Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Көркем еңбек |
Мектеп: Ақсуат ЖОББМ |
||||||
|
Күні: |
Хопаш Ж |
||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 5 |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (алжапқыш, асханалық бұйымдар). Идеяларды құру. |
||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.1.5.1 -Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау 6.1.5.2 -Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Шығармашылық идеаларды іске асыру үшін бұйымның нобайын салады. - Үйге арналған бұйымдарға идея ұсынып, дизайнын орындайды. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Дескриптор: |
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабаққа кіріспе |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық ахуалды қалыптастыру. Ой қозғау мақсатында жаңа тақырыптың мазмұнын тақырыбы мен мақсатын анықтауға үшін оқулықта берілген суретке назар аударып сұрақтарға жауап беру:
1. Суреттерде қандай бөлменің интерьері көрсетілген? 2. Оны қалай анықтадыңдар? 3. Бөлмеде қандай тоқыма бұйымдар бар? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады |
Оқушылар сыныптағы ең,ең -----оқушы ойыны арқылы
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы танымдық дағдысы артады
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. Өзін өзі бағалау |
Оқулықтың электрондық нұсқасы: http://keleshek-2030.kz/books/ht6mk.php §23 64-65 бет |
|||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу
Техника қауіпсіздік ережесі №1.Ойланайық,пікірлесейік!
№2.Тапсырма
|
Жаңа сабаққа байланысты бейнеролик және слайд көрсетіледі. Асқаналық бұйымдар алжапқыш, тұтқыштар туралы түсінік беру, олардың түрлері, жасалу жолдары, қажетті мата түрлері, түстер үйлесімділігі, нобай, идея құру үлгілерін слайд, бейнероликтер арқылы таныстырады. Жұмыс барысында мұғалім жеке бастың гигиенасына, қауіпсіздік ережелеріне, материалдар мен құрал жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтауды естеріне салып, ескертеді №1.Ойланайық, пікірлесейік! 1.Суретті қарап шығыңдар. 2.Асүйлеріңде қандай тоқыма бұйымдары болғанын қалар едіңдер. 3.Олар не үшін қолданылады? 4.Өз ойларыңды сыныптастарыңмен бөлісіңдер
Тапсырма
Оқушылар өз жұмысын таныстырады, қандай материалдар ұсынатындығын және бұл дизайн үшін қандай мата қолайлы екенін салыстырып, саралап айтады. |
Бейнероликтер мен слайдпен танысады Слайд 6-12 Слайд - 13 Ережелерді есте сақтау Слайд -14 Оқулық, жұмыс дәптерлері Оқушылар жаңа тақырып бойынша ой бөліседі, пікір алмасады Слайд -15 Оқушылар оқулықты және слайдты, қосымша интернет желісіні пайдаланып тапсырмаларды орындайды.. Оқушылар практикалық жұмыстарын ұқыпты,шығармашылықпен жасауға тырысады. |
|
Ас үйге арналған тоқыма бұйымдар туралы бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=rdzXqWWQnvk https://www.youtube.com/watch?v=RXLSILeZ1cQ https://www.youtube.com/watch?v=rdzXqWWQnvk
Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз түрлі түсті қарындаш т.б |
|||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс 1.Ас үйдегі тоқыма не үшін қолданылады? 2.Үйлеріңе өз қолдарыңмен қандай тоқыма бұйым дайындар едіңдер? 3.Ас үйдегі тоқыма бұйымдардың дизайны неге байланысты болуы мүмкін? |
Слайд -16 Тапсырманы орындап, сұрақтарға жауап береді. |
|
Слайд |
|||
|
Рефлекция |
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін өз ойларын жазып,қоржынға саады
|
Оқушы пікірі |
|
|||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||
|
Қысқа мерзімді жоспар Сыныбы: 5 /Қыздар/ |
Ақсуат ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Хопаш Ж
|
|
Бөлім 3 |
