«Қ.Сатпаев атындағы орта мектеп» КММ
Қазақ әдебиеті пәні
Сабақтың тақырыбы: Ақ қасқыр мен Көксерек
|
Бөлім: |
3-бөлім. Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеген М.Б |
|
Күні: |
02.02.2026 |
|
Сыныбы: 7 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақ қасқыр мен Көксерек |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады Шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) 1. Оқушылармен амандасу 2. Топқа бөлу (1-топ: Бөрілер тобы (Қазақтың қасқырға берген көне әрі құрметті атауы), 2-топ: Абадан тобы (үйір басшысы, көсем қасқыр), 3-топ: Көкжал тобы (Ерекше күшті, тәжірибелі, жалғыз жүретін айбарлы қасқыр), 4-топ: Арлан тобы (көсем болуға үмітті ірі, ересек қасқыр) 3. Үй тапсырмасын сұрау (Wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді) |
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарына жауап береді. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Ой қозғау сұрақтарына жауап береді, пікір толықтырады. Сабақ мақсатымен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау: Сұрақтарға толыққанды әрі анық жауап берген оқушыға сабаққа қызығушылығын ояту мақсатында «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Wordwall.net платформасы |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 7 мин.
|
«FILA» әдісі арқылы көркем шығармадағы кейіпкерлердің образдық тұлғасын гуманистық тұрғыда талдап ашады. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді.
Үлгерімі төмен оқушыға тапсырма: Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме береді: Құрмаш, Көксерек, Аққасқа, Құрмаштың нағашы ағасы Атанқұл... |
Әдіс арқылы берілген тапсырманы орындайды. Тапсырма: F/дерек - шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинайды I/пікір - кейіпкер туралы өз пікірлеріңізді білдіресіздер L/сұрақ- кейіпкердің образдық тұлғасын ашатын сұрақ дайындайсыз A/өмірмен байланыс - автордың кейіпкерді суреттеуін өмірмен байланыстырасыз |
Дескриптор: Жалпы - 4 балл.
Дескриптор: 1. Кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинай алады - 1 балл 2. Кейіпкер туралы өз пікірлерін айта алады - 1 балл 3. Образдық тұлғасын ашатын сұрақ дайындай алады - 1 балл 4. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра отырып баяндайды - 1 балл Жалпы - 4 балл |
Интербелсенді тақта Қазақ әдебиеті оқулығы, жұмыс дәптері emaze.com платформасы |
|
15 мин |
Әр топқа берілген тапсырма түрлерін түсіндіреді
1-топ Көксеректің ауылдағы өмірі мен тағылықтағы өмірін салыстыр 2-топ Көксеректің бойындағы төрт қасиетке шығармадан үзінді табу арқылы сипаттама бер. (Қаталдық, Қайсарлық, Кекшілдік, Жыртқыштық) 3-топ Көксеректі қолға үйретуге болар ма еді? – деген сұрақтың төңірегінде ойпікір жаз 4-топ Қасқыр мен иттің айырмашылықтарын анықта, ерекшелігін тап Дарынды оқушыға тапсырма «Көксерек» әңгімесі бойынша кешенді тапсырма. 1. Әңгімеден түсінгеніңді 3 құрмалас сөйлеммен жаз 2. Бір проблемалық сұрақ құрастыр... 3. Шығармаға қатысты пікір жаз
|
Ой қозғау тапсырмалары
Бөрі, абадан, арлан, көкжал топтары жекеленген тапсырмаларды орындайды және топ мүшелерімен бірге қорғайды. Бөрі тобы- Көксеректің ауылдағы және тағылықтағы өмірін салыстырады Абадан тобы – Көксеректің бойындағы қасиеттерге сипаттама береді. Көкжал тобы – Берілген сұрақ негізінде ойпікір жазады Арлан тобы – Қасқыр мен иттің өзара ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап жазады |
Дескриптор: Жалпы - 4 балл.
Бөрі тобы 1. Тапсырма бойынша ойларын нақты әрі тиянақты түрде жеткізе алады – 2 балл 2. Көксеректің ауылдағы және тағылықтағы өмірін салыстыра алады – 2 балл Абадан тобы 1.Тапсырма бойынша ойларын нақты әрі тиянақты түрде жеткізе алады – 2 балл 2.Қасқыр бейнесіне, қасиетіне сипаттама жасай алады – 2 балл Көкжал тобы Тапсырма бойынша ойларын нақты әрі тиянақты түрде жеткізе алады – 2 балл Көксеректің тағдырына қатысты өз көзқарасын білдіреді – 2 балл Арлан тобы Тапсырма бойынша ойларын нақты әрі тиянақты түрде жеткізе алады – 2 балл Екі жануардың ерекшеліктерін нақты мысалдармен сипаттайды – 2 балл |
Интербелсенді тақта Видео |
|
7 мин |
Бекіту тапсырмасы. «Таңда да, таста» әдісі арқылы сабаққа қатысты пікірлер ұсынады. Оқушы білімін қорытындылайды. |
Gynzy.com платформасы арқылы пікірді таңдап немесе пікірге қарама-қайшы ұсыныс айтады |
Дескриптор: Жалпы - 2 балл. 1. Таңда да, таста әдісі арқылы пікірлерді таңдап немесе ол пікірге қарама-қайшы көзқараспен қарайтыны айтады – 2 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Gynzy.com онлайн тақтасы |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 4 мин.
