|
Сабақ: № 12 |
Мектеп: Б. Момышұлы атындағы ЖОМ |
|
Күні: 24.11.2022 жыл |
Мұғалім: Жиенбаева Гулсимай Унгарбаевна |
|
Сынып: 8 « А » |
Қатысқан оқушылар саны: 12 Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кірістірілген функциялар /BULT IN FUNCTIONS |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; |
|
Сабақ мақсаты: |
Функцияның ұғымын түсіне алады; Кірістірілген функциялардың түрлерін біле алады; Кірістірілген функциялардың кейбіреуін программада қолдануды үйренеді. |
|
Бағалау критерийлері: |
Excel программасындағы функция ұғымын, ерекшеліктерін біледі; Кірістірілген функциялардың түрлерін, программада қою тәсілін біледі; Кірістірілген функцияларды программа барысында қолданады. |
Сабақтың барысы/ Жоспар
|
Сабақ-тың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушы-ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық тренинг Organizational moment/ Psychological training «Нейрожаттығу»
ІІ.Үй тапсырмасы/ Homework using the app: https://learningapps.org/ қосымшасы арқылы сұрақтар. Дескриптор: 1-3 сұрақ – 1 балл 4-6 сұрақ – 2 балл |
Оқушылар-дың назары сабаққа аударылады. Түстер арқылы топқа бірігеді Мобильді құрылғы/ Смартфон арқылы сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: Мұғалім-нің қолдауы |
Презентация Смартфон |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ.Жаңа сабақ: «Миға шабуыл» Анаграмма
Демек, бүгінгі тақырыбымыздың атауы: Today's lesson topic: «Кірістірілген функция» What is the purpose of the lesson today? Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қоюға болады? Не білуіміз керек? What should you know today ? Топқа бөлу/ Join a group
Оқушылар, берілген сөздер не мағына береді деп ойлайсыңдар? Оқушылар бірдей ақ парақтарды алады. Ақ парақтың артқы бөлігінде жазылған сөздерді оқулықтан тауып, қажетті топқа барады. Ақ парақтың артқы бөлігіне жазылатын сөздер: ( MATH, (Mathematical) (КОРЕНЬ, СУММ, СТЕПЕНЬ, ЗНАК) LOGICAL ( ЕСЛИ, И, ИСТИНА, ИЛИ). STATISTICS ( МАКС, МИН, СРЗНАЧ, СЧЕТ ЕСЛИ). Топқа бөлу барысында қолданылған қағаздың артқы бөлігіне сөздер жазылады. Сол бойынша топқа бірігеді. ( MATH, (Mathematical), LOGICAL, STATISTICS). Термин сөздермен жұмыс: Repeat after me
Оқылым/Reading Кіріктіріл-ген функциялар. 1-сабақ BilimLand сабағы https://onlinemektep.org/schedule/24.11.2022/
№ 1 . Топтық тапсырма: Group work 1-топ: программасы бойынша сурет құрастырып, мәліметпен толықтырады. Дескриптор: Descriptor Программаның терезе интерфейсі туралы біледі – 1балл Суретті дұрыс құрастырады – 1 балл.
2-топ: 3 кірістірілген функция қандай есептеулерде қолданылады? Descriptor Кірістірілген функция туралы біледі – 1 балл; Кірістірілген функциялардың есептеулерде қолданылуын біледі- 1 балл.
3-топ: Программадағы қателермен жұмыс.Кестені толықтыр.
Дескриптор: Descriptor Кестені толықтырады – 1 балл; Берілген тапсырманы толық орындайды-1 балл;
КЕРІ БАЙЛАНЫС: Feedback «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
СЕРГІТУ СӘТІ: Warm-up Мұғалім термин сөзді дауыс шығармай аузын қимылдату арқылы айтады. Оқушылар сөзді табады. Қай оқушы табады сол келесі сөзді жалғастырады.
№ 2. Термин сөздермен жұмыс.Жұптық жұмыс. «WORD Search” қосымшасы арқылы термин сөздермен жұмыс жасау. Мақсаты: CLIL технологиясы арқылы термин сөздермен жұмыс жасап, сөздердің дұрыс жазылуын, айтылуын үйрену.
Feedback: Көршіңе 1 пікір таңдаңыз: Жарайсың! Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын. Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің.
Дәптермен жұмыс. Жаңа тақырыпты, жаңа термин сөздерді жазып алады. № 3. Сараланған тапсырма. ҚОРЫТЫНДЫ: Практикалық тапсырма. А деңгейі: Санды зерттеу Бестаңбалы сан берілген. Осы санды төмендегі қадамдарды орындай отырып, функциялар көмегімен зертте. Мысалы: 54289 1.Санның квадратын табы 2.Санның түбірін алу 3.Санның цифрларының қосындысын табы 4.Санның цифрларының арасынан ең кішісін анықтау 5.Санның арифметикалық орташасын табу. Дескриптор: Descriptor Санның квадратын табады; Санның түбірін табады Санның қосындысын табады; Санның ең кішісін анықтайды; Санның арифметикалық орасын табады. Кері байланыс: Оқушылар пантомима (дене қимылдарымен) арқылы өз жұмыстарының нәтижесін көрсетуі тиіс Қолын жоғары көтерсе –өз жұмысына риза болғаны Басын төмен қаратса –өз жұмысына қанағаттанбады Бетін қолымен жапса - жұмысқа немқұрайлы қарады В деңгейі: Кіріктіріл-ген функциялар. 1-сабақ https://onlinemektep.org/schedule/24.11.2022/lesson/063342e9-001f-41a8-9080-565acfb4dc67/lesson
6-7 балл С деңгейі: Кіріктірілген функциялар. 1-сабақ
https://onlinemektep.org/schedule/24.11.2022/lesson/063342e9-001f-41a8-9080-565acfb4dc67/lesson
8-9 балл |
Өз ойларын айтады.
Анаграмма-ны шешіп, сабақтың тақырыбын ашады.
Термин сөздерді қайталайды
Мұғалімнің түсіндір-месін тыңдайды.
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы кері байланыс береді
Жұппен жұмыс жасайды.
«Көршіңе 1 пікір таңдаңыз» әдісі арқылы кері байланыс береді «Choose a neighbor 1 opinion»
Термин сөздермен жұмыс
Дәптермен жұмыс жасайды
Практика-лық тапсырманы орындайды.
Жоғары деңгей тапсырма-ларын орындайды
|
ҚБ: Мұғалім-нің қолдауы
Балдық жүйе бойынша дескрип-торға сүйеніп, бағалана-ды.
Сабақта белсенді оқушыларды «Жарайсың!», «Керемет», «Тамаша!» т.б қолдау сөздерімен қолдау көрсетіп отырады.
The teacher gives motivation to the students using motiva-tional words: Excellent! Great! I'm proud of you! Good job!
The teacher gives motivation to the students using motiva-tional words: Excellent! Great! I'm proud of you! Good job!
|
Интернет ресурс
Кіріктіріл-ген функциялар. 1-сабақ (Жиенбаева Гулсимай Унгарбаевна) Bilim Land сабағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Padlet» қосымшасындағы «Тик - Ток» әдісі арқылы . Оқушылар сабақ туралы өз ойларын жазады. Reflection
Тапсырма соңында барлық пікірлер оқылып, сабаққа қорытынды жасалады.
Үй тапсырмасы. 55 беттегі Үй тапсырмасы БАҒАЛАУ: Топ басшылары дескрипторға сай бағалаудың шәкілі бойынша балл қояды. (Бағалау парақшасы) Педагог оқушыларға сабақ бойынша рефлексия жасап, балдық жүйе бойынша бағалайды. |
Оқушылар сабақ бойынша кері байланыс береді Үй тапсырма-сын жазып алады. |
ҚБ: Мұғалімнің қолдауы
Әрбір оқушы PADLET қосымшасы арқылы кері байланыс береді. |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақ: №
12 Мектеп: Б. Момышұлы атындағы
ЖОМ Күні:
24.11.2022 жыл Мұғалім: Жиенбаева Гулсимай Унгарбаевна Сынып: 8 « А » Қатысқан оқушылар саны:
12 Қатыспаған оқушылар саны: 0 Сабақтың
тақырыбы: Кірістірілген функциялар /BULT IN
FUNCTIONS Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 8.2.2.3
электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін
кірістірілген функцияларды пайдалану; Сабақ
мақсаты: Функцияның ұғымын түсіне алады; Кірістірілген функциялардың түрлерін біле
алады; Кірістірілген
функциялардың кейбіреуін программада қолдануды үйренеді. Бағалау
критерийлері: Excel программасындағы функция ұғымын,
ерекшеліктерін біледі; Кірістірілген функциялардың түрлерін,
программада қою тәсілін біледі; Кірістірілген
функцияларды программа барысында қолданады. Сабақтың барысы/
Жоспар Сабақ-тың кезеңі/
уақыт Педагогтің
іс-әрекеті Оқушы-ның әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы І.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық
тренинг Organizational moment/ Psychological
training «Нейрожаттығу» ІІ.Үй
тапсырмасы/ Homework using
the app: https://learningapps.org/
қосымшасы
арқылы сұрақтар. Дескриптор: 1-3
сұрақ – 1 балл 4-6 сұрақ – 2 балл Оқушылар-дың назары сабаққа
аударылады. Түстер арқылы топқа бірігеді Мобильді құрылғы/ Смартфон арқылы
сұрақтарға жауап береді ҚБ: Мұғалім-нің
қолдауы Презентация Смартфон Сабақтың
ортасы ІІІ.Жаңа
сабақ: «Миға шабуыл» Анаграмма Демек,
бүгінгі тақырыбымыздың атауы: Today's lesson
topic: «Кірістірілген функция» What is the purpose of the lesson
today? Бүгінгі
сабаққа қандай мақсат қоюға болады? Не білуіміз керек? What should you know today
? Топқа бөлу/ Join a
group Оқушылар, берілген сөздер не мағына береді
деп ойлайсыңдар? Оқушылар
бірдей ақ парақтарды алады. Ақ парақтың артқы бөлігінде жазылған
сөздерді оқулықтан тауып, қажетті топқа барады. Ақ
парақтың артқы бөлігіне жазылатын сөздер: ( MATH,
(Mathematical) (КОРЕНЬ, СУММ, СТЕПЕНЬ,
ЗНАК) LOGICAL ( ЕСЛИ, И, ИСТИНА,
ИЛИ). STATISTICS ( МАКС, МИН, СРЗНАЧ, СЧЕТ
ЕСЛИ). Топқа
бөлу барысында қолданылған қағаздың артқы бөлігіне сөздер жазылады.
Сол бойынша топқа бірігеді. ( MATH, (Mathematical), LOGICAL,
STATISTICS). Термин сөздермен жұмыс:
Repeat after me Function Функция Функция Function
library Библиотека
функций Функциялар
кітапханасы Financial Финансовый Финанстық Logical Логические Логикалық Date and
time Дата и
время Мерзім
және уақыт Math Математические Математикалық Statistical
functions Статистические Статистикалық Cell Ячейка Ұяшық equal
sign Знак
равенства Теңдік
белгісі
Оқылым/Reading
Кіріктіріл-ген функциялар.
1-сабақ
BilimLand сабағы
https://onlinemektep.org/schedule/24.11.2022/
№ 1 . Топтық тапсырма:
Group
work
1-топ: программасы бойынша сурет құрастырып,
мәліметпен толықтырады.
Дескриптор: Descriptor
Программаның терезе интерфейсі туралы біледі
– 1балл
Суретті дұрыс құрастырады – 1
балл.
2-топ: 3 кірістірілген функция қандай
есептеулерде қолданылады?
Descriptor
Кірістірілген функция туралы біледі – 1
балл;
Кірістірілген функциялардың есептеулерде
қолданылуын біледі- 1 балл.
3-топ: Программадағы қателермен жұмыс.Кестені
толықтыр. Қатенің бейнесі Қатенің шығу себебі Қатені жою жолдары ######## #ИМЯ? Мүмкін
емес мән көрсетілген Түзету
үшін формуладағы барлық атаулар мен атауларды қайта
тексеріңіз. #ЗНАЧ! Тек
сандарды қолданғаныңызға көз жеткізу үшін формуланы екі рет
тексеріңіз. Егер сіз әлі де қатені көрсеңіз, бос ұяшықтарды,
ұяшықтарға қатысты формулаларды немесе пайдаланған кез келген
арнайы таңбаларды тексеріңіз. #ДЕЛО! Сіз барлық
байланысты ұяшықтарды осындай мәндердің бар-жоғын тексеруіңіз
керек. # ССЫЛКА! Қате
сілтеме берілген # ЧИСЛО! # Н/Д Мән берілмеген Түзету
үшін, ең алдымен, кіріс ұяшықтарында қателер бар-жоғын тексеріңіз,
әсіресе егер оларда қате пайда болса.
Дескриптор: Descriptor
Кестені толықтырады – 1
балл;
Берілген тапсырманы толық орындайды-1
балл;
КЕРІ БАЙЛАНЫС:
Feedback
«Екі жұлдыз, бір
ұсыныс»
СЕРГІТУ СӘТІ:
Warm-up
Мұғалім
термин сөзді дауыс шығармай аузын қимылдату арқылы айтады. Оқушылар
сөзді табады. Қай оқушы табады сол келесі сөзді
жалғастырады.
№ 2. Термин сөздермен жұмыс.Жұптық
жұмыс.
«WORD Search” қосымшасы арқылы термин
сөздермен жұмыс жасау.
Мақсаты:
CLIL технологиясы арқылы термин сөздермен
жұмыс жасап, сөздердің дұрыс жазылуын, айтылуын
үйрену.
Feedback:
Көршіңе 1 пікір таңдаңыз:
Жарайсың!
Мен сабақтағы сенің жұмысыңа
ризамын.
Сен жақсырақ жұмыс істей алар
едің.
Дәптермен жұмыс. Жаңа тақырыпты, жаңа термин
сөздерді жазып алады.
№ 3. Сараланған тапсырма. ҚОРЫТЫНДЫ:
Практикалық тапсырма.
А деңгейі:
Санды зерттеу
Бестаңбалы сан берілген. Осы санды төмендегі
қадамдарды орындай отырып, функциялар көмегімен зертте. Мысалы:
54289
1.Санның квадратын табы
2.Санның түбірін алу
3.Санның цифрларының қосындысын
табы
4.Санның цифрларының арасынан ең кішісін
анықтау
5.Санның арифметикалық орташасын
табу.
Дескриптор: Descriptor
Санның квадратын
табады;
Санның түбірін
табады
Санның қосындысын
табады;
Санның ең кішісін
анықтайды;
Санның арифметикалық орасын
табады.
Кері байланыс:
Оқушылар
пантомима (дене
қимылдарымен) арқылы өз жұмыстарының
нәтижесін көрсетуі тиіс
Қолын жоғары
көтерсе –өз жұмысына риза
болғаны
Басын төмен
қаратса –өз жұмысына
қанағаттанбады
Бетін қолымен
жапса - жұмысқа немқұрайлы
қарады
В деңгейі: Кіріктіріл-ген
функциялар. 1-сабақ
https://onlinemektep.org/schedule/24.11.2022/lesson/063342e9-001f-41a8-9080-565acfb4dc67/lesson
6-7
балл
С деңгейі: Кіріктірілген
функциялар. 1-сабақ
https://onlinemektep.org/schedule/24.11.2022/lesson/063342e9-001f-41a8-9080-565acfb4dc67/lesson
8-9 балл
Өз ойларын айтады.
Анаграмма-ны
шешіп, сабақтың тақырыбын ашады.
Термин сөздерді
қайталайды
Мұғалімнің түсіндір-месін
тыңдайды.
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі
арқылы кері байланыс береді
Жұппен жұмыс
жасайды.
«Көршіңе
1 пікір таңдаңыз» әдісі арқылы
кері байланыс береді
«Choose
a neighbor 1
opinion»
Термин сөздермен
жұмыс
Дәптермен жұмыс
жасайды
Практика-лық тапсырманы
орындайды.
Жоғары деңгей тапсырма-ларын
орындайды
ҚБ: Мұғалім-нің
қолдауы
Балдық жүйе бойынша
дескрип-торға сүйеніп, бағалана-ды.
Сабақта белсенді оқушыларды
«Жарайсың!», «Керемет», «Тамаша!» т.б қолдау сөздерімен қолдау
көрсетіп отырады.
The teacher
gives motivation to the students using motiva-tional
words: Excellent!
Great!
I'm proud of
you!
Good
job!
The teacher gives
motivation to the students using motiva-tional words:
Excellent!
Great!
I'm proud of
you!
Good
job!
Интернет ресурс
Кіріктіріл-ген функциялар.
1-сабақ
(Жиенбаева Гулсимай Унгарбаевна)
Bilim
Land сабағы
Сабақтың соңы
«Padlet» қосымшасындағы «Тик -
Ток» әдісі арқылы .
Оқушылар
сабақ туралы өз ойларын жазады.
Reflection
Тапсырма соңында барлық
пікірлер оқылып, сабаққа қорытынды жасалады.
Үй тапсырмасы. 55 беттегі Үй
тапсырмасы
БАҒАЛАУ:
Топ
басшылары дескрипторға сай бағалаудың шәкілі бойынша балл
қояды.
(Бағалау парақшасы)
Педагог оқушыларға сабақ
бойынша рефлексия жасап, балдық жүйе бойынша бағалайды.
Оқушылар сабақ бойынша кері
байланыс береді
Үй тапсырма-сын жазып
алады.
ҚБ: Мұғалімнің қолдауы
Әрбір оқушы PADLET қосымшасы арқылы кері байланыс
береді.
|




















