Ашық сабақ. Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Манап пен Қали образдары

Тақырып бойынша 23 материал табылды

Ашық сабақ. Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Манап пен Қали образдары

Материал туралы қысқаша түсінік
Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Манап пен Қали образдары. Инновациядық әдіс-тәсілдер қолданылған ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет»

Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Манап пен Қали образдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Шығарма кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстырады;

Көпшілігі: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;

Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің шынайы өмірмен байланысы жайлы көзқарасын мәтіннен дәлелдер келтіре отырып нақтылап, өз сөздерін тұжырымдап, бағасын береді.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

4 мин






І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. Оқушылар берілген суреттердің ұнаған нұсқасын таңдап, мұғаліммен амандасады. Көңіл-күйлерін көтеруге әрекет етеді.


Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады

3-топқа бөлінеді

  1. Аға

  2. Іні

  3. Бауыр

Бағалау сағаттары беріледі

Қалыптастырушы бағалау


5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы


6 мин












































Қызығушылықты ояту

Үй тапсырмасын тексеру

spinnerwheel.com платформасы арқылы үлгерімі төмен оқушылардың білімін тексеру

  1. «Бауыр» әңгімесінің басты тақырыбы не деп ойлайсың?

Бұл әңгіменің басты тақырыбы соғыс зардабынан жапа шеккен жетімдер тағдыры туралы.

  1. Қали қанша жаста жетімдер үйіне түсті және Манаппен кездеспегеніне қанша жыл өтті?

Қали жетімдер үйіне 4 жаста түседі, арада 11 жыл өткен соң ғана Манап ағасымен кездеседі.

  1. Қали қандай спорт түрімен айналысады?

Бокс

  1. Шығарманың тәрбиелік мәні:

Бізді жетімдер тағдырына қайырымдылықпен қарауға тәрбиелейді, бауырға деген мейірімділік сезімін оятады. 

  1. Қалиді не себепті балалар үйінде тәрбиеленді?

Себебі әкесі аурушаң болды, Манап жас еді, анасы ерте өмірден озған.

  1. Әңгіме қалай аяқталады немесе оқиғаның шешімі:

Қалидың асығып кетуі, Манаптың қаяу күйде «Волгаға» отырып вокзалға бағыт алуы.

Дескриптор:

  1. Әңгіменің тақырыбын анықтайды.

  2. Әңгіме мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

  3. Шығарманың тәрбиелік мәнін ашады.

  4. Оқиға желісі арқылы кейіпкерлер әрекетін табады.

Оқушылар өз есімдері таңдалып, сұрақтың нұсқасы анықталған соң сұраққа жауап береді































ҚБ «Отшашу»






























https://spinnerwheel.com/en/wheels/qokftfbjgjOqcO56sSRG






























Сабақтың ортасы

8 мин

































5 мин





























10 мин















































Қызығушылықты ояту. «Әдеби кафе» әдісі

https://wordwall.net/ru/resource/52132454/%d3%99%d0%b4%d0%b5%d0%b1%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%84%d0%b5-%d3%99%d0%b4%d1%96%d1%81%d1%96


Қайырлы күн, «Әдеби кафеге» қош келіпсіздер! Бүгін Марат Қабанбаевтың «Бауыр» әңгімесі жайлы әңгіме жүргізсек. Кафе иесінің сыйлығы бар екен, алайда бір шартпен ғана ол сыйлық ала алады. Берілген ұяшықтағы суреттерді таңдай отырып, берілген сұрағына толық жауап бересіңдер,

1. Манап ел жайында, әкесінің қазасы туралы айтқанда Қали неге жайбарақат қабылдады?

2. Ағалы-інілі екеуінің түбінде түсінісетініне сенесіңдер ме?

3. Қалидың мінез-құлқы, іс-әрекеттері, арман-қиялдары қандай?

4. Манап балалар үйіне не үшін келді?

5. Балалар үйі туралы естулерің бар ма?
6. Қалиды көргенде Манаптың бойын қандай сезім биледі?

