Пән мұғалімі: Токушева А.К.
Пәні: қазақ әдебиеті
Сынып: 9 «Б»
Сабақтың тақырыбы: «Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы»
Сабақтың мақсаты: 1. Білімдік. Махамбет шығармашылығының тарихы негіздері туралы оқушылардың білімдерін бір жүйеге келтіру, жинақтап қорыту. 2. Дамыту. Тарихи деректер бойынша тұжырым жасай білу дағдысына үйрету, түсініктерді деректермен, дәйексөзбен дәлелдеуге жаттықтыру, өз пікірін қорғай білу дағдыларына төселдіру. 3. Тәрбиелік. Туған жерді сақтау, оны аянбай қорғау сезіміне баулу, балалардың ерлік рухын сезіндіру арқылы азаматтық тәрбие беру, ұлттық намысты қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдіс- тәсілдері: СТО стратегиялары, АКТ
Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, ақынның суреті
Пән аралық байланыс: тарих, музыка, әдебиет
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу
Оқушыларды топқа бөлу «Поэзиялық бөлініс» әдісі арқылы оқушыларға өздері білетін бір өлеңнің жолдары қима қағаздар арқылы үлестіріледі. Оқушылар өлеңнің шумақтарын құрастыру арқылы топтарға бөлінеді.
Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері»
Дөңгеленіп тұрайық
Керегені құрайық
Уықтар боп иіліп
Шаңыраққа киіліп
Киіз үйді құрайық.
Міне, сіздермен біз үлкен киіз үйді құрдық. Осы киіз үй сияқты біздің
мектебіміздің қабырғалары мықты болып, шаңырағы биік болсын дегім келеді.
Қызығушылықты ояту.
«Қара жәшік» әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашу
М – менің мақсат мұратым
А – асқақ арманым
Х - халқыма
А – аңсаған азаттығын
М- мәңгілік ел
Б - бостандығын
Е - еркіндігін
Т – тәуелсіздігін тарту ету
бүгінгі сабағымыздың тақырыбы
«Махамбет Өтемісұлының өмірі
мен шығармашылығы» , ал сабағымыздың
мақсаты бүгінгі өскелең ұрпаққа
ақынның кім екендігін, оның өлеңдерінің тақырыбын, тарихын аша
отырып, ақынды тағыда
жаңа қырынан таныту, өлеңдеріне талдау
жасату.
«Ментальді
карта». Төменгі сыныпта Махамбеттің
өлеңдерін оқу арқылы ақынды қай қырынан таныдыңдар? Ойларыңды
дәлелдеңдер.
Күрескер ақын
Романтик ақын
ақынақын



Ұлтжанды ақын
Өр рухты батыр ақын
Сыршыл ақын
Айнымас дос
Ірі сыншыл
Күйші
Философ
Бүгінгі сабағымызды Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың сөзімен бастағым келіп тұр. «Махамбет пен Исатайдың- екеуінің де аңсаған арманы, мұраты – елдің еркіндігі мен туелсіздігі, бірлігі мен ынтымағы болатын. Олай болса, Махамбет пен Исатайдың аруақтары алдында бас ие отырып, солар көрмей кеткен Тәуелсіздік туын тік ұстау- бабаларымыздың алдындағы парызымыз, бабаларымыздың алдындағы қарызымыз» деген екен.
Үйге Махамбетті оқып келуге бергем. Олай болса Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы туралы оқушылардың өзінен естиміз. Сабаққа «Зерттеушілер», «Әдебиетшілер», «Тарихшылар» және «Өнертанушылар» келіп отыр.
Жаңа сабақ
-
топ. Зерттеуші ғалымдаға сұрақ: «Автор орындығы» әдісі
-
«Махамбет Өтемісұлының ата- бабасы туралы не білесіңдер?» (өмірбаяны)
-
топ. Тарихшыларға сұрақ: «Алты телпек» әдісі
-
Махамбеттің хан- сұлтандарға жау болу себебі неде?
