Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бекітемін: А. Жарылғаған
_______ Хлор_________
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Жарылгасова Г.Т. |
|
|
Күні: |
15.01.25 |
|
|
Сынып: 9 а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Хлор |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.9 хлордың химиялық қасиеттерін сипаттау: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Хлордың химиялық қасиеттерін ( металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі) сипаттайды және әрекеттесу реакцияларын жазады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі. - Оқушыларды түгендеу - Бір-біріне жақсы тілек айту арқылы ортада жағымды ахуал туғызу. «Online Stopwatch» қосымшасы арқылы топқа бөлу. 3. Үй тапсырмасын тексеру үшін Wordwall платформасын қолдану арқылы интерактивті викторина ұйымдастыру. Біздің бүгінгі сабақ химиялық қосылыстардың құрамында таныс элемент туралы. Ол әр түрлі адамдардың қолында бола отырып, жақсылық пен жамандықты өзімен бірге алып жүреді. Тақтада жазылған сипаттамаларға сәйкес сіз қандай химиялық элемент туралы айтып отырғаныңызды анықтаңыз. 1. Химиялық элемент ретінде - жағымсыз иісі бар улы газ. 2. Атауы грек тілінен аударғанда «chloros» - сары-жасыл. 2. Ағын судан оның иісі шығады. 3. Сорпаны немен тұздаймыз? Тамақты қорыту үшін асқазанда не бар? Осылайша, біз бүгін сабақта қандай элементпен танысамыз? Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар сабаққа дайын екенін байқатады (оқу-құралдарын дайындайды).
О Wordwall тапсырмасына белсенді қатысады, жауап береді. https://wordwall.net/play/85298/497/835 Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жауабы: Хлор Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазады. |
Оқушының жауаптарының дәлдігіне қарай ауызша мақтау. 1 балл ҚБ: Мадақтау: Жақсы, жарайсыңдар , тамаша |
Интерактивті тақта https://www.online-stopwatch.com/random-group-generators/ Интерактивті тақта, Wordwall https://wordwall.net/play/85298/497/835 Презентация Жұмыс дәптері |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану кезеңі 23 мин |
Жеке жұмыс Сабақты бейнені көруден бастайық. Мұқият қараңыз. 1-тапсырма ХЭПЖ орны бойынша хлор элементтіне сипаттама беріңдер. ЕБҚ тапсырмасы Синквейн әдісі «Хлор» Бірінші жолда бір сөз - зат есім жазылады. Бұл қадам синквейн тақырыбы болып табылады. Екінші жолда синквейн тақырыбын ашатын екі сын есім жазылады. Үшінші жолда синквейн тақырыбына қатысты әрекеттерді сипаттайтын үш етістік жазылады. Төртінші жолда - бірнеше сөзден тұратын сөйлем, тұтас сөйлем, ол арқылы бала тақырыпты толығымен сипаттайды, тақырыпқа өзінің көзқарасын білдіреді. Бесінші жолда - тақырыптың жаңа түсініктемесін ашатын сөз жиынтығы, сөз бірлестігі, баланың тақырыпқа жеке көзқарасын білдіреді. Топтық жұмыс 1-топ «Металдармен әрекеттесу», 2-топ «Сутекпен әрекеттесу», 3-топ «Галогенидтермен әрекеттесу». Әр топқа хлордың химиялық қасиеттерін зерттеу бойынша тапсырма береді: 1-топ Келесі бейне көрініс «Хлордың калиймен әрекеттесуі» Тәжірибе нәтижесінде не байқадыңыз? Реакция теңдеуін жазыңыз. 2-топ Бейнені қарау. Мұқият қараңыз. «Хлордың сутегімен әрекеттесуі» Тәжірибе нәтижесінде не байқадыңыз? Реакция теңдеуін жазыңыз. 3-топ Хлордың галогенидтермен әрекеттесуі. Тәжірибе нәтижесінде не байқадыңыз? Реакция теңдеуін жазыңыз. ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету. |
Тапсырманы орындайды.
Жауабы: 1.Хлор 2. Улы, сары жасыл 3. Бұзады, ағартады, реакцияға түседі 4. Күнделікті өмірде кеңінен қолданылады 5. Галоген Берілген тапсырмалар бойынша әр топ постер қорғайды. Хлордың химиялық белсенділігі жоғары. Ол бейметалдармен белсенді әрекеттеседі. Біз сутекті Кипп аппаратында аламыз. Құрылғының газ шүмегін ашайық. Құрылғының жоғарғы резервуарынан қышқыл төменгі резервуарға түседі және мырышпен жанасқанда сутегі бөлінеді. Сутектің тазалығын тексерейік. Ол үшін түтікті сутегімен толтырыңыз. Біз пробиркадағы сутекті жағамыз. Біз жанып тұрған сутегі бар түтікті газ құбырына әкелеміз. Түтіктен шыққан сутегі жанады. Біз жанып тұрған сутегі бар газ құбырын хлормен толтырылған цилиндрге түсіреміз. Сутегі хлорда жануды жалғастырады. Хлордың түсі біртіндеп жоғалады: хлор күйіп кетеді. Бұл жағдайда хлорсутек газы түзіледі: H2 + Cl2 → 2HCl Цилиндрге дымқыл көк лакмус қағазын әкелейік. Ол қызылға айналады: суда ерігенде хлорсутек тұз қышқылын түзеді. 2K + Cl2 → 2KCl калий хлоридінің ақ түтіні пайда болады. Натрий бромидінің түссіз ерітіндісі бөлінетін бромға байланысты сары түске ие болады
2
х Натрий йодиді бар сынауықта йод бөлінді, натрий бромиді бар сынауықта – бром натрий хлориді бар сынауық, әрине, ешқандай өзгеріс болған жоқ. Біз хлордың йод пен бромды олардың тұздарынан ығыстыратынына көз жеткіздік. |
ҚБ: Мадақтау: Жақсы, жарайсыңдар , тамаша Дескриптор: 1. хлор элементтіне сипаттама береді 1балл 2. «Хлор» сөзіне бес жол өлен құрастырады 1балл Топ жұмысын дескрипторлар арқылы бағалау: Дескриптор: 3балл *Тәжірибе нәтижесінде не байқағаның атайды. *Реакция теңдеулерін дұрыс жазады |
Оқулық §29 Жұмыс дәптері, ХЭПЖ Интерактивті тақта Флипча́рт, маркерлер
https://youtube.com/playlist?list=PLtQqrP6X6Mr0_aVE0r2Mbe-vjE4Sf8bcq |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 15 мин |
Жұптық жұмыс Тапсырма: Хлордың химиялық қасиеттерін сипаттап, кестені толтырыңыз.
ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету.
Жеке жұмыс Алған білімді тексеру үшін quizizz платформасын қолдану арқылы интерактивті викторина ұйымдастыру.
Қорытынды Рефлексия. «Таңдау әдісі»
1. Мен
сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын,риза емеспін.
Үйге тапсырма:§29, №6 жаттығу 12 бет
|
Жұптық жұмысты орындайды.
Жауабы: 2Cl2+Si=SiCl4 Cu + Cl2 = CuCl2 Cl2+H2O ⇔ HCl + HclO 2Cl2+ 2H2O ⇔ 4HCl + O2 2Cl2+С(графит)=CCl4
Quizizz тапсырмасына белсенді қатысады, жауап береді. https://quizizz.com/join/quiz/61ed0da5c4ac5f001eae84bc/start?studentShare=true
Сабақ барысында не үйренгенін және қалған сұрақтарын айтады.
Үй тапсырмасын жазып алады.
Жауабы: 2NH4Cl + Ca(OH)2 → 2NH3 ↑ + CaCl2 + 2H2O. 2NaCl + CaCO3 → Na2CO3 + CaCl2
|
Дескриптор: 4 балл * Хлордың химиялық қасиеттерін сипаттайды, кестені толтырады..
Оқушының жауаптарының дәлдігіне қарай ауызша мақтау.
1 балл
Қорытынды баға береді, ауызша кері байланыс ұсынады.
Барлығы: 10 балл. |
Интерактивті тақта Жұмыс дәптері
Интерактивті тақта, https://quizizz.com/join/quiz/61ed0da5c4ac5f001eae84bc/start?studentShare=true
Стикерлер
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Хлор" 9 сынып
Ашық сабақ "Хлор" 9 сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бекітемін: А. Жарылғаған
_______ Хлор_________
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Жарылгасова Г.Т. |
|
|
Күні: |
15.01.25 |
|
|
Сынып: 9 а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Хлор |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.9 хлордың химиялық қасиеттерін сипаттау: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Хлордың химиялық қасиеттерін ( металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі) сипаттайды және әрекеттесу реакцияларын жазады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі. - Оқушыларды түгендеу - Бір-біріне жақсы тілек айту арқылы ортада жағымды ахуал туғызу. «Online Stopwatch» қосымшасы арқылы топқа бөлу. 3. Үй тапсырмасын тексеру үшін Wordwall платформасын қолдану арқылы интерактивті викторина ұйымдастыру. Біздің бүгінгі сабақ химиялық қосылыстардың құрамында таныс элемент туралы. Ол әр түрлі адамдардың қолында бола отырып, жақсылық пен жамандықты өзімен бірге алып жүреді. Тақтада жазылған сипаттамаларға сәйкес сіз қандай химиялық элемент туралы айтып отырғаныңызды анықтаңыз. 1. Химиялық элемент ретінде - жағымсыз иісі бар улы газ. 2. Атауы грек тілінен аударғанда «chloros» - сары-жасыл. 2. Ағын судан оның иісі шығады. 3. Сорпаны немен тұздаймыз? Тамақты қорыту үшін асқазанда не бар? Осылайша, біз бүгін сабақта қандай элементпен танысамыз? Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар сабаққа дайын екенін байқатады (оқу-құралдарын дайындайды).
О Wordwall тапсырмасына белсенді қатысады, жауап береді. https://wordwall.net/play/85298/497/835 Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жауабы: Хлор Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазады. |
Оқушының жауаптарының дәлдігіне қарай ауызша мақтау. 1 балл ҚБ: Мадақтау: Жақсы, жарайсыңдар , тамаша |
Интерактивті тақта https://www.online-stopwatch.com/random-group-generators/ Интерактивті тақта, Wordwall https://wordwall.net/play/85298/497/835 Презентация Жұмыс дәптері |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану кезеңі 23 мин |
Жеке жұмыс Сабақты бейнені көруден бастайық. Мұқият қараңыз. 1-тапсырма ХЭПЖ орны бойынша хлор элементтіне сипаттама беріңдер. ЕБҚ тапсырмасы Синквейн әдісі «Хлор» Бірінші жолда бір сөз - зат есім жазылады. Бұл қадам синквейн тақырыбы болып табылады. Екінші жолда синквейн тақырыбын ашатын екі сын есім жазылады. Үшінші жолда синквейн тақырыбына қатысты әрекеттерді сипаттайтын үш етістік жазылады. Төртінші жолда - бірнеше сөзден тұратын сөйлем, тұтас сөйлем, ол арқылы бала тақырыпты толығымен сипаттайды, тақырыпқа өзінің көзқарасын білдіреді. Бесінші жолда - тақырыптың жаңа түсініктемесін ашатын сөз жиынтығы, сөз бірлестігі, баланың тақырыпқа жеке көзқарасын білдіреді. Топтық жұмыс 1-топ «Металдармен әрекеттесу», 2-топ «Сутекпен әрекеттесу», 3-топ «Галогенидтермен әрекеттесу». Әр топқа хлордың химиялық қасиеттерін зерттеу бойынша тапсырма береді: 1-топ Келесі бейне көрініс «Хлордың калиймен әрекеттесуі» Тәжірибе нәтижесінде не байқадыңыз? Реакция теңдеуін жазыңыз. 2-топ Бейнені қарау. Мұқият қараңыз. «Хлордың сутегімен әрекеттесуі» Тәжірибе нәтижесінде не байқадыңыз? Реакция теңдеуін жазыңыз. 3-топ Хлордың галогенидтермен әрекеттесуі. Тәжірибе нәтижесінде не байқадыңыз? Реакция теңдеуін жазыңыз. ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету. |
Тапсырманы орындайды.
