|
Білім беру ұйымының атауы |
№111 орта мектеп |
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Қызырқанова Балерке Айдынқызы |
|
Күні: |
05.02.2025 |
|
Сынып: |
7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.7.1 –жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-жануарлар жүйке жүйесінің типтерін білу; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін сипаттау; - жануарлар жүйке жүйесінің типтерін салыстыру. |
|
Бағалау критерийі: |
-жануарлар жүйке жүйесінің типтерін біледі; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін сипаттай алады; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін салыстырады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Фактілерді байқау, жинақтау және жүйелеу, білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені түсіну, зерттеу дағдыларының болуы |
|
АКТ қолдану |
Интерактивті ойындар, топқа бөлу платформаларын қолдану |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі а)оқушылармен амандасу, түгендеу; ә) «Шапалақ әдісі» қолдану: Мұғалім оқушыларға тренингтің ережесімен таныстырады. -Егерде бүгін белсенді боламын десеңіздер 1 рет шапалақтаңыздар -Сабақтың соңына дейін ойларыңызды еркін білдіреміз десеңіздер 2 рет шапалақтаңыздар - Жауапкершілікті танытамын десеңіздер 3 рет шапалақтаңыздар Топқа бөлу. Онлайн топқа бөлу сайты арқылы оқушыларды кездейсоқ 4 топқа бөлу. I топ – диффузды жж II топ – сатылы жж III топ – түйінді жж IV топ –түтіктәрізді жж
«Арқан тартыс» әдісін пайдаланып, үй жұмысы тексеріледі.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші сыныптың және оқушылардың сабаққа даярлығын баяндайды.
Оқушылар ереже бойынша шапалақ ұрып, белсенді іс-қимыл жасап, зейіндерін ашады.
Оқушылар кездейсоқ топ генераторы бойынша 4 топқа бөлінеді.
Әр топ кезек-кезек асықтарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім кері байланыс береді
Бағалау критерийі: 1. Сұрақтарға дұрыс жауап, беру арқылы жұлдызшалар жинау. Жалпы балл: 2 балл |
https://www.classtools.net/random-group-generator/
Арқан тартыс ойыны анимацияланған презентация |
|
Сабақтың ортасы 25-30 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Суреттермен ассоциация» әдісін қолданамын. Жүйке жүйесімен ассоциацияланатын суреттерді көрсетеді. Оқушыларға сұрақтар қою арқылы оқу мақсатын анықтаймыз. Топтық жұмыс «Буклет» әдісі арқылы жаңа сабақтың мазмұны бойынша әр топқа бір аспекті беріледі.Оқушыларға жаңа сабаққа қатысты қосымша суреттер, мәтіндер таратылады. I топ – диффузиялы жж II топ – сатылы жж III топ – түйнекті жж IV топ – түтікшетәрізді жж
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары беріледі. Жеке жұмыс Тапсырма №1 Дұрыс/Бұрыс. Төмендегі тұжырымдардың дұрыс (✅) немесе бұрыс (❌) екенін белгілеңіз.
Жұптық жұмыс Мәтінмен жұмыс Тапсырма №2. Мәтінді мұқият оқып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушылар «Ассоциация» арқылы «жүйке жүйесі» сөзін табады. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.
Топтар өздеріне берілген тақырыпқа байланысты мәтінмен танысады, оны талқылайды. Ақпаратты тұжырымдап, постер жасайды. Содан кейін ортаға шығып берілген тақырыпты қорғайды.
Оқушылар жеке қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындайды. Тапсырма №1 1.( ) Гидраның жүйке жүйесі түйінді жүйке жүйесі болып табылады. 2. ( ) Шаян мен өрмекшінің жүйке жүйесі диффузды типке жатады. 3. ( ) Балықтар мен құстарда жүйке жүйесі түтікшелі типке жатады. 4. ( ) Диффузды жүйке жүйесі омыртқалыларға тән. 5. ( ) Бас жүйке түйіні және екі бағанадан тұратын жүйке жүйесі сатылы деп аталады. 6. ( ) Түтікшелі жүйке жүйесі ми мен жұлыннан тұрады. Тапсырма №2 Сегізаяқ – теңіздегі ең ақылды жануарлардың бірі. Оның жүйке жүйесі ерекше құрылған: нейрондарының шамамен 60-70%-ы аяқтарында орналасқан. Бұл сегізаяққа өз аяқтарын дербес басқаруға мүмкіндік береді. Зерттеулер көрсеткендей, сегізаяқтар лабиринттерден шыға алады, құралдарды пайдаланады және қоршаған ортаға бейімделудің күрделі стратегияларын жасай алады. Сұрақтар: 1. Сегізаяқтың жүйке жүйесі қандай типке жатады? 2. Неліктен сегізаяқтың жүйке жүйесі балыққа қарағанда қарапайым болса да, сегізаяқтың интеллектісі балықтан жоғары? |
Оқушыларға кері байланыс беріледі.
