|
Бөлім атауы: Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. |
Мектеп: |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: 6-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жолашар, тоқымқағар |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу; 6.4.4.3. үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
- мәтінді түсініп оқу, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату ; - мәтінді нақты ақпаратты табу үшін оқу, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату ; -мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну үшін, нақты ақпаратты табу үшін оқу, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: бірлік және ынтымақ -ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Жолаушыға тілек». Қызығушылықты ояту Оқушылардың алдына әр түрлі сөздер жазылған қағаз қиындылары беріледі. ( Жолың болсын, сапарың сәтті болсын, ақ жол, алдың ашық болсын, ай барып, аман орал, келуіңмен, қош келдің, аман- есен оралуыңмен, қош көрдік, тоқымың шаң болыпты, ұзақ жол жүріпсің).
Сөздерді екі топқа бөлу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады. Сөздердің мағынасын ашу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
|
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы \ |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
1-жауап. Халық рәсімі. Ауыл-үйдің қарттары жол жүрерде, сөйтіп жастар жағы бірыңғай болып ауылда қаларда немесе жас бала тұңғыш рет атқа мінерде «тоқымқағар» деп аталатын тамақ пісіріліп, дастарқан жайылады. «Бұрыштар» әдісі.
Тоқымқағар
2-жауап. Жас адам жолға шыққанда жасалатын дәстүрлі бас қосу. Арнаулы мал сойылып, сыйлы мүшелер салынып ет асылып, кең дастархан жасалады, ойын-сауық, өлең, жыр айтылады.
3-жауап. Ойын-сауық, салт ойыны, көбінесе жас баланың алғаш рет үйден жырақ, алыс сапар шеккен кезінде немесе қызы ұзатылған үйге жиылып ,ауыл адамдары ән, күй, айтыс секілді өнер түрлерін айтқан. (Негізі берілген жауаптардың үшеуі де дұрыс, бұл тапсырма оқушылардың өз бетінше ізденіп, ойын дәлелдей алу қабілетін жетілдіру үшін қолданылады). (Оқушылар өздері таңдаған бұрышқа барып, сол жауапты таңдап, оның дұрыстығын дәлелдеп береді.) Дескриптор:
ҚБ «Шапалақ»
Тапсырма. Оқылым мәтіні. Мәтінді түсініп оқы.
1-тапсырма. Оқылым стратегияларын қолдану: мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну үшін және нақты ақпаратты табу үшін мына жұмыс түрі беріледі: «Рөлдегі оқушылар» әдісі
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»
Тапсырма.
Бекіту . Бүгінгі сабақ бойынша не үйрендің, ойыңды қорытындыла. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі Тақырып бойынша дәлел келтіре отырып, ой бөлісіп, өз көзқарасын білдіреді, қорытынды жасайды. |
Оқушылар өздері таңдаған бұрышқа барып, сол бұрышта ілініп тұрған жауапты таңдап, сол жауаптың дұрыстғын дәлелдейді. Топтық жұмыс. Оқылым тапсырмасын орындайды. Топтағы әр оқушы өз рөлімен жұмыс жасайды. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ «Түстер» Стикер
|
Тапсырма қағаздары |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс.
|
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: "Жолашар, тоқымқағар" 6-сынып. Қазақ тілі.
Ашық сабақ: "Жолашар, тоқымқағар" 6-сынып. Қазақ тілі.
|
Бөлім атауы: Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. |
Мектеп: |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: 6-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жолашар, тоқымқағар |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу; 6.4.4.3. үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
- мәтінді түсініп оқу, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату ; - мәтінді нақты ақпаратты табу үшін оқу, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату ; -мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну үшін, нақты ақпаратты табу үшін оқу, үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: бірлік және ынтымақ -ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Жолаушыға тілек». Қызығушылықты ояту Оқушылардың алдына әр түрлі сөздер жазылған қағаз қиындылары беріледі. ( Жолың болсын, сапарың сәтті болсын, ақ жол, алдың ашық болсын, ай барып, аман орал, келуіңмен, қош келдің, аман- есен оралуыңмен, қош көрдік, тоқымың шаң болыпты, ұзақ жол жүріпсің).
Сөздерді екі топқа бөлу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады. Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады. Сөздердің мағынасын ашу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
|
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы \ |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
1-жауап. Халық рәсімі. Ауыл-үйдің қарттары жол жүрерде, сөйтіп жастар жағы бірыңғай болып ауылда қаларда немесе жас бала тұңғыш рет атқа мінерде «тоқымқағар» деп аталатын тамақ пісіріліп, дастарқан жайылады. «Бұрыштар» әдісі.
Тоқымқағар
2-жауап. Жас адам жолға шыққанда жасалатын дәстүрлі бас қосу. Арнаулы мал сойылып, сыйлы мүшелер салынып ет асылып, кең дастархан жасалады, ойын-сауық, өлең, жыр айтылады.
3-жауап. Ойын-сауық, салт ойыны, көбінесе жас баланың алғаш рет үйден жырақ, алыс сапар шеккен кезінде немесе қызы ұзатылған үйге жиылып ,ауыл адамдары ән, күй, айтыс секілді өнер түрлерін айтқан. (Негізі берілген жауаптардың үшеуі де дұрыс, бұл тапсырма оқушылардың өз бетінше ізденіп, ойын дәлелдей алу қабілетін жетілдіру үшін қолданылады). (Оқушылар өздері таңдаған бұрышқа барып, сол жауапты таңдап, оның дұрыстығын дәлелдеп береді.) Дескриптор:
ҚБ «Шапалақ»
Тапсырма. Оқылым мәтіні. Мәтінді түсініп оқы.
1-тапсырма. Оқылым стратегияларын қолдану: мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну үшін және нақты ақпаратты табу үшін мына жұмыс түрі беріледі: «Рөлдегі оқушылар» әдісі
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»
Тапсырма.
Бекіту . Бүгінгі сабақ бойынша не үйрендің, ойыңды қорытындыла. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі Тақырып бойынша дәлел келтіре отырып, ой бөлісіп, өз көзқарасын білдіреді, қорытынды жасайды. |
Оқушылар өздері таңдаған бұрышқа барып, сол бұрышта ілініп тұрған жауапты таңдап, сол жауаптың дұрыстғын дәлелдейді. Топтық жұмыс. Оқылым тапсырмасын орындайды. Топтағы әр оқушы өз рөлімен жұмыс жасайды. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ «Түстер» Стикер
|
Тапсырма қағаздары |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс.
|
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