Жауабы: 1.Хлор 2. Улы, сары жасыл 3. Бұзады, ағартады, реакцияға түседі 4. Күнделікті өмірде кеңінен қолданылады 5. Галоген Берілген тапсырмалар бойынша әр топ постер қорғайды. Хлордың химиялық белсенділігі жоғары. Ол бейметалдармен белсенді әрекеттеседі. Біз сутекті Кипп аппаратында аламыз. Құрылғының газ шүмегін ашайық. Құрылғының жоғарғы резервуарынан қышқыл төменгі резервуарға түседі және мырышпен жанасқанда сутегі бөлінеді. Сутектің тазалығын тексерейік. Ол үшін түтікті сутегімен толтырыңыз. Біз пробиркадағы сутекті жағамыз. Біз жанып тұрған сутегі бар түтікті газ құбырына әкелеміз. Түтіктен шыққан сутегі жанады. Біз жанып тұрған сутегі бар газ құбырын хлормен толтырылған цилиндрге түсіреміз. Сутегі хлорда жануды жалғастырады. Хлордың түсі біртіндеп жоғалады: хлор күйіп кетеді. Бұл жағдайда хлорсутек газы түзіледі: H2 + Cl2 → 2HCl Цилиндрге дымқыл көк лакмус қағазын әкелейік. Ол қызылға айналады: суда ерігенде хлорсутек тұз қышқылын түзеді. 2K + Cl2 → 2KCl калий хлоридінің ақ түтіні пайда болады. Натрий бромидінің түссіз ерітіндісі бөлінетін бромға байланысты сары түске ие болады
2
х Натрий йодиді бар сынауықта йод бөлінді, натрий бромиді бар сынауықта – бром натрий хлориді бар сынауық, әрине, ешқандай өзгеріс болған жоқ. Біз хлордың йод пен бромды олардың тұздарынан ығыстыратынына көз жеткіздік. |
ҚБ: Мадақтау: Жақсы, жарайсыңдар , тамаша Дескриптор: 1. хлор элементтіне сипаттама береді 1балл 2. «Хлор» сөзіне бес жол өлен құрастырады 1балл Топ жұмысын дескрипторлар арқылы бағалау: Дескриптор: 3балл *Тәжірибе нәтижесінде не байқағаның атайды. *Реакция теңдеулерін дұрыс жазады |
Оқулық §29 Жұмыс дәптері, ХЭПЖ Интерактивті тақта Флипча́рт, маркерлер
https://youtube.com/playlist?list=PLtQqrP6X6Mr0_aVE0r2Mbe-vjE4Sf8bcq |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 15 мин |
Жұптық жұмыс Тапсырма: Хлордың химиялық қасиеттерін сипаттап, кестені толтырыңыз.
ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету.
Жеке жұмыс Алған білімді тексеру үшін quizizz платформасын қолдану арқылы интерактивті викторина ұйымдастыру.
Қорытынды Рефлексия. «Таңдау әдісі»
1. Мен
сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын,риза емеспін.
Үйге тапсырма:§29, №6 жаттығу 12 бет
|
Жұптық жұмысты орындайды.
Жауабы: 2Cl2+Si=SiCl4 Cu + Cl2 = CuCl2 Cl2+H2O ⇔ HCl + HclO 2Cl2+ 2H2O ⇔ 4HCl + O2 2Cl2+С(графит)=CCl4
Quizizz тапсырмасына белсенді қатысады, жауап береді. https://quizizz.com/join/quiz/61ed0da5c4ac5f001eae84bc/start?studentShare=true
Сабақ барысында не үйренгенін және қалған сұрақтарын айтады.
Үй тапсырмасын жазып алады.
Жауабы: 2NH4Cl + Ca(OH)2 → 2NH3 ↑ + CaCl2 + 2H2O. 2NaCl + CaCO3 → Na2CO3 + CaCl2
|
Дескриптор: 4 балл * Хлордың химиялық қасиеттерін сипаттайды, кестені толтырады..
Оқушының жауаптарының дәлдігіне қарай ауызша мақтау.
1 балл
Қорытынды баға береді, ауызша кері байланыс ұсынады.
Барлығы: 10 балл. |
Интерактивті тақта Жұмыс дәптері
Интерактивті тақта, https://quizizz.com/join/quiz/61ed0da5c4ac5f001eae84bc/start?studentShare=true
Стикерлер
|
шағым қалдыра аласыз
қушылар
«
NaI +
Cl
лор натрий
йодидімен әрекеттескенде реакция белгісі өте тез көрінеді,
қарапайым зат - қара қоңыр түсті йод
ерітіндісі.












