|
Пән: Математика Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ШҚО ББ «Мүмкіндігі шектеулі балаларға 1В – Геометриялық фигуралар арналған «Ақ ниет» мектеп – интернаты» КММ Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Наккажина Динара Какеновна Сынып: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
3.2. Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.3.2.3 – жазық фигуралардың модельдерінен және бөліктерінен композиция құрастыру. |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жазық фигуралардан композиция құрастырады. Көптеген оқушылар: Жазық фигуралардан және бөліктерінен бірнеше композиция құрастырады, талдайды. Кейбір оқушылар: Жазық фигура модельдерінен және бөліктерінен мазмұнды композиция құрастырады, өз жұмыстарын талдайды. |
|
|
Бағалау критерийі |
Жазық фигуралардан композиция құрастырады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаттары: Заттардың жиынға, белгілерге сай енуін түсіндіру және талқылау. Пән лексикасы және терминология: жазық геометриялық фигуралар, екі өлшемді форма, үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш ұғымдарын түсіну. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: Талқылау: • Неліктен оларды бірге топтастыру керек? • Бұл фигуралардың ортақ қандай белгілері бар? • Мұндай фигураларды қайда қолдандыңыз? Неліктен… екенін айта аласыз ба? • … дегеніміз шаршы, ал бұл жоқ? • … үш бұрышты дәптерді қолданамыз? Жазу: • Өз суреттеріңізде фигуралардың атауларын белгілеңіз. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» 4 – қадам. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсуін дамыту. Шығармашылық, ізденімпаздық қабілеттерін арттыра отырып, өмірде пайдалана білуге ұмтылады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу, көркем еңбек, геометрия. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
|
Бастапқы білім |
Оқушылар сурет салып, геометриялық фигураларды, шаблондарды қолдана білуі, кірпіштермен, кеңістіктік фигуралармен ойнау алуы керек, мысалы, конструкциялау. |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Психологиялық тренинг Қысқаша рефлексия Бағалау (С) Түсініктеме Өткен сабақты қайталау Бағалау (Д) Қысқаша рефлексия Ойлау дағдылары |
Шаттық шеңбері Мынау менің жүрегім, Бәрі осыдан басталған. Мынау басым ақылды, Барлық істі атқарған. Мынау менің оң қолым, Мынау менің сол қолым Барлық істі атқарған. -Жаттығу ұнады ма? -Қандай қимыл қозғалыс жасадыңыздар? ҚБ. Мадақтау түрінде -Жүрегімізбен сезініп, басымызбен ойлап, екі қолымызбен жұмыс жасап, сабағымыз сәтті өтсін. -Бүгін біз «Геометриялық фигуралар» ауылына саяхатқа шығамыз. Ол үшін өзеннен өтуіміз керек екен. Өзеннен немен өте аламыз? (қайықпен) Әрқайсымызда бір – бір қайықтан бар. Сонымен қатар өзеннен өту үшін, бірнеше кедергі тапсырмаларын орындауымыз қажет. Әрбір тапсырманы орындаған сайын өзімізді бағалап, желкендерді бояп отырамыз. (Бояғанға жеңіл болатындай кішірек суреттер). Сабақ соңында боялған қайықтарын өзенге жібереді.
Кеңістіктегі фигуралар мен жазықтықтағы фигуралар. Фигураларды көрсету, оқушылар қандай фигуралар екенін айтады. Екеуінің айырмашылығы неде? ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау -Сонымен біз нені байқадық? -Не түсініксіз болды? Білу, түсіну, талдау дағдылары дамиды. |
Өзеннің, қайықтың суреттері, әр оқушының қолына берілетін боялмаған желкенді қайық суреттері.
|
|
1 - Тапсырма Оқулықпен жұмыс Дескриптор Бағалау (С) Бағалау (ӨӨ) Қысқаша рефлексия Ойлау дағдылары |
«Кім жылдам?» 1. Көбелек қандай фигуралардан құрастырылған және нешеу? 2. Мысық қандай фигуралардан құрастырылған және нешеу? 3. Бақа қандай фигуралардан құрастырылған және нешеу? Осыдан біз нені байқадық? 1. Суретке назар аударады 2. Тапсырманы түсінеді 3. Фигураларды анықтайды 4. Фигураларды санайды ҚБ. Қолпаштау түрінде ҚБ. Бірінші желкенді бояу арқылы өздерін бағалап өтеді. -Нені байқадыңыздар? -Түсініксіз жағдайлар болды ма? Білу, түсіну, талдау дағдылары дамиды. |
Оқулық |
|
Сергіту сәті |
Әуенмен билеп, сергу |
|
|
Сабақтың ортасы 2 - Тапсырма Белсенді оқыту Ойын Тапсырма
Бағалау (ӨӨ) Қысқаша рефлексия Ойлау дағдылары 3 - Тапсырма Саралау тапсырмалары Топпен жұмыс Тапсырма «Топтастыру»
Құрастыру Бағалау (ӨӨ) Қысқаша рефлексия Ойлау дағдылары |
«Сиқырлы шаршы» Белсенді оқыту «Сиқырлы шаршы» ойыны арқылы жүзеге асырылады. Әрбір оқушыға бірнеше шаршы таратылып беріледі. Шаршылардан әртүрлі фигуралар қиыңыз. Шыққан фигуралардан аппликация құрастырыңыз. Дескриптор
Шыққан нәтиже арқылы деңгейлерін анықтау, 3 деңгей бойынша топқа бөлу. Мүмкін жағдайларды көрсету. ҚБ. Екінші желкенді бояу арқылы өздерін бағалап өтеді. -Осы тапсырмаларды орындай отырып, қандай қорытынды жасауға болады? -Өмірде пайдасы бар ма? -Қай кезде қолдануға болады? Білу, түсіну, талдау дағдылары дамиды. А деңгей Геометриялық фигураларды атаңыз. Фигуралардың суреттерін салып, топтастырыңыз. Дескриптор:
Б деңгей Берілген аппликацияда неше үшбұрыш бар? Неше дөңгелек бар? Неше шаршы бар? Санаңыз. Дескриптор:
С деңгей Алдарыңызға берілген Д3 фигуралардан композиция құрастырыңыз. Дескриптор:
ҚБ. Үшінші желкенді бояу арқылы өздерін бағалап өтеді. -Осы тапсырмаларды орындау арқылы өздеріңе қандай ой түйдіңіздер? -Қай тапсырма қиындық туғызды? -Қандай міндеттер аламыз? Білу, түсіну, талдау, қолдану дағдылары дамиды |
Қиынды шаршылар
Шаблондар
Геометриялық фигуралары бар суреттер
Д3 фигуралары
|
|
Сабақтың соңы Қорытынды рефлексия Әдіс Кері байланыс |
«Еркін микрофон» әдісі бойынша ауызша жүргізіледі. -Бүгінгі сабақтан өздеріңізге не алдыңыздар? - Не ұнады? - Өмірде қажетті деп ойлайсыздар ма? Серуенге шыққан желкенді қайықтарының боялған түстерін талдай отырып, күнге белгі қою. Жасыл түс – Қалымнан бәрі келді. Керемет. Сары түс – Талпындым, бәрі жақсы. Қызыл түс – Өкінішке орай, мен көмекке жүгіндім.
|
Микрофон Стикер.
Ауа райындағы 3 құбылыс салынған сурет. |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Саралау тапсырмаларын беру арқылы оқушылардың білім, білік дағдыларын анықтаймын. Қабілеті жоғары оқушыларға іріктелген тапсырмалар арқылы жеке ерекшеліктерін ескере отырып, дербес қолдау көрсетемін. |
Оқушылардың материалды меңгеру деңгейлерін фигуралармен жұмыс жасауларын бақылап, ынталандыру мақсатында мадақтап отырамын. |
Сабақтағы оқушы ережесін еске түсіру. Жапсырмалау, құрастыру ережелерін сақтау. Сергіту жаттығулары. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ "Геометриялық фигуралар" 1 - сынып
ашық сабақ "Геометриялық фигуралар" 1 - сынып
|
Пән: Математика Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ШҚО ББ «Мүмкіндігі шектеулі балаларға 1В – Геометриялық фигуралар арналған «Ақ ниет» мектеп – интернаты» КММ Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Наккажина Динара Какеновна Сынып: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
3.2. Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.3.2.3 – жазық фигуралардың модельдерінен және бөліктерінен композиция құрастыру. |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жазық фигуралардан композиция құрастырады. Көптеген оқушылар: Жазық фигуралардан және бөліктерінен бірнеше композиция құрастырады, талдайды. Кейбір оқушылар: Жазық фигура модельдерінен және бөліктерінен мазмұнды композиция құрастырады, өз жұмыстарын талдайды. |
|
|
Бағалау критерийі |
Жазық фигуралардан композиция құрастырады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаттары: Заттардың жиынға, белгілерге сай енуін түсіндіру және талқылау. Пән лексикасы және терминология: жазық геометриялық фигуралар, екі өлшемді форма, үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш ұғымдарын түсіну. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: Талқылау: • Неліктен оларды бірге топтастыру керек? • Бұл фигуралардың ортақ қандай белгілері бар? • Мұндай фигураларды қайда қолдандыңыз? Неліктен… екенін айта аласыз ба? • … дегеніміз шаршы, ал бұл жоқ? • … үш бұрышты дәптерді қолданамыз? Жазу: • Өз суреттеріңізде фигуралардың атауларын белгілеңіз. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» 4 – қадам. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсуін дамыту. Шығармашылық, ізденімпаздық қабілеттерін арттыра отырып, өмірде пайдалана білуге ұмтылады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу, көркем еңбек, геометрия. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
|
Бастапқы білім |
Оқушылар сурет салып, геометриялық фигураларды, шаблондарды қолдана білуі, кірпіштермен, кеңістіктік фигуралармен ойнау алуы керек, мысалы, конструкциялау. |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Психологиялық тренинг Қысқаша рефлексия Бағалау (С) Түсініктеме Өткен сабақты қайталау Бағалау (Д) Қысқаша рефлексия Ойлау дағдылары |
Шаттық шеңбері Мынау менің жүрегім, Бәрі осыдан басталған. Мынау басым ақылды, Барлық істі атқарған. Мынау менің оң қолым, Мынау менің сол қолым Барлық істі атқарған. -Жаттығу ұнады ма? -Қандай қимыл қозғалыс жасадыңыздар? ҚБ. Мадақтау түрінде -Жүрегімізбен сезініп, басымызбен ойлап, екі қолымызбен жұмыс жасап, сабағымыз сәтті өтсін. -Бүгін біз «Геометриялық фигуралар» ауылына саяхатқа шығамыз. Ол үшін өзеннен өтуіміз керек екен. Өзеннен немен өте аламыз? (қайықпен) Әрқайсымызда бір – бір қайықтан бар. Сонымен қатар өзеннен өту үшін, бірнеше кедергі тапсырмаларын орындауымыз қажет. Әрбір тапсырманы орындаған сайын өзімізді бағалап, желкендерді бояп отырамыз. (Бояғанға жеңіл болатындай кішірек суреттер). Сабақ соңында боялған қайықтарын өзенге жібереді.
Кеңістіктегі фигуралар мен жазықтықтағы фигуралар. Фигураларды көрсету, оқушылар қандай фигуралар екенін айтады. Екеуінің айырмашылығы неде? ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау -Сонымен біз нені байқадық? -Не түсініксіз болды? Білу, түсіну, талдау дағдылары дамиды. |
Өзеннің, қайықтың суреттері, әр оқушының қолына берілетін боялмаған желкенді қайық суреттері.