Дескриптор: 1.Жануарлардың жүйке жүйесі типтерінің ерекшліктерін жазу 2.Суреттерді пайдаланып, қарапайымнан күрделіге қарай жүйке жүйесі типтерін орналастыру 3. Кез келген екі жүйке жүйесі типін салыстыру Жалпы балл: 3 Топтар берілген дескриптор бойынша бірін-бірі бағалайды. Бағалау критерийі: 1. 1-2 сұрақ дұрыс болса, 1б 2. 3-4 сұрақ дұрыс болса, 1б 3. 5-6 сұрақ дұрыс болса, 1б Жалпы балл: 3 балл Оқушылар бағалау парағында өз жұмыстарын критерийге сай бағалайды.
Дескриптор: 1. Сегізаяқтың жүйке жүйесі типін анықтайды 2. Сегізаяқ пен балықтың жүйке жүйесі типтерін салыстырады Жалпы балл: 2 балл
|
Ресурс 1.1 Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары жазылған парақтар.
|
|
Сабақтың соңы 9-10 мин |
Wordwall платформасында жаңа сабақ тақырыбына бекіту тесті жүргізіледі
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу және де “ Егер өзіміздің жүйке жүйемізді жақсарту мүмкіндігі болса, қандай функцияларды қосар едін?” сұрағына ой-толғау жазу
Рефлексия: «Білім заряды» Тақтаға 3 түсті батарея суреті ілінеді. Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.
|
Оқушылар жаңа сабақтан алған білімдерін тест тапсырмасын орындау арқылы бекітеді.
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.
Оқушыларға сабақ ұнаса және бәрі түсінікті болса, заряд стикерін жасыл батареяға жабыстырады Егер сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген және сұрақтары бар болса, сары түсті батареяға заряд стикер жабыстырады. Егер сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, әлі толықтыру қажет болса стикерді қызыл түсті батареяға жабыстырады. |
Бағалаусыз өткізіледі
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс береді. |
https://wordwall.net/resource/51916502
|
Ресурс 1.1
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді |
|
Оқу мақсаты: |
7.1.7.1 –жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру |
|
Бағалау критерийі: |
-жануарлар жүйке жүйесінің типтерін біледі; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін сипаттай алады; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін салыстырады. |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану |
|
Тапсырма №1 Дұрыс/Бұрыс. Төмендегі тұжырымдардың дұрыс (✅) немесе бұрыс (❌) екенін белгілеңіз. 1.( ) Гидраның жүйке жүйесі түйінді жүйке жүйесі болып табылады. 2. ( ) Шаян мен өрмекшінің жүйке жүйесі диффузды типке жатады. 3. ( ) Балықтар мен құстарда жүйке жүйесі түтікшелі типке жатады. 4. ( ) Диффузды жүйке жүйесі омыртқалыларға тән. 5. ( ) Бас жүйке түйіні және екі бағанадан тұратын жүйке жүйесі сатылы деп аталады. 6. ( ) Түтікшетәрізді жүйке жүйесі ми мен жұлыннан тұрады Дескриптор: 1. Гидра, шаян және өрмекшітәрізділердің жүйке жүйесі типтерін біледі; 2. Омыртқалы жануарлардың жүйке типтерін біледі; 3. Сатылы және түтікшетәрізді жүйке жүйесін сипатттай алады. Жалпы балл: 3 б. ________________________________________________________________________________ Тапсырма №2. Мәтінді мұқият оқып, сұрақтарға жауап бер. Сегізаяқ – теңіздегі ең ақылды жануарлардың бірі. Оның жүйке жүйесі ерекше құрылған: нейрондарының шамамен 60-70%-ы аяқтарында орналасқан. Бұл сегізаяққа өз аяқтарын дербес басқаруға мүмкіндік береді. Зерттеулер көрсеткендей, сегізаяқтар лабиринттерден шыға алады, құралдарды пайдаланады және қоршаған ортаға бейімделудің күрделі стратегияларын жасай алады. Сұрақтар: 1. Сегізаяқтың жүйке жүйесі қандай типке жатады? 2. Неліктен сегізаяқтың жүйке жүйесі балыққа қарағанда қарапайым болса да, сегізаяқтың интеллектісі балықтан жоғары?
Дескриптор: 1. Сегізаяқтың жүйке жүйесі типін анықтайды 2. Сегізаяқ пен балықтың жүйке жүйесі типтерін салыстырады Жалпы балл: 2 б.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ, Жануарлар жүйке жүйесі типтерін салыстыру, 7 сынып
ашық сабақ, Жануарлар жүйке жүйесі типтерін салыстыру, 7 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
№111 орта мектеп |
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Қызырқанова Балерке Айдынқызы |
|
Күні: |
05.02.2025 |
|
Сынып: |
7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.7.1 –жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
-жануарлар жүйке жүйесінің типтерін білу; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін сипаттау; - жануарлар жүйке жүйесінің типтерін салыстыру. |
|
Бағалау критерийі: |
-жануарлар жүйке жүйесінің типтерін біледі; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін сипаттай алады; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін салыстырады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Фактілерді байқау, жинақтау және жүйелеу, білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені түсіну, зерттеу дағдыларының болуы |
|
АКТ қолдану |
Интерактивті ойындар, топқа бөлу платформаларын қолдану |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі а)оқушылармен амандасу, түгендеу; ә) «Шапалақ әдісі» қолдану: Мұғалім оқушыларға тренингтің ережесімен таныстырады. -Егерде бүгін белсенді боламын десеңіздер 1 рет шапалақтаңыздар -Сабақтың соңына дейін ойларыңызды еркін білдіреміз десеңіздер 2 рет шапалақтаңыздар - Жауапкершілікті танытамын десеңіздер 3 рет шапалақтаңыздар Топқа бөлу. Онлайн топқа бөлу сайты арқылы оқушыларды кездейсоқ 4 топқа бөлу. I топ – диффузды жж II топ – сатылы жж III топ – түйінді жж IV топ –түтіктәрізді жж
«Арқан тартыс» әдісін пайдаланып, үй жұмысы тексеріледі.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші сыныптың және оқушылардың сабаққа даярлығын баяндайды.
Оқушылар ереже бойынша шапалақ ұрып, белсенді іс-қимыл жасап, зейіндерін ашады.
Оқушылар кездейсоқ топ генераторы бойынша 4 топқа бөлінеді.
Әр топ кезек-кезек асықтарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім кері байланыс береді
Бағалау критерийі: 1. Сұрақтарға дұрыс жауап, беру арқылы жұлдызшалар жинау. Жалпы балл: 2 балл |
https://www.classtools.net/random-group-generator/
Арқан тартыс ойыны анимацияланған презентация |
|
Сабақтың ортасы 25-30 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Суреттермен ассоциация» әдісін қолданамын. Жүйке жүйесімен ассоциацияланатын суреттерді көрсетеді. Оқушыларға сұрақтар қою арқылы оқу мақсатын анықтаймыз. Топтық жұмыс «Буклет» әдісі арқылы жаңа сабақтың мазмұны бойынша әр топқа бір аспекті беріледі.Оқушыларға жаңа сабаққа қатысты қосымша суреттер, мәтіндер таратылады. I топ – диффузиялы жж II топ – сатылы жж III топ – түйнекті жж IV топ – түтікшетәрізді жж
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары беріледі. Жеке жұмыс Тапсырма №1 Дұрыс/Бұрыс. Төмендегі тұжырымдардың дұрыс (✅) немесе бұрыс (❌) екенін белгілеңіз.
Жұптық жұмыс Мәтінмен жұмыс Тапсырма №2. Мәтінді мұқият оқып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушылар «Ассоциация» арқылы «жүйке жүйесі» сөзін табады. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.
Топтар өздеріне берілген тақырыпқа байланысты мәтінмен танысады, оны талқылайды. Ақпаратты тұжырымдап, постер жасайды. Содан кейін ортаға шығып берілген тақырыпты қорғайды.
Оқушылар жеке қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындайды. Тапсырма №1 1.( ) Гидраның жүйке жүйесі түйінді жүйке жүйесі болып табылады. 2. ( ) Шаян мен өрмекшінің жүйке жүйесі диффузды типке жатады. 3. ( ) Балықтар мен құстарда жүйке жүйесі түтікшелі типке жатады. 4. ( ) Диффузды жүйке жүйесі омыртқалыларға тән. 5. ( ) Бас жүйке түйіні және екі бағанадан тұратын жүйке жүйесі сатылы деп аталады. 6. ( ) Түтікшелі жүйке жүйесі ми мен жұлыннан тұрады. Тапсырма №2 Сегізаяқ – теңіздегі ең ақылды жануарлардың бірі. Оның жүйке жүйесі ерекше құрылған: нейрондарының шамамен 60-70%-ы аяқтарында орналасқан. Бұл сегізаяққа өз аяқтарын дербес басқаруға мүмкіндік береді. Зерттеулер көрсеткендей, сегізаяқтар лабиринттерден шыға алады, құралдарды пайдаланады және қоршаған ортаға бейімделудің күрделі стратегияларын жасай алады. Сұрақтар: 1. Сегізаяқтың жүйке жүйесі қандай типке жатады? 2. Неліктен сегізаяқтың жүйке жүйесі балыққа қарағанда қарапайым болса да, сегізаяқтың интеллектісі балықтан жоғары? |
Оқушыларға кері байланыс беріледі.
Дескриптор: 1.Жануарлардың жүйке жүйесі типтерінің ерекшліктерін жазу 2.Суреттерді пайдаланып, қарапайымнан күрделіге қарай жүйке жүйесі типтерін орналастыру 3. Кез келген екі жүйке жүйесі типін салыстыру Жалпы балл: 3 Топтар берілген дескриптор бойынша бірін-бірі бағалайды. Бағалау критерийі: 1. 1-2 сұрақ дұрыс болса, 1б 2. 3-4 сұрақ дұрыс болса, 1б 3. 5-6 сұрақ дұрыс болса, 1б Жалпы балл: 3 балл Оқушылар бағалау парағында өз жұмыстарын критерийге сай бағалайды.
Дескриптор: 1. Сегізаяқтың жүйке жүйесі типін анықтайды 2. Сегізаяқ пен балықтың жүйке жүйесі типтерін салыстырады Жалпы балл: 2 балл
|
Ресурс 1.1 Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары жазылған парақтар.
|
|
Сабақтың соңы 9-10 мин |
Wordwall платформасында жаңа сабақ тақырыбына бекіту тесті жүргізіледі
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу және де “ Егер өзіміздің жүйке жүйемізді жақсарту мүмкіндігі болса, қандай функцияларды қосар едін?” сұрағына ой-толғау жазу
Рефлексия: «Білім заряды» Тақтаға 3 түсті батарея суреті ілінеді. Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.
|
Оқушылар жаңа сабақтан алған білімдерін тест тапсырмасын орындау арқылы бекітеді.
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.
Оқушыларға сабақ ұнаса және бәрі түсінікті болса, заряд стикерін жасыл батареяға жабыстырады Егер сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген және сұрақтары бар болса, сары түсті батареяға заряд стикер жабыстырады. Егер сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, әлі толықтыру қажет болса стикерді қызыл түсті батареяға жабыстырады. |
Бағалаусыз өткізіледі
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс береді. |
https://wordwall.net/resource/51916502
|
Ресурс 1.1
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді |
|
Оқу мақсаты: |
7.1.7.1 –жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру |
|
Бағалау критерийі: |
-жануарлар жүйке жүйесінің типтерін біледі; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін сипаттай алады; -жануарлар жүйке жүйесінің типтерін салыстырады. |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану |
|
Тапсырма №1 Дұрыс/Бұрыс. Төмендегі тұжырымдардың дұрыс (✅) немесе бұрыс (❌) екенін белгілеңіз. 1.( ) Гидраның жүйке жүйесі түйінді жүйке жүйесі болып табылады. 2. ( ) Шаян мен өрмекшінің жүйке жүйесі диффузды типке жатады. 3. ( ) Балықтар мен құстарда жүйке жүйесі түтікшелі типке жатады. 4. ( ) Диффузды жүйке жүйесі омыртқалыларға тән. 5. ( ) Бас жүйке түйіні және екі бағанадан тұратын жүйке жүйесі сатылы деп аталады. 6. ( ) Түтікшетәрізді жүйке жүйесі ми мен жұлыннан тұрады Дескриптор: 1. Гидра, шаян және өрмекшітәрізділердің жүйке жүйесі типтерін біледі; 2. Омыртқалы жануарлардың жүйке типтерін біледі; 3. Сатылы және түтікшетәрізді жүйке жүйесін сипатттай алады. Жалпы балл: 3 б. ________________________________________________________________________________ Тапсырма №2. Мәтінді мұқият оқып, сұрақтарға жауап бер. Сегізаяқ – теңіздегі ең ақылды жануарлардың бірі. Оның жүйке жүйесі ерекше құрылған: нейрондарының шамамен 60-70%-ы аяқтарында орналасқан. Бұл сегізаяққа өз аяқтарын дербес басқаруға мүмкіндік береді. Зерттеулер көрсеткендей, сегізаяқтар лабиринттерден шыға алады, құралдарды пайдаланады және қоршаған ортаға бейімделудің күрделі стратегияларын жасай алады. Сұрақтар: 1. Сегізаяқтың жүйке жүйесі қандай типке жатады? 2. Неліктен сегізаяқтың жүйке жүйесі балыққа қарағанда қарапайым болса да, сегізаяқтың интеллектісі балықтан жоғары?
Дескриптор: 1. Сегізаяқтың жүйке жүйесі типін анықтайды 2. Сегізаяқ пен балықтың жүйке жүйесі типтерін салыстырады Жалпы балл: 2 б.
|
|
шағым қалдыра аласыз














