|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлім: |
8.2А Заттардың тасымалдануы |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
8 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Иммунитет түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін бағалау |
|
Сабақтың мақсаты |
Иммунитет түрлерін салыстыра отырып, вакцинацияның рөлін бағалай алады |
Сабақтың барысы.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы минут 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. “Шапалақ” әдісі арқылы оқушылардың психологиялық ахуалын қалыптастырамын. 1.Көңіл күйіміз жақсы болса оң қолымызды көтереміз 2.Сабаққа дайын болсақ сол қолды көтереміз 3.Осы сабақ жақсы өтсін десек шапалақ ұрамыз. «Ой қозғау» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын айқындау. 1.Балалар, 2020 жыл несімен ерекшеленді? 2.Әлем елдері бойынша карантиннен шығуға не әсер етті?
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. |
Назарларын сабаққа аударады. «Шапалақ» әдісі арқылы жақсы көңіл-күйлерін қалыптастырады.
Оқушылар сыни тұрғыдан ойланып, жылдам сұрақтарға жауап береді. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады. |
ҚБ «Ауызша бағалау» Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
Презентация
Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 12 минут 2 минут 6 минут 4 минут 5 минут |
1-тапсырма. «Додокаэдр» әдісі, Топтық жұмыс Оқулықтағы және қосымша берілген мәтінмен танысып, әр топ өзіне берілген сұрақтарға жауап береді. Қосымша №1 «Не үшін?» Вакцинаны не үшін ойлап тапты? «Түсіндір» Туа біткен және жүре пайда болған иммунитет түрлерін түсіндір «Сипатта» Емдік сарысу қалай жұмыс істейді сипатта «Ұсын» Ағзаны жұқпалы аурулардан қорғаудың жолдарын ұсын. «Себеп» Вакцинациялаудың себебі неде? «Болжа» Сапасыз дайындалған вакцина неліктен қауіп тудыруы мүмкін ? Бейнекөрсетілім: «Вакцина және екпе сарысу» 1.Емдік сарысу қайдан алынады ? 2-тапсырма.«Кім мықты» әдісі, Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тақырыпты пайдалана отырып,кестені толтырыңдар.
ЕББҚ оқушыға тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі Қосымша № 2
PISA тапсырмасы Қосымша №3 Берілген мәтінді оқып, сұраққа жауап бер. Сұрақ: 1.Вакцина салмас бұрын ата-ана мен дәрігерлер нені ескеру керек? 3-тапсырма. «Кім тапқыр» , Жеке жұмыс «Wordwall» платформасында тапсырманы орындау
Қосымша №4 |
Топ басшылары ортаға шығып, додокаэдрды қолдану арқылы 2 сұрақ таңдап алады. Оқушылар оқулықтағы және қосымша берілген мәтінді оқып танысып,топпен ойларын тұжырымдап, сұрақтарға жауап беру арқылы вакцина тарихына шолу жасап, вакцина мен екпе сарысудың рөлі мен маңызын бағалайды.
Әр топ бір біріне кері байланыс жасауда «Жапондық» әдісті қолданады.
Бейнекөрсетілімге назар аударады. Сұраққа жауап береді.
Оқушылар жұпта оқулықта берілген ақпаратты пайдалана отырып, табиғи және жасанды иммунитетке тән сипаттама береді, ортақ қасиетін анықтайды.
Тапсырма орындап болған жұп «Біз мықтымыз» деп айтады.
ЕББҚ оқушы берілген суреттермен жұмыс істейді.Ағза жұқпалы аурумен қалай күресетінін сипаттайды, берілген суреттер қай иммунитет түріне тән екенін анықтайды.
Балалар берілген мәтінді оқиды, өз жауабымен бөліседі.
Оқушылар берілген сипаттамаларды сәйкес топтарға топтастырады
|
ҚБ «Есептегіш» Дескриптор: 1.Вакцина тарихына шолу жасайды 2.Вакцинация рөлін бағалайды 3.Емдік сарысу рөлін бағалайды Әр топқа 2 балл
«Жапондық» әдіс кері байланыс
ҚБ «Ауызша бағалау» Мадақтау
ҚБ «Есептегіш» Жұпта өзара бағалау Дескриптор: 1.Табиғи иммунитетке сипаттама береді (1) 2.Жасанды иммунитетке сипаттама береді (1) 3.Ұқсастығын анықтайды (1) Жалпы 3 балл
ҚБ «Есептегіш» Дескриптор: 1.Табиғи иммунитетке сипаттама беріп, сәйкес суретті анықтай алады– 2 балл 2.Жасанды иммунитетке тән сипаттама беріп, сәйкес суреттерді анықтай алады – 2 балл
ҚБ «Есептегіш» Дескриптор: 1.Қандай жағдайда вакцина салуға болмайтынын түсіндіре алады – 1 балл
ҚБ «Ауызша бағалау» Мұғалім оқушыларды ынталандыру мақсатында мадақтайды.
ҚБ «Есептегіш» Ойын нәтижесіне сәйкес: 1,2,3 орын – 3 балл 4,5,6 орын- 2 балл 7,8,9 орын – 1 балл
|
Додокаэдр Презентация Таратпа материал Қосымша №1
Бейне материал
Таратпа материал, жұмыс дәптері
Таратпа материал Қосымша №2
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Білім беру ұйымының
атауы Бөлім: 8.2А Заттардың
тасымалдануы Педагогтің
Т.А.Ә. Күні: Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы Иммунитет түрлері: туа пайда
болған және жүре пайда болған
иммунитет Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары 8.1.3.6 аурудың алдын алудағы
вакцинацияның рөлін
бағалау Сабақтың мақсаты
Иммунитет түрлерін
салыстыра отырып, вакцинацияның рөлін бағалай
алады Сабақтың
барысы. Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы минут 5
минут
Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу. “Шапалақ”
әдісі арқылы оқушылардың
психологиялық ахуалын
қалыптастырамын.
1.Көңіл күйіміз
жақсы болса оң қолымызды
көтереміз
2.Сабаққа дайын
болсақ сол қолды көтереміз
3.Осы сабақ жақсы
өтсін десек шапалақ ұрамыз.
«Ой
қозғау» әдісі арқылы сабақтың
тақырыбын айқындау.
1.Балалар, 2020 жыл
несімен ерекшеленді?
2.Әлем елдері
бойынша карантиннен шығуға не әсер
етті?
Сабақтың тақырыбымен,
мақсатымен таныстыру.
Назарларын сабаққа
аударады.
«Шапалақ» әдісі
арқылы жақсы көңіл-күйлерін
қалыптастырады.
Оқушылар сыни
тұрғыдан ойланып, жылдам сұрақтарға жауап береді. Әр оқушы өз
ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір
алмасады.
ҚБ «Ауызша
бағалау»
Жарайсың!
Тамаша!
Жақсы!
Презентация
Презентация Сабақ
ортасы 12
минут 2
минут 6
минут 4
минут 5
минут
1-тапсырма.
«Додокаэдр» әдісі,
Топтық
жұмыс
Оқулықтағы және
қосымша берілген мәтінмен танысып, әр топ өзіне берілген сұрақтарға
жауап береді.
Қосымша
№1 «Не
үшін?» Вакцинаны не үшін ойлап
тапты? «Түсіндір» Туа біткен және жүре пайда
болған иммунитет түрлерін
түсіндір «Сипатта» Емдік сарысу қалай жұмыс
істейді сипатта «Ұсын» Ағзаны жұқпалы аурулардан
қорғаудың жолдарын ұсын. «Себеп» Вакцинациялаудың себебі
неде? «Болжа» Сапасыз дайындалған вакцина
неліктен қауіп тудыруы мүмкін
?
Бейнекөрсетілім: «Вакцина және екпе
сарысу»
1.Емдік сарысу
қайдан алынады ?
2-тапсырма.«Кім
мықты» әдісі, Жұптық
жұмыс
Оқулықта берілген
тақырыпты пайдалана отырып,кестені
толтырыңдар. Табиғи
иммунитет Ұқсастығы Жасанды
иммунитет
ЕББҚ оқушыға
тапсырма
«Суреттер
сөйлейді» әдісі
Қосымша №
2
PISA
тапсырмасы
Қосымша
№3
Берілген мәтінді
оқып, сұраққа жауап бер.
Сұрақ:
1.Вакцина салмас
бұрын ата-ана мен дәрігерлер нені ескеру
керек?
3-тапсырма. «Кім
тапқыр» , Жеке жұмыс
«Wordwall»
платформасында тапсырманы
орындау
Қосымша
№4
Топ басшылары ортаға
шығып, додокаэдрды қолдану арқылы 2 сұрақ таңдап алады. Оқушылар
оқулықтағы және қосымша берілген мәтінді оқып танысып,топпен
ойларын тұжырымдап, сұрақтарға жауап беру арқылы вакцина тарихына
шолу жасап, вакцина мен екпе сарысудың рөлі мен маңызын
бағалайды.
Әр топ бір біріне
кері байланыс жасауда «Жапондық» әдісті
қолданады.
Бейнекөрсетілімге
назар аударады. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылар жұпта
оқулықта берілген ақпаратты пайдалана отырып, табиғи және жасанды
иммунитетке тән сипаттама береді, ортақ қасиетін
анықтайды.
Тапсырма орындап
болған жұп «Біз мықтымыз» деп
айтады.
ЕББҚ оқушы берілген суреттермен жұмыс
істейді.Ағза жұқпалы аурумен қалай күресетінін сипаттайды, берілген
суреттер қай иммунитет түріне тән екенін
анықтайды.
Балалар берілген
мәтінді оқиды, өз жауабымен
бөліседі.
Оқушылар берілген сипаттамаларды сәйкес
топтарға
топтастырады
ҚБ
«Есептегіш»
Дескриптор:
1.Вакцина тарихына
шолу жасайды
2.Вакцинация рөлін
бағалайды
3.Емдік сарысу рөлін
бағалайды Әр топқа 2 балл
«Жапондық» әдіс
кері байланыс
ҚБ «Ауызша
бағалау»
Мадақтау
ҚБ
«Есептегіш»
Жұпта өзара
бағалау
Дескриптор:
1.Табиғи иммунитетке
сипаттама береді (1)
2.Жасанды
иммунитетке сипаттама береді
(1)
3.Ұқсастығын
анықтайды (1)
Жалпы 3
балл
ҚБ
«Есептегіш»
Дескриптор:
1.Табиғи иммунитетке
сипаттама беріп, сәйкес суретті анықтай алады– 2
балл
2.Жасанды
иммунитетке тән сипаттама беріп, сәйкес суреттерді анықтай алады –
2 балл
ҚБ
«Есептегіш»
Дескриптор:
1.Қандай жағдайда
вакцина салуға болмайтынын түсіндіре алады – 1
балл
ҚБ «Ауызша
бағалау»
Мұғалім оқушыларды
ынталандыру мақсатында
мадақтайды.
ҚБ
«Есептегіш»
Ойын нәтижесіне
сәйкес:
1,2,3 орын – 3
балл
4,5,6 орын- 2
балл
7,8,9 орын – 1
балл
Додокаэдр
Презентация
Таратпа материал
Қосымша №1
Бейне
материал
Таратпа
материал, жұмыс
дәптері
Таратпа
материал
Қосымша
№2
|














