|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2.В.Стехиометриялық зерттеулер Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: «Қ.Сәтбаев атындағы ЖОМ» коммуналдық мемелекеттік мекемесі. Мұғалімніңаты-жөні: Туменбаев А.Қ. |
||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Көлемдік қатынас заңы |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.3.8-Газ қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Газдардың көлемдік қатынас заңын Г.Люссак ашқанын біледі. Газдардың көлемдік қатынас заңының мәнін түсінеді Оқушылардың басым бөлігі: Газдар арасындағы теңдеулерді теңестіре алады Кейбір оқушылар:Адам өмірінді маңызды немесе қауіпті газдар туралы біледі. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолданып есептеулер жүргізеді. |
||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:Жай және күрделі заттарға жататын газдарды жазу Негізгі сөздер мен тіркестер:Атом,молекула,жай зат,күрделі зат,көлем,моль,коэффициент Сыныптағы диалог:Газдарда кристалл тор бола ма? |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баубаулу |
Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауға, ұжымшылдыққа, алған білімін өмірде пайдалануға үйрету. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байбайланыс |
Физика, география |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
7.1.1.3.Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:(3 мин) Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Сынып оқушыларын 1,2,3 сандарын кезегімен санату арқылы 3 топқа бөлемін. «Г», «А», «З» топтары деп әр топқа атау беремін.Топ ережелерін сақтай отырып ,оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді «Айналмалы бекет» әдіс Үй тапсырмасын сұраймын:(5 мин) 1-тапсырма:Әр топқа өткен тақырып бойынша есептер беремін.Топпен шығарады.Шығарылған есептерді келесі топ тексереді.Соңында есептердің дұрыс шығарылған жолын мұғалім көрсетеді. А)Көміртек диоксидінің сутек бойынша салыстырмалы тығыздығын табу керек Ә)Газдың ауа бойынша салыстырмалы тығыздығы 1,517 болса,онда газдың мольдік массасы нешеге тең болады? Дескриптор: Көміртек диоксидінің химиялық формулаларын біледі. Газдардың салыстырмалы тығыздығын есептей алады. Ауаның молярлық массасын біледі. Газдардың мольдік массасы есептей алады. 2 –тапсырма. 3 топқа 3 түрлі қалам беремін,флипчартқа газдардың химиялық формулаларын жазып келесі топқа беріп отырады,жылдам әрі қайсы топ көп жазатындығын қалам түсі арқылы көруге болады. Дескриптор Газдардың химиялық формулаларын біледі Газдардың салыстырмалы тығыздығын есептейді |
Үлестірмелік қағаздар, түрлі-түсті қаламдар, флепчарт |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 мин |
Мұғалімнің түсіндірмесі:(10 мин) Көлемдік қатынас заңын Г.Люссак ашқан. Реакцияласушы және реакциядан шығатын газдардың көлемдерінің қатынасы (бірдей жағдайда өлшенген) кішкене бүтін сандар қатынасындай болады. 1-мысалы: 2СО + О2 = 2СО2 ᶹ,моль 2моль 1моль 2 моль V,л 44,8л 22,4л 44,8л
2-мысал 2Н2 + Сl2 = 2HCl ᶹ,моль 2моль 1моль 2 моль V,л 44,8л 22,4л 44,8л
Әр топқа тақырыпқа сәйкес тапсырмалар беремін(17 мин) 1-тапсырма: «Сәйкесін тап» әдісі арқылы химиялық реакциялар мен газдардың көлемдік қатынастары арасындағы сәйкестікті табыңдар.
«Сәйкесін тап» әдісіне сәйкес оқушылар: 1 бағанадағы химиялық реакциялар мен 3 бағанадағы сандар қатынасының арасында дұрыс жауапты тауып сызықтар арқылы байланыстырады.
Дескриптор:Газдардың көлемдік қатынастарын есептеуді біледі.
2-тапсырма: Үш бірдей жабық құтының әрқайсысында 1 моль а) сутек; ә)оттек; б) көмірқышқыл газы бар. Құтыларды ашпай –ақ оларды қалай танып білуге болады
Дескриптор: Заттардың молярлық массасын есептеуді біледі.
3-тапсырма: А) 10м3 метанды СН4 (қ.ж.) Ә) 10м3 көміртек (ІІ) оксидін СО (қ.ж.) жағуға қанша көлем оттек жұмсалады?
Дескриптор:Заттардың жануының химиялық реакция теңдеуін жаза алады.
|
Үлестірмелік қағаздар, түрлі-түсті қаламдар, флепчарт
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
«Менің сөзім» әдісі Ұйымдастыру: ұжыммен жұмыс. Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау. Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа кері байланыс жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.
Үйге тапсырма.Көлемдік қатынас заңы. Есеп №5. 500м3 хлорсутек алу үшін қажет бастапқы газдардың көлемдерін (қ.ж.) есептеңдер. |
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулықжәне
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Саралаутапсырмалары (2 мин) 1-деңгей Құрамында 96% көміртектен,2% сутектен,1% оттектен және 1% азоттан тұратын 1кг антрацитті жағу үшін ауаның қандай көлемі (қ.ж.) қажет? 2-деңгей 2 моль күкірт пен көміртек жанғанда түзілген газдардың көлемдері (қ.ж.) қандай? 3-деңгей 10г көміртек қанша литр оттекпен (қ.ж.) әрекеттеседі? |
Бұл бөлімдеоқушылардыңсабақкезіндененіүйренгендерінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдердіжазыңыз. Стикерлер әдісі.Оқушыларға стикерлер таратып беремін. Мен не оқыдым? Маған не жеңіл болды? Маған не қиын болды? Қазір не білгім келеді? Оқушылар осы сұрақтарға жауаптарын стикерге жазады.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақ мақсаттарынемесе оқу мақсаттарышынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Көлемдік қатынас заңы.
Ашық сабақ. Көлемдік қатынас заңы.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2.В.Стехиометриялық зерттеулер Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: «Қ.Сәтбаев атындағы ЖОМ» коммуналдық мемелекеттік мекемесі. Мұғалімніңаты-жөні: Туменбаев А.Қ. |
||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Көлемдік қатынас заңы |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.3.8-Газ қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Газдардың көлемдік қатынас заңын Г.Люссак ашқанын біледі. Газдардың көлемдік қатынас заңының мәнін түсінеді Оқушылардың басым бөлігі: Газдар арасындағы теңдеулерді теңестіре алады Кейбір оқушылар:Адам өмірінді маңызды немесе қауіпті газдар туралы біледі. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолданып есептеулер жүргізеді. |
||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:Жай және күрделі заттарға жататын газдарды жазу Негізгі сөздер мен тіркестер:Атом,молекула,жай зат,күрделі зат,көлем,моль,коэффициент Сыныптағы диалог:Газдарда кристалл тор бола ма? |
||||||||||||
|
Құндылықтарға баубаулу |
Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауға, ұжымшылдыққа, алған білімін өмірде пайдалануға үйрету. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байбайланыс |
Физика, география |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
7.1.1.3.Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:(3 мин) Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Сынып оқушыларын 1,2,3 сандарын кезегімен санату арқылы 3 топқа бөлемін. «Г», «А», «З» топтары деп әр топқа атау беремін.Топ ережелерін сақтай отырып ,оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді «Айналмалы бекет» әдіс Үй тапсырмасын сұраймын:(5 мин) 1-тапсырма:Әр топқа өткен тақырып бойынша есептер беремін.Топпен шығарады.Шығарылған есептерді келесі топ тексереді.Соңында есептердің дұрыс шығарылған жолын мұғалім көрсетеді. А)Көміртек диоксидінің сутек бойынша салыстырмалы тығыздығын табу керек Ә)Газдың ауа бойынша салыстырмалы тығыздығы 1,517 болса,онда газдың мольдік массасы нешеге тең болады? Дескриптор: Көміртек диоксидінің химиялық формулаларын біледі. Газдардың салыстырмалы тығыздығын есептей алады. Ауаның молярлық массасын біледі. Газдардың мольдік массасы есептей алады. 2 –тапсырма. 3 топқа 3 түрлі қалам беремін,флипчартқа газдардың химиялық формулаларын жазып келесі топқа беріп отырады,жылдам әрі қайсы топ көп жазатындығын қалам түсі арқылы көруге болады. Дескриптор Газдардың химиялық формулаларын біледі Газдардың салыстырмалы тығыздығын есептейді |
Үлестірмелік қағаздар, түрлі-түсті қаламдар, флепчарт |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 мин |
Мұғалімнің түсіндірмесі:(10 мин) Көлемдік қатынас заңын Г.Люссак ашқан. Реакцияласушы және реакциядан шығатын газдардың көлемдерінің қатынасы (бірдей жағдайда өлшенген) кішкене бүтін сандар қатынасындай болады. 1-мысалы: 2СО + О2 = 2СО2 ᶹ,моль 2моль 1моль 2 моль V,л 44,8л 22,4л 44,8л
2-мысал 2Н2 + Сl2 = 2HCl ᶹ,моль 2моль 1моль 2 моль V,л 44,8л 22,4л 44,8л
Әр топқа тақырыпқа сәйкес тапсырмалар беремін(17 мин) 1-тапсырма: «Сәйкесін тап» әдісі арқылы химиялық реакциялар мен газдардың көлемдік қатынастары арасындағы сәйкестікті табыңдар.
«Сәйкесін тап» әдісіне сәйкес оқушылар: 1 бағанадағы химиялық реакциялар мен 3 бағанадағы сандар қатынасының арасында дұрыс жауапты тауып сызықтар арқылы байланыстырады.
Дескриптор:Газдардың көлемдік қатынастарын есептеуді біледі.
2-тапсырма: Үш бірдей жабық құтының әрқайсысында 1 моль а) сутек; ә)оттек; б) көмірқышқыл газы бар. Құтыларды ашпай –ақ оларды қалай танып білуге болады
Дескриптор: Заттардың молярлық массасын есептеуді біледі.
3-тапсырма: А) 10м3 метанды СН4 (қ.ж.) Ә) 10м3 көміртек (ІІ) оксидін СО (қ.ж.) жағуға қанша көлем оттек жұмсалады?
Дескриптор:Заттардың жануының химиялық реакция теңдеуін жаза алады.
|
Үлестірмелік қағаздар, түрлі-түсті қаламдар, флепчарт
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
«Менің сөзім» әдісі Ұйымдастыру: ұжыммен жұмыс. Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау. Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа кері байланыс жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.
Үйге тапсырма.Көлемдік қатынас заңы. Есеп №5. 500м3 хлорсутек алу үшін қажет бастапқы газдардың көлемдерін (қ.ж.) есептеңдер. |
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулықжәне
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Саралаутапсырмалары (2 мин) 1-деңгей Құрамында 96% көміртектен,2% сутектен,1% оттектен және 1% азоттан тұратын 1кг антрацитті жағу үшін ауаның қандай көлемі (қ.ж.) қажет? 2-деңгей 2 моль күкірт пен көміртек жанғанда түзілген газдардың көлемдері (қ.ж.) қандай? 3-деңгей 10г көміртек қанша литр оттекпен (қ.ж.) әрекеттеседі? |
Бұл бөлімдеоқушылардыңсабақкезіндененіүйренгендерінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдердіжазыңыз. Стикерлер әдісі.Оқушыларға стикерлер таратып беремін. Мен не оқыдым? Маған не жеңіл болды? Маған не қиын болды? Қазір не білгім келеді? Оқушылар осы сұрақтарға жауаптарын стикерге жазады.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақ мақсаттарынемесе оқу мақсаттарышынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













