|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Бөлім: 6. Жастар және бұқаралық ақпарат құралдары.Қасым Аманжолов «Жас дәурен» |
|||||||||||||||||||||
|
Күні : 12.12.23 жыл |
Педагогтің аты-жөні: Сулейханова Ж.Б. |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Журналист- асылды іздеуші |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.3.4.1. мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып талдау жасау; 9.5.1.2 мекен үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Баpлық oқушылаp opындай алады: Мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырады; Мекен үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады; Oқушылардың көпшілігi орындай алады: Мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырады, талдау жасайды; Мекен үстеулерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды пайдаланады. Кейбip оқушылар орындай алады: Мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырады, талдау жасап, талқылайды; Мекен үстеулерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолданады, дәлелдейді; |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Мекен үстеулерді ажыратады, мәтіннен табады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: өзекті мәселе, ақпарат тарату, жан-жақты маман. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Жағымды тілектер алқасы» әдісі оқушылар бір-біріне тілек айтады. «Classroomscreen» онлайн тақтасы бойынша топқа бөлу. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын « Терминдер арқылы болжау» әдісі арқылы тақырыпты болжайды. Оқушыларды оқу мақсаттарымен таныстыру, бағалау критерийлерін талқылау. Қызығушылықты ояту. Оқушыларға «Тірек сөздер» стратегиясының негізінде (ауызша ой салу) Журналист деген кім? Журналист мамандығы қажет пе? Қалай ойлайсыңдар не үшін қажет? |
«Смайликтер» |
Слайд |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Топтық жұмыс Оқылым 1-тапсырма 1-мәтін «Журналистика қызметі аур да, ардақты да» Журналистің қызметі ауыр да, ардақты да. Шынайы журналист түн ұйқысын төрт бөлген адам. Журналист қоғамдық сананың қалыптасуына ықпал етеді. Ол өмірдегі өзекті мәселелерді қозғайды. Журналист ең бірінші ізденімпаз болу керек. Журналист сауатты, өз пікірін дұрыс жеткізе алатын адал жан .Өз ісіне сүйіспеншілікпен қарап, жан-жақты болу керек. Өйткені , өмір дегеніміз үнемі өзгеруде, дамуда, жаңаруда. Журналистің қиыншылығы мол. Өйткені ол өмір бойы жол үстінде. Ол жүрмейтін жол, бармайтын ел жоқ. Ол еш уақытта қателеспеу керек.Өйткені, журналист қателессе, ол бір адамның қателесуі емес мыңдаған адамға сол қателіктің зияны тиюі мүмкін. Халық нағыз журналист жазған ақпаратқа сеніммен қарайды. Тілдік бағдар Қосымша тапсырма Жазылым Жұптық жұмыс Айтылым Жазылым Жеке жұмыс Топтық жұмыс Постер құрып, қорғайды «Блум түймедағы» әдісін қолданып, бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды. Әр топ сұрақтарға жауап береді |
Тыңдалым,айтылым. қызмет-работа; служба;должность мәселе-проблема; задача жан-жақты -всесторонний тарату-раздавать; распространять; адал-честный Оқылым 1-тапсырма. Мәтіндерді түсініп оқыңыз. Мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырыңыз. Кесте толтыру арқылы талдау жасаңыз. 2-мәтін «Журнал -мерзімді басылым» Журнал – мерзімді басылым, бұқаралық ақпарат құралдарының бір түрі. Журнал газетпен салыстырғанда оқиғаларды кең көлемде баяндап, деректерге тереңірек талдау жасайды. Дүние жүзіндегі тұңғыш журнал Францияда 1665 ж. бесінші қаңтарда «Журнал де Саван» деген атпен жарық көрді. Қазақ тіліндегі алғашқы журнал – «Айқап» 1911 – 1915 ж. аралығында жарық көрді. Қазақстан Республикасында демократиялық құндылықтардың берік орнығуына байланысты мемлекеттік және жеке меншік журналдар саны көбейді.
2- тапсырма .Жұптық жұмыс.
«Жағымды, жағымсыз, даулы» әдісі арқылы журналистика мамандығының жағымды, жағымсыз, даулы жақтарын анықтап, талдау жасаңыз. Мекен үстеулерін қолданыңыз Айтылым Жазылым
3-тапсырма.Жеке жұмыс «Репортер» ойыны. Сен журналиссің. Сыныпта қазақ тілі сабағы қалай өтіп жатқанын, өзі қандай тақырыпта, қандай жұмыс жасап жатқанын айтып, ақпарат береді.
3 тапсырма. Екі мәтіннің мазмұнын «Неге? Неге? Неге?» әдісі бойынша талдаңыз. Үлгі: Журналистика қызметі ауыр? Неге? 1
Неге? Неге? Неге? Неге?
1. Журналист деген кім? 2. Журналист қандай мамандық? 3. Журналист мамандығынын қандай қиыншылықтары бар? 4. Неге журналист ізденімпаз болу керек? 5. Егер Сіз журналист болсаңыз, не істер едіңіз? 6. Сіз қалай ойлайсыз журналист қажет маман ба?
|
«Бағдаршам»
4балл Дескриптор: - Мәтіндерді түсініп оқиды. -Мәтіндердің стилін анықтайды. -Мәтіндердің жанрын анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау Топтық бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» Топ оқушылары «Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы бір бірін бағалайды . Әр топ екі жағымды жақтарын көрсетеді және бір ұсыныс жасайды.
2балл Дескриптор: -Мекен үстеуді қатыстырып сөйлемдер құрайды
4балл Дескриптор: -Мамандықтың жағымды жақтарын айта алады. -Жағымсыз жақтарын ажыратады -Даулы жақтарын анықтайды -Мекен үстеулерді қолданады
Қалыптастырушы бағалау: Жұптық бағалау « Шапалақ» әдісі бойынша оқушылар жұпта бір-біріне шапалақтау арқылы баға береді. Үш шапалақ-«өте жақсы» Екі шапалақ-«жақсы» Бір шапалақ-«жаман емес»
Қалыптастырушы бағалау: Өзін-өзі бағалау « Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау. Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса -тамаша Бас бармақ көлденең тұрса -жақсы Бас бармақ төмен қарап тұрса- жаман емес |
Оқулық
сөздік слайд
Слайд Оқулық
Оқулық
слайд
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы : «Ең жақсы мамандық» тақырыбына эссе жазып келу. |
|
||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс «Менің ұраным»
|
Өз деңгейлерін анықтайды. «ҚҚҚ» әдісі Қызықты... Құнды... Қиын.... |
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Журналист- асылды іздеуші"
Ашық сабақ "Журналист- асылды іздеуші"
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Бөлім: 6. Жастар және бұқаралық ақпарат құралдары.Қасым Аманжолов «Жас дәурен» |
|||||||||||||||||||||
|
Күні : 12.12.23 жыл |
Педагогтің аты-жөні: Сулейханова Ж.Б. |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Журналист- асылды іздеуші |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.3.4.1. мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып талдау жасау; 9.5.1.2 мекен үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Баpлық oқушылаp opындай алады: Мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырады; Мекен үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады; Oқушылардың көпшілігi орындай алады: Мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырады, талдау жасайды; Мекен үстеулерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды пайдаланады. Кейбip оқушылар орындай алады: Мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырады, талдау жасап, талқылайды; Мекен үстеулерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолданады, дәлелдейді; |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Мекен үстеулерді ажыратады, мәтіннен табады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: өзекті мәселе, ақпарат тарату, жан-жақты маман. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Жағымды тілектер алқасы» әдісі оқушылар бір-біріне тілек айтады. «Classroomscreen» онлайн тақтасы бойынша топқа бөлу. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын « Терминдер арқылы болжау» әдісі арқылы тақырыпты болжайды. Оқушыларды оқу мақсаттарымен таныстыру, бағалау критерийлерін талқылау. Қызығушылықты ояту. Оқушыларға «Тірек сөздер» стратегиясының негізінде (ауызша ой салу) Журналист деген кім? Журналист мамандығы қажет пе? Қалай ойлайсыңдар не үшін қажет? |
«Смайликтер» |
Слайд |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Топтық жұмыс Оқылым 1-тапсырма 1-мәтін «Журналистика қызметі аур да, ардақты да» Журналистің қызметі ауыр да, ардақты да. Шынайы журналист түн ұйқысын төрт бөлген адам. Журналист қоғамдық сананың қалыптасуына ықпал етеді. Ол өмірдегі өзекті мәселелерді қозғайды. Журналист ең бірінші ізденімпаз болу керек. Журналист сауатты, өз пікірін дұрыс жеткізе алатын адал жан .Өз ісіне сүйіспеншілікпен қарап, жан-жақты болу керек. Өйткені , өмір дегеніміз үнемі өзгеруде, дамуда, жаңаруда. Журналистің қиыншылығы мол. Өйткені ол өмір бойы жол үстінде. Ол жүрмейтін жол, бармайтын ел жоқ. Ол еш уақытта қателеспеу керек.Өйткені, журналист қателессе, ол бір адамның қателесуі емес мыңдаған адамға сол қателіктің зияны тиюі мүмкін. Халық нағыз журналист жазған ақпаратқа сеніммен қарайды. Тілдік бағдар Қосымша тапсырма Жазылым Жұптық жұмыс Айтылым Жазылым Жеке жұмыс Топтық жұмыс Постер құрып, қорғайды «Блум түймедағы» әдісін қолданып, бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды. Әр топ сұрақтарға жауап береді |
Тыңдалым,айтылым. қызмет-работа; служба;должность мәселе-проблема; задача жан-жақты -всесторонний тарату-раздавать; распространять; адал-честный Оқылым 1-тапсырма. Мәтіндерді түсініп оқыңыз. Мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырыңыз. Кесте толтыру арқылы талдау жасаңыз. 2-мәтін «Журнал -мерзімді басылым» Журнал – мерзімді басылым, бұқаралық ақпарат құралдарының бір түрі. Журнал газетпен салыстырғанда оқиғаларды кең көлемде баяндап, деректерге тереңірек талдау жасайды. Дүние жүзіндегі тұңғыш журнал Францияда 1665 ж. бесінші қаңтарда «Журнал де Саван» деген атпен жарық көрді. Қазақ тіліндегі алғашқы журнал – «Айқап» 1911 – 1915 ж. аралығында жарық көрді. Қазақстан Республикасында демократиялық құндылықтардың берік орнығуына байланысты мемлекеттік және жеке меншік журналдар саны көбейді.
2- тапсырма .Жұптық жұмыс.
«Жағымды, жағымсыз, даулы» әдісі арқылы журналистика мамандығының жағымды, жағымсыз, даулы жақтарын анықтап, талдау жасаңыз. Мекен үстеулерін қолданыңыз Айтылым Жазылым
3-тапсырма.Жеке жұмыс «Репортер» ойыны. Сен журналиссің. Сыныпта қазақ тілі сабағы қалай өтіп жатқанын, өзі қандай тақырыпта, қандай жұмыс жасап жатқанын айтып, ақпарат береді.
3 тапсырма. Екі мәтіннің мазмұнын «Неге? Неге? Неге?» әдісі бойынша талдаңыз. Үлгі: Журналистика қызметі ауыр? Неге? 1
Неге? Неге? Неге? Неге?
1. Журналист деген кім? 2. Журналист қандай мамандық? 3. Журналист мамандығынын қандай қиыншылықтары бар? 4. Неге журналист ізденімпаз болу керек? 5. Егер Сіз журналист болсаңыз, не істер едіңіз? 6. Сіз қалай ойлайсыз журналист қажет маман ба?
|
«Бағдаршам»
4балл Дескриптор: - Мәтіндерді түсініп оқиды. -Мәтіндердің стилін анықтайды. -Мәтіндердің жанрын анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау Топтық бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» Топ оқушылары «Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы бір бірін бағалайды . Әр топ екі жағымды жақтарын көрсетеді және бір ұсыныс жасайды.
2балл Дескриптор: -Мекен үстеуді қатыстырып сөйлемдер құрайды
4балл Дескриптор: -Мамандықтың жағымды жақтарын айта алады. -Жағымсыз жақтарын ажыратады -Даулы жақтарын анықтайды -Мекен үстеулерді қолданады
Қалыптастырушы бағалау: Жұптық бағалау « Шапалақ» әдісі бойынша оқушылар жұпта бір-біріне шапалақтау арқылы баға береді. Үш шапалақ-«өте жақсы» Екі шапалақ-«жақсы» Бір шапалақ-«жаман емес»
Қалыптастырушы бағалау: Өзін-өзі бағалау « Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау. Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса -тамаша Бас бармақ көлденең тұрса -жақсы Бас бармақ төмен қарап тұрса- жаман емес |
Оқулық
сөздік слайд
Слайд Оқулық
Оқулық
слайд
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы : «Ең жақсы мамандық» тақырыбына эссе жазып келу. |
|
||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс «Менің ұраным»
|
Өз деңгейлерін анықтайды. «ҚҚҚ» әдісі Қызықты... Құнды... Қиын.... |
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













