Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Ашық сабақ "Кремний және оның қосылыстары "
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Ашық сабақ "Кремний және оның қосылыстары "
Материал туралы қысқаша түсінік
Кремний және оның қосылыстары тақырыбы бойынша ашық сабақ мақсаты бойынша жалпы оқушылыарға және ерекше білім беруді қажет ететін оқушыларға арналған тапсырмалары бар.
кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолдану;
кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін құрастыру;
кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін жазу.
ЕББҚ оқушыға арналған мақсат:
Кристалдық тор және оның қосылыстарына реакция теңдеуін құрау, кремнийді қолдану аймағын түсіндіру.
9.2.1.24 кремнийдің қолданылу
аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын
түсіндіру;
9.1.4.8 кремний, оның диоксиді
мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін
сипаттау;
9.2.1.25 кремний мен оның
қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция
теңдеулерін құрастыру
Сабақтың
мақсаты
Жалпы
мақсат:
кремнийдің қолданылу аймағын
және оның жартылай өткізгіш ретінде
қолдану;
кремний, оның диоксиді мен
карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін
құрастыру;
кремний мен оның
қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция
теңдеулерін жазу.
ЕББҚ оқушыға
арналған мақсат:
Кристалдық тор және оның
қосылыстарына реакция теңдеуін құрау, кремнийді қолдану аймағын
түсіндіру.
Олқылықтарды жою
жолдары
Білу, түсіну,
қолдану
Сабақ
барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
5
минут
Ұйымдастыру сәті.
Топқа бөлу. «Атомдар мен
молекулалар»
Молекулалар
атомдардың жиынтығы екендігі баршаға да мәлім. Оқушылар сыныптың
бос жеріне жиналады. Ойынды жүргізуші «Атомдар!» деп дауыстағанда,
олар бір-бірімен араласып, әрілі-берілі жүруі керек, өйткені олар
қазір броундық қозғалыстағы атомдар іспетті. Ал,жүргізуші
«Молекулар!» деп айтып, бір санды атаса (мәселен, үш немесе
төрт,бес, алты) оқушылар сол аталған сан құрамында топтарға жедел
түрде бірігуі керек. Қалыс қалған оқушылар (топ құрамын аталған
саннан кем құрғандар)айып ретінде бір тапсырма орындайды: өлең
оқиды, ән айтады т.с.с.
Ойынның нәтижесінде
құралған топтар сол құрамда парталарға да отыруына болады: олар
сабақты осы құрамда
жалғастырады.
Үй жұмысын
тексеру Минералды тыңайтқыштар тақырыбына сұрақ – жауап әдісі
арқылы Word Wall платформасын қолданып
сұрау.
Тыңайтқыш дегеніміз
не?
Тыңайтқыштар қалай
жіктеледі?
Тыңайтқыштарды
өсімдіктер қалай сіңіреді?
Азот
тыңайтқыштарының өсімдікке әсері
қандай?
Фосфор
тыңайтқыштарының өсімдікке әсері
қандай?
Азот, фосфор элементтері
периодттық жүйеде қалай
орналасқан?
Оқушылар 2 топқа
бөлінеді
Колесоны айналдыра
отырып түскен сұраққа жауап
береді.
Жаңа тақырыпқа
шығуВидеоролик арқылы тақырыпты
ашады
Функционалдық
сауаттылыққа арналған
тапсырмалар:
Тапсырма:
«Кремний және оның
қосылыстары»
Ерте, ерте, ертеде
Швейцарияның бір кішкентай ауылында Г.И. Гесс пен И.Я. Берцелиус
деген екі ағайынды балалар болыпты. Олар ауылдың шетінде қыр асып
ойнап жүргенде ата-анасы мен ауылының тұрғындары басқа сай -салаға
көшіп кетеді. Ойынға қатты қызып кеткен балалар кеш болып қараңғы
түсіп кеткеніңде аңғармай қалады. Үйіне келген балалар ауылының
тұрғындары мен ата-анасының қалдырып кеткенің көргенде не істерін
білмей біраз отырады. Ата-анасын таппаған балалар ақылға келіп
өздері құмнан құйып шыны өндіріп өздеріне түрлі құймалар жасап үй
сала бастады. И.Я. Берцелиус оны «солиций» деп атап, ал ағасы Г.И.
ГессҚазақша қатты тас ал қысқаша
«кремний»деп атап, (грекше »кремнос-жартас.шың,құз» деген мағынаны
ұсынған.Ол жер бетіндегі ең негізгі
маңызды химиялық қосылыс деп тауып, оттегіден кейінгі негізгі
элемент кремний деп есептеді. Өсімдіктерде де адам ағзасындада
силикаттарда да табиғаттада тек қосылыс түрінде кездеседі.
Кремнийдің таза түрін темір, алюминий, қорғасын және тағы да басқа
құймалар ретінде пайдаланған екен. Кейіннен кремний табиғатта кең
таралғандықтан шыны цемент тіпті бағалы заттарда ала
бастаған.
Тапсырма1.
Минерал құрамында
кіретін силикаттар табиғаттағы су және кремний (ІҮ) оксиді бөліне
кіреді.Топырақ түзілгенде қандай процестер жүреді? (химиялық бүліну
кітапта 64 бетте)
Тапсырма2.
Тау хрусталінің
өлшемі ерекше үлкен кристалдары кездесіп қалады.Қазахстанда үлкен
массамен қандай кристал табылған? (70 т
жауабы)
Кремний
–жер қыртысының негізі. Кремнийдің латынша тауы-силициум,ол жер
қыртысының негізін құрайды. Табиғатта оттегінен кейінгі көп
таралған элемент-кремний. Оның жер қыртысындағы массалық үлесі
-25%. Таза кремний көбінесе темір ,мыс, алюминий, қорғасын
тәрізді әртүрлі құймалар түрінде қолданылады. Күн батареясы
космос корабльдерін электр энергиясымен қамтамасыз
етеді. Кремний шала өткізгіштер –диодтар,триодтар және
радиотехникада –қабылдағыш үдеткіштер даярлауда, әртүрлі приборлар
жасауға қолданылады. Шыны,цемент т.б. құрылыс материалдары үшін де
кремний қосылыстары қажет.
Бос
орынға қажетті сөздерді жазыңдар.
------------- - жер
қыртысының негізі. (Кремний)
1
Таза кремний көбінесе
-------------, -------, -------------, ------------- тәрізді
әртүрлі құймалар түрінде қолданылады. (темір, мыс, алюминий,
қорғасын) 4
Табиғатта оттегінен кейінгі
көп таралған элемент-кремний. Оның жер қыртысындағы массалық үлесі
-------------- ----------.(25%)
1
Кремний табиғатта тек қосылыс
түрінде ғана, көптеген ----------- мен барлық өсімдік (әсіресе
қырықбуындылар мен бамбук)құрамында кездеседі. (силикаттар)
1
Кремний шала өткізгіштер –
--------------, ----------- және ----------- –қабылдағыш үдеткіштер
даярлауда ,әртүрлі приборлар жасауға қолданылады. (диодтар,
триодтар, радиотехникада)
3
Дескриптор:
Әр дұрыс жауапқа - 1
балл
Жалпы ұпай - 10
балл
ЕББҚ оқушыларға
арналған тапсыма
Космос корабльдеріне
кремний қажет пе? Неліктен?
Түсіндір.
Дескриптор
Кремнийді
қолданылуын түсіндіреді
Деңгейлік
тапсырма
А
Кремний периодтық
жүйеде қалай орналасқан?
1ұпай
Кремний оксидімен
карбидін қайда қолданады?
1ұпай
Формулаларды
сәйкестендір 4 ұпай
Формула
Атауы
SiO2
Ортоклаз
K2O*Al2O3*6SiO2
Каолинит немесе
Каолин
Al2O3*2SiO2*2H2O
Слюда
K2O*Al2O3*6SiO2*H2O
Кремнезем
B
Реакция теңдеуін
аяқтаңдар 3 ұпай
Si+O2=….
Na2O+SiO2=
SiO2+HF=
Кестені
толтыр2ұпай
Кремний карбиді мен кремний
оксидінің кристалдық торлары
Ұқсастығы
Айырмашылығы
С.
1. Есепті шығар 3
ұпай
Массасы 1 кг еритін
шыны Na2SiO3қажетті алу үшін қажетті
кремний (ҮІ) оксиді мен соданың массасын
есептеңдер.
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз