Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғ.Мүсірепов «Ұлпан» романының жаңашылдығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру Топқа бөлу.
Ойқозғау
|
Оқушы назарын шоғырландыру;
Ойқозғау. Топқа бөліну сөздерін сабақ тақырыбымен байланыстырып ойларын жеткізеді Сабақтың мақсатын, күтілетін нәтижесін хабарлау. «Ұлпан» романының тақырыбы мен идеясын, жанр түрін анықтап, кейіпкерлерге талдау жасаймыз.
|
Тиімділігі:оқушыны бір-бірінің жақсы қасиетін айту жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы |
Шығарманың тарихи құндылығын анықтаңдар. Анықтаған құндылықты «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіріңдер. 1. «Менің ойымша, шығармадағы тарихи құндылық ... 2. Мен оны былай түсіндіремін... 3. Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын... 4. Мен мынадай қорытындыға келдім... Оқушылар «Автор орындығына » шығып оқиды Тыңдаған оқушылар тарапынан «Екі жұлдыз, бір тілек» айтылады. |
|
|
||||||||||
|
Жаңа білім
|
1-тапсырма Топтық жұмыс
|
I топ “Ұлпан” “Ақпаратты сүзу” әдісі арқылы салт-дәстүрдің сол кездегі және бүгінгі таңдағы көрінісіне баға береді.
Жаңарған салт-дәстүр
Қолданыстан шығып, ескірген салт-дәстүр
II топ: «Есеней» тобы.Сызба арқылы шығармадағы салт – дәстүр мен қазіргі тәрбие үндестігін табады.
ІІІ –топ. «Біжікен» тобы
|
Дескриптор: Дескриптор: - Романдағы салт- дәстүрлерді біледі - Салт- дәстүрдің ескісі мен жаңасын ажырата алады - .Шығармадағы салт – дәстүр мен қазіргі тәрбие үндестігін табады. - Қазіргі өмірмен байланыстырады - .Жаңашылдығына баға береді - Заманауи тұрғыда салыстырады Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» Бағалау топ арасында жүргізіледі
|
|||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Атомдар мен молекулалар»
әдісі |
Жүргізуші «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден» немесе «молекулалар, үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындайды. Ең соңында қалған екі оқушы жеңімпаз атанады.
|
|
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
СЖ. 2-тапсырма. «Құндылықтар спектрі» әдісі |
Ұлпан өмірінің қазіргі ұрпаққа қаншалықты пайдасы бар? Жұмыс алгоритмі Оқушылар немесе оқушылардан құрылған топтар айтылған пікірмен қаншалықты келісетіндігін айта отырып, оған қатысты өз ойларымен бөліседі. Бұны жүзеге асырудың тәсілдері өте көп: оқушылардан олардың өз пікірлерін көрсететін сызықтың нүктелеріне келіп тұруды өтінуге болады немесе олар айтылғанды алдымен топ ішінде талқылайды да, содан кейін топтан бір оқушы шығып өз тобының ұстанымын түсіндіре отырып, тобының белгі/карточкасын сызықтың бойына орналастырады.
Жоқ Бар
. |
Бағалау критериі: шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін анықтайды Дескриптор:
ҚБ. Дескрипторға сүйеніп, «Бір қадам артқа» әдісі арқылы топ мүшелері өзара бағалайды және мұғалімнің кері байланысы болады |
Қима қағаз, кесте
Қағаздан қиылған теңгелер |
||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту |
3-тапсырма quizizz.com сайтындағы тест ойынын ойнау |
https://quizizz.com/admin/quiz/5e548e1c21dab1001b94cede?source=quiz_share
|
Смайликтер арқылы бағалау
|
|
||||||||||
|
|
Бағалау |
|
|
|||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы |
Бүгінгінің Ұлпандары кімдер? Пікірталасқа дайындалып келу.
|
|
|
||||||||||
|
Рефлексия |
Рефлексия «Менің сабақтан кейінгі әсерім» |
|
|
|
||||||||||


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ғ.Мүсірепов "Ұлпан" романының жаңашылдығы 9-сынып Сабақ жоспары
Ашық сабақ. Ғ.Мүсірепов "Ұлпан" романының жаңашылдығы 9-сынып Сабақ жоспары
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғ.Мүсірепов «Ұлпан» романының жаңашылдығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру Топқа бөлу.