-
Неге көтерілісте жеңіліп қалды?. Қазақстан картасынан көрсету.
«Махамбеттің Баймағанбет сұлтанға айтқаны».
-
Біз Төкен Әлімқұловтың «Қараой» әңгімесінен Махамбеттің басын Ықылас кесіп алғанын білеміз, сонда басы мен денесі бөлек жерленеді ме?
-
топ. Әдебиетшілерге сұрақ: «Топтастыру» әдісі
![]()
Өлең
дері
![]()
![]()
![]()
-
Қай жылдары, қандай жағдайда өлеңдері дүниеге келеді?
-
топ. Өнертанушыларға сұрақ: «Ассоцияция» әдісі
1-қадам.Шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазу
2-қадам.Дәптерлеріне сол тақырыпта өздері білетін ақпаратты жаздыру
3-қадам. Сол тақырып бойынша жазғандарына тұсаукесер жасау
4-қадам.Тақырып бойынша алынған бүкіл ақпараттың тізімін жасау
-
Махамбеттің неше күйі бар?
Қ
орытынды
Блум түймедағы арқылы сабақты қорытындылау.
Сұрақтар:
-
Қарапайым сұрақ. Махамбеттің келбеті қалай суреттелген ?
-
Анықтамалық сұрақ. Махамбет өлеңдерін ата
-
Интерпретациялық сұрақ. Махамбеттің Исатайға арналған өлеңі қандай ?
-
Шығармашылық сұрақ. Махамбет қандай адам болған ?
-
Бағалау. Махамбет өлеңдерінен өзіңе қандай әсер алдың?
-
Тәжірбиелік сұрақ. Бөкей Ордасы қай жерде орналасқан ? Картадан көрсет
Кері байланыс: Бағдаршам
Бағалау: бағалау парағы
Үйге тапсырма:
« Еліміздің өркендеуіне Махамбет сияқты қандай үлес қосар едің ?» эссе жазу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы» 9 сынып
Ашық сабақ «Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы» 9 сынып
Пән мұғалімі: Токушева А.К.
Пәні: қазақ әдебиеті
Сынып: 9 «Б»
Сабақтың тақырыбы: «Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы»
Сабақтың мақсаты: 1. Білімдік. Махамбет шығармашылығының тарихы негіздері туралы оқушылардың білімдерін бір жүйеге келтіру, жинақтап қорыту. 2. Дамыту. Тарихи деректер бойынша тұжырым жасай білу дағдысына үйрету, түсініктерді деректермен, дәйексөзбен дәлелдеуге жаттықтыру, өз пікірін қорғай білу дағдыларына төселдіру. 3. Тәрбиелік. Туған жерді сақтау, оны аянбай қорғау сезіміне баулу, балалардың ерлік рухын сезіндіру арқылы азаматтық тәрбие беру, ұлттық намысты қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдіс- тәсілдері: СТО стратегиялары, АКТ
Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, ақынның суреті
Пән аралық байланыс: тарих, музыка, әдебиет
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу
Оқушыларды топқа бөлу «Поэзиялық бөлініс» әдісі арқылы оқушыларға өздері білетін бір өлеңнің жолдары қима қағаздар арқылы үлестіріледі. Оқушылар өлеңнің шумақтарын құрастыру арқылы топтарға бөлінеді.
Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері»
Дөңгеленіп тұрайық
Керегені құрайық
Уықтар боп иіліп
Шаңыраққа киіліп
Киіз үйді құрайық.
Міне, сіздермен біз үлкен киіз үйді құрдық. Осы киіз үй сияқты біздің
мектебіміздің қабырғалары мықты болып, шаңырағы биік болсын дегім келеді.
Қызығушылықты ояту.
«Қара жәшік» әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашу
М – менің мақсат мұратым
А – асқақ арманым
Х - халқыма
А – аңсаған азаттығын
М- мәңгілік ел
Б - бостандығын
Е - еркіндігін
Т – тәуелсіздігін тарту ету
бүгінгі сабағымыздың тақырыбы
«Махамбет Өтемісұлының өмірі
мен шығармашылығы» , ал сабағымыздың
мақсаты бүгінгі өскелең ұрпаққа
ақынның кім екендігін, оның өлеңдерінің тақырыбын, тарихын аша
отырып, ақынды тағыда
жаңа қырынан таныту, өлеңдеріне талдау
жасату.
«Ментальді
карта». Төменгі сыныпта Махамбеттің
өлеңдерін оқу арқылы ақынды қай қырынан таныдыңдар? Ойларыңды
дәлелдеңдер.
Күрескер ақын
Романтик ақын
ақынақын



Ұлтжанды ақын
Өр рухты батыр ақын
Сыршыл ақын
Айнымас дос
Ірі сыншыл
Күйші
Философ
Бүгінгі сабағымызды Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың сөзімен бастағым келіп тұр. «Махамбет пен Исатайдың- екеуінің де аңсаған арманы, мұраты – елдің еркіндігі мен туелсіздігі, бірлігі мен ынтымағы болатын. Олай болса, Махамбет пен Исатайдың аруақтары алдында бас ие отырып, солар көрмей кеткен Тәуелсіздік туын тік ұстау- бабаларымыздың алдындағы парызымыз, бабаларымыздың алдындағы қарызымыз» деген екен.
Үйге Махамбетті оқып келуге бергем. Олай болса Махамбет Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы туралы оқушылардың өзінен естиміз. Сабаққа «Зерттеушілер», «Әдебиетшілер», «Тарихшылар» және «Өнертанушылар» келіп отыр.
Жаңа сабақ
-
топ. Зерттеуші ғалымдаға сұрақ: «Автор орындығы» әдісі
-
«Махамбет Өтемісұлының ата- бабасы туралы не білесіңдер?» (өмірбаяны)
-
топ. Тарихшыларға сұрақ: «Алты телпек» әдісі
-
Махамбеттің хан- сұлтандарға жау болу себебі неде?
-
Неге көтерілісте жеңіліп қалды?. Қазақстан картасынан көрсету.
«Махамбеттің Баймағанбет сұлтанға айтқаны».
-
Біз Төкен Әлімқұловтың «Қараой» әңгімесінен Махамбеттің басын Ықылас кесіп алғанын білеміз, сонда басы мен денесі бөлек жерленеді ме?
-
топ. Әдебиетшілерге сұрақ: «Топтастыру» әдісі
![]()
Өлең
дері
![]()
![]()
![]()
-
Қай жылдары, қандай жағдайда өлеңдері дүниеге келеді?
-
топ. Өнертанушыларға сұрақ: «Ассоцияция» әдісі
1-қадам.Шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазу
2-қадам.Дәптерлеріне сол тақырыпта өздері білетін ақпаратты жаздыру
3-қадам. Сол тақырып бойынша жазғандарына тұсаукесер жасау
4-қадам.Тақырып бойынша алынған бүкіл ақпараттың тізімін жасау
-
Махамбеттің неше күйі бар?
Қ
орытынды
Блум түймедағы арқылы сабақты қорытындылау.
Сұрақтар:
-
Қарапайым сұрақ. Махамбеттің келбеті қалай суреттелген ?
-
Анықтамалық сұрақ. Махамбет өлеңдерін ата
-
Интерпретациялық сұрақ. Махамбеттің Исатайға арналған өлеңі қандай ?
-
Шығармашылық сұрақ. Махамбет қандай адам болған ?
-
Бағалау. Махамбет өлеңдерінен өзіңе қандай әсер алдың?
-
Тәжірбиелік сұрақ. Бөкей Ордасы қай жерде орналасқан ? Картадан көрсет
Кері байланыс: Бағдаршам
Бағалау: бағалау парағы
Үйге тапсырма:
« Еліміздің өркендеуіне Махамбет сияқты қандай үлес қосар едің ?» эссе жазу
шағым қалдыра аласыз