|
«Тоқу» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға тақырып бойынша сұрақты қазақ тілімен байланыстыра қояды
Үй тапсырмасы: «Адам мен табиғат арасындағы байланыс» иақырыбында эссе жазу |
Қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпқа қорытынды жасайды. |
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Көксерек"
«Қ.Сатпаев атындағы орта мектеп» КММ
Қазақ әдебиеті пәні
Сабақтың тақырыбы: Ақ қасқыр мен Көксерек
|
Бөлім: |
3-бөлім. Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеген М.Б |
|
Күні: |
02.02.2026 |
|
Сыныбы: 7 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақ қасқыр мен Көксерек |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады Шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) 1. Оқушылармен амандасу 2. Топқа бөлу (1-топ: Бөрілер тобы (Қазақтың қасқырға берген көне әрі құрметті атауы), 2-топ: Абадан тобы (үйір басшысы, көсем қасқыр), 3-топ: Көкжал тобы (Ерекше күшті, тәжірибелі, жалғыз жүретін айбарлы қасқыр), 4-топ: Арлан тобы (көсем болуға үмітті ірі, ересек қасқыр) 3. Үй тапсырмасын сұрау (Wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді) |
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарына жауап береді. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Ой қозғау сұрақтарына жауап береді, пікір толықтырады. Сабақ мақсатымен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау: Сұрақтарға толыққанды әрі анық жауап берген оқушыға сабаққа қызығушылығын ояту мақсатында «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Wordwall.net платформасы |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 7 мин.
|
«FILA» әдісі арқылы көркем шығармадағы кейіпкерлердің образдық тұлғасын гуманистық тұрғыда талдап ашады. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді.
Үлгерімі төмен оқушыға тапсырма: Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме береді: Құрмаш, Көксерек, Аққасқа, Құрмаштың нағашы ағасы Атанқұл... |
Әдіс арқылы берілген тапсырманы орындайды. Тапсырма: F/дерек - шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинайды I/пікір - кейіпкер туралы өз пікірлеріңізді білдіресіздер L/сұрақ- кейіпкердің образдық тұлғасын ашатын сұрақ дайындайсыз A/өмірмен байланыс - автордың кейіпкерді суреттеуін өмірмен байланыстырасыз |
Дескриптор: Жалпы - 4 балл.
Дескриптор: 1. Кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинай алады - 1 балл 2. Кейіпкер туралы өз пікірлерін айта алады - 1 балл 3. Образдық тұлғасын ашатын сұрақ дайындай алады - 1 балл 4. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра отырып баяндайды - 1 балл Жалпы - 4 балл |
Интербелсенді тақта Қазақ әдебиеті оқулығы, жұмыс дәптері emaze.com платформасы |
|
15 мин |
Әр топқа берілген тапсырма түрлерін түсіндіреді
1-топ Көксеректің ауылдағы өмірі мен тағылықтағы өмірін салыстыр 2-топ Көксеректің бойындағы төрт қасиетке шығармадан үзінді табу арқылы сипаттама бер. (Қаталдық, Қайсарлық, Кекшілдік, Жыртқыштық) 3-топ Көксеректі қолға үйретуге болар ма еді? – деген сұрақтың төңірегінде ойпікір жаз 4-топ Қасқыр мен иттің айырмашылықтарын анықта, ерекшелігін тап Дарынды оқушыға тапсырма «Көксерек» әңгімесі бойынша кешенді тапсырма. 1. Әңгімеден түсінгеніңді 3 құрмалас сөйлеммен жаз 2. Бір проблемалық сұрақ құрастыр... 3. Шығармаға қатысты пікір жаз
|
Ой қозғау тапсырмалары
Бөрі, абадан, арлан, көкжал топтары жекеленген тапсырмаларды орындайды және топ мүшелерімен бірге қорғайды. Бөрі тобы- Көксеректің ауылдағы және тағылықтағы өмірін салыстырады Абадан тобы – Көксеректің бойындағы қасиеттерге сипаттама береді. Көкжал тобы – Берілген сұрақ негізінде ойпікір жазады Арлан тобы – Қасқыр мен иттің өзара ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап жазады |
Дескриптор: Жалпы - 4 балл.
Бөрі тобы 1. Тапсырма бойынша ойларын нақты әрі тиянақты түрде жеткізе алады – 2 балл 2. Көксеректің ауылдағы және тағылықтағы өмірін салыстыра алады – 2 балл Абадан тобы 1.Тапсырма бойынша ойларын нақты әрі тиянақты түрде жеткізе алады – 2 балл 2.Қасқыр бейнесіне, қасиетіне сипаттама жасай алады – 2 балл Көкжал тобы Тапсырма бойынша ойларын нақты әрі тиянақты түрде жеткізе алады – 2 балл Көксеректің тағдырына қатысты өз көзқарасын білдіреді – 2 балл Арлан тобы Тапсырма бойынша ойларын нақты әрі тиянақты түрде жеткізе алады – 2 балл Екі жануардың ерекшеліктерін нақты мысалдармен сипаттайды – 2 балл |
Интербелсенді тақта Видео |
|
7 мин |
Бекіту тапсырмасы. «Таңда да, таста» әдісі арқылы сабаққа қатысты пікірлер ұсынады. Оқушы білімін қорытындылайды. |
Gynzy.com платформасы арқылы пікірді таңдап немесе пікірге қарама-қайшы ұсыныс айтады |
Дескриптор: Жалпы - 2 балл. 1. Таңда да, таста әдісі арқылы пікірлерді таңдап немесе ол пікірге қарама-қайшы көзқараспен қарайтыны айтады – 2 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Gynzy.com онлайн тақтасы |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 4 мин.
|
«Тоқу» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға тақырып бойынша сұрақты қазақ тілімен байланыстыра қояды
Үй тапсырмасы: «Адам мен табиғат арасындағы байланыс» иақырыбында эссе жазу |
Қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпқа қорытынды жасайды. |
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз







