|
Білім беру ұйымының атауы |
«Төңкеріс негізгі орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кеңесова Қ.Т. |
|||||
|
Күні: |
21.02.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 6 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кері итеруші күш |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.12 – сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру; 7.3.1.13 – есептер шығаруда Архимед заңын қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіреді, есептер шығаруда Архимед заңын қолданады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы. 10 минут Рефлексия Бағалау Үй тапсырмасы |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.«Ыстық алақан» әдісі арқылы жылы лебіздерін білдіреді. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін « Өрмекші торы»стратегиясын қолдандым: 1.Қалыпты атмосфералық қысым нешеге тең? (760мм.сын.бағ) 2.Ұшақтың ұшу биіктігін анықтайтын құрал?( альтиметр) 3.Сфигмоманометр не үшін қолданылады? (Адамның қан айналымы жүйесіндегі қысымын) 4.Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал? (Барометр) 5. Манометрдің жұмыс істеу принципі қандай заңға негізделген? Паскаль 6. Атмосфераның негізгі қабаттарын ата? (Тропосфера, Стратосфера, Мезосфера, Термосфера) «Ой шақыру» әдісі арқылы сабақ тақырыбын тұжырымдаймыз: Допты суға батырып, қолды қоя бергеннен кейін, доп қайтадан су бетіне шығады. Доп неге су бетіне ытқып шығады?
Бұл күштің мәнін тұңғыш рет ертедегі грек ғалымы Архимед (б.з.б.287-212) есептеп шығарған. Бейнеролик көрсету. Оқулықпен жұмыс.
1 тапсырма. Қалай Архимед Сиракуз патшасының тәжінің алтыннан жасалғанын немесе алтын еместігін анықтады?
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырма. Есептер шығару .Топтық жұмыс 1. Керосинге массасы 500г темір кесегі батырылған. Ығыстырушы күшті анықтаңдар. Темірдің тығыздығы -7900кг/м3, ал керосиннің тығыздығы -820кг/м3. 2.Көлемі 0,4 м3 болатын дене суға жартылай батырылған денеге әсер ететін Архимед күші қандай? 3.Теңізде мұз жүзіп жүр, оның
195 м3 көлемі судың бетінде болса,
мұздың жалпы көлемі қандай?
3-тапсырма «Аяқталмаған сөйлем» әдісі (білімдерін жинақтау) Сұйыққа (газға) батырылған денелерге АРХИМЕД КҮШІ әсер етеді. · Архимед күші ЖОҒАРЫ бағытталған. · Архимед күші дененің ауадағы және сұйықтағы САЛМАҚТАРЫНЫҢ айырмасына тең. · Архимед күші дененің ығыстырып шығарған СҰЙЫҚТЫҢ салмағына тең. · Архимед заңы мына түрде жазылады: FА= ρc*g*Vд · Архимед заңы арқылы суда кемелер ЖҮЗЕДІ.
Кері байланыс «Судағы қалып» Судың түбінде –сабақты түсінбедім Судың ортасы- сабақты орташа түсіндім Судың бетінде- сабақты толық түсіндім Рефлексия: Бағдаршам әдісі арқылы Жасыл түс- сабақ жақсы өтті Сары түс-сабақ орташа өтті Қызыл түс- сабақ ұнамады. Дескрипторларға сүйене отырып оқушылар өз білімдерін жұптасып бағалау критерий арқылы бағалау 4,6 жаттығу №1,3,4 есептер |
Миға шабуыл сұрақтары арқылы үй жұмысын қайталау сұрақтары қою. Оқушылар мұғалім сұрақтарына жауап береді. Өйткені допқа күш әсер етті. Оқушылар әр қилы жауап беруі мүмкін. Кері итеруші күш формуласын есеп шығаруда қолданады. Оқушыларға сабақ соңында білімдерін жинақтау мақсатында берілген тапсырманы талдап, қорытындылайды. |
Бағалау критерийлері -Кері итеруші күштің анықтамасын біледі табиғатын түсінеді -Кері итеруші күштің пайда болу себебін біледі -Кері итеруші күшті тәжірибеде тексереді -Кері итеруші күштің қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтай алады Дескриптор: -Судағы кері итеруші күш табиғатын түсінеді. -Мәтінді оқып түсінеді. -Қорытынды жасайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: Кері итеруші күш формуласын біледі. -Есептер шығаруда қолдана алады. -Формуласына түрлендірулер жасай алады. Жалпы балл-6 Дескриптор: -Архимед күші мен заңының айырмашылығын біледі. - Архимед күшін қандай шамаларға тәуелді екенің біледі -Мысалдар келтіре алады.
Жалпы балл-2 Сабақтағы тапсырмалардың жалпы бағалау критерий-10 баллдық жүйемен бағаланады. |
Оқулық
ДК экран ДК экран Слайд Сұрақтар Оқулық Оқулық сурет Үлестірме қағаздар |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Кері итеруші күш
Ашық сабақ Кері итеруші күш
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Төңкеріс негізгі орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кеңесова Қ.Т. |
|||||
|
Күні: |
21.02.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 6 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кері итеруші күш |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.12 – сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру; 7.3.1.13 – есептер шығаруда Архимед заңын қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіреді, есептер шығаруда Архимед заңын қолданады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы. 10 минут Рефлексия Бағалау Үй тапсырмасы |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.«Ыстық алақан» әдісі арқылы жылы лебіздерін білдіреді. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін « Өрмекші торы»стратегиясын қолдандым: 1.Қалыпты атмосфералық қысым нешеге тең? (760мм.сын.бағ) 2.Ұшақтың ұшу биіктігін анықтайтын құрал?( альтиметр) 3.Сфигмоманометр не үшін қолданылады? (Адамның қан айналымы жүйесіндегі қысымын) 4.Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал? (Барометр) 5. Манометрдің жұмыс істеу принципі қандай заңға негізделген? Паскаль 6. Атмосфераның негізгі қабаттарын ата? (Тропосфера, Стратосфера, Мезосфера, Термосфера) «Ой шақыру» әдісі арқылы сабақ тақырыбын тұжырымдаймыз: Допты суға батырып, қолды қоя бергеннен кейін, доп қайтадан су бетіне шығады. Доп неге су бетіне ытқып шығады?
Бұл күштің мәнін тұңғыш рет ертедегі грек ғалымы Архимед (б.з.б.287-212) есептеп шығарған. Бейнеролик көрсету. Оқулықпен жұмыс.
1 тапсырма. Қалай Архимед Сиракуз патшасының тәжінің алтыннан жасалғанын немесе алтын еместігін анықтады?
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырма. Есептер шығару .Топтық жұмыс 1. Керосинге массасы 500г темір кесегі батырылған. Ығыстырушы күшті анықтаңдар. Темірдің тығыздығы -7900кг/м3, ал керосиннің тығыздығы -820кг/м3. 2.Көлемі 0,4 м3 болатын дене суға жартылай батырылған денеге әсер ететін Архимед күші қандай? 3.Теңізде мұз жүзіп жүр, оның
195 м3 көлемі судың бетінде болса,
мұздың жалпы көлемі қандай?
3-тапсырма «Аяқталмаған сөйлем» әдісі (білімдерін жинақтау) Сұйыққа (газға) батырылған денелерге АРХИМЕД КҮШІ әсер етеді. · Архимед күші ЖОҒАРЫ бағытталған. · Архимед күші дененің ауадағы және сұйықтағы САЛМАҚТАРЫНЫҢ айырмасына тең. · Архимед күші дененің ығыстырып шығарған СҰЙЫҚТЫҢ салмағына тең. · Архимед заңы мына түрде жазылады: FА= ρc*g*Vд · Архимед заңы арқылы суда кемелер ЖҮЗЕДІ.
Кері байланыс «Судағы қалып» Судың түбінде –сабақты түсінбедім Судың ортасы- сабақты орташа түсіндім Судың бетінде- сабақты толық түсіндім Рефлексия: Бағдаршам әдісі арқылы Жасыл түс- сабақ жақсы өтті Сары түс-сабақ орташа өтті Қызыл түс- сабақ ұнамады. Дескрипторларға сүйене отырып оқушылар өз білімдерін жұптасып бағалау критерий арқылы бағалау 4,6 жаттығу №1,3,4 есептер |
Миға шабуыл сұрақтары арқылы үй жұмысын қайталау сұрақтары қою. Оқушылар мұғалім сұрақтарына жауап береді. Өйткені допқа күш әсер етті. Оқушылар әр қилы жауап беруі мүмкін. Кері итеруші күш формуласын есеп шығаруда қолданады. Оқушыларға сабақ соңында білімдерін жинақтау мақсатында берілген тапсырманы талдап, қорытындылайды. |
Бағалау критерийлері -Кері итеруші күштің анықтамасын біледі табиғатын түсінеді -Кері итеруші күштің пайда болу себебін біледі -Кері итеруші күшті тәжірибеде тексереді -Кері итеруші күштің қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтай алады Дескриптор: -Судағы кері итеруші күш табиғатын түсінеді. -Мәтінді оқып түсінеді. -Қорытынды жасайды. Жалпы балл-2 Дескриптор: Кері итеруші күш формуласын біледі. -Есептер шығаруда қолдана алады. -Формуласына түрлендірулер жасай алады. Жалпы балл-6 Дескриптор: -Архимед күші мен заңының айырмашылығын біледі. - Архимед күшін қандай шамаларға тәуелді екенің біледі -Мысалдар келтіре алады.
Жалпы балл-2 Сабақтағы тапсырмалардың жалпы бағалау критерий-10 баллдық жүйемен бағаланады. |
Оқулық
ДК экран ДК экран Слайд Сұрақтар Оқулық Оқулық сурет Үлестірме қағаздар |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
шағым қалдыра аласыз















