|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи қышқылдар және негіздер. Индикаторлар. №7 зертханалық жұмыс «Ерітінділердің қышқылдығын және негіздігін анықтау» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.4.1 -«қышқылдық» және «сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу; 7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу; 7.3.4.3 –рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу; 7.3.4.4 -«антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-табиғи қышқылдар мен сілтілердің қасиеттерін біледі -Табиғи қышқылдар мен сілті ерітінділерін бір-бірінен индикатор көмегімен ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушылардың қарым-қатынас дағдыларын, жеке, жұппен, топпен жұмыс істей білу қабілеттерін арттыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру
Қызығушылықты ояту
5-минут
Өткен білімді еске түсіру
5-минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу
Оқушыларды «Сыйлық» әдісі арқылы екі топқа бөлемін
1-топ «Қышқылдар» 2-топ «Сілтілер» 3-топ «Индикаторлар»
Үй тапсырмасын қайталау Оқушыларға «Baamboozle» платформасы арқылы тапсырма беріліп, үй тапсырмасы сұралады 1)Қышқылдар сутек санына байланысты неше топқа бөлінеді? 3 2)Суда еритін негіздер қалай аталады? Сілті 3)Қышқылдық ортадағы фенолфталеин түсі – түссіз 4)Сілтілік ортадағы лакмус түсі: көк 5)Тұз қышқылының формуласы – HCl 6)Лимон мен қызанақ шырынын химияда не деп айтамыз – қышқылдар |
Топ аттары жазылған кеспе қағаздарды алу арқылы топқа бөлінеді
Оқушылар экрандағы сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Оқушылар өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді.Алдыңғы сабақты пысықтайды. |
https://www.baamboozle.com/game/2859286
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10-минут
10-минут
10-минут
Сабақты бекіту |
Ұжымдық жұмыс Қышқыл ерітінділерінің қышқыл дәмі болады. Мысалы, көптеген жемістердің дәмінің қышқыл болуы құрамында қышқылдардың кездесуіне байланысты. Цитрус жемістері – грейпфрут, апельсин және лимонда лимон және аскорбин қышқылдары бар. Кез келген қышқылдың дәмін көруге болмайды. Олардың арасынла улы қышқылдар болуы мүмкін. Оларға күкірт қышқылы, азот қышқылы, тұз қышқылдары сияқты минералды қышқылдар жатады. Қышқылдардың күйдіргіш және уландырғыш қасиеттері бар. Сілтілер – көптеген органикалық заттарды күйдіретін заттар. Олармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қатаң сақтаған жөн. Сілті ерітіндісі қолға сабын тәрізді білінеді. Сілтілерге құрылыс әгі – кальций гидроксиді, натрий гидроксиді, калий гидроксиді жатады. Қышқыл және сілті ерітінділері әсіренен түсін өзгертетін заттар – индикаторлар деп аталады. 1-ші тапсырма Топтық жұмыс «Компьютер» әдісі 1-топ Қышқылдар дегеніміз не?Медицинада қолдану аясын табыңдар. 2-топ Сілтілер дегеніміз не? Қандай сілтілерді білесіңдер? 3-топ Индикатор деген не? Сілті мен қышқыл ерітінділерінің индикаторларға әсері қандай? 2-ші тапсырма Жұптық жұмыс «Аквариум» әдісі Сәйкестендіру
3-ші тапсырма Жеке жұмыс «Socrative» платформасы арқылы оқушыларға тапсырмалар беріледі 1)Цитрустарда кездесетін қышқыл? А)Салицил В) Сірке С)Аскорбин 2)Барлық қышқылдардың құрамына кіретін атом? А)Азот В)Сутек С) Оттек 3) Н2SO4 қай қышқылдың формуласы жазылған? А)Күкірт В) Фосфор С)Азот 4)Индикаторлар бейтарап ортада қандай көрсеткіш көрсетеді? А) pH˃7 В)pH˂7 С)pH=7 5)Сілті ерітіндісі қолға қалай білінеді? А) Сабын сияқты В)Су сияқты С)Құм сияқты 6)Метилоранж индикаторының қышқылдық ортадағы түсі? А) Сары В) Қызғылт С) Қызыл сары
4-ші тапсырма Топтық жұмыс. Зерттеу сабағы «Ерітінділердің қышқылдық және сілтілік ортасын зерттеу» Қажетті құрал-жабдықтар: Сынауық – 3 дана Сынауыққа арналған тұрғы – 1дана 1-топ Сынауыққа 2 мл натрий гидроксиді ерітіндісін құйып, үстіне 1-2 тамшы фенолфталеин тамызыңдар. Фенолфталеинді метилоранж, лакмуспен алмастырып, тәжірибені бірнеше рет қайталаңдар. Не байқалды? Индикатор түсінің өзгеруін түсіндіріңдер 2-топ Сынауыққа 2-3 мл тұз қышқылының ерітіндісін құйып, үстіне 1 немесе 2 тамшы метилоранж тамызыңдар. Метилоранжды фенолфталеин, лакмуспен алмастырып, тәжірибені бірнеше рет қайталаңдар. Не байқалды? Индикатор түсінің өзгеруін түсіндіріңдер 3-топ Сынауыққа 2-3 мл ас тұзының ерітіндісін құйып, үстіне 1 немесе 2 тамшы екі индикатордың бірін тамызыңдар. Не байқалды? Индикатор түсінің өзгеруін түсіндіріңдер Әр топ тақтадағы кестеге өз нәтижелерін жазады
|
Оқушылар тақырыптың негізгі түйіндерін дәптерлеріне түсіріп отырады.
Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды.
Оқушылар жұп болып берілген тапсырманы сәйкестендіреді
Оқушылар телефондары арқылы берілген тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар топ болып тапсырманы орындап, қорғайды
|
Оқушылар талқылауы арқылы тақырыпты толық таныстыру
Дескриптор -қышқылдар мен сілтілерді анықтайды -қышқылдар мен сілтілердің қолдану аясын анықтайды -қышқылдар мен сілтілердің индикаторларға әсерін анықтайды Жалпы балл:3
Дескриптор: -қышқылдар мен сілтілердің кездесетін жерін біледі -индикаторлардың қышқылдылық көрсеткішін біледі Жалпы балл:2
Дескриптор -Қышқылдардың құрамын біледі -қышқылдардың формуласын біледі -индикаторлардың ортадағы түсін анықтайды Жалпы балл:3
Дескриптор: Қышқылдық ортадағы индикатор түсінің өзгеруін анықтайды -сілтілік ортадағы индикатордың түсінің өзгеруін анықтайды Жалпы балл:2 |
Интерактивті тақта,
оқулық
Қосымша мәліметтер
https://b.socrative.com/teacher/#edit-quiz/79460905
|
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 2-минут |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар тақырыбы Үй жағдайында кездесетін табиғи заттардан түрлі-түсті экстракт алу(мысалы, кәдімгі шайда – табиғи индикатор) |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Үй тапсырмасын жазып алу |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 3-минут
|
Оқушыларды «Білім қазынасы» әдісі арқылы бағалау
Оқушылардан «Answer garden» платформасы арқылы кері байланыс алынады. Өте жақсы Жақсы Үйренерім көп
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар өз-өздерін «Білім қазынасы» әдісі арқылы бағалайды |
Жауап парағы
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ химия 7 сынып Индикатор
Ашық сабақ химия 7 сынып Индикатор
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи қышқылдар және негіздер. Индикаторлар. №7 зертханалық жұмыс «Ерітінділердің қышқылдығын және негіздігін анықтау» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.4.1 -«қышқылдық» және «сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу; 7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу; 7.3.4.3 –рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу; 7.3.4.4 -«антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-табиғи қышқылдар мен сілтілердің қасиеттерін біледі -Табиғи қышқылдар мен сілті ерітінділерін бір-бірінен индикатор көмегімен ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушылардың қарым-қатынас дағдыларын, жеке, жұппен, топпен жұмыс істей білу қабілеттерін арттыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру
Қызығушылықты ояту
5-минут
Өткен білімді еске түсіру
5-минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу
Оқушыларды «Сыйлық» әдісі арқылы екі топқа бөлемін
1-топ «Қышқылдар» 2-топ «Сілтілер» 3-топ «Индикаторлар»
Үй тапсырмасын қайталау Оқушыларға «Baamboozle» платформасы арқылы тапсырма беріліп, үй тапсырмасы сұралады 1)Қышқылдар сутек санына байланысты неше топқа бөлінеді? 3 2)Суда еритін негіздер қалай аталады? Сілті 3)Қышқылдық ортадағы фенолфталеин түсі – түссіз 4)Сілтілік ортадағы лакмус түсі: көк 5)Тұз қышқылының формуласы – HCl 6)Лимон мен қызанақ шырынын химияда не деп айтамыз – қышқылдар |
Топ аттары жазылған кеспе қағаздарды алу арқылы топқа бөлінеді
Оқушылар экрандағы сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Оқушылар өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді.Алдыңғы сабақты пысықтайды. |
https://www.baamboozle.com/game/2859286
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10-минут
10-минут
10-минут
Сабақты бекіту |
