АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: Қазақ әдебиеті Сынып: 10
Сабақтың тақырыбы: Майлықожа Сұлтанқожаұлы «Аңқау мен қу», «Жылдың төрт мезгілі» өлеңдері
Сабақтың мақсаты:
-
Майлықожа Сұлтанқожаұлының шығармашылығына оқушылардың назарын аудартып, ақын көтерген тақырыптарын ашып, шығармаларының әлеуметтік сипатын, ақынның азаматтық тұлғасын таныту;
-
Оқушылардың ойлау, салыстыру, ой қорыту сияқты қабілеттерін, эстетикалық көзқарасын, талғамын, дүниетанымын кеңейту, сөздік қорын, сөйлеу мәнерін дамыту;
-
Оқушыларды өзіндік пайымын, бағасын беріп, өзіндік қорытынды шығаруға, өлең сөздің табиғатын түсіне білуге, туған елді сүюге тәрбиелеу;
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдіс-тәсілдер: Сатылай кешенді талдау, СТО әдістері
Көрнекілік: тақта, оқулық, хрестоматия, плакат, видео
Сабақ барысы
|
№ |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ескерту |
||||||||||||||||||||||||||||
|
І |
Үй тапсырмасын тексеру 5 минут |
Майлықожа Сұлтанқожаұлы, өмірі, шығармашылығы Майлықожа Сұлтанқожаұлының қандай шығармаларын білесіңдер? Шығармаларында қандай тақырыптарды көтереді? Қабырға ілінген сұрақтары жылдам жауап беру /5 ұпай/ |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Мотивация/ой қозғау/ /3 минут/ |
Ақын өлеңдерінің атауына байланысты топқа бөліну. 1-топ «Аңқау мен қу» 2-топ «Жылдың 4 мезгілі» 3-топ «Үш жігіт» |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыпқа шығу / 2 минут/ |
|
Оқушылар тақырыпқа шығады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсат қою |
|
мақсат қояды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Проблемалық сұрақ |
Қалай ойлайсыңдар, «Аңқау мен қу», «Жылдың төрт мезгілі», «Үш жігіт» өлеңдерінде ақынның қандай позициясы көрініс тапқан? |
Қиындыққа тіреліп, мәселені шешу жолын іздестіреді; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ |
Жаңа тақырыпты ашу және меңгерту /10 минут, 5 ұпай/ /10минут 5 ұпай/ |
1-тапсырма Көрініс стратегиясы бойынша ақын шығармасын рөлмен ойнап қысқаша мазмұнын ашу. І топ «Аңқау мен қу» /әмиян, ағаш, әділ қазылар/ ІІ топ «Жылдың 4 мезгілі» /жаз, күз, қыс, көктем/ ІІІ топ «Үш жігіт» /үш адам, 1 құмыра алтын, шайтан, тамақ/ 2-тапсырма Берілген ақпаратпен танысып, постерге түсіру №1 топ Өлеңге әдеби талдау «Аңқау мен қу» 1. Өлеңді түсініп оқы. 2. Тақырып 3. Жанр түрі 4. Идеясы Сөздікпен жұмыс
5.Әдеби мазмұны:
№ 2 топ Жылдың төрт мезгілі» өлеңіне салыстырмалы талдау Абай, Ыбырай, Майлықожа шығармалары бойынша Өлеңнің көркемдік ерекшелігі:
№3 топ Ақын өлеңдерінің тақырыбы
|
Мәтінмен, ақпаратпен жұмыс Өлеңдеріндегі қоғамдық-әлеуметтік қайшылықтарды реалистік суреттермен бейнелеуін аңғару.
Топпен жұмыс Әдеби қисындық талдау жасау; нақыл сөздерді теріп жазу; мәнерлеп жатқа оқу; Майлықожаның адам мінезіндегі кемшіліктерді, еңбекке, елге деген сүйіспеншілікті жырлауы.
Мәтінмен жұмыс
Толғаудағы ақындар бейнесін өлең жолдарынан тауып, қорытынды шығар.
