|
Білім беру ұйымының атауы |
Жетісу облысы, Ескелді ауданы, Қарабұлақ
ауылы |
|
|
Бөлім: |
№ 5 бөлім . Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джексенбинова Асия Қаумбайқызы |
|
|
Күні: |
03.12.2025 |
|
|
Сынып: |
Қатысушыларсаны: |
Қатыспағандарсаны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүрек -қан тамырлары жүйесінің аурулары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.12 Қан-тамыр жүйесінің ауруларының себептері мен ауру
белгілерін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Жүрек –қан тамыр ауруларының себептерін анықтау және белгілерін сипаттау |
|
|
Құндылықтар |
Бірлігі күшті елді озады - бірлігі жоқ ел тозады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 10 мин |
1.Сәлемдесу. Түгендеу 2. Психологиялық ахуал. Жүректің суреті арқылы 1.жүрекше оң. Позитив энергия 2.жүрекше сол. Сау жүрек уәделері 3.Қарынша оң. Бүгін көңіл күйім 4. Қарынша сол. Жүрекке арнаған кеңес. 3. Random Group Generator ЖИ платформасы арқылы 3 топқа бөлінеді 4.Өткенді қайталау. Оқушыларға wordwall платформасы арқылы сұрақ- жауап |
Оқушылар жүректің бір бөлігін таңдап жүрекке жауап жазады. Оқушылар қан тамыр жүйесінің түрлері тақырыбына сұрақтарға жауап береді. |
Қол шапалақтау |
Интерактив тақта презентация Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері - Complete the sentence https://share.google/kn0mexgFJKFZgQrK2 |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы (30 мин) 3 мин 25 мин 5мин |
Суреттер
Суретте не көрсетіліп тұр? Осы заттар біздің қандай мүшемізге зиян келтіреді? Оның зардаптары қандай? Бүгінгі біздің сабақтың тақырыбы және мақсаты қандай деп ойлайсыңдар? №1.Тапсырма. Топтық жұмыс. «Түрлі түсті хатқалта» әдісі Тапсырмалар хатқалтаға салынып әр топқа таңдатылады . Хатқалтада әр топқа жүрек қан тамыр аурулары берілген. Оқушылар ауруды сипаттайды, себептерін анықтайды, алдын алу шараларын сипаттайды. 1 топ- Науқас адамда жүрек айнуы, құлақта шу пайда болуы, мұрнынан қан кетуі және терінің қызаруы байқалады. Тапсырма: Бұл қандай жүрек қан-тамыр ауруына жататынын анықтаңыз. Аурудың себептерін және алдын алу шараларын анықтап сипаттаңыз. (Гипертония ауруы. Себептері: жас ұлғайған сайын тамырлардың қабырғасы созылғыш қасиеттері жоғалып тығыздала бастайды және артерия тарылады Алдын алу шаралары: нәруізі бар тағамды аз пайдалану және 8-9 сағат ұйықтап, таза ауада көп серуендеу керек.) 2топ-Тахикардия. жүрек қан –тамыр ауруының себептері мен ауру белгілерін, алдын алу шараларын анықтап сипаттаңыз. (Тахикардия – жүректің жиі соғуы. Себептері: күйзеліс Сирек жағдайда ауа жетіспейді, адам ентігеді әлсіздік байқалып басы айналады, шаршайды, ұйқысы қашады,көңіл күйі бұзылады. Алдын алу шаралары: салауатты өмір салттарын ұстану, дұрыс тамақтану) 3топ- Бұл аурудың алдын алу шаралары- тез арада «Жедел жәрдем» шақыру керек. «Жедел жәрдем» келгенше әр 15 минут сайын0,5 мг мөлшерінде нитроглецеринтаблеткасын қабылдау қажет. Дәріні үш реттен көп қабылдауға болмайды. Сонымен қатар аспирин таблеткасын шайнау қажет. Бұл қандай жүрек қан-тамыр ауруына жататынын анықтаңыз. Олардың себептерін және белгілерін сипаттаныз. (Миокард инфаркты. Қанағым бұзылуы салдарынан жүрек бұлшық етінің кей бір жерлерінің семуі. Инфаркт белгілері- кеуде тұсының қатты аурыруы , ол сол қолға, иыққа жауырынаралық бөлікке таралады. Жүрек ұстамасы 15 минуттан бірнеше сағатқа дейін созылуы мүмкін Алдын алу шаралары: Темекі, алкогольдан бас тарту керек, тиімді тамақтану, майлы тамақтардан бас тарту)
3-Тапсырма Сәйкестендіру
1.__________ 2__________ 3___________ 4________ 1С 2А 3D 4В
Ф/С 3-Тапсырма Биологиялық есеп Жұптық жұмыс Сұрақ; Жүрек ауруларының 1 минутта жиырылуы туралы график берілген. Осы графиктің ішінде брадикардия, тахикардия,қалыпты жағдайда адам жүрегі тәулігіне қанша рет соғады? оның кем дегенде 2 себептерін сипаттаңыз.
( Шығару жолы: 55*60=3300 3300*24=79200
Бекіту: Жеке жұмыс. wordwall платформасы арқылы сұрақ- жауап |
Оқушылар суреттегі заттардың зияның бірлесе отырып айтады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тұжырымдап өз ойларын айтады
http://language.ucoz.net/cvetnye_pisma.jpg
Оқушылар қан-тамыр жүрек ауруларын сипаттайды және олардың себептері мен белгілерін, алдын алуышаралары туралы айтады.
Оқушылар сәйкестендіреді
Оқушылар берілген график арқылы брадикардия тахикардия,қалыпты жағдайда адамдардың жүрегі тәулігіне неше рет соғатынын анықтайды.
|
Топ бойынша бағалау
Бағалау критерилері 2.себептер 3.белгілері 4.алғашқы көмек 5. өмірмен байланысы 6.креативтілік
Бірін-бірі бағалау Бағалау критерилері 1, есепті дұрыс шығару 2. есепті тез шығару
Қанша сұраққа жауап берді? Сонша балл |
https://i.ytimg.com/vi/2_qSyPj08xM/maxresdefault.jpg
https://wordwall.net/ru/resource/59774536
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы Рефлексия (5 мин) |
Рефлексия «Жүрек ЭКГ-графигі» Биік толқын — сабақ өте ұнады Төмен толқын — кейбірі қиын болды Түзу сызық — бейтарап, қалыпты
Үй тапсырмасы: Параграф 24 оқу 107 беттегі Талдау : сұрақтарына жауап беріңіздер |
Оқушылар сабақ барысында менгергені туралы өз ойларын айтады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Жүрек- қан тамырларының аурулары
Ашық сабақ: Жүрек- қан тамырларының аурулары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Жетісу облысы, Ескелді ауданы, Қарабұлақ
ауылы |
|
|
Бөлім: |
№ 5 бөлім . Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джексенбинова Асия Қаумбайқызы |
|
|
Күні: |
03.12.2025 |
|
|
Сынып: |
Қатысушыларсаны: |
Қатыспағандарсаны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүрек -қан тамырлары жүйесінің аурулары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.12 Қан-тамыр жүйесінің ауруларының себептері мен ауру
белгілерін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Жүрек –қан тамыр ауруларының себептерін анықтау және белгілерін сипаттау |
|
|
Құндылықтар |
Бірлігі күшті елді озады - бірлігі жоқ ел тозады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 10 мин |
1.Сәлемдесу. Түгендеу 2. Психологиялық ахуал. Жүректің суреті арқылы 1.жүрекше оң. Позитив энергия 2.жүрекше сол. Сау жүрек уәделері 3.Қарынша оң. Бүгін көңіл күйім 4. Қарынша сол. Жүрекке арнаған кеңес. 3. Random Group Generator ЖИ платформасы арқылы 3 топқа бөлінеді 4.Өткенді қайталау. Оқушыларға wordwall платформасы арқылы сұрақ- жауап |
Оқушылар жүректің бір бөлігін таңдап жүрекке жауап жазады. Оқушылар қан тамыр жүйесінің түрлері тақырыбына сұрақтарға жауап береді. |
Қол шапалақтау |
Интерактив тақта презентация Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері - Complete the sentence https://share.google/kn0mexgFJKFZgQrK2 |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы (30 мин) 3 мин 25 мин 5мин |
Суреттер
Суретте не көрсетіліп тұр? Осы заттар біздің қандай мүшемізге зиян келтіреді? Оның зардаптары қандай? Бүгінгі біздің сабақтың тақырыбы және мақсаты қандай деп ойлайсыңдар? №1.Тапсырма. Топтық жұмыс. «Түрлі түсті хатқалта» әдісі Тапсырмалар хатқалтаға салынып әр топқа таңдатылады . Хатқалтада әр топқа жүрек қан тамыр аурулары берілген. Оқушылар ауруды сипаттайды, себептерін анықтайды, алдын алу шараларын сипаттайды. 1 топ- Науқас адамда жүрек айнуы, құлақта шу пайда болуы, мұрнынан қан кетуі және терінің қызаруы байқалады. Тапсырма: Бұл қандай жүрек қан-тамыр ауруына жататынын анықтаңыз. Аурудың себептерін және алдын алу шараларын анықтап сипаттаңыз. (Гипертония ауруы. Себептері: жас ұлғайған сайын тамырлардың қабырғасы созылғыш қасиеттері жоғалып тығыздала бастайды және артерия тарылады Алдын алу шаралары: нәруізі бар тағамды аз пайдалану және 8-9 сағат ұйықтап, таза ауада көп серуендеу керек.) 2топ-Тахикардия. жүрек қан –тамыр ауруының себептері мен ауру белгілерін, алдын алу шараларын анықтап сипаттаңыз. (Тахикардия – жүректің жиі соғуы. Себептері: күйзеліс Сирек жағдайда ауа жетіспейді, адам ентігеді әлсіздік байқалып басы айналады, шаршайды, ұйқысы қашады,көңіл күйі бұзылады. Алдын алу шаралары: салауатты өмір салттарын ұстану, дұрыс тамақтану) 3топ- Бұл аурудың алдын алу шаралары- тез арада «Жедел жәрдем» шақыру керек. «Жедел жәрдем» келгенше әр 15 минут сайын0,5 мг мөлшерінде нитроглецеринтаблеткасын қабылдау қажет. Дәріні үш реттен көп қабылдауға болмайды. Сонымен қатар аспирин таблеткасын шайнау қажет. Бұл қандай жүрек қан-тамыр ауруына жататынын анықтаңыз. Олардың себептерін және белгілерін сипаттаныз. (Миокард инфаркты. Қанағым бұзылуы салдарынан жүрек бұлшық етінің кей бір жерлерінің семуі. Инфаркт белгілері- кеуде тұсының қатты аурыруы , ол сол қолға, иыққа жауырынаралық бөлікке таралады. Жүрек ұстамасы 15 минуттан бірнеше сағатқа дейін созылуы мүмкін Алдын алу шаралары: Темекі, алкогольдан бас тарту керек, тиімді тамақтану, майлы тамақтардан бас тарту)
3-Тапсырма Сәйкестендіру
1.__________ 2__________ 3___________ 4________ 1С 2А 3D 4В
Ф/С 3-Тапсырма Биологиялық есеп Жұптық жұмыс Сұрақ; Жүрек ауруларының 1 минутта жиырылуы туралы график берілген. Осы графиктің ішінде брадикардия, тахикардия,қалыпты жағдайда адам жүрегі тәулігіне қанша рет соғады? оның кем дегенде 2 себептерін сипаттаңыз.
( Шығару жолы: 55*60=3300 3300*24=79200
Бекіту: Жеке жұмыс. wordwall платформасы арқылы сұрақ- жауап |
Оқушылар суреттегі заттардың зияның бірлесе отырып айтады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тұжырымдап өз ойларын айтады
http://language.ucoz.net/cvetnye_pisma.jpg
Оқушылар қан-тамыр жүрек ауруларын сипаттайды және олардың себептері мен белгілерін, алдын алуышаралары туралы айтады.
Оқушылар сәйкестендіреді
Оқушылар берілген график арқылы брадикардия тахикардия,қалыпты жағдайда адамдардың жүрегі тәулігіне неше рет соғатынын анықтайды.
|
Топ бойынша бағалау
Бағалау критерилері 2.себептер 3.белгілері 4.алғашқы көмек 5. өмірмен байланысы 6.креативтілік
Бірін-бірі бағалау Бағалау критерилері 1, есепті дұрыс шығару 2. есепті тез шығару
Қанша сұраққа жауап берді? Сонша балл |
https://i.ytimg.com/vi/2_qSyPj08xM/maxresdefault.jpg
https://wordwall.net/ru/resource/59774536
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы Рефлексия (5 мин) |
Рефлексия «Жүрек ЭКГ-графигі» Биік толқын — сабақ өте ұнады Төмен толқын — кейбірі қиын болды Түзу сызық — бейтарап, қалыпты
Үй тапсырмасы: Параграф 24 оқу 107 беттегі Талдау : сұрақтарына жауап беріңіздер |
Оқушылар сабақ барысында менгергені туралы өз ойларын айтады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















