Сабақ тақырыбы: Көпбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарын өлшеу.
Сабақ мақсаты:
Білімділігі: Көпбұрыш қабырғаларының ұзындықтарын өлшеуге және геоме-
триялық фигураларды ажырата білуге үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың танымдық қабілеттерін,зейіндерін,шығарма-
шылық белсенділігін дамыту, ауызша санау, логикалық ойлауын,
байқағыштығын қалыптастыру.
Тәрбиелілігі: Оқушыларды шапшаңдыққа,ептілікке баулу.Ұлттық ойындарды
насихаттауға, құстарды қорғауға, қамқорлық жасауға, табиғатты
сүюге тәрбиелеу.
Түрі: ойын сабақ.
Әдісі: топпен жұмыс,ойын,сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: құстар макеті,ұя, асық,геометриялық фигуралар,суреттер.
Құрал-жабдықтар: ақпаратты технология,үнтаспа.
Пәнаралық байланыс: дүниетану,технология,ана тілі.
Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі (оқушылардың сабаққа дайындығы).
Психологиялық дайындық.
«Көңіл ашар» жаттығуы.
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады маған да.
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады саған да,
Шуақты көктем нұр төгіп
Көңілді кетті көтеріп.
Оқушыларға жыл мезгілін айтқызып, табиғатта қандай өзгерістер болатынын,келетін жыл құстарын атап, оларды қалай қарсы алатынын айтқызу. (Көктем мезгілі, құс мезгілі, құстардың ұшып келе жатқан суретін слайдтан көрсету, даусы)
Бүгінгі сабақта жыл құстарын қарсы аламыз және әрқайсысының тапсырмалары бар, орындау арқылы құстарды өз ұяларына қондырамыз.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау.
Жұмбақ шешу арқылы құстың атын табу.
Көктемде құстар қайтқанда,
Ең алдымен келетін.
Өзіміз күтіп алатын,
Ұя жасап беретін.
-
Бұл қандай құс, балалар?
(Қараторғай)
Енді осы құстың даусын тыңдайық.
Сонау алыстан бізге қараторғай қонаққа келіпті. Оның бізге екі тапсырмасы бар екен.
Деңгейлік тапсырмалар.
1-тапсырмасы: «Ханталапай» ойыны . Бұл қазақтың ұлттық ойыны.
1. Екі жағы бітеу түзу сызық (кесінді).
2. Шаршының сол жағында үшбұрыш, оң жағында дөңгелек орналасқан. Шаршы қай жағына салынған? (ортасында).
3. Төрт қабырғасы бар фигура қалай аталады? (төртбұрыш).
4. Натурал сандарды ата (1, 2 ... 9).
5. Ондықтарды ата (10, ... 90).
ІІІ. Жаңа сабақ.
2-тапсырма. «Ребус» шешу арқылы жаңа сабақ тақырыбын білу (үшбұрыш,төртбұрыш – көпбұрыштар деп аталады).
1
4 см
) Мұғалімнің түсіндірмесі.№1 Практикалық жұмыс жүргізу.
2 см
4 см
4 см
4 см 4 см
Бұл қандай фигура? Бұл қандай фигура?
Оның неше қабырғасы бар? Оның неше қабырғасы бар?
Фигуралардың қабырғаларының ұзындықтарын өлшеуге болады (өлшеп көрсету).
2) Ұзақ қарғаны жұмбақ шешу арқылы табу ұясына қондыру (даусын тыңдау).
Жыл құстарының ішіндегі ең қарасы,
Егінді құрттардан қорғайды.
(Ұзақ қарға)
1). №2. Өлше. Кесінділер ұзындықтарының айырмасын тап.
![]()
6см 2см
6см – 2см = 4см
2). «Арқан тартыс» ойыны.
А) Көлден ұшты жеті қаз,
Қайтып қонды екі қаз.
Қонбады оның нешеуі
Қане, кім тез шешеді?
(Бес)
Ә) Су құйып ем астауға,
Үш қаз ұшты аспанға.
