| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 М.Әуезов атындағы жббм  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Пәні:  | 
 Әліппе  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Бөлім:  | 
 Әліппе кезеңі  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 Сардарова Сауле Боранбайқызы  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 10.12.2024ж  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сынып:  | 
 1 «А»сынып.  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 № 81 сабақ. Хх дыбысы және әрпі  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Хх дыбысы мен әрпін таныстыру, үйрету  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
|||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі// уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут 
  | 
 Сабаққа дайындық жасау 
 Өткенді пысықтау. «Жаңғақ» әдісі арқылы Оқылым «Юю дыбысы мен әрпі» тақырыбын пысықтау Қию құю күю азаю Қою тою түю көбею Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы. 1. Сурет бойынша әңгіме құрау. 2.Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау. 3.Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау. 4.Өтілетін жаңа дыбысы бар «хат» сөзіне дыбыстық талдау жасау. 5.Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау. 6.«Х» дыбысының айтылу  | 
 Сұрақтарға жауап береді. Қимыл қозғалыс жасайды. Сөздерді тұтастай оқиды Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «АйдосХамит ағасына хат жазды. Ол Хамит ағасын жақсы көреді. 
  | 
 Мақтап, мадақтап отыру 
 Дескриптор: Юю дыбысы және әрпін таниды, оқиды Сөздерді тұтастай оқи алды Дескриптор: Өтілетін жаңа дыбысы бар «х» сөзіне дыбыстық талдау жасады «Х» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты Қарындаштардан «Х» әрпінің сұлбасын жасады.  | 
 Интерактивті тақта слайд Суреттер оқулық 
  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сергіту сәті 2 минут Қосымша тапсырма 2минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут  | 
 ерекшелігімен таныстыру. 7.Қарындаштардан «х» әрпін жасау Жаңа тақырып Электронды оқулықтан Х дыбысын тыңдау «Х» дыбысының таңбасы – оның әрпімен таныстыру. Х дыбысы бар сөздерді талдау 1-тапсырма Оқылым 1.Оқулықтың 84-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы. 2.Х» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасауы. 3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің соңына (хан– хат), сөз алдына (емхана – кітапхана) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. ҚЖ:«Ұшақтармен буынды оқы» ойыны Ха-лық хок-кей шах-мат Хор ха-бар хат ем-ха-на «Ауылдағы атама» өлеңін оқы Жазылым 1.Оқулықтағы «х» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«Х» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«Х» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. Тіл ұстарту жаттығуы ЕБҚ Сұраққа жауап бер Хат туралы не білесің? ЕҚБ «Ағамның хаты» тақырыбына әңгіме құрастырып айт Бекіту Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Сандардың ретіне сәйкес әріптерді жаз. Қандай сөз шықты? 
 Хабарлама 2-деңгей: Хабарлама» сөзіне дыбыстық талдау жаса. 3-деңгей: Хабарлама жаз Топтық жұмыс «Көгершіннен хат» 1-топ Жасырынған сөзді тап 2- топ Буындардан сөз құра 3-топ Заттың атауын жаз Сабақты қорыту «Досыма хат» ойыны Конверттерге жазылған сөздерді оқып,поштаға хат жібереді. Кері байланыс «Тик ток» әдісі 
  | 
 Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Буындарды қосып сөзді оқиды Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар ды орындайды Өлең жолдарын хормен оқып жаттайды Сұраққа толық жауап беруді үйренеді Әңгімелеуді үйренеді Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала рын орындайды. Қосымша жұмыс орындайды Топтық тапсырмалар орындайды Кері байланыс жасайды  | 
 Дескриптор: Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды. 
 Тамаша! Дескриптор: Сызықтарды бастырып жазу арқылы «Х» әрпінің бас және кіші әрпін жазды. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазды. Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды 
 Мықтысың! 
 Дескриптор: 1-деңгейдегі оқушылар дыбыстық талдау сызбасына әріптерді орналастырып жасырынған сөзді тапты 2-деңгейдегі оқушылар «Хабарлама» сөзіне дыбыстық талдау жасады. 3-деңгейдегі оқушылар хайуанаттар бағына барғандығы жөнінде 3–4 сөйлемнен тұратын хабарлама жазды. Дескрптор: Жасырынған сөздерді табады; Буындардан сөз құрайды; Сөздерді жазады. «Тик ток» әдісі  | 
 
 
 Оқуллық Суреттер 
 ЭО 
 Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Суреттер стикерлер  | 
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Х х дыбысы мен әрпі
Ашық сабақ Х х дыбысы мен әрпі
| 
 Білім беру ұйымының атауы  | 
 М.Әуезов атындағы жббм  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Пәні:  | 
 Әліппе  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Бөлім:  | 
 Әліппе кезеңі  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 Сардарова Сауле Боранбайқызы  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 10.12.2024ж  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сынып:  | 
 1 «А»сынып.  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 № 81 сабақ. Хх дыбысы және әрпі  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:  | 
 1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың мақсаты  | 
 Хх дыбысы мен әрпін таныстыру, үйрету  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың барысы  | 
|||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі// уақыты  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут 
  | 
 Сабаққа дайындық жасау 
 Өткенді пысықтау. «Жаңғақ» әдісі арқылы Оқылым «Юю дыбысы мен әрпі» тақырыбын пысықтау Қию құю күю азаю Қою тою түю көбею Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы. 1. Сурет бойынша әңгіме құрау. 2.Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау. 3.Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау. 4.Өтілетін жаңа дыбысы бар «хат» сөзіне дыбыстық талдау жасау. 5.Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау. 6.«Х» дыбысының айтылу  | 
 Сұрақтарға жауап береді. Қимыл қозғалыс жасайды. Сөздерді тұтастай оқиды Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «АйдосХамит ағасына хат жазды. Ол Хамит ағасын жақсы көреді. 
  | 
 Мақтап, мадақтап отыру 
 Дескриптор: Юю дыбысы және әрпін таниды, оқиды Сөздерді тұтастай оқи алды Дескриптор: Өтілетін жаңа дыбысы бар «х» сөзіне дыбыстық талдау жасады «Х» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты Қарындаштардан «Х» әрпінің сұлбасын жасады.  | 
 Интерактивті тақта слайд Суреттер оқулық 
  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сергіту сәті 2 минут Қосымша тапсырма 2минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут  | 
 ерекшелігімен таныстыру. 7.Қарындаштардан «х» әрпін жасау Жаңа тақырып Электронды оқулықтан Х дыбысын тыңдау «Х» дыбысының таңбасы – оның әрпімен таныстыру. Х дыбысы бар сөздерді талдау 1-тапсырма Оқылым 1.Оқулықтың 84-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы. 2.Х» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасауы. 3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің соңына (хан– хат), сөз алдына (емхана – кітапхана) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. ҚЖ:«Ұшақтармен буынды оқы» ойыны Ха-лық хок-кей шах-мат Хор ха-бар хат ем-ха-на «Ауылдағы атама» өлеңін оқы Жазылым 1.Оқулықтағы «х» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«Х» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«Х» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. Тіл ұстарту жаттығуы ЕБҚ Сұраққа жауап бер Хат туралы не білесің? ЕҚБ «Ағамның хаты» тақырыбына әңгіме құрастырып айт Бекіту Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Сандардың ретіне сәйкес әріптерді жаз. Қандай сөз шықты? 
 Хабарлама 2-деңгей: Хабарлама» сөзіне дыбыстық талдау жаса. 3-деңгей: Хабарлама жаз Топтық жұмыс «Көгершіннен хат» 1-топ Жасырынған сөзді тап 2- топ Буындардан сөз құра 3-топ Заттың атауын жаз Сабақты қорыту «Досыма хат» ойыны Конверттерге жазылған сөздерді оқып,поштаға хат жібереді. Кері байланыс «Тик ток» әдісі 
  | 
 Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Буындарды қосып сөзді оқиды Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар ды орындайды Өлең жолдарын хормен оқып жаттайды Сұраққа толық жауап беруді үйренеді Әңгімелеуді үйренеді Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала рын орындайды. Қосымша жұмыс орындайды Топтық тапсырмалар орындайды Кері байланыс жасайды  | 
 Дескриптор: Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды. 
 Тамаша! Дескриптор: Сызықтарды бастырып жазу арқылы «Х» әрпінің бас және кіші әрпін жазды. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазды. Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды 
 Мықтысың! 
 Дескриптор: 1-деңгейдегі оқушылар дыбыстық талдау сызбасына әріптерді орналастырып жасырынған сөзді тапты 2-деңгейдегі оқушылар «Хабарлама» сөзіне дыбыстық талдау жасады. 3-деңгейдегі оқушылар хайуанаттар бағына барғандығы жөнінде 3–4 сөйлемнен тұратын хабарлама жазды. Дескрптор: Жасырынған сөздерді табады; Буындардан сөз құрайды; Сөздерді жазады. «Тик ток» әдісі  | 
 
 
 Оқуллық Суреттер 
 ЭО 
 Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс дәптері Суреттер Оқулық Суреттер стикерлер  | 
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