Өлеңдер талдау
Жеке, жұпттық, топтық жұмыс
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ |
Бекіту 3 минут |
М.Сұлтанқожаұлының шығармалары жайлы өз пікірін білдіру, ой қорыту. топтастыру әдісі Майлықожа Сұлтанқожаұлы-ақын, астарлы сықақ, өткір мысқыл шебері, адамгершілікті насихаттаушы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
ІҮ |
Қорытынды
Rефлексия 3 минут |
Қандай жаңа түсініктермен таныстыңдар? Бүгінгі сабақта алған білімді қайда қолдана аласыңдар деп ойлайсыңдар? Тақырып бойынша түсінбей қалған, қиындық тудырған мәселелер болды ма? Қорытынды пікір /2 әрекет 1 мәселе/ |
|
Оқушының пікірі, сабақ тақырыбының мақсатына жетуі-жетпеуі/ |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ү |
Бағалау 3 минут |
Бағалау парағын толтыру |
Өз бағасы, сынып бағасы. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: 1 минут |
Эссе. Шортанбай Қанайұлының «Зар заман» өлеңіндегі заманның зарлығы мен тарлығының белгілерін дәлелдер арқылы талдап жазыңыз |
|
|
Мұғалім: Мұхаметжанова Р.Ж. Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Майлықожа Сұлтанқожаұлы 10-сынып
Ашық сабақ Майлықожа Сұлтанқожаұлы 10-сынып
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: Қазақ әдебиеті Сынып: 10
Сабақтың тақырыбы: Майлықожа Сұлтанқожаұлы «Аңқау мен қу», «Жылдың төрт мезгілі» өлеңдері
Сабақтың мақсаты:
-
Майлықожа Сұлтанқожаұлының шығармашылығына оқушылардың назарын аудартып, ақын көтерген тақырыптарын ашып, шығармаларының әлеуметтік сипатын, ақынның азаматтық тұлғасын таныту;
-
Оқушылардың ойлау, салыстыру, ой қорыту сияқты қабілеттерін, эстетикалық көзқарасын, талғамын, дүниетанымын кеңейту, сөздік қорын, сөйлеу мәнерін дамыту;
-
Оқушыларды өзіндік пайымын, бағасын беріп, өзіндік қорытынды шығаруға, өлең сөздің табиғатын түсіне білуге, туған елді сүюге тәрбиелеу;
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдіс-тәсілдер: Сатылай кешенді талдау, СТО әдістері
Көрнекілік: тақта, оқулық, хрестоматия, плакат, видео
Сабақ барысы
|
№ |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ескерту |
||||||||||||||||||||||||||||
|
І |
Үй тапсырмасын тексеру 5 минут |
Майлықожа Сұлтанқожаұлы, өмірі, шығармашылығы Майлықожа Сұлтанқожаұлының қандай шығармаларын білесіңдер? Шығармаларында қандай тақырыптарды көтереді? Қабырға ілінген сұрақтары жылдам жауап беру /5 ұпай/ |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Мотивация/ой қозғау/ /3 минут/ |
Ақын өлеңдерінің атауына байланысты топқа бөліну. 1-топ «Аңқау мен қу» 2-топ «Жылдың 4 мезгілі» 3-топ «Үш жігіт» |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыпқа шығу / 2 минут/ |
|
Оқушылар тақырыпқа шығады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсат қою |
|
мақсат қояды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Проблемалық сұрақ |
Қалай ойлайсыңдар, «Аңқау мен қу», «Жылдың төрт мезгілі», «Үш жігіт» өлеңдерінде ақынның қандай позициясы көрініс тапқан? |
Қиындыққа тіреліп, мәселені шешу жолын іздестіреді; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ |
Жаңа тақырыпты ашу және меңгерту /10 минут, 5 ұпай/ /10минут 5 ұпай/ |
1-тапсырма Көрініс стратегиясы бойынша ақын шығармасын рөлмен ойнап қысқаша мазмұнын ашу. І топ «Аңқау мен қу» /әмиян, ағаш, әділ қазылар/ ІІ топ «Жылдың 4 мезгілі» /жаз, күз, қыс, көктем/ ІІІ топ «Үш жігіт» /үш адам, 1 құмыра алтын, шайтан, тамақ/ 2-тапсырма Берілген ақпаратпен танысып, постерге түсіру №1 топ Өлеңге әдеби талдау «Аңқау мен қу» 1. Өлеңді түсініп оқы. 2. Тақырып 3. Жанр түрі 4. Идеясы Сөздікпен жұмыс
5.Әдеби мазмұны:
№ 2 топ Жылдың төрт мезгілі» өлеңіне салыстырмалы талдау Абай, Ыбырай, Майлықожа шығармалары бойынша Өлеңнің көркемдік ерекшелігі:
№3 топ Ақын өлеңдерінің тақырыбы
|
Мәтінмен, ақпаратпен жұмыс Өлеңдеріндегі қоғамдық-әлеуметтік қайшылықтарды реалистік суреттермен бейнелеуін аңғару.
Топпен жұмыс Әдеби қисындық талдау жасау; нақыл сөздерді теріп жазу; мәнерлеп жатқа оқу; Майлықожаның адам мінезіндегі кемшіліктерді, еңбекке, елге деген сүйіспеншілікті жырлауы.
Мәтінмен жұмыс
Толғаудағы ақындар бейнесін өлең жолдарынан тауып, қорытынды шығар.
Өлеңдер талдау
Жеке, жұпттық, топтық жұмыс
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ |
Бекіту 3 минут |
М.Сұлтанқожаұлының шығармалары жайлы өз пікірін білдіру, ой қорыту. топтастыру әдісі Майлықожа Сұлтанқожаұлы-ақын, астарлы сықақ, өткір мысқыл шебері, адамгершілікті насихаттаушы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
ІҮ |
Қорытынды
Rефлексия 3 минут |
Қандай жаңа түсініктермен таныстыңдар? Бүгінгі сабақта алған білімді қайда қолдана аласыңдар деп ойлайсыңдар? Тақырып бойынша түсінбей қалған, қиындық тудырған мәселелер болды ма? Қорытынды пікір /2 әрекет 1 мәселе/ |
|
Оқушының пікірі, сабақ тақырыбының мақсатына жетуі-жетпеуі/ |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ү |
Бағалау 3 минут |
Бағалау парағын толтыру |
Өз бағасы, сынып бағасы. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: 1 минут |
Эссе. Шортанбай Қанайұлының «Зар заман» өлеңіндегі заманның зарлығы мен тарлығының белгілерін дәлелдер арқылы талдап жазыңыз |
|
|
Мұғалім: Мұхаметжанова Р.Ж. Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз













