|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Желі және қауіпсіздік |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
|||
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары |
7.1.3.1. компьютерлік желілерді жіктеу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Компьютерлік желілердің түрлерін біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Компьютердегі желілерді түріне қарай топтастыра біледі |
||||
|
Кейбіроқушылар: |
||||
|
Күнделікті өмірде компьютерлік желілердің қызметінің маңыздылығына дәлелді мысалдар келтіре алады |
||||
|
Бағалаукритерийлері |
|
|||
|
Тілдікмақсаттар |
Лексика және терминология: Қызмет-Сервер – Server Компьютерлік желілер – Компьютерные сети - Computernetworks |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
информатика пәніарқылы өз Отанының дамуына үлес қосуға үйрету,бәсекеге қабілетті ету. |
|||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Компьютерлік желілердежұмысжасайтынқұрылғыларатаубарысындаағылшынтілініңсөздерінқолданады. (ағылшынтіліпәні), компьютерлікжелілердібіріктірукезіңдегі ара қашықтықтыөлшеуі (математика пәні). |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.«Өзіңе тілегенді - басқаларға тіле!» тренингін ұйымдастыру 3.Топтастыру. Қиылған бөліктерден сурет құра. Құрылған суреттен бүгінгі сабағымыздың тақырыбын табайық.
4 |
1.Мұғаліммен амандасады. 2. Оқушылар бір біріне тілек айтады. 3. Оқушылар сурет бөліктерін алып, оларды жалғап топ құрады. Құралған суреттен сабақтың тақырыбын табады. 4.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 5.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
«Марапаттау» |
Қиылған суреттер |
|
Сабақтың ортасы |
Процесс бойынша саралау. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі бойынша Топтарға сұрақтар беріледі. Жаңа сабақ мәтінін оқып, талдау және келесі топқа таныстыру ұсынылады. І топқа. 1.Компьютерлік желі дегеніміз не? 2. Желілер өз масштабы бойынша қалай жіктеледі? 3. Қандай желілік топологияларды білесіңдер? ІІ топқа. 1. Сымсыз байланыс және спутниктік байланыс қайда қолданылады? 2.Ұялы телефондар қандай байланысқа қосылған? 3. Ұялы байланыс жүйелерінің буындары не үшін «G» әрпімен таңбаланып, аталады? Мазмұны бойынша саралау Жеке жұмыс. 1-тапсырма «Жеке жауаптар тақтасы» әдісі Оқушылардың алдына шағын ақ тақталар беріледі. Оқушыларға сұрақтар қойылады. 1.5G ұялы жүйесінде қандай байланыс қолданылады? 2. Көппәтерлі үйде бірнеше компьютерлерді біріктіру қажет. Қандай желі топологиясын, кабель түрін таңдайсың? 3. Жергілікті есептеуіш желінің кеңінен тараған физикалық топологиясын атап сызбасын сызыңдар Дескриптор: -5G ұялы жүйесінде қандай байланыс қолданылатынын жазады - Желі топологиясын, кабель түрін анықтайды - Жергілікті желі топологиясын сызады. 2-тапсырма. Желінің типтеріне сәйкес біріктірудің артықшылығы мен кемшілігін қарастырып, кестені толтырыңдар. Оқулық § 2.1, 49-бет, «2.1 кесте»
Дескриптор: - сымның экономикалық шығынын, заңсыз қосылу кемшілігін жазады - Ақпаратпен серверсіз алмасу түрін белгілейді - Компьютердің бұзылуы абонемент жұмысына әсерін табады 3-тапсырма. Оқулық § 2.1, 49-бет, «18тапсырма»
Дескриптор: -әртүрлі желілердің топологиясын анықтайды. |
1.Берілген сұрақтарға жаңа сабақ мәтінін оқып танысады. 2.Өз топтарында талдап түсінеді. 3. 2-ші топқа түсіндіреді 1-тапсырманы орындайды. Ақ тақталарға жауаптарын жазады. 2-тапсырманы орындайды. Ms Word-та кесте сызып толтырады 3-тапсырманы орындайды |
Стикер әдісі 3 балл Стикер 5 балл Стикер |
Оқулық Иентербелсенді тақта / компьютер Слайдтар Ақ тақталар. стикерлер Оқулық Компьютер Интербелсенді тақта, компьютер суреттер |
|
Сабақтың соңы |
1.«Конверттегі сұрақ». Әрбір оқушыға конверттегі сұрақтар беріледі. 2.Кері байланыс:
|
Оқушылар конверттегі сұрақтарға жауап береді. Смайликтер бойынша кері байланыс жасайды. |
Жинаған стикер бойынша балл қойылады |
Конверт |
|
Үй тапсырмасы |
§ 2.1, «үй тапсырмасы» |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі "
Ашық сабақ "Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі "
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Желі және қауіпсіздік |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
|||
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары |
7.1.3.1. компьютерлік желілерді жіктеу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Компьютерлік желілердің түрлерін біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Компьютердегі желілерді түріне қарай топтастыра біледі |
||||
|
Кейбіроқушылар: |
||||
|
Күнделікті өмірде компьютерлік желілердің қызметінің маңыздылығына дәлелді мысалдар келтіре алады |
||||
|
Бағалаукритерийлері |
|
|||
|
Тілдікмақсаттар |
Лексика және терминология: Қызмет-Сервер – Server Компьютерлік желілер – Компьютерные сети - Computernetworks |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
информатика пәніарқылы өз Отанының дамуына үлес қосуға үйрету,бәсекеге қабілетті ету. |
|||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Компьютерлік желілердежұмысжасайтынқұрылғыларатаубарысындаағылшынтілініңсөздерінқолданады. (ағылшынтіліпәні), компьютерлікжелілердібіріктірукезіңдегі ара қашықтықтыөлшеуі (математика пәні). |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.«Өзіңе тілегенді - басқаларға тіле!» тренингін ұйымдастыру 3.Топтастыру. Қиылған бөліктерден сурет құра. Құрылған суреттен бүгінгі сабағымыздың тақырыбын табайық.
