Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың
пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы
мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары.
|
Бөлім: |
«Қозғалыс. Биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н. Тарпанова |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.7 - гиподинамия салдарын атау; 8.1.6.8 - сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: гиподинамия салдарын сипаттайды; Кейбір оқушылар:сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтайды; Көпшілік оқушылар:денешынықтыру белсенділігінің пайдалылығы туралы қысқаша баяндайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Гүлмен тілек » атты психологиялық ахуал туғызу. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, бір-біріне жақсы тілек сөздерін айтады. |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Гүлдің макеті
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу
|
«Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ беру. Әрбір адам үшін денешынықтырудың маңызы неде? Омыртқа жотасының қисаюы туралы не білеміз? Жалпақ табандылық туралы естігендерің бар ма?
|
Мағынаны білу үшін оқушылар өз білгенін айтады; |
Мақсаты:Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
«Айырмашылығы неде?» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау.
|
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқуға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбымен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Оқулық, Жұмыс дәптері Презентация |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану Жеке жұмыс |
Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Гиподинамия............... Гипокинезия............. Дене сымбатының бұзылуы Жалпақтабандылық...............
«Тірек сызбаны толықтыр» әдісі
|
Бағалау критерийі: -термин сөздерді зерделейді және гиподинамия туралы ой тұжырымдайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -термин сөздердің анықтамасын жазады– 2 балл; -гиподинамия терминіне анықтама береді – 2 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы мағынаны талдау Жұптық жұмыс |
Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Оқушылар өз ойымен бөліседі. 1. Табан қан тамырларының қысылуы мен өкшенің ауруы не себептен болады? 2. Енжар өмір сүру салты бірінші кезекте қандай мүшелерге қауіпті? 3. Сіңірдің созылғыштығы, бұлшық еттің дамуы, сүйектердің беріктігі, жоғары зат алмасу, ӨТС-тің артуы, қан айналымның жақсаруының себептері неде? 4. Дұрыс сымбатты қалай қалыптастыруға және сақтауға болады?
|
Бағалау критерийі: -дене сымбаттылығының бұзылу салдарын анықтайды және табан сүйектерінің ауру салдарын түсіндіреді; |
Дескриптор: -дене сымбаттылығының бұзылу салдарын және табан сүйектерінің ауру салдарын сипаттайды – 2 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау |
Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. Сұрақтар мен тапсырмалар: 1. Спортпен шұғылданатын адамдарда жүрек-қан тамырлары ауруларының даму қаупі қаншалықты төмен болады? 2. Денешынықтыру белсенділігінің пайдалылығы туралы қысқаша баянда? 3. Әрбір адам үшін денешынықтыру неліктен маңызды? |
Бағалау критерийі: -берілген бағалау сұрақтарын зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -берілген сұрақтарға жауап береді және денешынықтыру жаттуғуларының маңызын түсіндіреді – 3 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
Рефлексия « жасыл, сары, қызыл» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жасыл- бәрі түсінікті, Сары- сұрағым бар, Қызыл- қиналдым. Түстер арқылы кері байланыс беру
|
Мұғалім оқушыларды «Мадақтау» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Гиподинамия.
Ашық сабақ. Гиподинамия.
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың
пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы
мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары.
|
Бөлім: |
«Қозғалыс. Биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Н. Тарпанова |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.7 - гиподинамия салдарын атау; 8.1.6.8 - сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: гиподинамия салдарын сипаттайды; Кейбір оқушылар:сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтайды; Көпшілік оқушылар:денешынықтыру белсенділігінің пайдалылығы туралы қысқаша баяндайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Гүлмен тілек » атты психологиялық ахуал туғызу. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, бір-біріне жақсы тілек сөздерін айтады. |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Гүлдің макеті
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу
|
«Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ беру. Әрбір адам үшін денешынықтырудың маңызы неде? Омыртқа жотасының қисаюы туралы не білеміз? Жалпақ табандылық туралы естігендерің бар ма?
|
Мағынаны білу үшін оқушылар өз білгенін айтады; |
Мақсаты:Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
«Айырмашылығы неде?» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау.
|
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқуға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбымен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Оқулық, Жұмыс дәптері Презентация |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану Жеке жұмыс |
Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы тапсырманы дәптеріне жазады. Гиподинамия............... Гипокинезия............. Дене сымбатының бұзылуы Жалпақтабандылық...............
«Тірек сызбаны толықтыр» әдісі
|
Бағалау критерийі: -термин сөздерді зерделейді және гиподинамия туралы ой тұжырымдайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -термин сөздердің анықтамасын жазады– 2 балл; -гиподинамия терминіне анықтама береді – 2 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы мағынаны талдау Жұптық жұмыс |
Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Оқушылар өз ойымен бөліседі. 1. Табан қан тамырларының қысылуы мен өкшенің ауруы не себептен болады? 2. Енжар өмір сүру салты бірінші кезекте қандай мүшелерге қауіпті? 3. Сіңірдің созылғыштығы, бұлшық еттің дамуы, сүйектердің беріктігі, жоғары зат алмасу, ӨТС-тің артуы, қан айналымның жақсаруының себептері неде? 4. Дұрыс сымбатты қалай қалыптастыруға және сақтауға болады?
|
Бағалау критерийі: -дене сымбаттылығының бұзылу салдарын анықтайды және табан сүйектерінің ауру салдарын түсіндіреді; |
Дескриптор: -дене сымбаттылығының бұзылу салдарын және табан сүйектерінің ауру салдарын сипаттайды – 2 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау |
Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. Сұрақтар мен тапсырмалар: 1. Спортпен шұғылданатын адамдарда жүрек-қан тамырлары ауруларының даму қаупі қаншалықты төмен болады? 2. Денешынықтыру белсенділігінің пайдалылығы туралы қысқаша баянда? 3. Әрбір адам үшін денешынықтыру неліктен маңызды? |
Бағалау критерийі: -берілген бағалау сұрақтарын зерделейді; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -берілген сұрақтарға жауап береді және денешынықтыру жаттуғуларының маңызын түсіндіреді – 3 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
Рефлексия « жасыл, сары, қызыл» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Жасыл- бәрі түсінікті, Сары- сұрағым бар, Қызыл- қиналдым. Түстер арқылы кері байланыс беру
|
Мұғалім оқушыларды «Мадақтау» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
|
шағым қалдыра аласыз

