Ұжымдық жұмыс Қышқыл ерітінділерінің қышқыл дәмі болады. Мысалы, көптеген жемістердің дәмінің қышқыл болуы құрамында қышқылдардың кездесуіне байланысты. Цитрус жемістері – грейпфрут, апельсин және лимонда лимон және аскорбин қышқылдары бар. Кез келген қышқылдың дәмін көруге болмайды. Олардың арасынла улы қышқылдар болуы мүмкін. Оларға күкірт қышқылы, азот қышқылы, тұз қышқылдары сияқты минералды қышқылдар жатады. Қышқылдардың күйдіргіш және уландырғыш қасиеттері бар. Сілтілер – көптеген органикалық заттарды күйдіретін заттар. Олармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қатаң сақтаған жөн. Сілті ерітіндісі қолға сабын тәрізді білінеді. Сілтілерге құрылыс әгі – кальций гидроксиді, натрий гидроксиді, калий гидроксиді жатады. Қышқыл және сілті ерітінділері әсіренен түсін өзгертетін заттар – индикаторлар деп аталады. 1-ші тапсырма Топтық жұмыс «Компьютер» әдісі 1-топ Қышқылдар дегеніміз не?Медицинада қолдану аясын табыңдар. 2-топ Сілтілер дегеніміз не? Қандай сілтілерді білесіңдер? 3-топ Индикатор деген не? Сілті мен қышқыл ерітінділерінің индикаторларға әсері қандай? 2-ші тапсырма Жұптық жұмыс «Аквариум» әдісі Сәйкестендіру
3-ші тапсырма Жеке жұмыс «Socrative» платформасы арқылы оқушыларға тапсырмалар беріледі 1)Цитрустарда кездесетін қышқыл? А)Салицил В) Сірке С)Аскорбин 2)Барлық қышқылдардың құрамына кіретін атом? А)Азот В)Сутек С) Оттек 3) Н2SO4 қай қышқылдың формуласы жазылған? А)Күкірт В) Фосфор С)Азот 4)Индикаторлар бейтарап ортада қандай көрсеткіш көрсетеді? А) pH˃7 В)pH˂7 С)pH=7 5)Сілті ерітіндісі қолға қалай білінеді? А) Сабын сияқты В)Су сияқты С)Құм сияқты 6)Метилоранж индикаторының қышқылдық ортадағы түсі? А) Сары В) Қызғылт С) Қызыл сары
4-ші тапсырма Топтық жұмыс. Зерттеу сабағы «Ерітінділердің қышқылдық және сілтілік ортасын зерттеу» Қажетті құрал-жабдықтар: Сынауық – 3 дана Сынауыққа арналған тұрғы – 1дана 1-топ Сынауыққа 2 мл натрий гидроксиді ерітіндісін құйып, үстіне 1-2 тамшы фенолфталеин тамызыңдар. Фенолфталеинді метилоранж, лакмуспен алмастырып, тәжірибені бірнеше рет қайталаңдар. Не байқалды? Индикатор түсінің өзгеруін түсіндіріңдер 2-топ Сынауыққа 2-3 мл тұз қышқылының ерітіндісін құйып, үстіне 1 немесе 2 тамшы метилоранж тамызыңдар. Метилоранжды фенолфталеин, лакмуспен алмастырып, тәжірибені бірнеше рет қайталаңдар. Не байқалды? Индикатор түсінің өзгеруін түсіндіріңдер 3-топ Сынауыққа 2-3 мл ас тұзының ерітіндісін құйып, үстіне 1 немесе 2 тамшы екі индикатордың бірін тамызыңдар. Не байқалды? Индикатор түсінің өзгеруін түсіндіріңдер Әр топ тақтадағы кестеге өз нәтижелерін жазады
|
Оқушылар тақырыптың негізгі түйіндерін дәптерлеріне түсіріп отырады.
Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды.
Оқушылар жұп болып берілген тапсырманы сәйкестендіреді
Оқушылар телефондары арқылы берілген тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар топ болып тапсырманы орындап, қорғайды
|
Оқушылар талқылауы арқылы тақырыпты толық таныстыру
Дескриптор -қышқылдар мен сілтілерді анықтайды -қышқылдар мен сілтілердің қолдану аясын анықтайды -қышқылдар мен сілтілердің индикаторларға әсерін анықтайды Жалпы балл:3
Дескриптор: -қышқылдар мен сілтілердің кездесетін жерін біледі -индикаторлардың қышқылдылық көрсеткішін біледі Жалпы балл:2
Дескриптор -Қышқылдардың құрамын біледі -қышқылдардың формуласын біледі -индикаторлардың ортадағы түсін анықтайды Жалпы балл:3
Дескриптор: Қышқылдық ортадағы индикатор түсінің өзгеруін анықтайды -сілтілік ортадағы индикатордың түсінің өзгеруін анықтайды Жалпы балл:2 |
Интерактивті тақта,
оқулық
Қосымша мәліметтер
https://b.socrative.com/teacher/#edit-quiz/79460905
|
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 2-минут |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар тақырыбы Үй жағдайында кездесетін табиғи заттардан түрлі-түсті экстракт алу(мысалы, кәдімгі шайда – табиғи индикатор) |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Үй тапсырмасын жазып алу |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 3-минут
|
Оқушыларды «Білім қазынасы» әдісі арқылы бағалау
Оқушылардан «Answer garden» платформасы арқылы кері байланыс алынады. Өте жақсы Жақсы Үйренерім көп
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар өз-өздерін «Білім қазынасы» әдісі арқылы бағалайды |
Жауап парағы
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















