|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: І бөлім. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика. |
Мектеп: №29 орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бегимбетова Жазира Сакеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 9 Пәні: қазақ тілі |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәңгілік ел – бабалар арманы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.1.1.1- мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру. 9.3.2.1-мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әр түрлі жанрда мәтін құрастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: дайындалған сұрақтарға мәтін мазмұны бойынша болжаммен жауап беріп, нақтылау үшін түпнұсқамен сәйкестендіреді, мәтін мазмұны негізінде мақсатты аудитория үшінәр түрлі жанрдағы жазба жұмысын орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: болжамдарын түпнұсқамен салыстырады, мәтін мазмұны негізінде әр түрлі жанрдағы жазба жұмысын орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:Болжамды жауаптарын нақтылау үшін түпнұсқамен салыстырады, мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін жазба жұмысын дәлелдемелер арқылы өмірмен байланыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- сұрақтарға болжаммен жауап береді. - өз жауабы мен түпнұсқаны салыстырып, қорытынды жасайды. -әр түрлі жанрдағы жазба жұмысын орындайды; - дәлелдемелер арқылы өмірмен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады:Топтық, жұптық тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді, ақпараттарды салыстыра отырып, өз тұжырымы мен мәтін мазмұнын негізге ала отырып жазба жұмысын орындайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мәңгілік Ел, ата-баба арманы, тіл мәртебесі, бабадан қалған мұра, интеллектуалдық серпіліс. Диалог пен жазу үшін қажетті сөздер мен сөз тіркестері:аңыз -ертегілер, баршасының мүддесі, елімездің өркендеуі, ұлы жобалар. Талқылауға арналған сұрақтар:«Мәңгілік Ел» идеясы 7 құндылығының қайсысын жедел дамытар едіңдер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарғаа баулу |
«Мәңгілік Ел» құндылығына сәйкес сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасап, бірлесіп әрекет ету үшін әр түрлі көзқарастар мен пікірлерді түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Талдау, жинақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Бір айналым сөйлесу» әдісі арқылы «Мәңгілік Ел» құндылықтары туралы айтады, білімдерін жинақтайды немесе шолу жасайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдыстыру кезеңі - Сәлемдесу - Оқушыларды түгелдеу - Сабаққа зейінін аударту «Мен қандаймын?» тренингі арқылы психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар өздерінің бойындағы жақсы қасиеттерін айтады. «Бейджик-стикер» арқылы топқа бөлемін 1-топ: күн 2-топ: ай 3-топ: жұлдыз Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Сабақ барысындағы әрекеттерін бағалау үшін топтарға арналған бағалау парағы. Сабақ басында топтарға таратылып беріледі. Әр тапсырма дескрипторлары уақытында беріліп отырады.
Оқушылардың зейінін шоғырландыру тапсырмасы. Бүкіл сыныппен. «Кубизм» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер. Ол үшін мынадай сұрақтар қойылады.
Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді; - ойын ашық айта алады.
«Кубизм» әдісі арқылыоқушылар ойын білдіре отырып,ойландырып жүрген мәселелерді ашық талқылай алады. Оқушының тұлға болып қалыптасуына жол ашады. Сонымен қатар, сабаққа деген қызығушылықтары артады. (Диалог негізінде саралау. Диалогта әр түрлі деңгейдегі сұрақтар қолданылды. Оқушылардың деңгейіне қарай сұрақтар мен жауаптар сараланады.)
Қалыптастырушы бағалау дескриптордың нәтижесінде жауап берген оқушыға «Көңіл-күй одағайлары» әдісі арқылы жүреді. |
Бейджик-стикерлерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30мин
|
1-тапсырма. Бүкіл сыныппен.Тыңдалымалды тапсырмасы «Жауап тақтайшалары» әдісі. Мәңгілік Ел болу үшін ата-бабаларымыз нені армандады? Жауап тақтайшаларынаболжаммен өзжауаптарыңызды жазыңыздар. (Оқушылар жауап тақтайшаларына өз жауаптарын болжай отырып жазып, қабырғаға іледі.) Мысалы:
тәуелсіздік
бейбітшілік
бірлік
тіл мәртебесі
тыныштық
еркіндік
Дескриптор: - сұрақ аясында ойланады; - болжаммен жауап береді.
