Ашық сабақ Махамбет Өтемісұлының тарихи тұлғасы 8сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ Махамбет Өтемісұлының тарихи тұлғасы 8сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
әдістемелік көмек
Материалдың қысқаша нұсқасы

САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім ата:

Тарихи тұлғалар тағылымы.

Сабақтың тақырыбы

Махамбет Өтемісұлының тарихи тұлғасы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.4.3.1 - жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу

8.5.1.5 - демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану.

Сабақтың мақсаттары

  1. Символ мен кейіптеу туралы білімдерін кеңейту;

  2. Жазба жұмыстарында оларды қолдану дағдыларын арттыру;

  3. Шылаулардың айырмашылықтарын ажырата отырып, орынды қолдануға бағыттау

Бағалау критерийлері

  1. жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазады;

  2. демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін ажырата отырып, жазба жұмыстарда орынды қолданады.

Дескрипторлар

  1. Жазба жұмысында символдық белгі қолдана алады.

  2. Кейіптеуді орынды қолданады.

  3. Шылаудың түрлерін жазылымда ұтымды пайдаланады.

Құндылықтар

Ашықтық, ұлттық құндылық, өзара ынтымақтастық, достық, татулық,ерлік

Пәнаралық байланыс

Әдебиет,тарих, өзін-өзі тану

АКТ дағдылары

Слайд, онлайн-сөздік, Т.Әлімқұлова «Қараой» әңгімесі

Осыған дейін меңгерілген білім

Өткен сабақтардағы оқушының білім-білік дағдыларының артуы, тілдік қолданыстары, сөздік қорларының дамуы

Тілдік міндеттер

Тілдік дағдыларға қатысты терминдер: символ (белгі), әдеби теориялық ұғымдар, кейіптеу ұғымы шылаудың түрлері, емлесі, демеулік, күшейткіш демеулігі, сұраулық демеулігі,

Жазылым дағдыларын дамытудағы тілдік қолданыстар:

  1. ҚЫРАН, ДАУЫЛПАЗ,қызғыш құс,

  2. тау-тас та қайғырды, аспан жылады, тылсым табиғат мүлгіп тыңдады, аспан қаһарын төкті т,б

  3. ба, бе, ше, ма, ме, -ақ, -ай, та

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Сабақтың басы


5мин

Оқушылардың қызығушылығын ояту .«Шаттық шеңбері»

Оқу мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбымен байланыстыру

Символ және кейіптеу туралы білімдерін еске түсіру

  1. Қандай символдарды білесіздер?

  2. Мысалдар келтіріп, оның қандай қасиетіне байланысты символ атанғанын қалай түсіндірер едіңіз? (аққу – махаббаттың, пәктіктің, адалдықтың, қос ғашықтың символы, өйткені олар әрқашан бірге ұшады, бірге қонады, бірінсіз-бірі өмір сүре алмайды)

  3. Кейіптеу дегеніміз не?

  4. Қандай мысалдар келтірер едіңіз?

Оқушылардың ойларын тыңдай отырып, қосымша түсінік беру


Сабақтың ортасы



5+2мин









10 мин





15+5 мин




Махамбет Өтемісұлының батырлығын, ерлігін өткен сабақтарда талдадық, «Қараой» әңгімесімен таныстық.

Оқушылар 2 топта жұмыс жасайды.



Оқушылар оқыған Т.Әлімқұлов «Қараой» әңгімесі бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, Махамбет батырдың бейнесін ашады. Кластер жасайды.

Сұрақтар:

Махамбеттің жалғыздық зарын тартқанына неше жыл болды?

Махамбет отбасында қандай адам?

Махамбетті мазалаған қандай ойлар?

Махамбеттің қобалжу себебі не еді?

Махамбетке қастандық жасаған кім?

Махамбеттің ақырғы үні мен ақырғы ойы не еді?

1-тапсырма

1-топқа сұрақ:

  1. Махамбеттің ерекшелігі мен қасиеттеріне қарай отырып, оны қандай символға сәйкестендірер едіңіздер?

(қырағылық – Қыран құс, мықтылық – Бүркіт, жүйрік ақындығы – Тұлпар, Дауылпаз, Дүлдүл)

2-топқа сұрақ:

  1. Махамбетті, оның ерлігін, қайғылы өлімін сипаттау үшін қандай кейіптеу қолданар едіңіз. (ол өмірге келгенде қабағын түйген аспан көңілденіп, күннің көзі күлімдеді. Оның Исатайды жоқтаған өлеңіне табиғат біткен қайғырып, тұнжырады. т.б )

2-тапсырма

Өткен сабақтарда қарастырған демеулік шылаулардың түрлері мен қызметін еске түсіру

1-топ:

Күшейткіш демеулігінің ерекшелігіне зерттеу жасаңыздар, сызба арқылы түсіндіріңіздер.

2-топ:

Сұраулық демеуліктердің ерекшеліктерін зерттеңіздер, кесте арқылы түсіндіріңіздер.


Топтар жұмыстарын таныстырып, қорғайды.

3-тапсырма

«Мен, мен едім, мен едім

Еңіреп жүрген ер едім.....» тақырыбында Махамбет туралы әңгіме құрастырып жазыңыз. Әңгімеңізге символ, кейіптеу элеметтерін және шылаудың түрлерін қолданыңыз. (80-100 сөз)

. дескрипторлар негізінде оқушылар «3-2-1» әдісі арқылы бағалайды. (3 ұтымды-2 ұсыныс-1 сұрақ)

Жазылым алдындағы тапсырма:

«Бұрыш» стратегиясы

Төмендегі пікірлер сыныптың қабырғасына ілінеді:

«Махамбет - азаттық жолында ешкімге бас имеген қайсар жан, өр тұлғалы ақын. Себебі................. »

«Ағайынның алауыздығы, сүйекке сіңген күндестік ұлт қасіреті. Себебі ................................»

Оқушылар берілген тұжырымдардың бірін таңдап, өз көзқарасын дәлелдеуі үшін шығармадан аргументтер ұсынады.

Ф.бағалау.

Оқушылардың кері байланысы.

Жазылым тапсырмасы:

Оқушыларға эссе тақырыбы беріледі.

Эссе құрылымын сақтай отырып, өз ойын білдіріп эссе жазады. «Махамбет ақын – ұлт азаттығы үшін күрескен тарихи тұлға»

Ф.бағалау.

Дескрипторлар арқылы бағаланады.

Эссенің кіріспесі бар.

Негізгі бөлімі бар.

Аргументтер келтіреді.

Сұраулық, күшейткіш шылауларды орынды қолданады.

Қорытындысы бар.

Жазылымнан кейінгі тапсырма:

Сынып талдауы: Жақсы эссе жаза алдық па?- деген сұрақтың төңірегінді талдау жүргізеді. Жақсы жазылған эсселерді таңдап, сынып қабырғасына іледі.

Мұғалімнің кері байланысы (қажет болған жағдайда)


Сабақтың соңы

3мин


Ойтаразы.«Шығу парағы»пайдаланып,сұрақтарға жауап беріңдер.

-Махамбет батырдың өмірі туралы не білдіңдер?

-Махамбеттің қандай қасиеттерін үлгі етер едіңдер?

-Ақын армандаған күн туды ма?

Бағалау: Мұғалімнің бақылауы мен кері байланысы

Үйге тапсырма. Шылаудың түрлерін қайталап келу




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.01.2019
4281
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі