Тексерілді: С.Шағдаров
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Крест жорықтарының себептері, барысы мен салдары.
Тексерілді: С.Шағдаров
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А. Крест жорықтары |
Мектеп: №64 А.Байтұрсынов |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Амангелдиев |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Крест жорықтарының себептері, барысы мен салдары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау 6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
шіркеу мен феодалдардың жаңа жерлер басып алып, байыған үстіне байи түсуді көздеген басқыншылық саясатын ашып көрсету |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
айтылым және тыңдалым (топтарда жұмыс істейді, өз жұмыстарын таныстырады) оқылым (әр түрлі ресурстармен жұмыс істейді) Пәнге қатысты лексика мен терминология: қасиетті соғыс Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: ең маңызды салдар ретінде … атауға болады, өйткені... |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
құрмет (іс-әрекет арқылы: оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдайды) еңбек және шығармашылық (мазмұн арқылы: мұсылмандар еуропалықтарға әр түрлі ғылым салаларын үйретті) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
география (мазмұн арқылы: крест жорықтары жүріп өткен мемлекеттерді картадан көрсетеді) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
крест жорықтарының себептерін біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Үй жұмысын тексеру: оқушылар крест жорықтарының нәтижелерін түсіндіреду (12 минут). Бәйге (сұраққа тез жауап қайтару)
Ассоциация Тақырыпты (оқушылар жазып алады) және сабақ мақсатын айту (2 минут). |
Презентация «Крест жорықтары» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Ақпараттты сүзіп алу» әдісі Тірек сызбамен оқулықты пайдалана отырып, оқиғаларды әр кезеңге бөліп жазу. .Миға шабуыл. Математикалық ойын. Иса пайғамбар өсиетінен ауытқып, байлыққа бой ұру. «Хронологиялық жорық» әідісі 1095 жыл 1097 жыл 1099 жыл 1147 жыл 1187 жыл 1189 -1192 жыл 1202 жыл 1212 жыл 1217-1221 жыл 1228-1229 жыл 1248-1254 жыл 1270 жыл 7.Сабақты бекіту: Оқушыларды 4 топқа бөлу:
Тірек-сызба арқылы түсіндіру. 1054 ж. - Христиан шіркеуінің біржолата екіге бөлінген жылы.
Инквизиция - орта ғасырда шіркеудің іліміне қарсы келгендерді жазалау соты. ХІІІ ғасырда католик шіркеуінің инквизиция сотын қолдану себебі
Еретиктерді жазалау, құрту үшін Күпірлер (еретиктер) - Христиандыққа қарсы пікір айтушылар. Католиктік шіркеу - крест жорықтарын ұйымдастырушы. Иерусалим - 1095 жылы Клермон қаласындағы жиында папаның халыққа жасаған үндеуінде мұсылмандардан азат етуілуі керек болған қала. Кесте арқылы түсіндіру.
ХІ ғасырдан – ХІІІ ғасырға дейін - Крест жорығының созылған уақыты.
Оқушылар 4 категория бойынша крест жорықтарының христиандық Еуропаға тигізген әсерін зерттеп, постер жасайды (25 минут).
Топтар өздерінің категориялары бойынша постерлерін қорғайды (20 минут).
Сыныппен аталған салдарлардың қайсысы ең маңызды екендігін талқылау (3 минут). 2 тапсырма (қатар бойынша 2 топқа бөлу) І топқа 1.Византиядағы шіркеу басшысы? ( константинополь патриархы) 2. Батыстағы ресми тіл? ( латын) 3. Қай кезге дейін христиан шіркеуі біртұтас болып саналды? ( ХІ ғ ортасы) 4. Шығыста кімдерге үйленуге рұқсат етілмеді ? (монахтарға) 5. Католик қандай мағынаны білдіреді? ( бүкіләлемдік) 6. Патриарх басқарған шіркеу қалай аталады? ( православиелік) 7. Рим папасының ерекше тігілген бас киімі? ( тиара) 8. Епископтар мен архиепископтардың ерекше белгілері? (митра мен асатаяқ) 9. Монах қандай мағынаны білдіреді? (жалғыз) 10.Бірінщі крест жорығы қашан болды ? (1096) 11.1204 жылы 4 крест жорығын ұйымдастырушы? (ІІ Урбан папа) 13.Жорыққа қатысушыларға шіркеу қандай жеңілдіктер жасады? 14.Сегізінші крест жорығы? ( 1270ж) 15.Төртінші крест жорығына қатысушылар Византияда құрған мемлекет? (латын империясы)
ІІ- топқа 1. Батыстағы шіркеу басшысы? (рим папасы) 2. Шығыстағы ресми тіл? (жоқ) 3. Папа билігі қай кезеңде әлсірей бастады? (ІХ ғ ортасы) 4. Қай шіркеу дінбасылары сақал-мұртын қырмады? (православиелік) 5. Рим папасы басқарған шіркеу қалай аталады? (католик) 6. Православиелік қандай мағынаны білдіреді? (құдайды дұрыс мадақтайтын) 7. Архиепископтың биік бөрігі? (митра) 8. Монахтар қайда тұрды? (монастырда) 9. Батыстағы ірі монастырлар қалай аталды? (аббаттық) 10. Барлығы неше крест жорығы ұйымдастырылды? (8) 11. Балалар жорығы қай жылы болды? (1212ж) 12. Неліктен крест жорығы деп аталды? 13. Кресшілер мақсаттарына жете алды ма? (жоқ) 14. 1187 ж кресшілерді Палестина иен Сириядан қуып шыққан кім? (египет сұлтаны Салах-ад-дин) 15. Еуропвлықтар шығыс халқынан не үйренді? 3 тапсырма «Мен саған, сен маған» ( Әр топтың бір оқушысы келесі топтың оқушысына сұрақ жолдайды Крест жорықтарының христиандық Еуропаны қалай өзгерткені жайлы бір қорытындыға келу (2 минут). |
«Царство небесное» фильмінен үзінді |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кесте толтыру. Христиан шіркеуінің бөлінуі.
Сабақты бекіту: а) Кіресшілер жорығын кім ұйымдастырды? ә) Христиан шіркеуінің Шығысқа жорықтарын кімдер қолдады? б) Крест жорықтарының негізгі мақсаты қандай болды? в) Крест жорықтары қашан басталып, қашан аяқталды? г) Кіресшілер мақсаттарына жете алды ма? Сабақты нәтижелеу, білімдерін бағалау
Оқушыларды бағалау (3 минут).
Үй жұмысы: сәйкес параграфты оқып келу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың коммуникативтік дағдылары анықталады. Ұсынылған тапсырмалар мен дидактикалық материалдар оқушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс-әрекеттерді саралау тәсілдерін кіріктіреді. Мысалы, сұрақтардың деңгейі біртіндеп күрделеніп, Блум таксономиясының жоғары деңгейдегі дағдыларына өтуге мүмкіндік береді. Сондай-ақ айтылым, тыңдалым дағдысы ерекше оқушылардың қажеттілігі ескерілді. |
Бағалау критерийлеріне сәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгеру кезінде тапсырманы орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігі бағаланады. |
Партада дұрыс отыру ережелері еске салынады. Мойынға жаттығулар жүргізіледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


