|
Бөлім: Заттардың тасымалдануы |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Жүрек-қан тамырлары жүйесінің аурулары» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
қанайналым жүйесі ауруларының себептері сипаттайды; аурулардың белгілерін көрсете алады; қанайналым жүйесі ауруларының алдын – алу шараларын ұсынады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал: Оқушылар қыс туралы сурет көріп 3 рет демалып дем шығарады. Оқушылар жақсы 3 қасиеттерді (тәрбие,білім,адамгершілік) жұтып, жаман 3 қасиетті сыртқа шығарып тастайды.
Топқа бөлу. «Жүрек» арқылы
топқа бөлінеді. І топ ІІ топ ІІІ топ Үй тапсырмасын сұрау. «Жұбын тап» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау.
ҚБ. «Банк Gold» (монета арқылы бағалау) Оқушыларға жүрек құрылымдары мен қан тамырларының түрлері, қызметтері туралы сәйкестендіру тапсырмасын орындау ұсынылады. Біз жүректің құрылысы, қанайналым жүйелерінің түрлері, қан тамырларының ерекшеліктері, қызметтерін білеміз. Осы мүшелер туралы тағы нені білу қажет деп ойлайсыздар сұрағын қоя отырып, осы мүшелерде кездесетін ауытқулар, яғни аурулары туралы сабақ болатынына назар аудартылады. Аурулар туралы қандай білім сіздерге қажет сұрағы арқылы сабақтың мақсаттары анықталады. Сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен таныстыру. Мұғалім жаңа сабақты 3Д бейнеролик арқылы түсіндіреді. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Жүректің құрлымдық бөліктеріне атқаратын қызметтерін сәйкестендіреді. Мұғалім жаңа сабақты 3Д бейнеролик арқылы түсіндіреді. |
«Смартфон» Дескрипторы: Жүректің құрлымдық бөліктеріне атқаратын қызметтерін таба алады 2 балл.
|
Бейнеролик Көрсету (3D) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 мин 9 мин 2 мин 6 мин |
1 тапсырма. АЙТЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Топтық жұмыс. «Дебат» Оқушыларға тақырып мазмұнын топтарда әр түрлі рөлдер тұрғысынан қарастыру ұсынылады. Ол үшін сынып оқушылары: «Дәрігерлер» - аурулардың туындау себептерін анықтап, сипаттаушылар, «Тұрғындар» - аурулардың белгілерін сипаттаушылар, «Сарапшылар» әр аурудың алдын алу жолдарын ұсынушылар болып жұмыс істейді. Әр топ өзінің бағытына сай зерттеу жүргізеді. Мысалы, дәрігерлер тобы барлық 6 аурудың туындау себептерін тұрғындар әрбір аурудың белгісін, сарапшылар аурулардың белгілері мен туындау себептеріне қарай алдын алу жолдарын ұсынуға дайындалады. Әр топ басқа топтардың тақырыптары бойынша сұрақтар дайындайды. Мұғалім оқушылардың жұмысына бағыт сілтей отырып, кері байланыс ұсынады. Оқушылардың тиісті ақпаратты жинақтауына назар аударылады. Білім жинақтау мен сұрақтар дайындаудан кейін оқушылар дөңгелек үстелге жиналып, тақырып төңірегінде талқылау жүргізеді. «Тұрғындар» мен «Дәрігерлер» топтары кезекпен аурудың себептері мен белгілері туралы дайындаған сұрақтарды қояды. «Сарапшылар» әрбір аурудың себептері мен белгілері айтылған сайын аурудың алдын алу жолдарына тоқталып отырады. Әр топ алдымен тек бір ауруға қатысты талқылау жүргізгеннен соң келесі ауруға ауысады. Критерийлер:
ҚБ. «Смартфон» 2 тапсырма.
Жұптық жұмыс. Оқушылар берілген сұрақтар бойынша жұптасып кестені толтырады.
ҚБ. «Банк Gold» (монета арқылы бағалау) СЕРГІТУ СӘТІ. «Сурет» әдісі. 3 тапсырма. АЙТЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Жеке жұмыс. «Stop кадр» әдісі
Жетелеуші сұрақтар:
ҚБ. «Смартфон» Бекіту сұрақтары. «Спинер» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорытындылайды. Гипертония және гипотонияға сипаттама беріңіз Инфарктің белгілері Аурудың алдын алу жолдары қандай? Атероклероз дегеніміз не?
ҚБ. «Смартфон» |
Оқушылар жұппен бірге кестені толтырады.
Бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.
|
Дескрипторы: «Тұрғындар» берілген аурулардың барлық белгілеріне қатысты сұрақтарға жауап береді «Дәрігерлер» берілген аурулардың себептері туралы сұрақтарға жауап береді «Сарапшылар» берілген ауруларың себептері туралы сұрақтарға жауап береді 4 балл. Дескрипторы: Жүрек қан тамыр ауруларына анықтама бере алады 1 балл. Дескрипторы: Аурудың себептерін біледі. Алдын алу шараларын біледі 2 балл. Дескрипторы: Қанайналым жүйесі ауруларын сипаттай алады 1 балл. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: Рефлексия: «Смартфон» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасалады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Жүрек-қан тамырлары жүйесінің аурулары» 8 сынып
Ашық сабақ «Жүрек-қан тамырлары жүйесінің аурулары» 8 сынып
|
Бөлім: Заттардың тасымалдануы |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Жүрек-қан тамырлары жүйесінің аурулары» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
қанайналым жүйесі ауруларының себептері сипаттайды; аурулардың белгілерін көрсете алады; қанайналым жүйесі ауруларының алдын – алу шараларын ұсынады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал: Оқушылар қыс туралы сурет көріп 3 рет демалып дем шығарады. Оқушылар жақсы 3 қасиеттерді (тәрбие,білім,адамгершілік) жұтып, жаман 3 қасиетті сыртқа шығарып тастайды.
Топқа бөлу. «Жүрек» арқылы
топқа бөлінеді. І топ ІІ топ ІІІ топ Үй тапсырмасын сұрау. «Жұбын тап» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау.
ҚБ. «Банк Gold» (монета арқылы бағалау) Оқушыларға жүрек құрылымдары мен қан тамырларының түрлері, қызметтері туралы сәйкестендіру тапсырмасын орындау ұсынылады. Біз жүректің құрылысы, қанайналым жүйелерінің түрлері, қан тамырларының ерекшеліктері, қызметтерін білеміз. Осы мүшелер туралы тағы нені білу қажет деп ойлайсыздар сұрағын қоя отырып, осы мүшелерде кездесетін ауытқулар, яғни аурулары туралы сабақ болатынына назар аудартылады. Аурулар туралы қандай білім сіздерге қажет сұрағы арқылы сабақтың мақсаттары анықталады. Сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен таныстыру. Мұғалім жаңа сабақты 3Д бейнеролик арқылы түсіндіреді. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Жүректің құрлымдық бөліктеріне атқаратын қызметтерін сәйкестендіреді. Мұғалім жаңа сабақты 3Д бейнеролик арқылы түсіндіреді. |
«Смартфон» Дескрипторы: Жүректің құрлымдық бөліктеріне атқаратын қызметтерін таба алады 2 балл.
|
Бейнеролик Көрсету (3D) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 мин 9 мин 2 мин 6 мин |
1 тапсырма. АЙТЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Топтық жұмыс. «Дебат» Оқушыларға тақырып мазмұнын топтарда әр түрлі рөлдер тұрғысынан қарастыру ұсынылады. Ол үшін сынып оқушылары: «Дәрігерлер» - аурулардың туындау себептерін анықтап, сипаттаушылар, «Тұрғындар» - аурулардың белгілерін сипаттаушылар, «Сарапшылар» әр аурудың алдын алу жолдарын ұсынушылар болып жұмыс істейді. Әр топ өзінің бағытына сай зерттеу жүргізеді. Мысалы, дәрігерлер тобы барлық 6 аурудың туындау себептерін тұрғындар әрбір аурудың белгісін, сарапшылар аурулардың белгілері мен туындау себептеріне қарай алдын алу жолдарын ұсынуға дайындалады. Әр топ басқа топтардың тақырыптары бойынша сұрақтар дайындайды. Мұғалім оқушылардың жұмысына бағыт сілтей отырып, кері байланыс ұсынады. Оқушылардың тиісті ақпаратты жинақтауына назар аударылады. Білім жинақтау мен сұрақтар дайындаудан кейін оқушылар дөңгелек үстелге жиналып, тақырып төңірегінде талқылау жүргізеді. «Тұрғындар» мен «Дәрігерлер» топтары кезекпен аурудың себептері мен белгілері туралы дайындаған сұрақтарды қояды. «Сарапшылар» әрбір аурудың себептері мен белгілері айтылған сайын аурудың алдын алу жолдарына тоқталып отырады. Әр топ алдымен тек бір ауруға қатысты талқылау жүргізгеннен соң келесі ауруға ауысады. Критерийлер:
ҚБ. «Смартфон» 2 тапсырма.
Жұптық жұмыс. Оқушылар берілген сұрақтар бойынша жұптасып кестені толтырады.
ҚБ. «Банк Gold» (монета арқылы бағалау) СЕРГІТУ СӘТІ. «Сурет» әдісі. 3 тапсырма. АЙТЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Жеке жұмыс. «Stop кадр» әдісі
Жетелеуші сұрақтар:
ҚБ. «Смартфон» Бекіту сұрақтары. «Спинер» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорытындылайды. Гипертония және гипотонияға сипаттама беріңіз Инфарктің белгілері Аурудың алдын алу жолдары қандай? Атероклероз дегеніміз не?
ҚБ. «Смартфон» |
Оқушылар жұппен бірге кестені толтырады.
Бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.
|
Дескрипторы: «Тұрғындар» берілген аурулардың барлық белгілеріне қатысты сұрақтарға жауап береді «Дәрігерлер» берілген аурулардың себептері туралы сұрақтарға жауап береді «Сарапшылар» берілген ауруларың себептері туралы сұрақтарға жауап береді 4 балл. Дескрипторы: Жүрек қан тамыр ауруларына анықтама бере алады 1 балл. Дескрипторы: Аурудың себептерін біледі. Алдын алу шараларын біледі 2 балл. Дескрипторы: Қанайналым жүйесі ауруларын сипаттай алады 1 балл. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: Рефлексия: «Смартфон» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасалады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