Дизайн және технология |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма материалдар). Костюм құру (мини-манекенде немесе қуыршақта) |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.5.1-Өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау |
|
Сабақ мақсаты |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Дизайн-Design Cән-Стиль-Style Композиция-Composition-Ойлап табу құрастыру |
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық дизайнерлер мен қолөнершілердің туындыларына құрмет. Композицияның негізгі заңдылықтарымен таныстыру арқылы оқушылардың ой-өрістерін дамыту. Ұлттық киім үлгілерін нобайлау |
|
ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу |
Дизайн, стиль ұғымдарымен танысу арқылы әлемдік сән түрлерін зерделеу. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, сызу |
|
Түпнұсқалық оқыту |
Тәжірибелік тапсырмалар арқылы даралық, өзіндік қасиет қабілетін білдіру |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнеролик, слайд |
|
Алдыңғы оқу |
Тігін бұйымдарының классификациясын зерттеп шықты. |
|
Сабақ жоспары |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
7-8 Сабақ Сабақтың басы 10 мин. Сергіту сәті Сабақтың ортасы 20 мин. Сабақтың соңы 10 мин. |
«Жағымды тілектер» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күйде тілектерін білдіреді. «Кинометафра» әдісі арқылы дизайн, стиль ұғымдарымен таныстыру, суретшілермен қолөнершілердің, дизайнерлердің жұмыстары бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету, оқушының өз ой-пікірлерін білу арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Ою биі Тәжірибелік жұмыс. (Ж) Композиция заңдылықтарын сақтай отырып, фольклорлық стильде қуыршаққа арналған арналған /мини-манекенде/қуыршақта/ костюм немесе т.б. киім үлгісінің дизайнын А 4 қағазда түстермен жасаңыз. Мысалы:
Бағалау критерийлері
Дескриптор: Білім алушы - өзінің және өзгенің тәжірибесіне сүйене отырып, материалды таңдайды; - материалдың қасиетін анықтайды; - таңдалған материалдың қасиетін негізге ала отырып, дизайн нобайын дайындайды. (ҚБ) «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. (1-2 жұлдыз-жақсы жағы, 3-жұлдыз-ұсыныс.) Қорытындылау Өзін-өзі бақылау және сабақ критерийлері бойынша өзін-өзі бағалау. Тест сұрақтары:
А) Тимур Бимашев Ә) Уолтер Хант Б) Д. Пири В) Айша Ғалымбаева Г) Әбілхан Қастеев 2. Фольклорлық стиль дегеніміз не? А) 1987 ж. Ә) 1887 ж. Б) 1890 ж. В) 1960 ж. Г) 1920 ж. 3. Композиция дегеніміз не? А) Ән салу Ә) Ойлап табу, құрастыру Б) Өндірістік тігін машина В) Тұрмыстық машина Г) Киім тігу 4. Қазақстандық дизайнерлер А) Гучи, Армани Ә) Габриель Шанель, Кристиан Диор Б) Құралай Нұрқаділова, Сабыргүл Асанова, Жадо, Айда Кауменова В) Ив-Сен-Лоран Г) Леонардо Давинчи 5. Нобай (эскиз) дегеніміз не? А) Бір затты жобалау Ә) Жіп үстіңгі жаққа ілмектенеді Б) Бос тігіледі В) Тығыз тігіледі Г) Дұрыс тігіледі Саралау: Сұрағы бар, түсінбеген оқушыларға қолдау көрсетіп, сұрақтар қойып, ұсыныспен бағыт беріп бағалаймын. |
Таныстырылым, оқу жоспары https://www.youtube.com/watch?v=pTR9iuTRYEE Слайд
А 4 қағаз, бояу қалам, өшіргіш https://youtu.be/6PX512JvOeY?si=J1Ltr8J2NAuRQUvS |
|
|
Рефлексия |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Практикалық жұмыс жасы және жеке ерекшеліктері ескеріле отырып жүзеге асырылады. |
Зерттеуші парағын қоладанып өзін-өзі және бірін-бірі бағалау өткізу жоспарланған Т = топтық жұмыс Қ = қалыптастырушы бағалау С=сыныппен жұмыс (Ж)-жеке жұмыс |
Денсаулықпен қауіпсіздікке байланысты нормаларды сабақтың әр кезеңінде ұстанады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Көркем еңбек пәні бойынша
Ашық сабақ: Көркем еңбек пәні бойынша
