Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Мағжан Жұмабаев "Батыр Баян" поэмасы
|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хасанова Дидар Жомартқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мағжан Жұмабаев "Батыр Баян" поэмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.1.1 Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Шығармадағы берілген эпизодтарды пайдалана отырып, Баянның тұлғалық болмысын гуманистік тұрғыдан талдау; - Баянның бейнесін Ноянмен салыстыру; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері: |
Қолдану, талдау, жинақтау |
|
Бағалау критерийі: |
- Поэмадан алынған эпизодтарды пайдаланады; - Баянның тұлғалық болмысын гуманистік тұрғыдан талдайды; - Баянның бейнесін Ноянмен салыстырады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, сәлемдесу. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. "Менің кейіпкерім" тәсілі бойынша оқушыларды 3-топқа бөлу. 1-топ. Баян 2-топ. Ноян 3-топ. Абылай |
|||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
«Ой қозғау » әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында сұрақтар қойылады.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. |
ҚБ: «Ауызша мадақтау» "Жарайсың!" «Тамаша!» |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Топтық жұмыс 1-тапсырма: Поэмадан берілген эпизодтарды қолдана отырып, Баянның тұлғалық болмысына талдау жасаңыздар. Бұл топтық жұмыста әр топқа ресурстар ұсынылады, түрлі әдістер арқылы көркем шығарманы талдайды. І деңгей 1-топ Мәтіндік талдау. Көркем туындыны толық, жан-жақты тұтастай қарастырып талдайды. Шешуші бір эпизодтар,не суреттеу, баяндау, кейіпкер монологі, сөйлеу тілдері негізге алынады. Бұл талдаудың негізгі ерешелігі сол, үнемі мәтінге жүгініп отырады. ІІ деңгей 2-топ Проблемалық талдау. Оқушылардың танымын арттыру, ойлау белсенділігін жетілдіруде үлкен роль атқарады, көркем шығарма негізіндегі проблеманы дәл тауып, нақты проблемалық сұрақтарды әзірлейді. ІІІ деңгей 3-топ Көркем туындыны образдар жүйесінде талдау. Бұл талдау түрінде кейіпкерлер жүйесі негізге алынады. Олардың іс-әрекеттерін басты назарда ұстайды. ЕББҚ тапсырмасы (ПДТ). "Синквейн" әдісі арқылы "Батыр Баян" бейнесін ашып жазыңыз. Оқытудың инклюзивті стратегияларының бірі: Оқуда ерекше қиындықтары бар, интеллектісі бұзылмаған оқушыларда байқалады және жеке оқу дағдыларын меңгеруде көрінеді, жазу (дисграфия). Бұл қиындықтар уақытша, мамандардың көмегі болса жеңуге болады. Шешу жолы: Оқу тапсырмаларының көлемін мөлшерлеу. Оқушы шаршамаған және жұмысқа қабілеті болған кезде, сабақ уақытында негізгі материалдар мен тапсырмаларды беру. Мақтау арқылы ынтаны арттыру, ойын түрінде тапсырмалар беру. |
"DEAL" әдісі арқылы Баянның тұлғалық болмысына мәтіндік талдау жасайды. 1-қадам: Қазақ пен қалмақ арасындағы соғыс туралы баяндаңыз. 2-қадам: Тұтқынға түскен қалмақ қызының поэмадағы рөлін түсіндіріңіз. 3-қадам: Ноян мен қалмақ қызының елден қашуын талдаңыз. 4-қадам: Баянның екі жасты өлтіруі мен өзегін өртеген өкінішті байланыстырыңыз. 2-топқа «FILA» әдісі беріледі. Осы әдістің үшінші бағаны идеяларды жүзеге асыратын сұрақтар қойылады. Проблемалық сұрақтар: 1. Батыр Баян інісі Ноянды өлтіргенде ашу мен қызғаншақтыққа бой берді ме? немесе 2. Ноянның елге жасаған сатқындығын кешіре алмады ма? 3-топқа "Екі жақты күнделік" әдісі арқылы берілген үзіндідегі Ноянның бейнесін, Баянның бейнесімен салыстырыңыз Батыр Баян - поэманың бас кейіпкері. Ол қазақ халқының батыры және Абылай ханның ең жақын жауынгері. Ол ержүрек және намысқой. Поэма соңында қайтыс болады. Ноян - Батыр Баянның інісі. Сатқын, Ноян қалмақ қызымен қашып кетті. Поэма соңында Батыр Баян қолынан қаза табады.
1. Батыр Баян 2. Ержүрек, ..... 3. Соғысты, қорғады, ..... 4. Батыр Баян елін ...... 5. Намысқой |
Дескриптор:
Дескриптор: - Үзіндіден кейіпкерлер бейнесін табады; - Баянның бейнесін Ноянның бейнесімен салыстырады;
Топтар бір-бірі өзара бағалайды. Әр топтың қорғаған жобаларына, жобаның дамуына әр топ келісе отырып, 1 ұсыныс береді.
ҚБ. Оқушыны ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалау.
|
1-ресурс
Оқулық, жұмыс дәптерлері
2-ресурс
3-ресурс |
||||||||||
|
|
2-тапсырма Поэмадағы негізгі тартыс Баянның шешімімен келісесіз бе? Егер де сіз...
ЕББҚ тапсырмасы (ПДТ). Берілген үзіндіден Баянның бейнесін тауып айтыңыз.
Жалпы сипаттамасы: Оқуда ерекше қиындықтары бар, интеллектісі бұзылмаған оқушыларда байқалады және жеке оқу дағдыларын меңгеруде көрінеді, айту. (дислекция).
|
«Егер де мен» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі.
2.Поэмада Баяннан кеткен қателік не деп ойлайсыз? 3.Егер екі жасты Баян өлтірмесе не болар еді деп ойлайсыз? 4.Шығармада ар-намыс мәселесі қалай көрініс табады? «Ассосация» әдісі арқылы Баянның бейнесін тауып айтыңыз. Оқушы берілген үзіндіні көзге суретін елестету арқылы мағынасын түсініп оқиды.
Жас Баян жауды талай көрген еді, Сорғалап сұңқардайын төнген еді. Майданда жолбарыстай жалғыз ойнап Сан қолға аш бөрідей кірген еді. |
Дескриптор:
|
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия
5 мин |
«Onlaintestpad» жүйесі арқылы оқушыларға бүгінгі сабақты бекіту мақсатында тест тапсырмаларын беремін.
|
https://onlinetestpad.com/33fblxk2ej6j4
осы сілтеме арқылы кіріп, бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.
|
||||||||||||
1-ресурс

2-ресурс


3-ресурс


1-тапсырма ЕББҚ

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ, Мағжан Жұмабаев, 7 сынып
Ашық сабақ, Мағжан Жұмабаев, 7 сынып
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Мағжан Жұмабаев "Батыр Баян" поэмасы
|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хасанова Дидар Жомартқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мағжан Жұмабаев "Батыр Баян" поэмасы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.1.1 Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Шығармадағы берілген эпизодтарды пайдалана отырып, Баянның тұлғалық болмысын гуманистік тұрғыдан талдау; - Баянның бейнесін Ноянмен салыстыру; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері: |
Қолдану, талдау, жинақтау |
|
Бағалау критерийі: |
- Поэмадан алынған эпизодтарды пайдаланады; - Баянның тұлғалық болмысын гуманистік тұрғыдан талдайды; - Баянның бейнесін Ноянмен салыстырады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, сәлемдесу. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. "Менің кейіпкерім" тәсілі бойынша оқушыларды 3-топқа бөлу. 1-топ. Баян 2-топ. Ноян 3-топ. Абылай |
|||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
«Ой қозғау » әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында сұрақтар қойылады.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. |
ҚБ: «Ауызша мадақтау» "Жарайсың!" «Тамаша!» |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Топтық жұмыс 1-тапсырма: Поэмадан берілген эпизодтарды қолдана отырып, Баянның тұлғалық болмысына талдау жасаңыздар. Бұл топтық жұмыста әр топқа ресурстар ұсынылады, түрлі әдістер арқылы көркем шығарманы талдайды. І деңгей 1-топ Мәтіндік талдау. Көркем туындыны толық, жан-жақты тұтастай қарастырып талдайды. Шешуші бір эпизодтар,не суреттеу, баяндау, кейіпкер монологі, сөйлеу тілдері негізге алынады. Бұл талдаудың негізгі ерешелігі сол, үнемі мәтінге жүгініп отырады. ІІ деңгей 2-топ Проблемалық талдау. Оқушылардың танымын арттыру, ойлау белсенділігін жетілдіруде үлкен роль атқарады, көркем шығарма негізіндегі проблеманы дәл тауып, нақты проблемалық сұрақтарды әзірлейді. ІІІ деңгей 3-топ Көркем туындыны образдар жүйесінде талдау. Бұл талдау түрінде кейіпкерлер жүйесі негізге алынады. Олардың іс-әрекеттерін басты назарда ұстайды. ЕББҚ тапсырмасы (ПДТ). "Синквейн" әдісі арқылы "Батыр Баян" бейнесін ашып жазыңыз. Оқытудың инклюзивті стратегияларының бірі: Оқуда ерекше қиындықтары бар, интеллектісі бұзылмаған оқушыларда байқалады және жеке оқу дағдыларын меңгеруде көрінеді, жазу (дисграфия). Бұл қиындықтар уақытша, мамандардың көмегі болса жеңуге болады. Шешу жолы: Оқу тапсырмаларының көлемін мөлшерлеу. Оқушы шаршамаған және жұмысқа қабілеті болған кезде, сабақ уақытында негізгі материалдар мен тапсырмаларды беру. Мақтау арқылы ынтаны арттыру, ойын түрінде тапсырмалар беру. |
"DEAL" әдісі арқылы Баянның тұлғалық болмысына мәтіндік талдау жасайды. 1-қадам: Қазақ пен қалмақ арасындағы соғыс туралы баяндаңыз. 2-қадам: Тұтқынға түскен қалмақ қызының поэмадағы рөлін түсіндіріңіз. 3-қадам: Ноян мен қалмақ қызының елден қашуын талдаңыз. 4-қадам: Баянның екі жасты өлтіруі мен өзегін өртеген өкінішті байланыстырыңыз. 2-топқа «FILA» әдісі беріледі. Осы әдістің үшінші бағаны идеяларды жүзеге асыратын сұрақтар қойылады. Проблемалық сұрақтар: 1. Батыр Баян інісі Ноянды өлтіргенде ашу мен қызғаншақтыққа бой берді ме? немесе 2. Ноянның елге жасаған сатқындығын кешіре алмады ма? 3-топқа "Екі жақты күнделік" әдісі арқылы берілген үзіндідегі Ноянның бейнесін, Баянның бейнесімен салыстырыңыз Батыр Баян - поэманың бас кейіпкері. Ол қазақ халқының батыры және Абылай ханның ең жақын жауынгері. Ол ержүрек және намысқой. Поэма соңында қайтыс болады. Ноян - Батыр Баянның інісі. Сатқын, Ноян қалмақ қызымен қашып кетті. Поэма соңында Батыр Баян қолынан қаза табады.
1. Батыр Баян 2. Ержүрек, ..... 3. Соғысты, қорғады, ..... 4. Батыр Баян елін ...... 5. Намысқой |
Дескриптор:
Дескриптор: - Үзіндіден кейіпкерлер бейнесін табады; - Баянның бейнесін Ноянның бейнесімен салыстырады;
Топтар бір-бірі өзара бағалайды. Әр топтың қорғаған жобаларына, жобаның дамуына әр топ келісе отырып, 1 ұсыныс береді.
ҚБ. Оқушыны ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалау.
|
1-ресурс
Оқулық, жұмыс дәптерлері
2-ресурс
3-ресурс |
||||||||||
|
|
2-тапсырма Поэмадағы негізгі тартыс Баянның шешімімен келісесіз бе? Егер де сіз...
ЕББҚ тапсырмасы (ПДТ). Берілген үзіндіден Баянның бейнесін тауып айтыңыз.
Жалпы сипаттамасы: Оқуда ерекше қиындықтары бар, интеллектісі бұзылмаған оқушыларда байқалады және жеке оқу дағдыларын меңгеруде көрінеді, айту. (дислекция).
|
«Егер де мен» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі.
2.Поэмада Баяннан кеткен қателік не деп ойлайсыз? 3.Егер екі жасты Баян өлтірмесе не болар еді деп ойлайсыз? 4.Шығармада ар-намыс мәселесі қалай көрініс табады? «Ассосация» әдісі арқылы Баянның бейнесін тауып айтыңыз. Оқушы берілген үзіндіні көзге суретін елестету арқылы мағынасын түсініп оқиды.
Жас Баян жауды талай көрген еді, Сорғалап сұңқардайын төнген еді. Майданда жолбарыстай жалғыз ойнап Сан қолға аш бөрідей кірген еді. |
Дескриптор:
|
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия
5 мин |
«Onlaintestpad» жүйесі арқылы оқушыларға бүгінгі сабақты бекіту мақсатында тест тапсырмаларын беремін.
|
https://onlinetestpad.com/33fblxk2ej6j4
осы сілтеме арқылы кіріп, бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.
|
||||||||||||
1-ресурс

2-ресурс


3-ресурс


1-тапсырма ЕББҚ

шағым қалдыра аласыз


















