Материалдар / Ашық сабақ Кеңестік білім берудің жетістіктері мен қайшылықтары 11-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Кеңестік білім берудің жетістіктері мен қайшылықтары 11-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
тарих пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Мамыр 2021
636
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

4. Мәдениет, білім мен ғылымның дамуы

Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.2.5 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану;

11.4.2.6 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшелігін анықтау арқылы "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын сипаттайды Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстандағы кеңестік білім беру реформасын талдайды,жетістіктері мен кемшіліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшелігіне талдау жасап, баға береді.



      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Үй тапсырмасын тексеру:

1.ХІХ ғасырдың орта кезіне дейін қазақ балалары қандай мектептерде білім алды?

2.Медреселерде оқу мерзімі неше жыл болды?

3.Жаңа әдістемелік мектептердің негізін қалаушы.

4.Омбы қаласында ашылған оқу орындарын ата.

5.ХІХ ғ қазақ балалары білім алған Ресей және шет ел қалалары.





Ой шақыру:

Тақырыпқа көшпей тұрып, алғашқы слайд көрсетіліп, келесі сұрақтар қойылады:



  1. Суреттерді не байланыстырады?

  2. Қай уақыт шеңберіне қатысты деп ойлайсыз?

  3. Суреттерден алынған алғашқы ақпарат негізінде қандай қорытынды жасай аласыз?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

1.мұсылман мектептері мен медреселерде. 2.3-4 жыл 3.И.Гаспринский 4.Омбы кадет корпусы,Азия мектебі, Мұғалімдер семинариясы т.б. 5.Санкт-Петербург,Мәсскеу,Томск,Саратов,Киев,Каир,Бомбей,Стамбул.





Оқушылар суреттер бойынша өз жауаптарын ұсынады



Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай, барлығы 5 ұпай

Мұғалім презентациясы







https://e-history.kz/media/scorm/320/384/text/text.htm










Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс

1-тапсырма

Оқушыларға кеңестік Қазақстанның білім беру жүйесі туралы мәтін беріледі. Ақпараттың мазмұнымен танысып шыққан соң, келесі тапсырмаларды орындайды:

  1. Мәтіннің ішінен тарихи түсінік, ұғымдарды белгілеу

  2. Тарихи түсінік, ұғымдардың мағынасын өзара түсіндіру

Тапсырманың дескрипторлары:

  • Мәтіннен негізгі ұғымдарды белгілейді;

  • Тарихи терминдер мен түсініктердің мағынасын түсіндіреді;

2-тапсырма.Картамен жұмыс. 1928,1931,1932-жылдары педагогикалық институттар ашылған қалаларды көрсетіңдер.

Жеке жұмыс

3-тапсырма

Мәтін бойынша оқушылар кесте толтырады. Кестеде кеңестік Қазақстанның білім саласында орын алған реформаларды уақыты бойынша топтастырып, аталған реформалардың мазмұны туралы жазады.

Уақыты

Реформа

Реформаның мазмұны

1



2





4-тапсырма.Оқушылар топпен Кеңестік білім беру саласындағы мәселелер бойынша реформаларды талдап, жетістіктері мен кемшіліктерін анықтайды.

1.Сауатсыздықты жою мәселесі

2.Орта және арнаулы кәсіптік мектептердің мәселесі

3.Жоғары білімнің қалыптасуы

4.Төл оқулықтар мен оқу құралдары мәселесі



Кеңестік білім беру саласындағы жетістіктер:

............................................................................................................................................................Кеңестік білім беру саласындағы қиыншылықтар: ..............................................................................................................................................................

Топтар өз тақырыптары бойынша қорғап болған соң, дескрипторлар арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.

5-тапсырма.Бағалау

Кеңестік білім берудің даму ерекшелігінеSWOT талдау жасап,,баға беріңдер.



«Сауатсыздықты жою»-

«Қызыл отау»-

«Жұмысшы факультеті» (рабфак)-

«техникум»

Дескрипторы:

-Мәтіннен негізгі ұғымдарды белгілейді;

-Тарихи терминдер мен түсініктердің мағынасын түсіндіреді;

Дескрипторы: Кескін картаға 1928-1932 жылдары пединституттар ашылған қалаларды белгілейді.

Дескрипторы

-Кеңестік білім саласында орын алған реформаларды анықтайды.

-Кеңестік білім саласында орын реформалардың уақытын анықтайды

-Кеңестік білім саласында орын алған реформалардың мазмұнын түсіндіреді.



Дескрипторлары:

Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктерін анықтайды.

Кеңестік білім беру жүйесінің қайшылықтарын анықтап, себебін түсіндіреді.

Дескрипторы: Кеңестік білім берудің даму ерекшеліктеріне талдау жасап, баға береді.

ҚБ





Әрбір жазылған термин үшін 1 ұпай

Барлығы

2 ұпай















3 ұпай





















6 ұпай





























2 ұпай

4 ұпай





Бекіту сұрақтары

1.Кеңестік білім беру саласының мақсаты қандай болды?

2.Кеңестік білімге саясаттың ықпалы зор болды, себебі ... 3.Кімдердің бастауымен қазақ тілінде оқу құралдары жазыла бастады?



Қойылған сұрақтарға жауап береді.





Қорытынды

Кері байланыс

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Маған ... бұл болашақта қажет болады

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды



Оқкшылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі

рефлексия жасау;

А4, конспект



Оқу тапсырмасы

Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары,қосымша деректермен жұмыс








Ұпайларды есептеу-өзін өзі бағалау


20-22

17-19

15-16

13-14

11-12

9-10

7-8

5-6

3-4

1-2

10

9

8

7

6

5

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!