7. Балалар үйінің директоры Манапты қалай қарсы алды?

8. Балалар үйіндегі тәрбие жұмысы қалай ұйымдастырылған?

9. «Бауыр» әңгімесіндегі қай кейіпкер саған ұнады?

10. Егер автор болсаң, әңгімені қалай аяқтар едің?

Дескриптор:

- Сұрақтарға толық әрі нақты жауап береді;

- Шығарма оқиғасын өз қиялдарымен аяқтайды;

- Бүгінгі өмірмен байланыстырады.

ҚБ


«Дұрыс-бұрыс» ойыны

Quizizz.com платформасы арқылы ойнатылады.

1. Қалидың ағасы – Манап. - дұрыс

2. Директордың аты-жөні - Эльжбета Сергеевна. - бұрыс

3. Қалидың фамилиясы – Төрекелдиев. – дұрыс

4. Қали ән айтып, би билегенді ұнатады. – бұрыс.

5. «Ойнайтын да, қайнайтын да спорт залымыз осы. Балалар қазір жаттығып жатыр. Орындыққа тізе бүгіп, тоса тұрыңыз. Мен Қалиды ертіп шығайын». Виктория Ивановнаның сөзі. – бұрыс.

6. «Тығыз қара шашы ұсақ-ұсақ бұйра, қол-аяғы таралып қалған, кең иықты болмаса да ешкімнен қарызға жауырын сұрай қоймайтын кішірек көзді ақ сұр бала». Манаптың портреті. – бұрыс.

7. «Түу, Эльжбета Сергеевна, терді жаңа ғана үгіп, тырыс-бырысты жаза бастағанымыз сол еді. Басқа қолайлы уақыт табылмады ма?». Қалидың сөзі. – дұрыс.

8. Қали жетінші сыныпта оқиды. – бұрыс.

9. Балалар үйі Өскеменде орналасқан. – дұрыс.

10. Әңгімеде «Жетім көрсең, жебей жүр» мақалы кездеседі. – бұрыс.


Дескриптор:

- Сұрақтарға нақты және жылдам жауап береді;


Шығармашылық тапсырмалар.

«Бауыр» тобына. «Кейіпкерлерге мінездеме»

Кестені толтыру. Әңгімедегі кейіпкерлерді және оларға мінездеме беру, әңгімеден үзіндісін оқу.


Әңгіме кейіпкерлері

портреті

Әңгімеден үзінді

Манап

байқампаз, жанашыр, уайымшыл, кесек тұлғалы, сыпайы, салмақты, көп сөйлемейтін жігіт

Сәл толқып, қобалжи кірген Манапты алды-артына қаратпай үйіріп әкетіп, көп күдігін лезде таратып жіберді. 

Манаптың кесек тұлғасын көз құйрығымен шолып шықты. 

Қали

Қара шашты, кең иықты,кішірек көзді бозбала, жасы 15 -те бауырмашылдық, жанашырлық сезімі байқалмайды.

Тығыз қара шашы ұсақ-ұсақ, бұйра, қол-аяғы таралып қалған, кең иықты болмаса да ешкімнен қарызға жаурын сұрай қоймайтын кішірек кезді ақ сұр бала, дұрысы, бозбала

Тіп-тік бозбала иілмеді, ағаштан шабылған жансыз мүсінді құшақтағандай болды.

Эльжбета Сергеевна

Әдемі келіншек, пысық, жауапкершілігі мол, жанашыр, ашық-жарқын, көңілді жан

Есік көзінен отыздың жуан ортасындағы әдемі келіншек күлімсірейді. Қырым артық еті жоқ денесі ауада қалқып тұр. Орындыққа тізе бүгіп, тоса тұрыңыз. Мен Қалиды ертіп шығайын. Кешіксек кешірерсіз.

Виктория Ивановна

ақ сары әйел, қонақжай, жанашыр, ашық мінезді, мейірімді

Сөз бар ма, директор көпті көрген сыпа кісі. 

