Қысқа мерзімді сабақ жоспары №32 5 сынып
Бекітемін:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жай бөлшекитің негізгі қасиеттері
Ашық сабақ Жай бөлшекитің негізгі қасиеттері
Қысқа мерзімді сабақ жоспары №32 5 сынып
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жай бөлшектер |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Камалова Дана Кайратовна |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектің негізгі қасиеті |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану; 5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолданып есептер шығарады; жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіріп есептер шығарады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Тәуелсіздік және отаншылдық: Оқушыларға Қазақстанның тәуелсіздігі – ел дамуының негізгі құндылығы екенін түсіндіру, математикалық тапсырмаларды елдің жетістіктерімен байланыстыру (тәуелсіздік жылдарына қатысты сандар, еліміздің атаулы күндері, тарихи даталар арқылы есептер құрастыру). |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру 3.2 Жайбөлшектің негізгі қасиеті. Жай бөлшекті қысқарту Егер бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей натурал санға көбейтсе немесе бөлсе, онда бастапқы бөлшекке тең бөлшек шығады. Тең бөлшектер – бір санның әртүрлі жазылуы. Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың 1-ден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды. Бөлшектер алымы мен бөлімі өзара жай сандар болғанға дейін, яғни қысқартылмайтын бөлшек түріне келгенге дейін қысқартылады. Сұрақ жауап әдісімен өткенді қайталап алу. Үй жұмысын тексеру. |
Сұрақтарға жауап береді; Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады; анықтамалар мен мысалдарды қарап тақырыпты түсінеді Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың 1-ден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды. Бөлшекті қысқарту үшін:
Сонда қысқартылған бөлшек жазылады. Бөлшекті қысқартуға болатын ең үлкен сан — оның алымы мен бөлімінің ең үлкен ортақ бөлгіші.
|
Сабаққа белсенділік танытып отырған оқушыларды Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Интерактивті тақта 5-сыныбына арн. /А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова4-басылымы. - Алматы: Мектеп , 2017 |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Жеке тапсырма Тапсырма: № 1
Төртбұрыштың қандай
бөлігі боялған, қандай бөлігі боялмаған? Бөлшектер қатарындағы
артық санды көрсет:
Жауабы:( Дескрипторлар: - Боялған және боялмаған үлестерді санайды; - Екеуін де бөлшекпен жазады; - Берілген тізбектен артық бөлшекті анықтайды (ереже бойынша). |
Жеке тапсырма 2 Кім зерек?» ойыны. Бөлшек түрінде жаз:
Дескрипторлар: - Кестедегі берілгендерден бөлшектерді құрастырады (берілген алым/бөліммен); - Қажет болса қысқартады; - Нәтижені жүйелі жазады №2
Төртбұрыш қанша
бөлікке бөлінген? Оның қандай бөлігі боялған? Артық бөлшек сандарды
ата:
Жауабы: 10-ға бөлінген, оннан жеті
бөлігі боялған; Артық бөлшектер: . Дескрипторлар: - Төртбұрыштың қанша бөлікке бөлінгенін анықтайды; - Боялған үлесті бөлшекпен жазады; - Артық бөлшектерді ереже бойынша табады.
|
Дескриптор: -бөлшектерді қысқартады; -белгісіз санды анықтайды, ҚБ: дескриптор бойынша өзін-өзі бағалау |
Интерактивті тақта 5-сыныбына арн. /А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова4-басылымы. - Алматы: Мектеп , 2017 |
||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс: Тапсырмалар. 2021 жылы Қазақстанның тәуелсіздігіне 30 жыл толды. Осы 30 жылды 34 жылға бөлгенде, қанша бөлікке сәйкес келетінін бөлшек түрінде көрсетіңіз және оны қарапайым түрге қысқартуға бола ма? Дескрипторлар: - «бөлігі» ұғымын қолданады (бөлшекпен жазу: бөлігі/барлығы); - Қажет болса бөлшекті қысқартады; - Жауапты бөлшекпен жазады.
|
1.Бөлшектерді жаңа бөлімге
келтіріңдер 2)2/7 бөлшегінің бөлімін 14-ке, 21-ге, 35-ке, 140-қа; 3)5/8 бөлшегінің бөлімін 16-ға, 32-ге, 56-ға, 1000-ға. |
ҚБ:бағдаршам әдісі |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
|||||||||||||||||||||
|
|
Т |
Бөлшектерді қысқартыңдар:
Дескрипторлар: - Ортақ бөлгішті табады; - Алым мен бөлімді бірдей санға бөледі; - Ең ықшам түрге келтіреді |
Дескриптор бойынша бағалау парақтарымен бағаланады
ҚБ : «сен мені, мен сені» жұптық бағалау |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер
|
||||||||||||||||||||
|
|
Жұптық жұмыс
1)
2)
|
-Жай бөлшекпен жазады; -бос орындарды толтырады; -тең бөлшектерді анықтайды; -Жауабын жазады. ҚБ: көршіңді тексер |
Интерактивті тақта 5-сыныбына арн. /А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова4-басылымы. - Алматы: Мектеп , 2017 |
|||||||||||||||||||||
|
|
Оқулықпен жұмыс №315
№316
|
-Жай бөлшекпен жазады; -Бөлшекті қысқартады; -Жауабын жазады. ҚБ: браслет әдісі |
Интерактивті тақта 5-сыныбына арн. /А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова4-басылымы. - Алматы: Мектеп , 2017 |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Бүгінгі сабақта: 1.Жай бөлшектің негізгі қасиетін білді. 2.Жай бөлшекті қысқартуды білді |
Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі
|
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




оптық жұмыс. «Гексагон»
әдісі