|
|
1 - Тапсырма Оқулықпен жұмыс Дескриптор Бағалау (С) Бағалау (ӨӨ) Қысқаша рефлексия Ойлау дағдылары |
«Кім жылдам?» 1. Көбелек қандай фигуралардан құрастырылған және нешеу? 2. Мысық қандай фигуралардан құрастырылған және нешеу? 3. Бақа қандай фигуралардан құрастырылған және нешеу? Осыдан біз нені байқадық? 1. Суретке назар аударады 2. Тапсырманы түсінеді 3. Фигураларды анықтайды 4. Фигураларды санайды ҚБ. Қолпаштау түрінде ҚБ. Бірінші желкенді бояу арқылы өздерін бағалап өтеді. -Нені байқадыңыздар? -Түсініксіз жағдайлар болды ма? Білу, түсіну, талдау дағдылары дамиды. |
Оқулық |
|
Сергіту сәті |
Әуенмен билеп, сергу |
|
|
Сабақтың ортасы 2 - Тапсырма Белсенді оқыту Ойын Тапсырма
Бағалау (ӨӨ) Қысқаша рефлексия Ойлау дағдылары 3 - Тапсырма Саралау тапсырмалары Топпен жұмыс Тапсырма «Топтастыру»
Құрастыру Бағалау (ӨӨ) Қысқаша рефлексия Ойлау дағдылары |
«Сиқырлы шаршы» Белсенді оқыту «Сиқырлы шаршы» ойыны арқылы жүзеге асырылады. Әрбір оқушыға бірнеше шаршы таратылып беріледі. Шаршылардан әртүрлі фигуралар қиыңыз. Шыққан фигуралардан аппликация құрастырыңыз. Дескриптор
Шыққан нәтиже арқылы деңгейлерін анықтау, 3 деңгей бойынша топқа бөлу. Мүмкін жағдайларды көрсету. ҚБ. Екінші желкенді бояу арқылы өздерін бағалап өтеді. -Осы тапсырмаларды орындай отырып, қандай қорытынды жасауға болады? -Өмірде пайдасы бар ма? -Қай кезде қолдануға болады? Білу, түсіну, талдау дағдылары дамиды. А деңгей Геометриялық фигураларды атаңыз. Фигуралардың суреттерін салып, топтастырыңыз. Дескриптор:
Б деңгей Берілген аппликацияда неше үшбұрыш бар? Неше дөңгелек бар? Неше шаршы бар? Санаңыз. Дескриптор:
С деңгей Алдарыңызға берілген Д3 фигуралардан композиция құрастырыңыз. Дескриптор:
ҚБ. Үшінші желкенді бояу арқылы өздерін бағалап өтеді. -Осы тапсырмаларды орындау арқылы өздеріңе қандай ой түйдіңіздер? -Қай тапсырма қиындық туғызды? -Қандай міндеттер аламыз? Білу, түсіну, талдау, қолдану дағдылары дамиды |
Қиынды шаршылар
Шаблондар
Геометриялық фигуралары бар суреттер
Д3 фигуралары
|
|
Сабақтың соңы Қорытынды рефлексия Әдіс Кері байланыс |
«Еркін микрофон» әдісі бойынша ауызша жүргізіледі. -Бүгінгі сабақтан өздеріңізге не алдыңыздар? - Не ұнады? - Өмірде қажетті деп ойлайсыздар ма? Серуенге шыққан желкенді қайықтарының боялған түстерін талдай отырып, күнге белгі қою. Жасыл түс – Қалымнан бәрі келді. Керемет. Сары түс – Талпындым, бәрі жақсы. Қызыл түс – Өкінішке орай, мен көмекке жүгіндім.
|
Микрофон Стикер.
Ауа райындағы 3 құбылыс салынған сурет. |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Саралау тапсырмаларын беру арқылы оқушылардың білім, білік дағдыларын анықтаймын. Қабілеті жоғары оқушыларға іріктелген тапсырмалар арқылы жеке ерекшеліктерін ескере отырып, дербес қолдау көрсетемін. |
Оқушылардың материалды меңгеру деңгейлерін фигуралармен жұмыс жасауларын бақылап, ынталандыру мақсатында мадақтап отырамын. |
Сабақтағы оқушы ережесін еске түсіру. Жапсырмалау, құрастыру ережелерін сақтау. Сергіту жаттығулары. |
шағым қалдыра аласыз




















