|
Пәні: Информатика Сыныбы: 9 «А» Мұғалімі: Есболов Е.Ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютердің конфигурациясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау; 8.1.1.1 процессордың функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Компьютердің негізгі құрылғыларын біледі; Оқушылардың басым көпшілігі: Процессорды негізгі параметрлері бойынша ажырата біледі; Кейбір оқушылар: Мақсатына байланысты компьютердің конфигурацияларын таңдай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Конфигурация Базалық конфигурация Теңгерілген конфигурация Оңтайлылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет: топта бірлесіп жұмыс істеу арқылы бір-бірін құрметтеуге үйренеді; Еңбек пен шығармашылық: өз беттерінше жұмыс істей отырып еңбексүйгіштікке үйренеді. Ұлттық құндылықтарды құрметтеуге үйренеді. Ашықтық: өзін-өзі бағалауда, бір-бірін бағалауда ойларын ашық жеткізе білуге дағдаланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Орыс тілі, ағылшын тілі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Компьютердің құрылғыларын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин 6 мин |
Ұйымдастыру. Топтастыру.Жағымды ахуал тудыру.
«Ақпаратпен жұмыс жасау» тарауы бойынша берілген тапсырманы әр топтан оқушылар кезекпен тақтаға шығып Learningapps.com бағдарламасынан дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді. Тапсырма №1: - Анықтылық қасиеті- Ақпаратта бұрмаланған, жалған мәліметтің болмауы. - Өзектілік қасиеті- Ақпараттың қасиеті берілген ақпараттың уақыттылығы мен мәнділігімен сипатталады. -Аккаунт- Құжаттармен бірлесіп жұмыс жасау үшін ... керек. -Желілік этикет- Интернет қоғамдастықтың дәстүрлері мен мәдениетін білдіреді. - Электронды пошта- Хат тақырыбын міндетті түрде көрсету. - Телеконференция- Жеке сұрақтар қоюға болмайды. Дескриптор:
Бағалау: Өзін-өзі бағалау. Сабақтың тақырыбын ашу.
Сұрақ: Компьютердің негізгі құрылғыларын атаңыз? Күтілетін жауап: Монитор, жүйелік блок, пернетақта, тінтуір. Сабақтың тақырыбы: «Компьютердің конфигурациясы». «Кинометафора» әдісі. «Компьютердің конфигурациясы» тақырыбына байланысты бейнекөрсетілім көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=VWra6-ueO5E&t=612s |
Learning apps. com платформасы Youtube.com |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 5 мин |
1-топ: «Оқуға» арналған компьютердің конфигурациясын сипаттаңыздар. Таңдаған кезде қандай ішкі және сыртқы құрылғыларға мән беру керек. 2-топ: «Ойынға» арналған компьютердің конфигурациясын сипаттаңыздар. Таңдаған кезде қандай ішкі және сыртқы құрылғыларға мән беру керек. 3-топ: «Дизайнерлік» компьютердің конфигурациясын сипаттаңыздар. Таңдаған кезде қандай ішкі және сыртқы құрылғыларға мән беру керек. Дескриптор: -«Оқуға» арналған компьютердің конфигурациясын сипаттайды; - «Ойынға» арналған компьютердің конфигурациясын сипаттайды; - «Дизайнерлік» компьютердің конфигурациясын сипаттайды.
Бағалау: Топтар өзара бірін-бірі бағалайды.
Wordwall.net платформасында тест тапсырмасын орындау.
Дескриптор: - дұрыс жауапты таңдайды. Бағалау: Өзін-өзі бағалау.
Дескриптор: Компьютердің конфигурациясы мен программалық жабдықтама туралы ақпаратқа сүйене отырып кестені толтырады. |
Wordwall. net |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия.
Үйге тапсырма: §2.1 оқу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа платформаларды пайдалана отырып түрлі деңгейдегі сұрақтар, тапсырмалар беремін. |
Wordwall.net, Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәні:
Информатика
Сыныбы: 9
«А» Мұғалімі: Есболов
Е.Ж. Сабақтың
тақырыбы: Компьютердің
конфигурациясы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаты
9.1.1.1 мақсатына байланысты
компьютердің конфигурациясын
таңдау;
8.1.1.1 процессордың
функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде
түсіндіру. Сабақтың
мақсаты
Барлық
оқушылар:
Компьютердің негізгі
құрылғыларын біледі;
Оқушылардың басым
көпшілігі:
Процессорды негізгі
параметрлері бойынша ажырата
біледі;
Кейбір
оқушылар: Мақсатына байланысты
компьютердің конфигурацияларын таңдай
алады. Бағалау критерийі Компьютердің негізгі
құрылғыларын біледі; Процессорды негізгі
параметрлері бойынша ажырата
біледі; Мақсатына байланысты
компьютердің конфигурацияларын таңдай
алады. Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және
терминология: Конфигурация Базалық
конфигурация Теңгерілген
конфигурация
Оңтайлылық Құндылықтарға
баулу
Құрмет: топта бірлесіп жұмыс істеу
арқылы бір-бірін құрметтеуге
үйренеді;
Еңбек пен
шығармашылық: өз беттерінше жұмыс істей
отырып еңбексүйгіштікке үйренеді. Ұлттық құндылықтарды құрметтеуге
үйренеді. Ашықтық: өзін-өзі бағалауда, бір-бірін
бағалауда ойларын ашық жеткізе білуге
дағдаланады. Пəнаралық
байланыс Орыс тілі, ағылшын
тілі. Алдыңғы
білім
Компьютердің құрылғыларын
біледі. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы 3
мин
5
мин
6
мин
Ұйымдастыру.
Топтастыру.Жағымды ахуал
тудыру.
Жеке
жұмыс. Өткенді
қайталау.
«Ақпаратпен жұмыс жасау»
тарауы бойынша берілген тапсырманы әр топтан оқушылар кезекпен
тақтаға шығып Learningapps.com
бағдарламасынан дұрыс жауаптарды
сәйкестендіреді.
Тапсырма
№1:
- Анықтылық
қасиеті-
Ақпаратта бұрмаланған, жалған
мәліметтің болмауы.
- Өзектілік
қасиеті-
Ақпараттың қасиеті берілген
ақпараттың уақыттылығы мен мәнділігімен
сипатталады.
-Аккаунт-
Құжаттармен бірлесіп жұмыс
жасау үшін ... керек.
-Желілік
этикет-
Интернет қоғамдастықтың
дәстүрлері мен мәдениетін
білдіреді.
-
Электронды
пошта-
Хат тақырыбын міндетті түрде
көрсету.
-
Телеконференция- Жеке сұрақтар қоюға
болмайды.
Дескриптор:
анықтамаларды жауаптарымен
дұрыс сәйкестендіреді;
Бағалау:
Өзін-өзі
бағалау.
Сабақтың тақырыбын
ашу.
Сұрақ:
Компьютердің негізгі
құрылғыларын атаңыз?
Күтілетін
жауап: Монитор, жүйелік блок,
пернетақта, тінтуір.
Сабақтың
тақырыбы: «Компьютердің
конфигурациясы». «Кинометафора»
әдісі. «Компьютердің
конфигурациясы» тақырыбына байланысты бейнекөрсетілім
көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=VWra6-ueO5E&t=612s
Learning
apps.
com платформасы Youtube.com Сабақтың
ортасы
10
мин 10
мин 5
мин Топтық жұмыс. 1-топ: «Оқуға» арналған компьютердің конфигурациясын
сипаттаңыздар. Таңдаған кезде қандай ішкі және сыртқы құрылғыларға
мән беру керек. 2-топ: «Ойынға» арналған компьютердің конфигурациясын
сипаттаңыздар. Таңдаған кезде қандай ішкі және сыртқы құрылғыларға
мән беру керек. 3-топ: «Дизайнерлік»
компьютердің
конфигурациясын сипаттаңыздар. Таңдаған кезде қандай ішкі және
сыртқы құрылғыларға мән беру керек.
Дескриптор:
-«Оқуға»
арналған компьютердің
конфигурациясын сипаттайды;
-
«Ойынға» арналған компьютердің
конфигурациясын сипаттайды;
-
«Дизайнерлік»
компьютердің конфигурациясын
сипаттайды.
Бағалау: Топтар өзара бірін-бірі
бағалайды.
Жеке
жұмыс.
Wordwall.net платформасында
тест тапсырмасын орындау.
Компьютер жұмысының өнімділігі (амалдарды
орындау жылдамдығы) ... тәуелді. (процессор
жиілігіне)
Компьютердің құрылғыларының барлық жиынтығы
.... деп аталады? (аппараттық
жасақтама)
Процессордың негізгі үш сипаттамасын атаңыз?
( тактілік жиілік, разрядтылығы, кэш-жадтың
көлемі)
Аналық тақшада орналасқан 3 құрылғыны
көрсетіңіз: ( Жедел жад (ЖЖҚ, процессор, тұрақты есте сақтау
құрылғысы (ТЕСҚ))
Компьютердің базалық конфигурациясы қандай
құрылғылардан тұрады?
(жүйелік блок,
монитор, пернетақта,
тінтуір)
Жүйелік блокқа енбейтін құрылғылар қалай
аталады? (перифериялық)
Дескриптор:
- дұрыс жауапты
таңдайды.
Бағалау: Өзін-өзі
бағалау. Жұптық
жұмыс. Арман жұмыс істеп отырған
компьютердің конфигурациясы және оның программалық жабдықтамалары
туралы толық мағлұмат алуы керек. Ол үшін Пуск-Все
программы-Стандатные-Служебные-Сведения о системе командасын
орындады. Ашылған терезенің көмегімен Арманға кестені толтыруға
көмектесіңіз.
Дескриптор:
Компьютердің конфигурациясы
мен программалық жабдықтама туралы ақпаратқа сүйене отырып кестені
толтырады.
Wordwall.
net Сабақтың
соңы 3
мин
Рефлексия. Сізге сабақ ұнады
ма? Қызықты
тұстары? Нені
үйрендіңіз? Болашақта нені білгіңіз
келеді? Үйге
тапсырма: §2.1
оқу
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз? Бағалау –Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
Жаңа платформаларды пайдалана
отырып түрлі деңгейдегі сұрақтар, тапсырмалар
беремін. Wordwall.net, | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















