Материалдар / Ашық сабақ Ихсанова Жумазия 9 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Ихсанова Жумазия 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Квадрат теңдеулерді шешудің жолдарын, әдіс-тәсілдерін меңгерту. Өз бетімен ойлау қабілеттерін арттыру, әр оқушының білім деңгейлерін ескере отырып, тақырыпты қайталау. Математика пәнінің нақтылығына көз жеткізу, оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыру, математикалық мәдениетке тәрбиелеу. Естімейтін балалардың жүйелі түрде жұмыс істеуге, өз ойын тиянақты жеткізе білуге үйрету.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Мамыр 2021
317
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулердің түбірлерінің формуласы.
Сабақтың мақсаты.:
1.Коррекциялық-білімділік
: квадрат теңдеулерді шешудің жолдарын, әдіс-тәсілдерін меңгерту.
2.Коррекциялық-дамытушылық: өз бетімен ойлау қабілеттерін арттыру, әр оқушының білім деңгейлерін ескере отырып, тақырыпты қайталау.
3.Коррекциялық -тәрбиелік: математика пәнінің нақтылығына көз жеткізу, оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыру, математикалық мәдениетке тәрбиелеу. Жүйелі түрде жұмыс істеуге, өз ойын тиянақты жеткізе білуге үйрету.
Сабақтың түрі: білімдерін жинақтау, жүйелеу, қорытындылау сабағы.
Сабақтың типі: практикалық сабақ.
Көрнекілігі: сызбалар, деңгейлік тапсырмалар жазылған үлестірме қағаздар.

Техникалық құрал: интерактивті тақта, интернет жүйесі

Сөздік: квадрат теңдеу, квадрат түбір, дискриминант, толымсыз, толық квадрат теңдеу, келтірілген теңдеу, түбір, формула, коэффицент, бос мүше, айнымалы.
Сабақтың барысы:


1.
Ұйымдастыру.

-кезекші дыбыстармен жұмыс

- ауызша есептеулер

- сөздік жұмыс


2.Үй тапсырмасын тексеру.
а) Сұрақтар арқылы өтілген материалды қайталау (1 слайд)
1.Квадрат теңдеулердің түбірлерін табатын формуланы жаз.
2.Толымсыз квадрат теңдеулердің түбірлерінің формуласы қандай?
3.Келтірілген квадрат теңдеулердің түбірлерінің формулаларын жаз.

ә) Квадрат теңдеулердің түрлерін анықтау (2 слайд)
1. Түбірі бірден аспайтын квадрат теңдеудің мысалын келтір.
2. Қандай жағдайда квадрат теңдеудің түбірлері болмайды?


б) Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып оқу (3 слайд)

1) ах² + вх +с = 0 түріндегітеңдеуді ... деп атайды.

2) Квадрат теңдеудің түбірлері ...байланысты.

3) Егер Д= 0 болса, квадрат теңдеудің ... түбірі бар.

4) Теңдеуді шешу деп түбірлерін табу немесе ... екенін дәлелдеу.

5) Кез келген сөзде, кез келген өсімдіктегі сияқты теңдеудіңде ... бар.

6) 2х 2-5=0 теңдеуі ... квадрат теңдеу.

Керекті сөздер: толымсыз, бір ғана, дискриминант, түбірі, жоқ, квадрат теңдеу.



3. Өзбетімен жұмыс (деңгейлік тапсырма)


І нұсқа

Теңдеудің неше түбірі бар?

х 2+ х–2= 0 

ІІ нұсқа

Теңдеулерді шеш

1) х² - 9 = 0  

ІІІ нұсқа

Теңдеулерді шеш

   1)  2у+у²=0       

  

Теңдеуді шеш

х 2– 36 = 0

2) х2+х–12=0

2) х²+ 6х + 9=0

3) Теңдеуді шеш

2у² =0

3) х2-5х+7=0

3) 5х² = 9х +2

4 "Квадрат теңдеудің түрлерін анықтау."

 

Теңдеу

Толық

Толымсыз

Келтірілген

Келтірілген емес

1. х2+8х+3=0

+

 

+

 

2. 6х2+9=0

 

+

 

+

3. х2-3х=0

 

+

+

 

4. -х2-2х+4=0

+

 

 

+

5. 3х+6х2+7=0

+

 

 

+

 

5."Қатесін тап "ойынын өткізу.

 

  (х-3)2=3х-11                                         (х-1)(х+1)=2х-1

   х2-6х-9+3х+11=0                                 х2-1+2х+1=0

   х2-3х-2=0                                              х2+ 2х=0

   а=1; в=-3; с=2                                      х(х+2)=0

   Д= (-3)2-4·1·2=9-8=1 Д>0                   х+2=0

   х1=2   х2= 1                                           х=-2

Жауабы: х1=2  х2=1                                х=-2


6. Оқулықпен жұмыс.



Класта: №261 (2,4,6,8)

Үйге: №261 (1,3,5,7)

(квадрат түбір формуласы

тірек сызба ретінде көрсетіледі.)



а) 3х2-5х-2=0
ә)х
2-9х+14=0
б)7х
2+2х-9=0
в) 4х
2+7х+3=0

5. Ертегі есеп.

Ертеде бір кемпір өмір сүріпті. Мал дегеннен жалғыз сиыры бар екен. Ауылдың шетіндегі жұпыны үйде, жалғыз сиырының сүтімен күн кешіп жатқан. Бір күні сиырды ұрлап кетуге ұрылар келеді. Мұны байқап қойған кемпір, бір шелек суды алып,былай деп әндетіпті:

сапырып –сапырып Сарманға бер,

құйып алда Құрманға бер.

Төрдегі төртеуге бер,

есіктегі екеуге бер.

Өзің іш, сосын маған бер.

Мұны естіген ұрылар: “ойбай, кемпірді санамағанның өзінде, біз олардың квадрат түбірінен шыққандай екенбіз. Аман тұрғанда қайтайық”- деп жөндерімен кетіпті.

Сұрақ: ұрылар нешеу болған?


6. Сабақты қортындылау.
Бағалау, дыбыстарды дұрыс айтуы мен анық сөйлеулерін бағалау, үй жұмысы



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!