптор: -Фактіні анықтайды; -автордың көзқарасын ажыратады. . «Диірмен» әдісі. Түрі- өзара бағалау Топтар дескрипторға сүйене отырып, дұрыс жауап берген топтар бірін-бірі +1 ақыл беру арқылы бағалайды.
|
7-сынып қазақ тілі Алматы «Атамұра» 2017 ж. Қосымова Г., Рахметова Р.
|
||||
|
9 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №3- тапсырма. Суретті пайдаланып, 80-100 сөзден тұратын шағын әңгіме құрастырыңыз. Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен қазіргі жастар фастфуд өнімдеріне әуес? 2.ГМО бар өнімдер адам денсаулығына зиян деп ойлайсыз ба?
ЕББҚ бар оқушыға көркемдегіш құралдардың анықтамасы мен мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: Әңгіме жазу арқылы ойлау, көркем жазу дағдысы қалыптасады.
Мақсатқа оралу: Жанрлық және стильдік ерекшелігін ескеріп, көркемдегіш құралдарды орынды қолданып, шағын әңгіме құрастыру. |
Суретті пайдаланып, шағын әңгіме құрастырады.
Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі:
Дескриптор: - әңгіменің жанрлық және стильдік ерекшеліктерін сақтайды;1б - көркемдегіш құралдарды қолданады;1б - әңгімені тақырыпқа сай жазады.1б -сөз санын сақтайды;1б -Орфографиялық нормаға сай жазады.1б ҚБ 5 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 3 минут
Рефлексия 3 минут
Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Бір сөйлем» әдісі арқылы оқушылар сабақта меңгергендерін қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Білім шыңы» әдісі . Берілген сілтеме арқылы кіріп жазады.
Үйге тапсырма: 5-тапсырма.140-бет.Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар туралы сызба дайындаңыз
|
Бір сөйлем» әдісі арқылы оқушылар сабақта меңгергендерін қорытындылайды.
Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар туралы сызба дайындайды. Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады
Шектік балл- 6 6- 10 балл 4-5- 8 балл 3- 6 балл 2- 2 балл |
|
1-тапсырма. Семантикалық картаны толтырып, талдау.
|
№ |
Мысалы |
қаратпа |
Қыстырма |
одағай |
|
1 |
Кел, балалар, оқылық! |
|
|
|
|
2 |
Тәйт, қалжынды қой. |
|
|
|
|
3 |
Қысқасы, мүмкін, осы дұрыс болар. |
|
|
|
|
4 |
Біздің үйге, қалқам, тезірек жет! |
|
|
|
|
5 |
Әй, көзіне қара! |
|
|
|
Ұлы ерлікке тағзым!
Әңгіме құрастыру, 10-15 сөйлем.Оқшау сөздерді қолдану.
№2 тапсырма.Мәтінді мұқият тыңдап,мәтіндегі факті мен көзқарасты ажыратыңыз.
|
Фактілер |
Көзқарастар |
|
|
|
Дескриптор:
- Фактіні анықтайды;
- автордың көзқарасын ажыратады


шағым қалдыра аласыз




