|
Білім беру ұйымының атауы |
« Қарағанды облысы білім басқармасының Теміртау қаласы білім бөлімінің «№20 мектеп –лицейі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Дені саудың-жаны сау. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рымгалиева Куралай Рымгаликызы |
|||||
|
Күні: |
05.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 2 «Ә» |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№60 сабақ. Көгөністер мен жемістер айтысы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.8.1 -мұғалімнің көмегімен сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжеттің дамуындағы өзгерісті анықтау Мәтінді рөлге бөліп оқу,кейіпкерді табу |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі; Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Оқулықпен жұмыс Фунционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырма. Артикуляциялық жаттығу. «Сөздік жұмыс» Сергіту сәті. Бекіту Үй тапсырмасы Кері байланыс Бағалау. |
Сабаққа дайындық. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Арайлап таң атты, Алтын шуақ таратты. Саламатсыздар ма, шәкірттер, Саламатсыз ба, ұстаз! Амандасу. -Қандай әдепті, тәртіпті шәкірттер! Осы аптаның дәйексөзін еске түсірейікші. Жасампаздық – бәрімізге өнеге -Мінеки, осындай керемет тәртіп пен алған білімдеріңізбен, тәрбиелеріңізбен жасампаздыққа, жаңашылдыққа ұмтылайық! Ширату. Ми жаттықтыру. Нейрожаттығу. Үй тапсырмасын сұрау: Тышкан кыздын жолынын сызбасы бойынша мазмұнын айтқызу. Ертегі қалай аяқталды? Ертегі жағымды аяқталды,ханшайым адам қалпына келді.Маған ертегі ұнады.Ханшайымның жаман әдеттен арылу қиын,бірақ қызық болды. Ертегі мазмұны бойынша кандай макал айтуга болады? Өзіңнің бойыңдағы қандай зиянды әдеттерден арылғың келеді? Мен өз бойымдағы жалқаулықтан арылғым келеді. Газ сусындарын ішуден арылғым келеді. Тез дайын болатын тағамдарды жеу әдетінен арылғым келеді. Жаман әдеттерден арылып,жақсы әдеттерді бойларыңа сіңіріп өссеңдер болашақтарын жарқын болады. Құндылық мақсаты: Алдына қойған мақсатына жете білуге үйрету Жаңа тақырып «Болжау» әдісі. Сабақтың тақырыбын ашу, мақсатымен таныстыру. Құндылық мақсаты: Дәрумендер пайдасы. «Баланың ойы» әдісі. -Адам денсаулығына не пайдалы? -Дәрумендерді қайдан аламыз? Көгөніс деген не? Жеміс деген не? Жемістер бақшада ағашта өседі,көкөністер бақта жерде өседі. Автормен таныстыру ЖҰМАКҮЛБАЕВА ЖАДЫРА СЕРІКБЕКҚЫЗЫ– журналист, Қазақстан Жазушылар Одағының мүшесі. 1983 жылы 4 қарашада ШҚО Абай ауданы Қарауыл ауылында дүниеге келген. 2000 жылы Қарауыл гимназиясын бітірген. 2000-2004 жж. әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің журналистика факультетін, 2004-2006 жж. магистратурасын үздік дипломмен тәмамдаған. Оқулықпен жұмыс. Өлеңді рөлге бөліп оқу. Балалардан кері байланыс алу. Жемістерді жейміз,тосап қайнатамыз,шырын жасаймыз. Көкөністерден салат,тамаққа пайдаланамыз. Денсаулыққа қандай пайдасы бар? Дәруменге бай,дене мушелерге пайдасы зор.ауырмаймыз. (қандай дәруменге бай екенін айтып кету) Бейнематериал. (тосап жайлы) Тосап – тәтті тағам. Әр түрлі жеміс-жидектенжасалады. Алма, алмұрт, қарақат, қараөрік, құлпынай, қызанақ, сәбіз, таңқурай, тәтті шие, т.б. іріктеп алынып, суық сумен жуылып, қант қосып қайнатылады. Күнделікті өмірде аналарымыз жасайды. «Тәтті тосап»
Темірдің көзі- дәрумін-алманың құрамында темір бар. Алма кетті домалап, Логикалық сүрақ: «Алманың жартысы неге ұқсайды?» ( екінші жартысына) 3-тапсырма «Ойлан,талқыла» Топтық жұмыс Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерлерді ата. Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерлер:Сәбіз,алма,қарбыз,пияз,қызылша, 4-тапсырма Дәптермен жұмыс Жұмбақ шешу Орамжапырақ суретін салу
Білгенің жөн. Жылдың кез келген уақытында адам ағзасына дәрумен қажет. Саралау тапсырмасы. А деңгейі (Қарапайым): «Сәйкестендіру» әдісі Көкөністер мен жемістердің суреттерін көрсету. Оқушылар оларды атап, қай топқа жататынын (көкөніс немесе жеміс) сәйкестендіруі керек. В деңгейі (орташа): “Тізбекті жалғастыр” ойыны:Мұғалім көкөніс немесе жеміс атауын айтады, келесі оқушы оның түрін, дәмін сипаттайды, тағы бір оқушы одан жасалатын тағамды айтады. С деңгейі (күрделі): -Берілген жеміс туралы 3 сөйлемнен тұратын сипаттама жазып, сыныпқа таныстырады. Сабақты бекіту. (қорытынды) «Қарбыз тілімі» әдісі.
