Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Мамандық таңдау – маңызды іс
|
Бөлім: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мамандық таңдау – маңызды іс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 - мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.2.5.1 - перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтайды. Перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин Жаңа сабаққа кіріспе
|
Сәлемдесу. Оқушылармен амандасады, сабаққа дайындығын тексереді. «Менімен бірге қайтала» Оқушылармен бірге ми белсенділігін арттыру үшін нейрогимнастикалық жаттығулар жасау.
Үй тапсырмасын сұрау. Шығармашылық тапсырма. «Отбасымдағы ата кәсіп» тақырыбында шығармашылық жұмыс орындау (эссе, таныстырылым, қысқа сюжетті бейнебаян, постер т.б.) Tarsia әдісімен оқушыларды топқа бөлу. Мұғалім, дәрігер, инженер-технолог топтарына бөлінеді. Оқушылар Мюнстенберг әдісімен сабақ тақырыбын анықтайды БЖТБАОАРАИМАМАНДЫҚРАИАГАРТАҢДАУОАПАШАЛЦЗМАҢЫЗДЫЖЫЛВОГЕЙНІС Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатын таныстырады. |
Амандасады.
Қолмен жаттығу жасайды.
Үй тапсырмасы бойынша сөйлейді.
Оқушылар тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріп, 3 топқа бөлінеді, сабақ тақырыбын болжайды.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының шығарма-шылық дағдысы артады. ҚБ "Отшашу" Оқушылардың танымдық ойлау дағдысы қалыптасады «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд, суреттер, бейне-баян, фотолар, оқулық, жұмыс дәптер-лері, бағалау парағы |
|
Сабақтың ортасы
|
ЖЖ (жұптық жұмыс) Оқушыларға «Мамандық – өмір таңдауы» тақырыбында мәтін беріледі. 1-тапсырма. Мәтінді мұқият оқып, мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтаңыз. Дескриптор:
|
Оқушылар жұп құрып, диалогке түседі. |
Қалыптасты-рушы бағалау: бірін-бірі бағалау «Қол сигналы» |
Слайд, оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
Перифраз туралы түсінік Перифраз (гр. perіphrasіs— айналым) — құбылыстар мен заттардың атын атап, түсін түстемей, айрықша белгі - қасиеттеріне негіздей отырып ауыстыру тәсілі. Перифраз мәтіннің идеялық - эстетикалық және көркемдік байлығын арттырады. Мағыналық реңк пен оның әсерін күшейтеді.
Оқушыларға мұғалім, дәрігер, инженер мамандығына байланысты кеңестер берілген мәтіндер таратылады. 2-тапсырма. Мәтінді мұқият оқыңыз. Мәтіндегі перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастырыңыз. Дескриптор: - мәтін бойынша 2 сұрақ құрастырады; - перифразаны қолданады; - перифразаның түрлі тәсілдерін қолданады. |
Оқушылар мәтін бойынша перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. |
Өзара бағалау: Оқушылар дәптерлерін алмастырып, бір-біріне дескрипторлар арқылы баға береді. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд, мәтіндер |
|
Саралау |
Оқушылар қызыл шеңбер үстінде қорытынды пікірлерімен бөліседі. Мұғалім дескрипторға сай оқушыларға кері байланыс береді. Топтар бірін-бірі бағалайды. Quizizz әдісімен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар тақырып бойынша сөйлеп, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптасты-рушы бағалау: «Бір пікір» |
Слайд, қызыл мата, смартфон |
|
Сабақтың соңы 4 мин Кері байланыс |
Сабақтың оқу мақсатын талқылау. "Бір + , бір - " Сабақ барысында сәтті шыққан 1 жұмысты, қиындық келтірген 1 жұмысты айту. Сабақтан түйген ойыңыз. Оқушылар жауабын берілген сілтеме бойынша падлет тақтасына жазады. |
Оқушылар сабаққа қатысты өз бағаларын береді. |
1-10 баллдық жүйеге сай бағалау парағы бойынша бағаланады. |
Смартфон PADLET |
|
Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма. «Менің болашақ бизнесім» жоба қорғау |
Үйге тапсырманы күнделіктеріне жазады |
|
Слайд, оқулық |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Мамандық таңдау – маңызды іс 8-сынып
Ашық сабақ Мамандық таңдау – маңызды іс 8-сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Мамандық таңдау – маңызды іс
|
Бөлім: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мамандық таңдау – маңызды іс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 - мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.2.5.1 - перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтайды. Перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин Жаңа сабаққа кіріспе
|
Сәлемдесу. Оқушылармен амандасады, сабаққа дайындығын тексереді. «Менімен бірге қайтала» Оқушылармен бірге ми белсенділігін арттыру үшін нейрогимнастикалық жаттығулар жасау.
Үй тапсырмасын сұрау. Шығармашылық тапсырма. «Отбасымдағы ата кәсіп» тақырыбында шығармашылық жұмыс орындау (эссе, таныстырылым, қысқа сюжетті бейнебаян, постер т.б.) Tarsia әдісімен оқушыларды топқа бөлу. Мұғалім, дәрігер, инженер-технолог топтарына бөлінеді. Оқушылар Мюнстенберг әдісімен сабақ тақырыбын анықтайды БЖТБАОАРАИМАМАНДЫҚРАИАГАРТАҢДАУОАПАШАЛЦЗМАҢЫЗДЫЖЫЛВОГЕЙНІС Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатын таныстырады. |
Амандасады.
Қолмен жаттығу жасайды.
Үй тапсырмасы бойынша сөйлейді.
Оқушылар тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріп, 3 топқа бөлінеді, сабақ тақырыбын болжайды.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының шығарма-шылық дағдысы артады. ҚБ "Отшашу" Оқушылардың танымдық ойлау дағдысы қалыптасады «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд, суреттер, бейне-баян, фотолар, оқулық, жұмыс дәптер-лері, бағалау парағы |
|
Сабақтың ортасы
|
ЖЖ (жұптық жұмыс) Оқушыларға «Мамандық – өмір таңдауы» тақырыбында мәтін беріледі. 1-тапсырма. Мәтінді мұқият оқып, мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтаңыз. Дескриптор:
|
Оқушылар жұп құрып, диалогке түседі. |
Қалыптасты-рушы бағалау: бірін-бірі бағалау «Қол сигналы» |
Слайд, оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
Перифраз туралы түсінік Перифраз (гр. perіphrasіs— айналым) — құбылыстар мен заттардың атын атап, түсін түстемей, айрықша белгі - қасиеттеріне негіздей отырып ауыстыру тәсілі. Перифраз мәтіннің идеялық - эстетикалық және көркемдік байлығын арттырады. Мағыналық реңк пен оның әсерін күшейтеді.
Оқушыларға мұғалім, дәрігер, инженер мамандығына байланысты кеңестер берілген мәтіндер таратылады. 2-тапсырма. Мәтінді мұқият оқыңыз. Мәтіндегі перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастырыңыз. Дескриптор: - мәтін бойынша 2 сұрақ құрастырады; - перифразаны қолданады; - перифразаның түрлі тәсілдерін қолданады. |
Оқушылар мәтін бойынша перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. |
Өзара бағалау: Оқушылар дәптерлерін алмастырып, бір-біріне дескрипторлар арқылы баға береді. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд, мәтіндер |
|
Саралау |
Оқушылар қызыл шеңбер үстінде қорытынды пікірлерімен бөліседі. Мұғалім дескрипторға сай оқушыларға кері байланыс береді. Топтар бірін-бірі бағалайды. Quizizz әдісімен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Оқушылар тақырып бойынша сөйлеп, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптасты-рушы бағалау: «Бір пікір» |
Слайд, қызыл мата, смартфон |
|
Сабақтың соңы 4 мин Кері байланыс |
Сабақтың оқу мақсатын талқылау. "Бір + , бір - " Сабақ барысында сәтті шыққан 1 жұмысты, қиындық келтірген 1 жұмысты айту. Сабақтан түйген ойыңыз. Оқушылар жауабын берілген сілтеме бойынша падлет тақтасына жазады. |
Оқушылар сабаққа қатысты өз бағаларын береді. |
1-10 баллдық жүйеге сай бағалау парағы бойынша бағаланады. |
Смартфон PADLET |
|
Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма. «Менің болашақ бизнесім» жоба қорғау |
Үйге тапсырманы күнделіктеріне жазады |
|
Слайд, оқулық |
шағым қалдыра аласыз














