Сабақ
Мерзімі
|
17.10.2020ж
|
Пән мұғалімі: Қойлыбаева
Э.С.
|
Сынып
|
5-сынып
|
Пәні
|
Мәдени
мұра
|
Тақырыбы:
|
Халықтардың
қолөнері
|
Мақсаты:
|
Білімділік: Қазақ халқының салт-дәстүрінің
бірі - қолөнер туралы мағлұмат
беру Дамытушылық:
Оқушылардың ой-өрісін,ойлау
және есте сақтау қабілетін
дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды білімділікке, өз
ұлтын сүюге, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу. Оқушылардың теориялық
білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін
арттыру
|
Міндеттері:
|
.1. Сыни тұрғыдан ойландыру арқылы
түйінді ой айта білуге, өзіндік пікірін қалыптастыруға дағдыландыру
және сөйлеу мәдениетін
жетілдіру
2. Ойлау қабілеттерін
тереңдету, шығармашылық ізденістерге, ой қорыта білуге, белсенділік
танытуға
дағдыландыру;
3. Оқушы бойында өз бетімен
білім алу,өзін-өзі реттеу дағдыларын
қалыптастыру
|
Күтілетін
нәтиже:
|
- Топтық жұмыс,жұптық жұмыс
арқылы жаңа тақырыптың мазмұнын аша біледі .Өз ойларын еркін
жеткізеді. Сыни тұрғыдан ойлауға үйренеді, өмірде
қолданады
|
Жеті модульдің
қамтылуы
|
“Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер”, АКТ-ні қолдану, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”,
“Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және
көшбасшылық”.
|
Сабақтың
типі:
|
Білімді
жүйелеу
|
Сабақтың
түрі:
|
Жаңа
сабақ
|
Сабақтың
әдіс-тәсілдері:
|
Топтық жұмыс, серпілмелі
сауал,.болжау, «ойлан, жұптас, бөліс», тыңдап отырған
үштік,конверттегі сұрақ , автор орындығы,Кім
жылдам?,
|
Қолданылатын
ресурстар:
|
Плакат А1 форматты
қағаз,стикер,маркерлер,деректер, кесте,
карта
|
Пән аралық
байланыс
|
Әдебиет,технология
|
Сабақтың
кезеңдері:
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі,
психологиялық
дайындық
(2
мин)
Тренинг
(2
мин)
|
Оқушыларды қима қағаз
түстеріне қарай 4 топқа бөлу.Қима қағазды біріктіргенде топтың
атауы шығады.
1.Құмырашылар
2.Ұсталар
3.
Зергерлер
4.Тоқымашылар
Сергіту сәтін жүргізу. Шаттық
шеңберін құру, Ойды дамыту үшін
«Жүректен-жүрекке
»сергіту сәті өткізілді.Әр топтағы оқушылар
бір-біріне жақсы тілектер
айтады
|
Қағаз түстері арқылы 4 топқа
бөлініп отырады
Оқушылар шаттық шеңберін
құрып, сергіту сәтін
жүргізеді
|
Үй тапсырмасын
тексеру
(5
мин)
|
«Серпілмелі сауал»:
Сұрақ-жауап.Әр топ өздері дайындап келген сұрақтарын, тапсырмаларын
қарсы топтарға беру, жауаптарын тыңдау,
бағалау.
|
Әр топ басқа топты
бағалайды,жұппен,топпен
талқылайды.
А- тақырыпты толық меңгере
алады
В- орта деңгейде
меңгереді
С- көмекті қажет
етеді
|
Білу Болжау «Суреттер
сөйлейді...»
(2мин)
|
Суреттер көрсетілімі. Болжау
арқылы оқушыларда ой қозғалып, бүгінгі өтілетін тақырыпты ашады. Өз
ойларын жеткізіп, диалогке
түседі.
|
Мұқият тыңдалым. Ой
түю
. А,В,С-деңгейдегі оқушылар өз
білімдерін көрсетеді
|
Түсіну
«Ойлан, жұптас, бөліс»
әдісі
Топтық ,жұптық
жұмыс
(8
мин)
|
Топтың атауына байланысты
мәтін беріледі. «Құмырашылар»тобы ,«Ұсталар» тобы «Зергерлер» тобы
, «Тоқымашылар» тобы берілген мәтінді оқиды.Мұнда оқушылар мәтіннің
бір бөлігін ғана жан-жақты
талқылайды.
|
Оқушылар берілген тапсырма
бойынша өз ойларын ортаға салады.Бірін-бірі оқытады,
түсіндіреді.
|
Қолдану:
«Тыңдап отырған үштік»
әдісі
(8
мин)
|
Берілген мәтіннің бөлігі
бойынша өз ойларын постерге түсіріп, оны
қорғайды.
«Құмырашылар» тобы:қолөнерде
дамыған кәсіп түрлері, құмыраның жасалу жолдары туралы, «Ұсталар»
тобы:ұсталық туралы, «Зергерлер» тобы зергерлік кәсіп туралы,
«Тоқымашылар» тобы: тоқыма өнері туралы өз білімдерін
қорғайды
|
Оқушылар берілген тапсырма
бойынша өз ойларын ортаға салады.Постерді қорғайды,
түсіндіреді.
|
Талдау:
«Конверттегі
сұрақ»
(5
мин)
|
1. Венн
диаграммасы.(тоқымашылар және зергерлік). Салыстыру, ерекшелігін
анықтау. 2.Венн диаграммасы (Құмырашылар мен
ұсталар)
3.«Ішіне-сыртына» кестесін
толтыру 4.
Әр топ басшысы конверттен
тапсырма алып , оған топпен жауап
береді.
|
Оқушылар берілген тапсырманы
топпен орындайды. Тақтаға шығып
қорғайды.
|
Жинақтау:
Автор
орындығы
«Эссе немесе ой толғаныс»
стратегиясы
(5
мин)
|
.Тақырыбы: 1.«Қолөнер- мәдени
мұра»
|
Оқушылар берілген тақырып
бойынша шығармашылық жұмыс
жасайды.
|
Бағалау:
«Кім жылдам?» (2
мин)
|
Өтілген тақырып бойынша
оқушылардың білімін нақтылау, жинақтау,Жұмыс дәптері бойынша
тапсырманы орындау
|
Оқушылар берілген тапсырманы
орындайды.
|
Бағалау:
(2мин)
Формативті, суммативті
бағалау.
|
.Өзін-өзі бағалау парақшасы,
«Бас бармақ», «Смаликтер», «От
шашу»
|
Топта бір-бірін
бағалайды
|
Рефлексия: «Екі жұлдыз, бір
тілек»
|
1.Бүгін мен не
үйрендім?
2.Маған не
ұнамады?
3.Бүгінгі сабақ бойынша
сұрағым ,пікірім
|
Кері әсер парағын
толтырады
|
Үйге
тапсырма:
|
§ Қосымша деректер
жинақтау
|
Күнделіктеріне үйге берілген
тапсырманы жазып алу
|