«Жауап тақтайшалары» әдісітақырыпқа қатысты сұрақтар қоя отырып, сол тақырыптағы оқушы білімін қозғауға ықпал етеді. Тапсырманы орындау барысында оқушылар бұрынғы білімдерін еске түсіріп, болжауға үйренеді.,
ҚБ дескрипторлардың нәтижесіндежүргізіледі.
Тыңдалым тапсмырмасы. Мәтінді оқып беремін.
Мәңгілік Ел – бабалар арманы «Міңгілік» ұғым түсінігі – барша адамзатқа ортақ қазына. Оның негізінде саналы-санасыз тіршілік иесінің өмірге, қоршаған ортаны игеруге құштарлығы жатыр. Мәңгілікке ұмтылған арман-мақсаттың нышанына, ескерткішіне, Египет пирамидаларын, мәңгі қала Рим тәмсілін, суға батпайтын, отқа жанбайтын батырлар жайлы тарихқа дейінгі аңыз-ертегілерді жатқызуға болады. Демек, байырғы түркі қоғамында дүниеге келген қысқа да нұсқа «Мәңгі Ел» ұстанымы, біріншіден, арғы бабаларымыздың адамзат өркениетіне, оның ақыл-ой қазынасына қосқан айрықша интеллектуалдық үлесін айшықтаса, екіншідер, адамдардың әрқайсысының һәм баршасының мүддесін, , әрекетін, ұрпағының сабақтастығы мен жалғастығын жарасымды үйлестіруге септесетін әмбебап формуласы. Үшіншіден, осынау кемел пайым-тұжырым қазақ жерінен, Ұлы Дала елінен ешқешен табан аударған емес. Ол Қорқыттың ажалдан қашқанынан тартып, ақын Ж. Молдағалиевтің «Мен қазақпын мың өліп, мың тірілген» деген өлең жолдарымен санамызға шегеленген. «Мәңгі ел» - арғы бабаларымыздың ұлы интеллектуалдық серпілісі. Күлтегін жазуында «Мәңгі» сөзі бес рет қолданған. Мысалы: «Өтікен жерінде отырып, керуен жіберіп отырсаң, онда мұның жоқ. Өтікен жынысында отырсаң, мәңгі ел тұтып отырар ең сен», делінген ескерткіште. Осы тектес қағидатты Білге қаған, Теркін мәтінінен де оқимыз. Мұндағы Өтікен – түркілердің астанасындай қасиетті жері. Байырғы түркілер өз мемлекетінің астанасын ерекше құрметтегенін әсте кездейсоқтыққа балауға болмайды. Ол – мемлекетшіл сана мен рухтың ажырағысыз серігі. Ендеше, мәңгілікке тірек боларлық орда керек екен. Ең кереметі – «Мәңгілік Ел» идеясы да Қазақстанның жаңа Елордасы Астанада паш етілді ғой. Интеллектуалдық ұлы ізденіспен түзілген «Мәңгілік Ел» өздігінен, автоматты түрде биік технологияларды, материялдық игіліктерді, әлеуметтік инфроқұрылымды алақанымызға салмайды. Оның миссиясы – қоғамның бар саласындағы адам факторын ізгілікке, жасампаздыққа жегу. Ендеше, еліміздің ілгері өркендеуіне септесетін ұлы жобалар мен бастамалардың, идеялар мен бағдарламалардың алтын діңгегі бола беретініне сенеміз.
(Хангелді Әбжанов)
2-тапсырма(жұптық жұмыс)
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бегимбетова Жазира Сакеновна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ "Мәңгілік ел – бабалар арманы" 9-сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімдері үшін ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




