Сабақ жоспары:
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көбею, Өсу және даму |
Мектеп: Қобда қазақ орта мектебі |
|||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Науфалова А.А |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар. «Жануарлардағы онтогенез типтерін салыстыру». Модельдеу. |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.4 Жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыр |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін түсінеді; Көптеген оқушылар: жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстырады Кейбір оқушылар: жануарлардағы тура және түрленіп дамуды анықтайды, модельдейді. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: онтогенез, метаморфоз,тура даму, түрленіп даму, толық түрленіп дамитын бунақденелілер, шала түрленіп дамитын бунақденелілер,турақанаттылар отряды, туақанатсыздар отряды, метоморфоз. Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» (еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу) |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Зоология, география, экология |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.3.3 – өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез онтогенез кезеңдерін ажырату; |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 минут |
«Сәлемдесу әдісі» бойынша ынтымақтастық атмосферасын құру.(Оқушылар ортаға шеңбер құрып тұрады. Оларға бірнеше сурет көрсетіледі. Егерде суретте «күн» бейнеленсе,бір-біріне күлімдей қарайды. «алақан» бейнеленсе, қолдарын қысып амандасады. «жүрек» бейнеленсе, құшақтасады. Топқа бөлу: Тура даму, шала даму және түрленіп даму сызбасы арқылы үш топқа бөлу. «Қалам үстелдің ортасында» әдісі бойынша өткенді еске түсіру;
О Онтогенез неше кезеңге бөлінеді?(2 кезеңге) Постэмбриогенез дегеніміз не?(дернәсілдік немесе эмбриондық сатыдан кейінгі даму) Эмбриогенез дегеніміз не?(омыртқасыздарда, балықтарда, қосмекенділерде эмбрионының немесе дернәсілдерінің дамуы)
Э Смайликтер арқылы бағалау |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6-36 минут |
«Дайындал... Назар сал... Оқыңдар...» әдісі арқылы белгілі уақыт беріліп оқушылар топпен жаңа сабақты оқып өзара талқылайды 1-тапсырма:Төмендегі суретті қолданып, бунақденелілер қай тәсілмен дамитынын сипаттаңыз.
«От шашу» арқылы бағаланады.
2-тапсырма: Тақырып мәтінінен керек сөздерді тауып сөйлемдердітолықтырыңыз. 1.Дене пішінін айтпағанда,ересек көбелекте____жүретін аяқтары,ал дернәсілдерінде_____аяқтары болады. 2. Қолайлы орын тапқан____ _______ айналады. 3.Кейбіреулерінің дернәсілі_____ересек_____ұқсас келеді. 4.Көбелектің дернәсілін_____деп атайды______кезінде қозғалыссыз қалады______өсімдіктердің жапырағымен қоректенеді 5.Шегірткенің дамуы_____сатыдан тұрады. 6.Дамуы 4сатыдан тұратын бунақденелілер_____деп аталады 7.Қуыршақ сырты________қапталған. Бас бармақ арқылы бағаланады.
3-тапсырма: «Сәйкестігін анықтау» кесте толтыру
4-тапсырма: Моделдеу. Ермексаздан тура және түрленіп дамудың модельін жасайды. Бағалау ағашы арқылы бағаланады.
Дескриптор:
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
|
|
||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: «Дайындал... Назар сал... Оқыңдар» әдіс арқылы жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін түсінді. Көптеген оқушылар: «Сөйлемдерді толықтырыңыз» сәйкестендіру әдісі арқылы жануарлардың тура және түрленіп дамуды анықтады; Кейбір оқушылар: «Модельдеу» әдісі арқылы тура және түрленіп дамуға салыстырмалы кесте толтырды және модульдеді |
|
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Жануарлардағы онтогенездің тура және жанама типтері"
Сабақ жоспары:
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көбею, Өсу және даму |
Мектеп: Қобда қазақ орта мектебі |
|||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Науфалова А.А |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар. «Жануарлардағы онтогенез типтерін салыстыру». Модельдеу. |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.4 Жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыр |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін түсінеді; Көптеген оқушылар: жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстырады Кейбір оқушылар: жануарлардағы тура және түрленіп дамуды анықтайды, модельдейді. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: онтогенез, метаморфоз,тура даму, түрленіп даму, толық түрленіп дамитын бунақденелілер, шала түрленіп дамитын бунақденелілер,турақанаттылар отряды, туақанатсыздар отряды, метоморфоз. Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» (еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу) |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Зоология, география, экология |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.3.3 – өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез онтогенез кезеңдерін ажырату; |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 минут |
«Сәлемдесу әдісі» бойынша ынтымақтастық атмосферасын құру.(Оқушылар ортаға шеңбер құрып тұрады. Оларға бірнеше сурет көрсетіледі. Егерде суретте «күн» бейнеленсе,бір-біріне күлімдей қарайды. «алақан» бейнеленсе, қолдарын қысып амандасады. «жүрек» бейнеленсе, құшақтасады. Топқа бөлу: Тура даму, шала даму және түрленіп даму сызбасы арқылы үш топқа бөлу. «Қалам үстелдің ортасында» әдісі бойынша өткенді еске түсіру;
О Онтогенез неше кезеңге бөлінеді?(2 кезеңге) Постэмбриогенез дегеніміз не?(дернәсілдік немесе эмбриондық сатыдан кейінгі даму) Эмбриогенез дегеніміз не?(омыртқасыздарда, балықтарда, қосмекенділерде эмбрионының немесе дернәсілдерінің дамуы)
Э Смайликтер арқылы бағалау |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6-36 минут |
«Дайындал... Назар сал... Оқыңдар...» әдісі арқылы белгілі уақыт беріліп оқушылар топпен жаңа сабақты оқып өзара талқылайды 1-тапсырма:Төмендегі суретті қолданып, бунақденелілер қай тәсілмен дамитынын сипаттаңыз.
«От шашу» арқылы бағаланады.
2-тапсырма: Тақырып мәтінінен керек сөздерді тауып сөйлемдердітолықтырыңыз. 1.Дене пішінін айтпағанда,ересек көбелекте____жүретін аяқтары,ал дернәсілдерінде_____аяқтары болады. 2. Қолайлы орын тапқан____ _______ айналады. 3.Кейбіреулерінің дернәсілі_____ересек_____ұқсас келеді. 4.Көбелектің дернәсілін_____деп атайды______кезінде қозғалыссыз қалады______өсімдіктердің жапырағымен қоректенеді 5.Шегірткенің дамуы_____сатыдан тұрады. 6.Дамуы 4сатыдан тұратын бунақденелілер_____деп аталады 7.Қуыршақ сырты________қапталған. Бас бармақ арқылы бағаланады.
3-тапсырма: «Сәйкестігін анықтау» кесте толтыру
4-тапсырма: Моделдеу. Ермексаздан тура және түрленіп дамудың модельін жасайды. Бағалау ағашы арқылы бағаланады.
Дескриптор:
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
|
|
||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: «Дайындал... Назар сал... Оқыңдар» әдіс арқылы жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін түсінді. Көптеген оқушылар: «Сөйлемдерді толықтырыңыз» сәйкестендіру әдісі арқылы жануарлардың тура және түрленіп дамуды анықтады; Кейбір оқушылар: «Модельдеу» әдісі арқылы тура және түрленіп дамуға салыстырмалы кесте толтырды және модульдеді |
|
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
нтогенез
дегеніміз не?(
мбриогенез
сатылары?




