Материалдар / Ашық сабақ. Кірістірілген функциялар. 8 сынып

Ашық сабақ. Кірістірілген функциялар. 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл тақырып информатика пән мұғалімдеріне қажеттілігі бар. Өз сабақтарында қолдануға болады.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу

Мектеп: №3 орта мектеп



Күні: 22.11.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Султамуратова Ж.М



Сынып: 8

Қатысқандар: 9

Қатыспағандар: 1



Сабақтың тақырыбы

Кірістірілген функциялар.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсат-тары (оқу бағдарламасы-на сілтеме)

8.2.2.3 - электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кірістірілген функцияларды қолдану



Сабақтың мақсаты

- Электрондық кестемен жұмыстана отырып, кірістірілген функцияларды таниды

-Кірістірілген функцияларды пайдалану арқылы есептерді шешеді

-Кірістірілген функцияны қолдана отырып, есептер құрастырады.



Бағалау критерийі

-Кірістірілген функциялармен жұмыстанады;

- СУММ, СРЗНАЧ, MAX, MIN, КОРЕНЬ(), ОСТАТ(), СТЕПЕНЬ(), ЦЕЛОЕ() т.с.с кірістірілген функцияларды қолданып, практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.

-Санның математикалық есептелуін программада орындай алады;

-Формуланың автоматты түрде есептелу шартын ұғады;



Тілдік мақсаттар


Оқытудың тілдік мақсаты:

Кіріктірілген математикалық функцияларды практикада қолдану.

Пәнге қатысты лексика және терминология:

СУММ, СРЗНАЧ, MAX, MIN, КОРЕНЬ(), ОСТАТ(), СТЕПЕНЬ(), ЦЕЛОЕ()

Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

...-мәндердің қосындысын есептеу

...-ортаңғы мәнін табады

...-санның үлкенін табады

...-кішісін табады



Құндылықтар-

ға баулу




Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Оқушылардың бойына еңбек және шығармашылық, айқындық, құрмет, ынтымақтастық құндылықтарын қалыптастыру. Бір-бірінің пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға, өмір бойы білім алуға дағдыландыру.



Пәнаралық байланыс

Математика, орыс тілі, химия пәндерімен байланысты.

Excel-де математикалық функцияларды қолданады.

Сумм, если, срзнач сөздері орыс тіліндегі сөздер қолданылады.

Практикалық тапсырманы орындау кезінде заттың массасын, көлемін анықтайды

Химия пәні



Алдыңғы білім


Excel бағдарламасы туралы түсінік;

Мәліметтер типтерін ажырата алады;

Электрондық кестеде пішімдей алады.



Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы


Ұ йымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал туғызу

Психологиялық тренинг

«Ыстық алақан»

-Бір-бірлеріне ыстық лебіздеріңізді білдіру.

Ендеше жаңа білім алуға асығайық. Қане, топқа бөлініп, орындарыңызға орналаса қойыңыздар.

Мозайка бойынша топқа бөліну.

«Функция шебері» тобы

«Статистикалық функция» тобы

Үйге тапсырманы тексеру

Өткен сабақпен байланыс жасау үшін ауызша сұрақтар беру арқылы тексеремін.

  1. Ұяшықтарды пішімдеу мүмкіндігі: (ерекшелеу, үтірден кейінгі артыұ таңбаларды алып тастау, ұяшықтарды біріктіру.жтб)

  2. Ұяшықтар пішінін қалай өзгертуге болады? (Ұяшықты пішімдеу командасын орындау арқылы)

  3. Ұяшықты пішімдеу сұхбат терезесінде қандай жапсырмалар бар? (сан, түзету, қаріп, шекара, бояу, қорғау)

  4. Түзету жапсырмасының мүмкіндіктері? (мәтінді көлденең және тік түзету, 90 градусқа бұру, ұяшықта мәтінді тасымалдау, ұяшықтарды біріктіру)

  5. Қаріп жапсырмасының мүмкіндіктері? (қаріп түрі, өлшемі, астын сызу, түс, жоғарғы және төқменгі индекс, мәтіннің астын сызу)

  6. Шекара жапсырмасының атқаратын қызметі? (шекара сызығының типі, түсі және шекара түрі таңдалады)

Оқушылар мұғалімнің айтқан нұсқауы бойынша өздерінің көңіл-күйлеріне қарай тілек білдіреді.

Өздерінің бөлінген орындарына отырады























Shape1



Сабақтың ортасы

«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашады.

«Джигсо» әдісі арқылы тақырыппен танысу.

Постермен қорғау.

Әр партада орналасқан құрылғылардың бағасын постерге жазып, оның барлық, орташа, максимум, минимум мәндерін есептеп жазады.

Тінтуір-2500тг

СД диск – 60тг

USB флешка – 2000тг

Монитор – 17000тг

Қатқыл диск – 30000тг

СУММ() ФУНКЦИЯСЫ-автоқосынды жасау

СРЗНАЧ() ФУНКЦИЯСЫ – орта мәнін есептейді

КОРЕНЬ() ФУНКЦИЯСЫ-түбірін табады

МАХ () ФУНКЦИЯСЫ – санның үлкенін табады

MIN () ФУНКЦИЯСЫ-санның кішісін табады

ОСТАТ() ФУНКЦИЯСЫ-санның қалдығын табады

Атауы

Бағасы

Тінтуір

 

СД диск

 

USB флешка

 

Монитор

 

Қатқыл диск

 

Барлығы

 

МАХ

 

МИН

 

Орташа

 

Shape2







Атауы

Бағасы

Тінтуір

1800

СД диск

60

USB флешка

2000

Монитор

17000

Қатқыл диск

30000

Барлығы СУММ()

50860

Үлкен мәні МАХ()

30000

Кіші мәні MIN()

60

Орташа СРЗНАЧ()

10172

Түбір Корень()

44,72136

Санның қалдығы Остат()

5






Сабақтың соңы


Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

1-желтоқсан «Тұңғыш Президент» күніне орай ҚР-ның президенті Н.Ә.Назарбаев «Рухани жаңғыру» бағдарламасы бойынша сендерге мынандай тапсырмалар жолдады.

(жеке оқушыға арналады)

Деңгейлік тапсырмалар

А деңгейі

1-тапсырма. Жеке жұмыс. «Елбасынан тапсырма» әдісі арқылы әр оқушыға жеке карточка беріледі.

Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға көлденеңнен қосындыларын есептеу керек.

Бағалау критерийлері:

-Санның математикалық есептелуін программада орындай алады;

-Кірістірілген функцияның формуласын анықтайды;

-Формуланың автоматты түрде есептелу шартын түсінеді;

Дескриптор:

  1. Математикалық жолмен есептей алады;

  2. Функцияны дұрыс таңдайды;

  3. Ұяшықтардың аралығын анықтайды.

Қ.Б. «Бес саусақ» әдісі бойынша өзара бағалау

Тапсырма: Барлық оқушыларға бірдей тапсырмалар таратылады. Бірінші орындаған оқушыға келесі тапсырмаға көше береді.

2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Елбасынан тапсырма» әдісі арқылы әр оқушыға жеке карточка беріледі.

Ұяшықта берілген сандардың көлденең және тігінен орналасқан ең үлкен және кіші мәндерді анықтау.

Бағалау критерийлері:

-Санның үлкен және кіші мәндерін анықтайды;

-Кірістірілген функцияның формуласын табады;

-Формуланың автоматты түрде есептелу шартын түсінеді;

Дескриптор:

  1. Математикалық жолмен таба алады;

  2. Функцияны дұрыс таңдайды;

  3. Ұяшықтардың аралығын анықтайды.

Қ.Б. «Қолпаштау» әдісі бойынша өзін-өзі бағалау

Тапсырма: Барлық оқушыларға бірдей тапсырмалар таратылады. Бірінші орындаған оқушыға келесі тапсырмаға көше береді.

3-тапсырма.

В-деңгейі. Топтық жұмыс.

«Функция шебері» тобы

  1. ИЛИ (ИСТИНА;ЛОЖЬ)

  2. =ПРОИЗВЕД (А1:А3;С1:С3)

  3. =ОКРУГЛВНИЗ (3,2;0)

  4. =СЖПРОБЕЛЫ (ФИО ученика)

  5. =СРЗНАЧЕСЛИ (А2:А5;’<250000)

  6. =СЧЕТ (А2:А7)

  7. =СКИДКА (А2;А3;А4;А5;А6)

  8. =УСЛОВИЯ (Ғ2=1;D2;Ғ2=2;D8)

  9. =СЦЕПИТЬ (В2; ‘’ ;С2)

  10. =СЧЕТЗ(А2:7)

«Статистикалық функция» тобы

КОРЕНЬ(), ЦЕЛОЕ(), ЧАСТНОЕ(), ЕСЛИ() функцияларын пайдаланып, кестені толтыру.

Бағалау критерийлері:

-Кірістірілген функцияның формуласын табады;

-Формуланың автоматты түрде есептелу шартын түсінеді;

-Математикалық мәнін есептейді;

Дескриптор:

  1. Функцияны дұрыс таңдайды;

  2. Математикалық мәнін дұрыс есептейді.

Қ.Б. «Смайлик» әдісі бойынша жұптар бір-бірін бағалайды.

Қарқын: Бір оқушылар басқа оқушыларға қарағанда жылдам жұмыс жасайды.

Сергіту сәті: «Бірге қайтала» Жаттығу ережелері. «Қызыл өрік»

4-тапсырма.

С-деңгейі. Жұптық жұмыс.

2 оқушы біріге отырып жұмыс өткізеді.

Өтілген функцияларын пайдаланып, сәйкестендіру.

Бағалау критерийлері:

- шамалардың байланысын анықтайды

-Кірістірілген функцияның формуласын табады;

-Формуланың автоматты түрде есептелу шартын түсінеді;

Дескриптор:

  1. Физикалық формуланың өрнегін анықтайды;

  2. Функцияны дұрыс таңдайды;

Қ.Б. «Бағдаршам» әдісі бойынша бір-бірін бағалайды.

Бағалау: Оқушының білімін әр тапсырма сайын мадақтау сөздері арқылы бағалап кетемін.

Бағалау критерийлері:

-Физикалық шамалардың байланысын анықтайды

-Кірістірілген функцияның формуласын табады;

-Формуланың автоматты түрде есептелу шартын түсінеді;

-Математикалық мәнін есептейді;

Дескриптор:

  1. Физикалық формуланың өрнегін анықтайды;

  2. Функцияны дұрыс таңдайды;

  3. Математикалық мәнін дұрыс есептейді.

Қ.Б. «Театрдағы әрекет» әдісі бойынша бір-бірін бағалайды. (Егер сабақ ұнаса, қолдарын жоғары көтеріп шапалақтайды; сабақ ұнамаса, шапалақтамайды)

Тест тапсырмалары:

Қарқын: Бір оқушылар басқа оқушыларға қарағанда жылдам жұмыс жасайды.

Кері байланыс.

«Инстаграм» әдісі арқылы

Оқушылар тақтада орналасқан Интаграм парақшасына егерде сабақ ұнаса «қызыл жүрек» лайк жабыстырады, сабақта түсінбеген жағдайда «Комментария» қалдырады

Үйге тапсырма:

§11. Кірістірілген функциялар



Shape3



12

8

8

36

10

12

6

4

13

4

12

25

35

24

26

65





































12

2

8

36

36

2

14

12

6

4

14

4

13

4

12

25

25

4

9

7

22

5

22

5

14

12

22

36



9

4

6

4

































1.ИЛИ (ИСТИНА;ЛОЖЬ)

Лог

2.=ПРОИЗВЕД (А1:А3;С1:С3)

Мат

3.=ОКРУГЛВНИЗ (3,2;0)

Мат

4.=СЖПРОБЕЛЫ (ФИО ученика)

Мәт

5.=СРЗНАЧЕСЛИ (А2:А5;’<250000)

Стат

6.=СЧЕТ (А2:А7)

Стат

7.=СКИДКА (А2;А3;А4;А5;А6)

Қаржы

8.=УСЛОВИЯ (Ғ2=1;D2;Ғ2=2;D8)

Лог

9.=СЦЕПИТЬ (В2; ‘’ ;С2)

Мәт

10.=СЧЕТЗ(А2:7)

стат



5

=КОРЕНЬ(А1)

2,2360

3,05

=ЦЕЛОЕ(А2)

3

15,35

=ЧАСТНОЕ(А3;5)

3

9

=ЕСЛИ(А4>5; 1;0)

1

2

=B(F5>1;A5<100)

ақиқат





















КОРЕНЬПИ, СУММ,ОКРУГЛ, СУММЕСЛИ


Мерзім және уақыт

ИЛИ,И,ЛОЖЬ, ЕСЛИ


Статистикалық

СРЗНАЧ,СРЗНАЧЕСЛИ, СЧЕТ, СЧЕТЕСЛИ


Логика-лық

ДАТАЗНАЧ, ГОД, ВРЕМЯ,СЕГОДНЯ


Математикалық







































Shape4




Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Қорытынды

Тапсырма

Бағалау

Үй тапсырмасын тексеру үшін

«Сұрақ-жауап» әдісін,

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Миға шабуыл» әдісін,

Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру үшін деңгейлік тапсырмалар беремін.

Белсенді оқу тәсілдеріне-«Елбасынан тапсырма», «

Қолпаштау», «Бес саусақ», «Смайлик», «Бағдаршам», «Театрдағы әрекет», «Инстаграмм» секілді бағалау тәсілдерін қолдандым

Сергіту сәті: «Бірге қайтала» пайдаланамын. Оқушылардың партада орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын


Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Осы сұрақтар аясында кері рефлексия қолдандым


ЖИ арқылы жасау
25 Қараша 2018
4279
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі