Сабақтың
тақырыбы: Классикалық өнердің үздік
туындылары. Қазақстандық суретшілердің
шығармашылығы
Сынып:
5
Мерзімі:
Мұғалім: Исабаев Жұмаш Зармуканович.№1
Майқайың жалпы орта білім беру мектебі
Оқу
мақсаттары:: 5.1.3.1 Шығармашылық идеяларды
зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу
(ақпараттықкоммуникативтік технологияны қолдану
арқылы)
Міндеттері: -
сын тұрғысынан ойлау қабілетін
дамыту, топта ойын еркін жеткізуге үйрету, топта, жұпта жұмыс
жасауға үйрету
Сабақтың
түрі: - жаңа
сабақ
Пәнаралық байланыс:
- Дүниежүзі тарихы,әдебиет
пәндерімен байланыс
Құралдар: түсті қарындаштар мен
фломастер, гуашь, өшіргіш, А4 қағазы, А3 қағазы, дәптер, қалам,
интербелсенді тақта,
суретті
карточкалар.
Оқыту нәтижесі:
- Оқушылар
шығармашылық идеяларды ақпарат
көздерімен жұмыс істеу арқылы зерттейді және
дамытады. Ақпарат көздерінен
(ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы) өнердің
үздік туындыларының түрлерін анықтайды. Өнердің үздік туындыларын
сипаттайды. Қазақстанның атақты суретшісі Ә.Қастеевтің
шығармашылығымен танысады
АКТ пайдалану
дағдығдылары: Презентациямен жұмыс, интернет
бойынша іздену
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білу
|
4
|
оқушылармен сабақ
мақсатын анықтау
-әртүрлі тәсілдер және
құралдармен жасалған Классикалық өнердің үздік
туындылары түрлерін
көрсету.
- оқушылар өздерінің идеяларын
іске асырып, таңдау жасау үшін көрсетілім материалдарды пайдалана
отырып, шығармашылық атмосфера
қалыптастыру
Мұғалім оқушының жауаптарына
кері байланыс жасайды.
|
Психологиялық жағымды орта
тудыру үшін, оқушылар бір-біріне сәттілік
тілейді.
Оқушылар стол үстінде жатқан
суреттерді алып,танысып топқа бөлініп
отырады.
Оқушылар әртүрлі фигураларды
алып, топқа отырады.
|
Түсіну
|
8
|
Оқушыларға «Классикалық өнердің үздік
туындылары. Қазақстандық суретшілердің
шығармашылығы» жөнінде
презентация көрсетіледі.
Біз сабағымызға қолданып
жүрген тірек-сөздерді қайталап
кетейік.
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
композиция
|
композиция
|
composition
|
кескіндеме
|
живопись
|
painting
|
инсталляция
|
инсталляция
|
installation
|
Коллаж
|
Коллаж
|
Collage
|
Сұрақ: Бүгінгі сабағымыздың
аты қалай деп ойлайсыңдар?
Сабаққа мақсат
қою.
|
Оқушылар презентацияны
тамашалайды.
Википедиядан
Материал
жауап: Классикалық өнердің үздік
туындылары мен Қазақстандық суретшілердің шығармашылығын
білу.
|
Қолдану
|
7
|
Оқушылар материалдар мен
құрал-жабдықтарды техника қауіпсіздігі және жеке бас гигиенасының
ережелерін сақтай отырып қолданады.
1-тапсырма:
Өнердің үздік туындыларын
зерттеп, идеяларыңызды дамыта отырып, Мона Лиза портретін
сипаттаңыз.
М ысалы:
Леонардо да Винчи Мона Лиза
|
Сабақ кезінде қауіпсіздік
талаптары.
1. Орындауға барлық әрекетті
тек қана мұғалімнің нұсқауымен.
2. Жұмыс орнында кенеттен
қозғалуға болмайды.
3. Жұмыс орнында тәртіпті
сақтау.
4. Сабақ кезінде қажетті
бояуларды мұқият пайдалану.
5. Жұмыс орнын мұғалімнің
рұқсатынсыз тастап кетуге болмайды.
Білім алушы: жұпта интернет
желісін қолдана отырып өнердің үздік туындыларын анықтайды;
альбомдарында (скетчбуктерінде) жазба жұмыстарын жүргізеді;
Леонардо да Винчи туындысы Мона Лиза портретін
сипаттайды.
|
Талдау
|
11
|
2-Тапсырма
Қ азақстанның
атақты суретшісі Ә.Қастеевтің өмірбаянымен танысыңыз, оның «Шоқан
Уәлихановтың портреті» атты шығармасын
талқылаңыз.
|
Қазақстанның атақты суретшісі
Ә.Қастеевтің өмірбаянымен танысады
Сұрақтарға жауап
береді.
|
Жинақтау
|
5
|
Оқушылар өз жұмыстарын
таныстыруда бір- бірлеріне пікірлер мен жақсарту ұсыныстарын айта
отырып, бағалайды.
Содан кейін талқылау мен
рефлексия жүргізіледі.
Екі жұлдыз, бір тілектерін
білдіреді.
|
Оқушылар сұрақтарға жауаптар
беру арқылы оқушы-оқушы, мұғалім-оқушы арасында кері байланыс
орнайды.
|
Кері
байланыс
|
5
|
1.Бүгінгі сабақтағы
жұмысыңыздың жақсы жақтары қандай?
2.Жұмыс барысында қандай
қиыншылықтармен кездестіңіз? Сабақ бойында қарастырылған
жаңа ақпарат жайлы, одан алған әсерін, не үйренгенін, нені әлі де
біле түсу керек екенін тағы басқа жайлы пікірлерін
тыңдау Не сәтті өтті Не сәтсіз
болды?
|
оқушылар
3-4 сөйлеммен айтып
шығады
|