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Көркем еңбек |
Мектеп: Ақсуат ЖОББМ |
||||||
|
Күні: |
Хопаш Ж |
||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 5 |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үйге арналған тоқыма бұйымдарының дизайны (алжапқыш, асханалық бұйымдар). Идеяларды құру. |
||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.1.5.1 -Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау 6.1.5.2 -Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Шығармашылық идеаларды іске асыру үшін бұйымның нобайын салады. - Үйге арналған бұйымдарға идея ұсынып, дизайнын орындайды. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Дескриптор: |
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабаққа кіріспе |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық ахуалды қалыптастыру. Ой қозғау мақсатында жаңа тақырыптың мазмұнын тақырыбы мен мақсатын анықтауға үшін оқулықта берілген суретке назар аударып сұрақтарға жауап беру:
1. Суреттерде қандай бөлменің интерьері көрсетілген? 2. Оны қалай анықтадыңдар? 3. Бөлмеде қандай тоқыма бұйымдар бар? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады |
Оқушылар сыныптағы ең,ең -----оқушы ойыны арқылы
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы танымдық дағдысы артады
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. Өзін өзі бағалау |
Оқулықтың электрондық нұсқасы: http://keleshek-2030.kz/books/ht6mk.php §23 64-65 бет |
|||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу
Техника қауіпсіздік ережесі №1.Ойланайық,пікірлесейік!
№2.Тапсырма
|
Жаңа сабаққа байланысты бейнеролик және слайд көрсетіледі. Асқаналық бұйымдар алжапқыш, тұтқыштар туралы түсінік беру, олардың түрлері, жасалу жолдары, қажетті мата түрлері, түстер үйлесімділігі, нобай, идея құру үлгілерін слайд, бейнероликтер арқылы таныстырады. Жұмыс барысында мұғалім жеке бастың гигиенасына, қауіпсіздік ережелеріне, материалдар мен құрал жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтауды естеріне салып, ескертеді №1.Ойланайық, пікірлесейік! 1.Суретті қарап шығыңдар. 2.Асүйлеріңде қандай тоқыма бұйымдары болғанын қалар едіңдер. 3.Олар не үшін қолданылады? 4.Өз ойларыңды сыныптастарыңмен бөлісіңдер
Тапсырма
Оқушылар өз жұмысын таныстырады, қандай материалдар ұсынатындығын және бұл дизайн үшін қандай мата қолайлы екенін салыстырып, саралап айтады. |
Бейнероликтер мен слайдпен танысады Слайд 6-12 Слайд - 13 Ережелерді есте сақтау Слайд -14 Оқулық, жұмыс дәптерлері Оқушылар жаңа тақырып бойынша ой бөліседі, пікір алмасады Слайд -15 Оқушылар оқулықты және слайдты, қосымша интернет желісіні пайдаланып тапсырмаларды орындайды.. Оқушылар практикалық жұмыстарын ұқыпты,шығармашылықпен жасауға тырысады. |
|
Ас үйге арналған тоқыма бұйымдар туралы бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=rdzXqWWQnvk https://www.youtube.com/watch?v=RXLSILeZ1cQ https://www.youtube.com/watch?v=rdzXqWWQnvk
Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз түрлі түсті қарындаш т.б |
|||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс 1.Ас үйдегі тоқыма не үшін қолданылады? 2.Үйлеріңе өз қолдарыңмен қандай тоқыма бұйым дайындар едіңдер? 3.Ас үйдегі тоқыма бұйымдардың дизайны неге байланысты болуы мүмкін? |
Слайд -16 Тапсырманы орындап, сұрақтарға жауап береді. |
|
Слайд |
|||
|
Рефлекция |
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін өз ойларын жазып,қоржынға саады
|
Оқушы пікірі |
|
|||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||
|
Қысқа мерзімді жоспар Сыныбы: 5 /Қыздар/ |
Ақсуат ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Хопаш Ж
|
|
Бөлім 3 |
Дизайн және технология |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дизайн, киімді макеттеу (қағаз, тоқыма материалдар). Костюм құру (мини-манекенде немесе қуыршақта) |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.5.1-Өзінің және өзгенің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау |
|
Сабақ мақсаты |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Дизайн-Design Cән-Стиль-Style Композиция-Composition-Ойлап табу құрастыру |
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық дизайнерлер мен қолөнершілердің туындыларына құрмет. Композицияның негізгі заңдылықтарымен таныстыру арқылы оқушылардың ой-өрістерін дамыту. Ұлттық киім үлгілерін нобайлау |
|
ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу |
Дизайн, стиль ұғымдарымен танысу арқылы әлемдік сән түрлерін зерделеу. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, сызу |
|
Түпнұсқалық оқыту |
Тәжірибелік тапсырмалар арқылы даралық, өзіндік қасиет қабілетін білдіру |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнеролик, слайд |
|
Алдыңғы оқу |
Тігін бұйымдарының классификациясын зерттеп шықты. |
|
Сабақ жоспары |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
7-8 Сабақ Сабақтың басы 10 мин. Сергіту сәті Сабақтың ортасы 20 мин. Сабақтың соңы 10 мин. |
«Жағымды тілектер» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы көңіл-күйде тілектерін білдіреді. «Кинометафра» әдісі арқылы дизайн, стиль ұғымдарымен таныстыру, суретшілермен қолөнершілердің, дизайнерлердің жұмыстары бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету, оқушының өз ой-пікірлерін білу арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Ою биі Тәжірибелік жұмыс. (Ж) Композиция заңдылықтарын сақтай отырып, фольклорлық стильде қуыршаққа арналған арналған /мини-манекенде/қуыршақта/ костюм немесе т.б. киім үлгісінің дизайнын А 4 қағазда түстермен жасаңыз. Мысалы:
Бағалау критерийлері
Дескриптор: Білім алушы - өзінің және өзгенің тәжірибесіне сүйене отырып, материалды таңдайды; - материалдың қасиетін анықтайды; - таңдалған материалдың қасиетін негізге ала отырып, дизайн нобайын дайындайды. (ҚБ) «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. (1-2 жұлдыз-жақсы жағы, 3-жұлдыз-ұсыныс.) Қорытындылау Өзін-өзі бақылау және сабақ критерийлері бойынша өзін-өзі бағалау. Тест сұрақтары:
А) Тимур Бимашев Ә) Уолтер Хант Б) Д. Пири В) Айша Ғалымбаева Г) Әбілхан Қастеев 2. Фольклорлық стиль дегеніміз не? А) 1987 ж. Ә) 1887 ж. Б) 1890 ж. В) 1960 ж. Г) 1920 ж. 3. Композиция дегеніміз не? А) Ән салу Ә) Ойлап табу, құрастыру Б) Өндірістік тігін машина В) Тұрмыстық машина Г) Киім тігу 4. Қазақстандық дизайнерлер А) Гучи, Армани Ә) Габриель Шанель, Кристиан Диор Б) Құралай Нұрқаділова, Сабыргүл Асанова, Жадо, Айда Кауменова В) Ив-Сен-Лоран Г) Леонардо Давинчи 5. Нобай (эскиз) дегеніміз не? А) Бір затты жобалау Ә) Жіп үстіңгі жаққа ілмектенеді Б) Бос тігіледі В) Тығыз тігіледі Г) Дұрыс тігіледі Саралау: Сұрағы бар, түсінбеген оқушыларға қолдау көрсетіп, сұрақтар қойып, ұсыныспен бағыт беріп бағалаймын. |
Таныстырылым, оқу жоспары https://www.youtube.com/watch?v=pTR9iuTRYEE Слайд
А 4 қағаз, бояу қалам, өшіргіш https://youtu.be/6PX512JvOeY?si=J1Ltr8J2NAuRQUvS |
|
|
Рефлексия |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Практикалық жұмыс жасы және жеке ерекшеліктері ескеріле отырып жүзеге асырылады. |
Зерттеуші парағын қоладанып өзін-өзі және бірін-бірі бағалау өткізу жоспарланған Т = топтық жұмыс Қ = қалыптастырушы бағалау С=сыныппен жұмыс (Ж)-жеке жұмыс |
Денсаулықпен қауіпсіздікке байланысты нормаларды сабақтың әр кезеңінде ұстанады. |
шағым қалдыра аласыз





