Үш қасқалдақ, бір қазан,
Екі үйрек, бір сазан.
Бір көксерке, бір қарға
Қосылды кеп бұларға.
Айт неше құс ұшып жүр,
Неге екенін түсіндір (10).
3) Қарлығашты ұясына қондыру (даусы).
Шарлап келіп даланы,
Үйіме үйін салады (Қарлығаш).
А) №3 Фигураларды ата. Шаршының қабырғаларын өлше.
2см

2 см
2 см
2см
Ә) Сергіту сәті: Көк аспанға қараймын,
Келген құсты санаймын,
Үшбұрыш болып тырналар
Жылы жақтан оралар.
4) Көкекті ұясына қондыру (даусы).
Өз атын ән қылып айтатын құс.
(көкек)
А) №4.
4 және 2 сандарын пайдаланып, қосу амалына өрнек, теңсіздік, есеп құрастыр.
4
+2, 4> 2 Үлкен доп – 4 Шешуі: 4+2=6
2+4, 2 < 4, ?
Кіші доп - 2 Жауабы: 6 доп
Ә) Геометрияық фигуралардан балапан суретін құрастыру:

5) Аққуды айдын көлге қондыру (даусы).
Көлдің көркі, сәні екен,
Ұшқанда сазды ән екен.
Адамдар оны атпаған
Бұл қай құс, балалар?
(Аққу)
№5. «Орнын тап» ойыны.
10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100.
ІV. Сабақты бекіту.
1. Сөзжұмбақ шешу.
|
|
ү |
ш |
б |
ұ |
р |
ы |
ш |
|
|
а |
л |
п |
ы |
с |
|
|
|
а |
р |
т |
ы |
қ |
|
|
|
|
ү |
ш |
|
|
|
|||
|
а |
й |
ы |
р |
м |
а |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Көпбұрыш қабырғаларының ұзындықтарын өлшеу"
Ашық сабақ "Көпбұрыш қабырғаларының ұзындықтарын өлшеу"
Сабақ тақырыбы: Көпбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарын өлшеу.
Сабақ мақсаты:
Білімділігі: Көпбұрыш қабырғаларының ұзындықтарын өлшеуге және геоме-
триялық фигураларды ажырата білуге үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың танымдық қабілеттерін,зейіндерін,шығарма-
шылық белсенділігін дамыту, ауызша санау, логикалық ойлауын,
байқағыштығын қалыптастыру.
Тәрбиелілігі: Оқушыларды шапшаңдыққа,ептілікке баулу.Ұлттық ойындарды
насихаттауға, құстарды қорғауға, қамқорлық жасауға, табиғатты
сүюге тәрбиелеу.
Түрі: ойын сабақ.
Әдісі: топпен жұмыс,ойын,сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: құстар макеті,ұя, асық,геометриялық фигуралар,суреттер.
Құрал-жабдықтар: ақпаратты технология,үнтаспа.
Пәнаралық байланыс: дүниетану,технология,ана тілі.
Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі (оқушылардың сабаққа дайындығы).
Психологиялық дайындық.
«Көңіл ашар» жаттығуы.
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады маған да.
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады саған да,
Шуақты көктем нұр төгіп
Көңілді кетті көтеріп.
Оқушыларға жыл мезгілін айтқызып, табиғатта қандай өзгерістер болатынын,келетін жыл құстарын атап, оларды қалай қарсы алатынын айтқызу. (Көктем мезгілі, құс мезгілі, құстардың ұшып келе жатқан суретін слайдтан көрсету, даусы)
Бүгінгі сабақта жыл құстарын қарсы аламыз және әрқайсысының тапсырмалары бар, орындау арқылы құстарды өз ұяларына қондырамыз.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау.
Жұмбақ шешу арқылы құстың атын табу.
Көктемде құстар қайтқанда,
Ең алдымен келетін.
Өзіміз күтіп алатын,
Ұя жасап беретін.
-
Бұл қандай құс, балалар?
(Қараторғай)
Енді осы құстың даусын тыңдайық.
Сонау алыстан бізге қараторғай қонаққа келіпті. Оның бізге екі тапсырмасы бар екен.
Деңгейлік тапсырмалар.
1-тапсырмасы: «Ханталапай» ойыны . Бұл қазақтың ұлттық ойыны.
1. Екі жағы бітеу түзу сызық (кесінді).
2. Шаршының сол жағында үшбұрыш, оң жағында дөңгелек орналасқан. Шаршы қай жағына салынған? (ортасында).
3. Төрт қабырғасы бар фигура қалай аталады? (төртбұрыш).
4. Натурал сандарды ата (1, 2 ... 9).
5. Ондықтарды ата (10, ... 90).
ІІІ. Жаңа сабақ.
2-тапсырма. «Ребус» шешу арқылы жаңа сабақ тақырыбын білу (үшбұрыш,төртбұрыш – көпбұрыштар деп аталады).
1
4 см
) Мұғалімнің түсіндірмесі.№1 Практикалық жұмыс жүргізу.
2 см
4 см
4 см
4 см 4 см
Бұл қандай фигура? Бұл қандай фигура?
Оның неше қабырғасы бар? Оның неше қабырғасы бар?
Фигуралардың қабырғаларының ұзындықтарын өлшеуге болады (өлшеп көрсету).
2) Ұзақ қарғаны жұмбақ шешу арқылы табу ұясына қондыру (даусын тыңдау).
Жыл құстарының ішіндегі ең қарасы,
Егінді құрттардан қорғайды.
(Ұзақ қарға)
1). №2. Өлше. Кесінділер ұзындықтарының айырмасын тап.
![]()
6см 2см
6см – 2см = 4см
2). «Арқан тартыс» ойыны.
А) Көлден ұшты жеті қаз,
Қайтып қонды екі қаз.
Қонбады оның нешеуі
Қане, кім тез шешеді?
(Бес)
Ә) Су құйып ем астауға,
Үш қаз ұшты аспанға.
Үш қасқалдақ, бір қазан,
Екі үйрек, бір сазан.
Бір көксерке, бір қарға
Қосылды кеп бұларға.
Айт неше құс ұшып жүр,
Неге екенін түсіндір (10).
3) Қарлығашты ұясына қондыру (даусы).
Шарлап келіп даланы,
Үйіме үйін салады (Қарлығаш).
А) №3 Фигураларды ата. Шаршының қабырғаларын өлше.
2см

2 см
2 см
2см
Ә) Сергіту сәті: Көк аспанға қараймын,
Келген құсты санаймын,
Үшбұрыш болып тырналар
Жылы жақтан оралар.
4) Көкекті ұясына қондыру (даусы).
Өз атын ән қылып айтатын құс.
(көкек)
А) №4.
4 және 2 сандарын пайдаланып, қосу амалына өрнек, теңсіздік, есеп құрастыр.
4
+2, 4> 2 Үлкен доп – 4 Шешуі: 4+2=6
2+4, 2 < 4, ?
Кіші доп - 2 Жауабы: 6 доп
Ә) Геометрияық фигуралардан балапан суретін құрастыру:

5) Аққуды айдын көлге қондыру (даусы).
Көлдің көркі, сәні екен,
Ұшқанда сазды ән екен.
Адамдар оны атпаған
Бұл қай құс, балалар?
(Аққу)
№5. «Орнын тап» ойыны.
10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100.
ІV. Сабақты бекіту.
1. Сөзжұмбақ шешу.
|
|
ү |
ш |
б |
ұ |
р |
ы |
ш |
|
|
а |
л |
п |
ы |
с |
|
|
|
а |
р |
т |
ы |
қ |
|
|
|
|
ү |
ш |
|
|
|
|||
|
а |
й |
ы |
р |
м |
а |
|
|
шағым қалдыра аласыз