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Көкөністің пайдасы туралы ақпарат іздеп,жазып келу. Өлеңді мәнерлеп оқу. Кері байланыс «АЛМА жемісі» әдісі. Жасыл алма:сабақ ұнады, өте жаксы Сары алма: сұрағым бар Қызыл алма: түсінбедім
|
Жаттығу жасайды Ертегі мазмұнын айтады Тышқан қыздың жолын сызбамен көрсетеді Сұраққа жауап береді Оқушылар өз болжамдарын айтады Сұрақтарға жауап береді Өз ойын болжайды,топта талқылайды Өз ойын айтады Автормен таныстыру Өлеңді рөлге бөліп оқиды Сергіту сәтін жасайды Жаңа сөзбен танысады Дәптерге көшіріп жазады Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерді анықтайды. Жұмбақты шешеді Шешуіндегі заттың суретін салады Есте сақтайды Жаттығу жасайды Сурет бойынша кез келген бір жеміс туралы әңгіме құрайды Үй тапсырмасын алады,мұғалімнің түсіндіргенімен орындайды Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Жарайсың!
«құлпынай» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау.10-балл Дескриптор Ертегі мазмұнын айтады-1б Тышқан қыздың жолын сызбамен көрсетеді-1б Дескриптор Сұрақтарға жауап береді-1б Өз ойын болжайды, 1б Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б Дескриптор өлеңді рөлге бөліп оқиды-1б Түсініп,мәнер- леп оқиды-1б жаңа сөздіктің мағынасын ашады-1б сюжеттің дамуын анықтайды-1б Дескриптор: Көркем жазады-1б Дескриптор: Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерді анықтайды-1б Дескриптор: Жұмбақты шешеді-1б Шешуіндегі заттың суретін салады-1б Дескриптор: Сурет бойынша кез келген бір жеміс туралы әңгіме құрайды-1б Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б |
Дәптер оқулық
https://youtu.be/5-9G3M5ma5k
слайд Бейнежазбаhttps://youtu.be/uy2p1_ynbak слайд Бас киімдер суреттері Бейнематериал. Дәптер Оқулық
https://youtu.be/to3BpGzdxA0 Суреттер слайд
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ" Көгөністер мен жемістер айтысы"
Ашық сабақ" Көгөністер мен жемістер айтысы"
|
Білім беру ұйымының атауы |
« Қарағанды облысы білім басқармасының Теміртау қаласы білім бөлімінің «№20 мектеп –лицейі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Дені саудың-жаны сау. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рымгалиева Куралай Рымгаликызы |
|||||
|
Күні: |
05.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 2 «Ә» |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№60 сабақ. Көгөністер мен жемістер айтысы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.8.1 -мұғалімнің көмегімен сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжеттің дамуындағы өзгерісті анықтау Мәтінді рөлге бөліп оқу,кейіпкерді табу |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі; Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Оқулықпен жұмыс Фунционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырма. Артикуляциялық жаттығу. «Сөздік жұмыс» Сергіту сәті. Бекіту Үй тапсырмасы Кері байланыс Бағалау. |
Сабаққа дайындық. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Арайлап таң атты, Алтын шуақ таратты. Саламатсыздар ма, шәкірттер, Саламатсыз ба, ұстаз! Амандасу. -Қандай әдепті, тәртіпті шәкірттер! Осы аптаның дәйексөзін еске түсірейікші. Жасампаздық – бәрімізге өнеге -Мінеки, осындай керемет тәртіп пен алған білімдеріңізбен, тәрбиелеріңізбен жасампаздыққа, жаңашылдыққа ұмтылайық! Ширату. Ми жаттықтыру. Нейрожаттығу. Үй тапсырмасын сұрау: Тышкан кыздын жолынын сызбасы бойынша мазмұнын айтқызу. Ертегі қалай аяқталды? Ертегі жағымды аяқталды,ханшайым адам қалпына келді.Маған ертегі ұнады.Ханшайымның жаман әдеттен арылу қиын,бірақ қызық болды. Ертегі мазмұны бойынша кандай макал айтуга болады? Өзіңнің бойыңдағы қандай зиянды әдеттерден арылғың келеді? Мен өз бойымдағы жалқаулықтан арылғым келеді. Газ сусындарын ішуден арылғым келеді. Тез дайын болатын тағамдарды жеу әдетінен арылғым келеді. Жаман әдеттерден арылып,жақсы әдеттерді бойларыңа сіңіріп өссеңдер болашақтарын жарқын болады. Құндылық мақсаты: Алдына қойған мақсатына жете білуге үйрету Жаңа тақырып «Болжау» әдісі. Сабақтың тақырыбын ашу, мақсатымен таныстыру. Құндылық мақсаты: Дәрумендер пайдасы. «Баланың ойы» әдісі. -Адам денсаулығына не пайдалы? -Дәрумендерді қайдан аламыз? Көгөніс деген не? Жеміс деген не? Жемістер бақшада ағашта өседі,көкөністер бақта жерде өседі. Автормен таныстыру ЖҰМАКҮЛБАЕВА ЖАДЫРА СЕРІКБЕКҚЫЗЫ– журналист, Қазақстан Жазушылар Одағының мүшесі. 1983 жылы 4 қарашада ШҚО Абай ауданы Қарауыл ауылында дүниеге келген. 2000 жылы Қарауыл гимназиясын бітірген. 2000-2004 жж. әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің журналистика факультетін, 2004-2006 жж. магистратурасын үздік дипломмен тәмамдаған. Оқулықпен жұмыс. Өлеңді рөлге бөліп оқу. Балалардан кері байланыс алу. Жемістерді жейміз,тосап қайнатамыз,шырын жасаймыз. Көкөністерден салат,тамаққа пайдаланамыз. Денсаулыққа қандай пайдасы бар? Дәруменге бай,дене мушелерге пайдасы зор.ауырмаймыз. (қандай дәруменге бай екенін айтып кету) Бейнематериал. (тосап жайлы) Тосап – тәтті тағам. Әр түрлі жеміс-жидектенжасалады. Алма, алмұрт, қарақат, қараөрік, құлпынай, қызанақ, сәбіз, таңқурай, тәтті шие, т.б. іріктеп алынып, суық сумен жуылып, қант қосып қайнатылады. Күнделікті өмірде аналарымыз жасайды. «Тәтті тосап»
Темірдің көзі- дәрумін-алманың құрамында темір бар. Алма кетті домалап, Логикалық сүрақ: «Алманың жартысы неге ұқсайды?» ( екінші жартысына) 3-тапсырма «Ойлан,талқыла» Топтық жұмыс Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерлерді ата. Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерлер:Сәбіз,алма,қарбыз,пияз,қызылша, 4-тапсырма Дәптермен жұмыс Жұмбақ шешу Орамжапырақ суретін салу
Білгенің жөн. Жылдың кез келген уақытында адам ағзасына дәрумен қажет. Саралау тапсырмасы. А деңгейі (Қарапайым): «Сәйкестендіру» әдісі Көкөністер мен жемістердің суреттерін көрсету. Оқушылар оларды атап, қай топқа жататынын (көкөніс немесе жеміс) сәйкестендіруі керек. В деңгейі (орташа): “Тізбекті жалғастыр” ойыны:Мұғалім көкөніс немесе жеміс атауын айтады, келесі оқушы оның түрін, дәмін сипаттайды, тағы бір оқушы одан жасалатын тағамды айтады. С деңгейі (күрделі): -Берілген жеміс туралы 3 сөйлемнен тұратын сипаттама жазып, сыныпқа таныстырады. Сабақты бекіту. (қорытынды) «Қарбыз тілімі» әдісі.
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Көкөністің пайдасы туралы ақпарат іздеп,жазып келу. Өлеңді мәнерлеп оқу. Кері байланыс «АЛМА жемісі» әдісі. Жасыл алма:сабақ ұнады, өте жаксы Сары алма: сұрағым бар Қызыл алма: түсінбедім
|
Жаттығу жасайды Ертегі мазмұнын айтады Тышқан қыздың жолын сызбамен көрсетеді Сұраққа жауап береді Оқушылар өз болжамдарын айтады Сұрақтарға жауап береді Өз ойын болжайды,топта талқылайды Өз ойын айтады Автормен таныстыру Өлеңді рөлге бөліп оқиды Сергіту сәтін жасайды Жаңа сөзбен танысады Дәптерге көшіріп жазады Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерді анықтайды. Жұмбақты шешеді Шешуіндегі заттың суретін салады Есте сақтайды Жаттығу жасайды Сурет бойынша кез келген бір жеміс туралы әңгіме құрайды Үй тапсырмасын алады,мұғалімнің түсіндіргенімен орындайды Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Жарайсың!
«құлпынай» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау.10-балл Дескриптор Ертегі мазмұнын айтады-1б Тышқан қыздың жолын сызбамен көрсетеді-1б Дескриптор Сұрақтарға жауап береді-1б Өз ойын болжайды, 1б Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б Дескриптор өлеңді рөлге бөліп оқиды-1б Түсініп,мәнер- леп оқиды-1б жаңа сөздіктің мағынасын ашады-1б сюжеттің дамуын анықтайды-1б Дескриптор: Көркем жазады-1б Дескриптор: Кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерді анықтайды-1б Дескриптор: Жұмбақты шешеді-1б Шешуіндегі заттың суретін салады-1б Дескриптор: Сурет бойынша кез келген бір жеміс туралы әңгіме құрайды-1б Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б |
Дәптер оқулық
https://youtu.be/5-9G3M5ma5k
слайд Бейнежазбаhttps://youtu.be/uy2p1_ynbak слайд Бас киімдер суреттері Бейнематериал. Дәптер Оқулық
https://youtu.be/to3BpGzdxA0 Суреттер слайд
|
||
шағым қалдыра аласыз





















