|
Бөлім: Су тіршілік – көзі. Сабақтың тақырыбы: Жаңбырменен жер көгерер |
Мұғалімнің аты-жөні:Смаилова Гульвира Бериковна Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Т/А. 3.1. Тыңдалған мәтін мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау. Т/А. 5.1. Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, детальді ақпаратты анықтайды,сұрақтарға жауап береді,өмірмен байланыстырады. Оқушылардың көбісі орындай алады: Мәтіндегі детальді ақпараттарды анықтап,нақты сұрақтарға жауап бере алады. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады, дәлелдемелер келтіреді, қорытындылайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді. - Мәтіндегі детальді ақпаратты анықтайды. -Мәтін мазмұны бойынша нақты сұрақтарға жауап береді -шынайы өмірмен байланыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады. Мәтіндегі таныс емес сөздердің мағынасын түсініп, ауызекі сөйлеуде қолданады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Мәтін, сұрақтар,деталь,ауызекі. Талқылауға арналған сұрақтар Не себепті...................................деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Кез келген ортада ойын ашық жеткізеді, ынтымақтастықты қалыптастырады.сын тұрғысынан ойлай алатын тұлғаны дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География. Атмосфералық жауын-шашынның түрлерін біледі, тірек-сызба арқылы көрсетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қазақстандағы теңіздерді, су туралы мәліметтерді біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 5минут |
Ұйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу, келмеген оқушыларды анықтау «Жыл мезгілдері» арқылы оқушыларды 4топқа бөлемін. Қыс.Көктем.Жаз.Күз Топтық бағалау парақтарын таратып беремін. «Сұрақты қағып ал»әдісі
Жауын болмай тәуір болмас» Мақал-мәтел арқылы оқу мақсатын ашамыз. Оқу мақсатын таныстырамын. Бағалау критерийін таныстырамын. |
«Сұрақты қағып ал»әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 минут |
1-тапсырма. Т.Ж Мәтінді тыңдап отырып, тірек сөздерді анықтап , сөйлем құрастыр. Дескриптор -Мәтінді тыңдап,тірек сөздерді анықтайды. -Сөйлемді дұрыс құрастырады. 2-тапсырма. Т.Ж Мәтіндегі детальді ақпараттарды анықтаңыз, шынайы өмірмен байланыстыр. Дескриптор -Мәтіннен детальді ақпаратты анықтайды. -шынайы өмірмен байланыстырады. 3-тапсырма Ж.Ж Тыңдалған мәтін бойынша бірінші оқушы сұрақ құрастырып, келесі оқушыға жібереді,ол оқушы сол сұраққа нақты жауап беріп, қайтадан сұрақ жазып, келесі оқушыға жалғастыра береді. Дескриптор -сұрақтарды дұрыс құрастырады. -сұрақтарға нақты жауап береді. 4-тапсырма Т.Ж «Уақыт тізбегі»графикалық органаизер бойынша мәтіндегі «тасаттық» сөзіне талдау. Уақыт тізбегі
Дескриптор -Тасаттық сөзінің мағынасын ашады. -тасаттық сөзіне талдау жасайды. |
Қазына іздеу» әдісі Электрондық оқулық Топтық жұмыс Мәтін Топтық жұмыс Сұрақтар жаңбыры» әдісі Жеке жұмыс «Уақыт тізбегі»графикалық органаизер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Т.Ж.
5-тапсырма. Бүгінгі өткен тақырып бойынша әңгіме құрастырыңыздар. Дескриптор -тақырыпқа сай әңгіме құрастырады. -ойларын қорытындылап, жүйелі жеткізеді.
Рефлекция: Кемпірқосақ әдісі бойынша әр түсіне оқушылар өз деңгейлеріне қатысты өз ойларын стикерге жазып, іледі.
1.Егер сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң,стикеріңді жасыл түске іліп қой. 2.Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң,сары түске стикеріңді жазып іл. 3.Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса,қызыл түске стикеріңді жапсырып қой.
|
«ТЕD әңгімелері» әдісі Топтық жұмыс «Кемпірқосақ»әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Бағалау парақшасы
Үйге тапсырма: «Жаңбыр» тақырыбында эссе жазыңдар |
Топтық бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғар оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсету: «Тапсырма»тәсілі бойынша оқушылардың қажеттіліктеріне қарай конвертпен сұрақтар құрастырып келемін. Орташа қолдау көрсету: «Диалог және қолдау көрсету»тәсілі арқылы оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу мақсатында детальдарды анықтауда,шынайы өмірмен байланыстыруда қолдау көрсетемін. Аз қолдау көрсету: «Дереккөз»тәсілі Түсіндірмелі сөздіктерді пайдаланып,детальді ақпараттарды тауып,өмірмен байланыстырады.
|
Бағалау парағы бойынша оқушылар топ барысында топ басшысы бағалап отырады. |
Денсаулық және қауіпсіздік Интерактивті тақтаны көп уақыт пайдалану денсаулыққа зияны ескеріледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жаңбырменен жер көгерер 6 сынып
Ашық сабақ Жаңбырменен жер көгерер 6 сынып
|
Бөлім: Су тіршілік – көзі. Сабақтың тақырыбы: Жаңбырменен жер көгерер |
Мұғалімнің аты-жөні:Смаилова Гульвира Бериковна Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
Т/А. 3.1. Тыңдалған мәтін мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау. Т/А. 5.1. Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, детальді ақпаратты анықтайды,сұрақтарға жауап береді,өмірмен байланыстырады. Оқушылардың көбісі орындай алады: Мәтіндегі детальді ақпараттарды анықтап,нақты сұрақтарға жауап бере алады. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады, дәлелдемелер келтіреді, қорытындылайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді. - Мәтіндегі детальді ақпаратты анықтайды. -Мәтін мазмұны бойынша нақты сұрақтарға жауап береді -шынайы өмірмен байланыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады. Мәтіндегі таныс емес сөздердің мағынасын түсініп, ауызекі сөйлеуде қолданады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Мәтін, сұрақтар,деталь,ауызекі. Талқылауға арналған сұрақтар Не себепті...................................деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Кез келген ортада ойын ашық жеткізеді, ынтымақтастықты қалыптастырады.сын тұрғысынан ойлай алатын тұлғаны дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География. Атмосфералық жауын-шашынның түрлерін біледі, тірек-сызба арқылы көрсетеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қазақстандағы теңіздерді, су туралы мәліметтерді біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 5минут |
Ұйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу, келмеген оқушыларды анықтау «Жыл мезгілдері» арқылы оқушыларды 4топқа бөлемін. Қыс.Көктем.Жаз.Күз Топтық бағалау парақтарын таратып беремін. «Сұрақты қағып ал»әдісі
Жауын болмай тәуір болмас» Мақал-мәтел арқылы оқу мақсатын ашамыз. Оқу мақсатын таныстырамын. Бағалау критерийін таныстырамын. |
«Сұрақты қағып ал»әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 минут |
1-тапсырма. Т.Ж Мәтінді тыңдап отырып, тірек сөздерді анықтап , сөйлем құрастыр. Дескриптор -Мәтінді тыңдап,тірек сөздерді анықтайды. -Сөйлемді дұрыс құрастырады. 2-тапсырма. Т.Ж Мәтіндегі детальді ақпараттарды анықтаңыз, шынайы өмірмен байланыстыр. Дескриптор -Мәтіннен детальді ақпаратты анықтайды. -шынайы өмірмен байланыстырады. 3-тапсырма Ж.Ж Тыңдалған мәтін бойынша бірінші оқушы сұрақ құрастырып, келесі оқушыға жібереді,ол оқушы сол сұраққа нақты жауап беріп, қайтадан сұрақ жазып, келесі оқушыға жалғастыра береді. Дескриптор -сұрақтарды дұрыс құрастырады. -сұрақтарға нақты жауап береді. 4-тапсырма Т.Ж «Уақыт тізбегі»графикалық органаизер бойынша мәтіндегі «тасаттық» сөзіне талдау. Уақыт тізбегі
Дескриптор -Тасаттық сөзінің мағынасын ашады. -тасаттық сөзіне талдау жасайды. |
Қазына іздеу» әдісі Электрондық оқулық Топтық жұмыс Мәтін Топтық жұмыс Сұрақтар жаңбыры» әдісі Жеке жұмыс «Уақыт тізбегі»графикалық органаизер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Т.Ж.
5-тапсырма. Бүгінгі өткен тақырып бойынша әңгіме құрастырыңыздар. Дескриптор -тақырыпқа сай әңгіме құрастырады. -ойларын қорытындылап, жүйелі жеткізеді.
Рефлекция: Кемпірқосақ әдісі бойынша әр түсіне оқушылар өз деңгейлеріне қатысты өз ойларын стикерге жазып, іледі.
1.Егер сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң,стикеріңді жасыл түске іліп қой. 2.Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң,сары түске стикеріңді жазып іл. 3.Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса,қызыл түске стикеріңді жапсырып қой.
|
«ТЕD әңгімелері» әдісі Топтық жұмыс «Кемпірқосақ»әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Бағалау парақшасы
Үйге тапсырма: «Жаңбыр» тақырыбында эссе жазыңдар |
Топтық бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғар оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсету: «Тапсырма»тәсілі бойынша оқушылардың қажеттіліктеріне қарай конвертпен сұрақтар құрастырып келемін. Орташа қолдау көрсету: «Диалог және қолдау көрсету»тәсілі арқылы оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу мақсатында детальдарды анықтауда,шынайы өмірмен байланыстыруда қолдау көрсетемін. Аз қолдау көрсету: «Дереккөз»тәсілі Түсіндірмелі сөздіктерді пайдаланып,детальді ақпараттарды тауып,өмірмен байланыстырады.
|
Бағалау парағы бойынша оқушылар топ барысында топ басшысы бағалап отырады. |
Денсаулық және қауіпсіздік Интерактивті тақтаны көп уақыт пайдалану денсаулыққа зияны ескеріледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