Жатақхана есебінен бөлінген шағып, шағын да болса жайлы қонақжай бөлмелер бар. Ініңізді қасыңызға алып жатыңыз да, шер тарқатып, емін-еркін әңгімелесіңіз, ағалық ақылыңызды аямаңыз.


Дескриптор:

  • Мәтіннен кейіпкерлер бейнесіне, мінезіне қатысты үзінділер тауып жазады;

  • Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады;


«Аға» тобына. Кейіпкердің қазіргі күндегі шынайы өміріне топ болжам жасайды.

Бала Қали

Іс-әрекеті

Жауабы

Терді жаңа ғана үгітіп,тырыс-бырысты жаза бастағанымыз сол еді!

Алаңсыз, еңбекқор

Кроссовканың тұмсығы мен тротарды оңды-солды сызбалаған Қали басын немкетті изеді

қобалжу

О-о табиғатты жақсы көремін! Біздегі тірі табиғат мүйісі менің қарауымда.

қамқор

Болашақта ұшқыш, әскери ұшқыш боламын

Ойы тұрақты. Арманы ұшқыр

-Отырып қалыппын.Уақыттан ұтылсам, жарыстан ұтылғаным

Жауапкершілігі мол

Дескриптор:

  • Бала Қалиға ықтимал жауап жазады, әрекетіне талдау жасап, кестеге орналастырады;

  • кейіпкерлер іс-әрекеті арқылы образын ашады.

«Іні» тобына тапсырма. «Сезімді ояту» кестесі

Сезімді ояту

Елестету

Манапты қандай адам деп елестетесің? Портреті


Сүйсіну

Кімдердің қандай қылығына сүйсіндің?


Жек көру

Кімдердің қандай әрекеті ұнамады?


Жаны ашу

Қай жеріңде өзіңде жаны ашу сезімі пайда болды?


Өкініш

Өкініш сезімі пайда болды ма? Қашан?


Таңдану

Таңқалып, риза болған сәтін ше?


Дескриптор:

  1. Оқушы шығармадан алған әсерін, сезімін білдіреді.

  2. Кейіпкерлер әрекетіне өз бағасын береді.

Жеке жұмыс.

Венн диаграммасы беріледі. Манап пен Қалиді салыстырып, ұқсастықтарын анықтайды

1.Манап пен Қалидің бейнесін салыстырып, ұқсастығын анықтайды.



Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту мақсатында «Әдеби кафе» ойыны ойнатылады.

Ұяшықты таңдай отырып, сұраққа жауап береді.











































Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» ойыны ойнатылады.



Топқа QR kod немесе сілтеме беріледі, бірге жауап береді















Мәтіннен кейіпкерлер бейнесін, портретін, мінезін айқындайтын үзіндін анықтайды.







Кейіпкердің қазіргі күндегі шынайы өміріне топ болжам жасайды.



Бала Қалиға ықтимал жауап жазады

әрекетіне талдау жасап, кестеге орналастырады;

таңдалған әрекеттердің қазіргі өмірдегі көрінісіне болжам жасайды.



ҚБ «Күлегештер» әдісі

























ҚБ

«Жұлдызша» әдісі



















ҚБ «Бас бармақ»

















ҚБ «Бас бармақ»







































ҚБ «Бас бармақ»























ҚБ. «Жүрекше»



5-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы



https://wordwall.net/ru/resource/52132454





































https://quizizz.com/join?gc=15935963

Сабақтың соңы

5 мин

2 мин



Кері байланыс

classroomscreen.com платформасы арқылы оқушылардың бүгінгі сабақтың көңіл күйлерін, сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау анықтау

Білім мониторингі арқылы бағалау

https://classroomscreen.com/app/workspaces/f2f61dff-26ed-4377-bc06-9c92fae6bbce

Үй жұмысы

«Бауыр қымбат бәрінен...» Эссе жазып келу.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.11.2024
384
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі