Қысқа мерзімді жоспар
Жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы
|
Бөлім: |
Тамақтану мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Бакелекова
Д.Б. |
|
|
Күні: |
22.04.2021. |
|
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.4-Салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану 5.3.4.1 - өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру 5.1.3.1 - шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Басым көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин |
Сабақ басында: Оқушылармен амандасып, оқушылардың зейінін шоғырландыру. Зумға барлық оқушының кіріуін қадағалау. - Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру. Өткен сабаққа қайталау
Оқушыларға суреттерді көрсете отырып, тақырыпты ашуға ой саламыз.
Ой қозғау Адам ағзасына жемістер мен көкөністердің пайдасы қандай?
Көкөністерден салат жасау технологиясы Адам ағзасына қажетті бүкіл энергия тамақтан келеді, оның ішінде көкөніспен жеміс-жидектің пайдасы өте зор. Себебі олар әртүрлі дәрумендерге бай. Дәрумен жетіспегеннен кейбір адамдар ауруға шалдығады. Салат бір немесе бірнеше көкөніс түрлерінен дайындалатын салқын тағам, ол қаймақпен, майонезбен, тұздықпен дайындалады. Салат - жаңа піскен, тұздалған немесе қайнатып пісірілген, маринадталған көкөністен, піскен ет, жұмырқа қосып жасалады. Көкөністі күнделікті пайдалану түрлері: одан тағам пісіреді, тұздайды, тосап қайнатады, кептіреді, дәруменге бай дәрі жасайды, маринадтайды, салат жасайды, шырын дайындайды. |
Оқушылар сабаққа кіргенін айту.
Ашық (қарапайым, күрделі). Жабық. Басытқылық (канапе) Жұмыртқа, қызанақ, қияр, май, сыр т.б. Салқын, ыстық Шай, кофе, какао Су, минералды су, шырын, газдалған сусындар т.б. Сусын. Напиток. Drink Шай, кофе, компот Газдалған сусындар
Көкөністер
Жемістер |
Оқулық 86-89 бет |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мәлімет. Алғашқы салаттарды римдіктер ойлап тапқан. Үлкен тойларда бал, тұз, сіркесу қосып, көкөністен дайындалған тағамдарды ұсыну әдетке айналған. Salato немесе salata «тұздалған тағам» деген мағына берген. Әдетте салат бал және сірке суы қосылған зәйтүн майымен тұздалған латук, эндивий, пияз жапырақтарынан дайындалған және ет тағамына қоса берілген. Қауіпсіздік ережесін еске түсіру Асүй бөлме ішіндегі қауіпсіздік техника ережелерін қайталау.
Салат түрі (бейне ролик көрсету) Сұрақ:
Сергіту сәті. Жұмбақ
Қабат-қабат терісі бар.
Жатқан қызыл түлкіні Әкелді әжем бір күні Құйрығынан суырып
Жер үстінде шашы бар
Қызарды күз жеткенде
Тебiндеген бүрi бар. Пiскен кезде қаулайды, Алтыннан бiр аумайды, Бал татыған нөрi бар, Онда емнiң бәрi бар.
Жаз болғанда көк қоянды жеп қоям.
Жүгері дерсің, ішіне қарап, Татсаң тәтті, бал шәрбәтті.
Үріп талға байладым.
Желбіреген шешесі бар, Тәттібике деген қызы бар. |
Оқушылар бейне роликті көреді Оқушылар осы сұраққа жасауп береді (Қарбыз) (Алма) (Капуста) (Сәбіз) (Қызылша) (Қызанақ) (Пияз) (Ас бұршақ) (Өрiк) (Шабдалы) (Картоп) (Қияр) (Анар) (Бүлдірген) (Шие) |
https://youtu.be/EevpqnZwoso |
|
|
Кері байланыс «Бір сөзбен»
Үйге тапсырма: Үй жағдайында қолда бар жемістер мен көкөністерден салат әзірлеу. |
Оқушылар өз ойларын айтады |
|
||
|
Бағалау |
Оқушылардың орындаған тапсырмалары, сұрақ-жауабы, өз ойын айтуы нәтижелері бойынша бағаланады. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы
Қысқа мерзімді жоспар
Жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы
|
Бөлім: |
Тамақтану мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Бакелекова
Д.Б. |
|
|
Күні: |
22.04.2021. |
|
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.4-Салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану 5.3.4.1 - өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру 5.1.3.1 - шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Басым көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин |
Сабақ басында: Оқушылармен амандасып, оқушылардың зейінін шоғырландыру. Зумға барлық оқушының кіріуін қадағалау. - Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру. Өткен сабаққа қайталау
Оқушыларға суреттерді көрсете отырып, тақырыпты ашуға ой саламыз.
Ой қозғау Адам ағзасына жемістер мен көкөністердің пайдасы қандай?
Көкөністерден салат жасау технологиясы Адам ағзасына қажетті бүкіл энергия тамақтан келеді, оның ішінде көкөніспен жеміс-жидектің пайдасы өте зор. Себебі олар әртүрлі дәрумендерге бай. Дәрумен жетіспегеннен кейбір адамдар ауруға шалдығады. Салат бір немесе бірнеше көкөніс түрлерінен дайындалатын салқын тағам, ол қаймақпен, майонезбен, тұздықпен дайындалады. Салат - жаңа піскен, тұздалған немесе қайнатып пісірілген, маринадталған көкөністен, піскен ет, жұмырқа қосып жасалады. Көкөністі күнделікті пайдалану түрлері: одан тағам пісіреді, тұздайды, тосап қайнатады, кептіреді, дәруменге бай дәрі жасайды, маринадтайды, салат жасайды, шырын дайындайды. |
Оқушылар сабаққа кіргенін айту.
Ашық (қарапайым, күрделі). Жабық. Басытқылық (канапе) Жұмыртқа, қызанақ, қияр, май, сыр т.б. Салқын, ыстық Шай, кофе, какао Су, минералды су, шырын, газдалған сусындар т.б. Сусын. Напиток. Drink Шай, кофе, компот Газдалған сусындар
Көкөністер
Жемістер |
Оқулық 86-89 бет |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мәлімет. Алғашқы салаттарды римдіктер ойлап тапқан. Үлкен тойларда бал, тұз, сіркесу қосып, көкөністен дайындалған тағамдарды ұсыну әдетке айналған. Salato немесе salata «тұздалған тағам» деген мағына берген. Әдетте салат бал және сірке суы қосылған зәйтүн майымен тұздалған латук, эндивий, пияз жапырақтарынан дайындалған және ет тағамына қоса берілген. Қауіпсіздік ережесін еске түсіру Асүй бөлме ішіндегі қауіпсіздік техника ережелерін қайталау.
Салат түрі (бейне ролик көрсету) Сұрақ:
Сергіту сәті. Жұмбақ
Қабат-қабат терісі бар.
Жатқан қызыл түлкіні Әкелді әжем бір күні Құйрығынан суырып
Жер үстінде шашы бар
Қызарды күз жеткенде
Тебiндеген бүрi бар. Пiскен кезде қаулайды, Алтыннан бiр аумайды, Бал татыған нөрi бар, Онда емнiң бәрi бар.
Жаз болғанда көк қоянды жеп қоям.
Жүгері дерсің, ішіне қарап, Татсаң тәтті, бал шәрбәтті.
Үріп талға байладым.
Желбіреген шешесі бар, Тәттібике деген қызы бар. |
Оқушылар бейне роликті көреді Оқушылар осы сұраққа жасауп береді (Қарбыз) (Алма) (Капуста) (Сәбіз) (Қызылша) (Қызанақ) (Пияз) (Ас бұршақ) (Өрiк) (Шабдалы) (Картоп) (Қияр) (Анар) (Бүлдірген) (Шие) |
https://youtu.be/EevpqnZwoso |
|
|
Кері байланыс «Бір сөзбен»
Үйге тапсырма: Үй жағдайында қолда бар жемістер мен көкөністерден салат әзірлеу. |
Оқушылар өз ойларын айтады |
|
||
|
Бағалау |
Оқушылардың орындаған тапсырмалары, сұрақ-жауабы, өз ойын айтуы нәтижелері бойынша бағаланады. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




