|
Бөлім |
Өнер |
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Күні: |
22.01 |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оңалбаева Талшын Батырғалиқызы |
||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: 21 Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Күй құдіреті «Күй құдіреті» |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау 3.3.2.1 ертегілер (үлгі бойынша, кейіпкер қосу, соңын өзгерту ... тәсілдер арқылы)/ өлең шумақтары/ әңгіме (оқығаны, көргені бойынша)/ кейіпкерге хат жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркем ойды жалғастырады |
||||
|
Құндылық |
Ұлттық мұраны қастерлеуге, қазақ тілін, мемлекеттік рәміздерді құрметтеуге, татулық, келісім, ынтымақ және ел бірлігін сақтауға, отаншылдық пен мемлекетшілдікке тәрбиелеу |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (2 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату.
|
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
|
бейнеролик |
|
|
Сабақтың ортасы (3 мин) 11 мин |
«Филворд» әдісі арқылы Үй тапсырмасын тексеру Өлеңнің қалаған шумағын жаттап ал «Мозайка» әдісі арқылы суреттер құрау, жұмбақты шеш, сұраққа жауап бер. Қос қазық, екі желі, сегіз ноқта, Сөйлейді шежіредей адам соқса. Тағы бір мінезі бар таңғажайып, Ешуақыт сөйлемейді адам жоқта. Домбырамен орындалатын қандай және кімнің шығармаларын білесің? Бейнежазба ұсыну 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Спиральді мәтін» әдісі Мәтінді тізбектей оқу. Суретке зер сал. Күйші қандай күй тартып отыр деп ойлайсың? Неліктен? Мәтін не туралы? Талқылау сұрақтары: 1.Мәтіннен не білдің? |
Өлеңді жатқа айтады Жұмбақты шешіп,сұраққа жауап береді. Бейнежазба тамашалайды Мәтінді оқып, негізгі ойын анықтайды |
Дескриптор: -жатқа айтады -1б -сөздерді тауып оқиды -1б Мадақтау
Дескриптор: -мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1б -күйшінің тартып отырған күйінің көңіл-күйін болжайды-1б -себебін түсіндіреді1б ҚБ: Жарайсың!Керемет! Жақсы! Талпын! |
https://wordwall.net/ru/resource/85285387
https://www.youtube.com/watch?v=7lDWtxLMh2g Аудиотыңдалым Оқулық 14,15- бет Домбыра |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Кесте» әдісі Фараби тартқан күйдің құдіреті неде деп ойлайсың? Мәтінге сүйеніп, жауап бер. Тапсырманы орындауда қолдау көрсету «Ойлы қимылдар» әдісі |
Фараби тартқан күйдің құдіреті неде екенін мәтінге сүйеніп, жауап береді |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: -күйдің бірінші құдыретін жазады-1б - күйдің екінші құдыретін жазады-1б -қорытынды жасайды-1б «Басбармақ» арқылы |
Таратпа |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма «Теңге ілу» әдісі Домбыра сөзіне крассворд шешеді Қандай күй тыңдағанды ұнатасың? Қазіргі өнер сахнасындағы күйшілерді білесің бе? Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Тапсырманы орындауда не қиын, не жеңіл болды? |
Крассворд шешеді Қосымша ақпараттар айтады |
«Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау Дескриптор: -ұлы күйшілерді атайды-1балл -қазіргі күйшілерді атайды-1балл |
Таратпа Аудиотыңдалым Құрманғазы «Сары Арқа» Күйі https://www.youtube.com/watch?v=cCj6xE_wgcE
|
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин |
Үйге тапсырма Мәтінді түсініп оқы. Мазмұнын айт.
Рефлексия «Киіз үй» әдісі 1.Бүгінгі сабақтан не үйрендің? 2.Бүгінгі сабақтан өзіңе қажет қандай ақпарат алдың? 3.Бүгінгі сабақта қандай тапсырма оңай, не қиын болды? |
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
Күй құдіреті
Бірде Фараби әмір сарайына барыпты. Онда әкімдер, ғалымдар, өнерпаздар көп жиналған екен. Қыпшақтарша киінген Фараби елеусіз ғана бір шеттен орын алады. Ол өзі жасап алған домбырасымен күй тартса, жұрттың бәрі күліп, мәз – мейрам болады. Енді бір күйін тартқанда, әлгілер қамығып, жылай бастайды және бір күй тартқанда, бәрі маужырап, ұйықтап қалыпты. Фараби «Бұл күйлерді тартқан – қыпшақ әл-Фараби» деп хат жазыпты да, өзі сарайдан шығып кетіпті. Әмірші оны қанша іздесе де таба алмапты.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Күй құдіреті" 3 сынып
Ашық сабақ "Күй құдіреті" 3 сынып
|
Бөлім |
Өнер |
||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
Күні: |
22.01 |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оңалбаева Талшын Батырғалиқызы |
||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: 21 Қатыспағандар саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Күй құдіреті «Күй құдіреті» |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау 3.3.2.1 ертегілер (үлгі бойынша, кейіпкер қосу, соңын өзгерту ... тәсілдер арқылы)/ өлең шумақтары/ әңгіме (оқығаны, көргені бойынша)/ кейіпкерге хат жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркем ойды жалғастырады |
||||
|
Құндылық |
Ұлттық мұраны қастерлеуге, қазақ тілін, мемлекеттік рәміздерді құрметтеуге, татулық, келісім, ынтымақ және ел бірлігін сақтауға, отаншылдық пен мемлекетшілдікке тәрбиелеу |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (2 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату.
|
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
|
бейнеролик |
|
|
Сабақтың ортасы (3 мин) 11 мин |
«Филворд» әдісі арқылы Үй тапсырмасын тексеру Өлеңнің қалаған шумағын жаттап ал «Мозайка» әдісі арқылы суреттер құрау, жұмбақты шеш, сұраққа жауап бер. Қос қазық, екі желі, сегіз ноқта, Сөйлейді шежіредей адам соқса. Тағы бір мінезі бар таңғажайып, Ешуақыт сөйлемейді адам жоқта. Домбырамен орындалатын қандай және кімнің шығармаларын білесің? Бейнежазба ұсыну 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Спиральді мәтін» әдісі Мәтінді тізбектей оқу. Суретке зер сал. Күйші қандай күй тартып отыр деп ойлайсың? Неліктен? Мәтін не туралы? Талқылау сұрақтары: 1.Мәтіннен не білдің? |
Өлеңді жатқа айтады Жұмбақты шешіп,сұраққа жауап береді. Бейнежазба тамашалайды Мәтінді оқып, негізгі ойын анықтайды |
Дескриптор: -жатқа айтады -1б -сөздерді тауып оқиды -1б Мадақтау
Дескриптор: -мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1б -күйшінің тартып отырған күйінің көңіл-күйін болжайды-1б -себебін түсіндіреді1б ҚБ: Жарайсың!Керемет! Жақсы! Талпын! |
https://wordwall.net/ru/resource/85285387
https://www.youtube.com/watch?v=7lDWtxLMh2g Аудиотыңдалым Оқулық 14,15- бет Домбыра |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Кесте» әдісі Фараби тартқан күйдің құдіреті неде деп ойлайсың? Мәтінге сүйеніп, жауап бер. Тапсырманы орындауда қолдау көрсету «Ойлы қимылдар» әдісі |
Фараби тартқан күйдің құдіреті неде екенін мәтінге сүйеніп, жауап береді |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: -күйдің бірінші құдыретін жазады-1б - күйдің екінші құдыретін жазады-1б -қорытынды жасайды-1б «Басбармақ» арқылы |
Таратпа |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма «Теңге ілу» әдісі Домбыра сөзіне крассворд шешеді Қандай күй тыңдағанды ұнатасың? Қазіргі өнер сахнасындағы күйшілерді білесің бе? Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Тапсырманы орындауда не қиын, не жеңіл болды? |
Крассворд шешеді Қосымша ақпараттар айтады |
«Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау Дескриптор: -ұлы күйшілерді атайды-1балл -қазіргі күйшілерді атайды-1балл |
Таратпа Аудиотыңдалым Құрманғазы «Сары Арқа» Күйі https://www.youtube.com/watch?v=cCj6xE_wgcE
|
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин |
Үйге тапсырма Мәтінді түсініп оқы. Мазмұнын айт.
Рефлексия «Киіз үй» әдісі 1.Бүгінгі сабақтан не үйрендің? 2.Бүгінгі сабақтан өзіңе қажет қандай ақпарат алдың? 3.Бүгінгі сабақта қандай тапсырма оңай, не қиын болды? |
Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
Күй құдіреті
Бірде Фараби әмір сарайына барыпты. Онда әкімдер, ғалымдар, өнерпаздар көп жиналған екен. Қыпшақтарша киінген Фараби елеусіз ғана бір шеттен орын алады. Ол өзі жасап алған домбырасымен күй тартса, жұрттың бәрі күліп, мәз – мейрам болады. Енді бір күйін тартқанда, әлгілер қамығып, жылай бастайды және бір күй тартқанда, бәрі маужырап, ұйықтап қалыпты. Фараби «Бұл күйлерді тартқан – қыпшақ әл-Фараби» деп хат жазыпты да, өзі сарайдан шығып кетіпті. Әмірші оны қанша іздесе де таба алмапты.
шағым қалдыра аласыз
