4 |
1.Мұғаліммен амандасады. 2. Оқушылар бір біріне тілек айтады. 3. Оқушылар сурет бөліктерін алып, оларды жалғап топ құрады. Құралған суреттен сабақтың тақырыбын табады. 4.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 5.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
«Марапаттау» |
Қиылған суреттер |
|
Сабақтың ортасы |
Процесс бойынша саралау. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі бойынша Топтарға сұрақтар беріледі. Жаңа сабақ мәтінін оқып, талдау және келесі топқа таныстыру ұсынылады. І топқа. 1.Компьютерлік желі дегеніміз не? 2. Желілер өз масштабы бойынша қалай жіктеледі? 3. Қандай желілік топологияларды білесіңдер? ІІ топқа. 1. Сымсыз байланыс және спутниктік байланыс қайда қолданылады? 2.Ұялы телефондар қандай байланысқа қосылған? 3. Ұялы байланыс жүйелерінің буындары не үшін «G» әрпімен таңбаланып, аталады? Мазмұны бойынша саралау Жеке жұмыс. 1-тапсырма «Жеке жауаптар тақтасы» әдісі Оқушылардың алдына шағын ақ тақталар беріледі. Оқушыларға сұрақтар қойылады. 1.5G ұялы жүйесінде қандай байланыс қолданылады? 2. Көппәтерлі үйде бірнеше компьютерлерді біріктіру қажет. Қандай желі топологиясын, кабель түрін таңдайсың? 3. Жергілікті есептеуіш желінің кеңінен тараған физикалық топологиясын атап сызбасын сызыңдар Дескриптор: -5G ұялы жүйесінде қандай байланыс қолданылатынын жазады - Желі топологиясын, кабель түрін анықтайды - Жергілікті желі топологиясын сызады. 2-тапсырма. Желінің типтеріне сәйкес біріктірудің артықшылығы мен кемшілігін қарастырып, кестені толтырыңдар. Оқулық § 2.1, 49-бет, «2.1 кесте»
Дескриптор: - сымның экономикалық шығынын, заңсыз қосылу кемшілігін жазады - Ақпаратпен серверсіз алмасу түрін белгілейді - Компьютердің бұзылуы абонемент жұмысына әсерін табады 3-тапсырма. Оқулық § 2.1, 49-бет, «18тапсырма»
Дескриптор: -әртүрлі желілердің топологиясын анықтайды. |
1.Берілген сұрақтарға жаңа сабақ мәтінін оқып танысады. 2.Өз топтарында талдап түсінеді. 3. 2-ші топқа түсіндіреді 1-тапсырманы орындайды. Ақ тақталарға жауаптарын жазады. 2-тапсырманы орындайды. Ms Word-та кесте сызып толтырады 3-тапсырманы орындайды |
Стикер әдісі 3 балл Стикер 5 балл Стикер |
Оқулық Иентербелсенді тақта / компьютер Слайдтар Ақ тақталар. стикерлер Оқулық Компьютер Интербелсенді тақта, компьютер суреттер |
|
Сабақтың соңы |
1.«Конверттегі сұрақ». Әрбір оқушыға конверттегі сұрақтар беріледі. 2.Кері байланыс:
|
Оқушылар конверттегі сұрақтарға жауап береді. Смайликтер бойынша кері байланыс жасайды. |
Жинаған стикер бойынша балл қойылады |
Конверт |
|
Үй тапсырмасы |
§ 2.1, «үй тапсырмасы» |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен
таныстыру.
















