Авторы: Сейдалиева Айман Мейманбековна.
Алматы қаласы «№173 мектеп - лицей КММ» информатика пәні мұғалімі
1-сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 3-бөлім. Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
Мектеп:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Кірістірілген функциялар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.3. –электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
білу, түсіну, қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Электронды кестеде кірістірілген функциялардың түрлерін анықтай алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Электрондық кестеде функциялардың қызметін ажыратып, жіктейді. К Кейбір оқушылар орындай алады: Электронды кестені қолданып есептерді шешуде кірістірілген функцияларды қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Электронды кестеде функцияларды біледі, түрлерін жазады. - Электронды кестеде функциялардың қызметін анықтайды, түрлеріне қарай жіктей алады. - Электронды кестеде кірістірілген функциялардың түрлерін пайдаланып түрлі есептер шешеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Кірістірілген функция -встроненные функции - Finonciol functions Функция шебері - мастер функции - Function Wizard Қаржылық функция - финансовые функции - Financiol functions. Электрондық кесте функциялары – бағдарлама жадында сақталып тұрған арнайы формулалар. Аргументтер дегеніміз – нәтиже алу үшін қолданылатын мәліметтер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу” құндылығы қалыптасады. 2. 2. Еңбек және шығармашгылық өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, ағылшын тілі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Электронды кестеде ұяшықтарды пішімдеуді біледі, абсолютті, салыстырмалы, аралас сілтемелерді практикада қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
2 мин.
5 мин.
|
І. Қызығушылықты ояту: Амандасу, оқушылардың назарларын сабаққа аудару. «Шаттық шеңбері» әдісімен бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы сыныпта жақсы көңіл-күй орнату. Шеңбер жасап тұрған оқушылар 1,2,3 реттік санау арқылы 3 топқа бірігеді. 1-топ. Функция 2-топ. Формула 3-топ. Аргумент /Ж/ «Kahoot» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Мақсаты: Жылдам ойлау қабілетін дамыту, оқушылардың назарын сабаққа мақсатты түрде бағыттау. Тиімділігі:1. Жылдам жұмыс істеуге
дағдыланады Оқушылар қолдарындағы ұялы телефондарын басу құрылғысы ретінде пайдаланып интерактивті тақтадағы тест сұрақтарына жауап береді.
|
АКТ Интернет, компьютер, ұялы телефон
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 мин.
3 мин.
13 мин.
1 мин 1 мин |
ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін) /Т/ Оқулықпен, мәтінмен, интерактивті тақтамен жұмыс. «Джигсо» әдісі» Берілген тақырыпты оқып шығып, топ ішінде талқылап, топтық жұмыс жасайды. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмыстарын таныстырады, топтық талқылау жүргізеді. 1 топқа – Статистикалық функциялар 2 топқа – Қаржылық функциялар 3 топқа – Уақыт және мерзім функциясы және үш топта оқулықтың 63,64,65 беттерін қарастырады. Мақсаты: Берілген тақырыпты топ ішінде талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Тиімділігі: Ынтымаққа бірлікте жұмыс жасауға, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып талқылауа түйінді ойды саралауға жетелейді «Кинометафора» әдісі бойынша Bilimland.kz. сайтынан «Кірістірілген функциялар» тақырыбында бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы оқушылардың ой-пікірлерін жинақтау. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Тиімділігі: Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиді.
/< Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Авторы: Сейдалиева Айман
Мейманбековна. Алматы қаласы «№173 мектеп - лицей КММ»
информатика пәні мұғалімі 1-сабақ. Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы:
3-бөлім.
Ақпаратты электронды кестелерде
өңдеу
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сыныбы: 8
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Кірістірілген функциялар Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.2.2.3. –электронды кестені қолдана отырып
есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды
қолдану Ойлау дағдыларының
деңгейі
білу, түсіну, қолдану, талдау Сабақтың мақсаты Барлық
оқушылар: Электронды кестеде
кірістірілген функциялардың түрлерін анықтай
алады.
Оқушылардың
көпшілігі
орындай алады:
Электрондық кестеде
функциялардың қызметін ажыратып, жіктейді.
К Кейбір оқушылар
орындай алады: Электронды кестені қолданып
есептерді шешуде кірістірілген функцияларды
қолданады.
Бағалау критерийлері
- Электронды кестеде
функцияларды біледі, түрлерін
жазады.
- Электронды кестеде функциялардың қызметін
анықтайды, түрлеріне қарай жіктей алады. -
Электронды кестеде кірістірілген функциялардың түрлерін пайдаланып
түрлі есептер шешеді.
Тілдік мақсаттар
Кірістірілген функция
-встроненные функции - Finonciol functions
Функция шебері - мастер
функции - Function Wizard
Қаржылық функция - финансовые функции - Financiol
functions.
Электрондық кесте функциялары – бағдарлама
жадында сақталып тұрған арнайы формулалар.
Аргументтер дегеніміз – нәтиже алу үшін
қолданылатын мәліметтер.
Құндылықтарға баулу
1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша “Индустрияландыру
мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу” құндылығы
қалыптасады. 2. 2. Еңбек және шығармашгылық өмір
бойы білім алу.
Пәнаралық байланыстар
Математика, ағылшын тілі.
Алдыңғы білім
Электронды кестеде ұяшықтарды пішімдеуді біледі,
абсолютті, салыстырмалы, аралас сілтемелерді практикада қолдана
алады.
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
2
мин.
5 мин.
І. Қызығушылықты ояту: Амандасу, оқушылардың назарларын сабаққа
аудару. «Шаттық
шеңбері» әдісімен бір-біріне жақсы
тілектер айту арқылы сыныпта жақсы көңіл-күй
орнату. Шеңбер жасап тұрған оқушылар 1,2,3 реттік санау
арқылы 3 топқа бірігеді. 1-топ. Функция 2-топ. Формула 3-топ. Аргумент /Ж/
«Kahoot» әдісі арқылы үй тапсырмасын
сұрау. Мақсаты: Жылдам ойлау қабілетін дамыту,
оқушылардың назарын сабаққа мақсатты түрде
бағыттау. Тиімділігі:1. Жылдам жұмыс істеуге
дағдыланады Оқушылар қолдарындағы ұялы телефондарын басу
құрылғысы ретінде пайдаланып интерактивті тақтадағы тест
сұрақтарына жауап береді. Бағалау критерийі Дескриптор ҚБ
- Ұяшықтарды пішімдеудің тәсілдерімен жұмыс істей
отырып, формула жазуда сілтемелерді ажыратады
Ұяшықтарды пішімдеудің тәсілдерін
біледі;
Формат ячеек терезесіндегі тапсырмаларды
жеке-жеке сипаттайды;
Абсолютті, салыстырмалы, аралас сілтемелерді
формула жазуда қолдана алады; «Смайлик әдісі» Жарайсың, жақсы, ойланып көр.
АКТ Интернет, компьютер,
ұялы телефон
Сабақтың ортасы
10 мин.
3
мин.
13 мин.
1 мин 1
мин
ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру
үшін)
/Т/ Оқулықпен, мәтінмен,
интерактивті тақтамен
жұмыс. «Джигсо» әдісі» Берілген тақырыпты оқып
шығып, топ ішінде талқылап, топтық жұмыс жасайды. Басқа топтарға
өкілдерді жіберіп, өз жұмыстарын таныстырады, топтық талқылау
жүргізеді. 1 топқа
– Статистикалық
функциялар 2 топқа
– Қаржылық
функциялар 3 топқа
– Уақыт және мерзім
функциясы және үш топта оқулықтың 63,64,65 беттерін
қарастырады. Мақсаты: Берілген тақырыпты топ ішінде
талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс
жасау. Тиімділігі: Ынтымаққа бірлікте жұмыс
жасауға, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып
талқылауа түйінді ойды саралауға
жетелейді
«Кинометафора»
әдісі бойынша Bilimland.kz.
сайтынан «Кірістірілген функциялар» тақырыбында бейнесюжеттен
үзінді көрсету арқылы оқушылардың ой-пікірлерін
жинақтау.
Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау
қабілетін дамыту.
Тиімділігі: Оқушының логикалық ойлау
қабілеті дамиді. Бағалау критерийі Дескриптор ҚБ Электронды кестеде кірістірілген функциялардың
қажеттілігін түсіне отырып функциялардың түрлерін, жазылу
ережелерін сипаттай алады.
-Бір кірістірілген функцияның категориясын таңдап
(статистикалық, қаржылық, уақыт және мерзім), оның функцияларына
анықтама береді. -Кірістірілген функцияларды атқаратын қызметіне
қарай жіктейді. Өте
жақсы Жақсы Орташа /< | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