Ойқозғау
|
Оқушы назарын шоғырландыру;
Ойқозғау. Топқа бөліну сөздерін сабақ тақырыбымен байланыстырып ойларын жеткізеді Сабақтың мақсатын, күтілетін нәтижесін хабарлау. «Ұлпан» романының тақырыбы мен идеясын, жанр түрін анықтап, кейіпкерлерге талдау жасаймыз.
|
Тиімділігі:оқушыны бір-бірінің жақсы қасиетін айту жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы |
Шығарманың тарихи құндылығын анықтаңдар. Анықтаған құндылықты «ПОПС» формуласы бойынша жазбаша түсіндіріңдер. 1. «Менің ойымша, шығармадағы тарихи құндылық ... 2. Мен оны былай түсіндіремін... 3. Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын... 4. Мен мынадай қорытындыға келдім... Оқушылар «Автор орындығына » шығып оқиды Тыңдаған оқушылар тарапынан «Екі жұлдыз, бір тілек» айтылады. |
|
|
||||||||||
|
Жаңа білім
|
1-тапсырма Топтық жұмыс
|
I топ “Ұлпан” “Ақпаратты сүзу” әдісі арқылы салт-дәстүрдің сол кездегі және бүгінгі таңдағы көрінісіне баға береді.
Жаңарған салт-дәстүр
Қолданыстан шығып, ескірген салт-дәстүр
II топ: «Есеней» тобы.Сызба арқылы шығармадағы салт – дәстүр мен қазіргі тәрбие үндестігін табады.
ІІІ –топ. «Біжікен» тобы
|
Дескриптор: Дескриптор: - Романдағы салт- дәстүрлерді біледі - Салт- дәстүрдің ескісі мен жаңасын ажырата алады - .Шығармадағы салт – дәстүр мен қазіргі тәрбие үндестігін табады. - Қазіргі өмірмен байланыстырады - .Жаңашылдығына баға береді - Заманауи тұрғыда салыстырады Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» Бағалау топ арасында жүргізіледі
|
|||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Атомдар мен молекулалар»
әдісі |
Жүргізуші «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден» немесе «молекулалар, үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындайды. Ең соңында қалған екі оқушы жеңімпаз атанады.
|
|
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
СЖ. 2-тапсырма. «Құндылықтар спектрі» әдісі |
Ұлпан өмірінің қазіргі ұрпаққа қаншалықты пайдасы бар? Жұмыс алгоритмі Оқушылар немесе оқушылардан құрылған топтар айтылған пікірмен қаншалықты келісетіндігін айта отырып, оған қатысты өз ойларымен бөліседі. Бұны жүзеге асырудың тәсілдері өте көп: оқушылардан олардың өз пікірлерін көрсететін сызықтың нүктелеріне келіп тұруды өтінуге болады немесе олар айтылғанды алдымен топ ішінде талқылайды да, содан кейін топтан бір оқушы шығып өз тобының ұстанымын түсіндіре отырып, тобының белгі/карточкасын сызықтың бойына орналастырады.
Жоқ Бар
. |
Бағалау критериі: шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін анықтайды Дескриптор:
ҚБ. Дескрипторға сүйеніп, «Бір қадам артқа» әдісі арқылы топ мүшелері өзара бағалайды және мұғалімнің кері байланысы болады |
Қима қағаз, кесте
Қағаздан қиылған теңгелер |
||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту |
3-тапсырма quizizz.com сайтындағы тест ойынын ойнау |
https://quizizz.com/admin/quiz/5e548e1c21dab1001b94cede?source=quiz_share
|
Смайликтер арқылы бағалау
|
|
||||||||||
|
|
Бағалау |
|
|
|||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы |
Бүгінгінің Ұлпандары кімдер? Пікірталасқа дайындалып келу.
|
|
|
||||||||||
|
Рефлексия |
Рефлексия «Менің сабақтан кейінгі әсерім» |
|
|
|
||||||||||


шағым қалдыра аласыз















