Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
І бөлім: Қалың елім, қазағым |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Нурсейтова Феруза Сабитқызы |
|||||
|
Күні: |
17.10.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Масғұт» поэмасындағы адамершілік құндылықтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау 10.3.3.1 шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әдеби шығарманың жанрлық табиғатын танмды. Қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтай алады. Шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жаза алады.. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Жасампаздық және Жаңашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Х О ойыны Берілген сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. Бүгінгі сабақ «Бәйге» әдісі арқылы бағаланады.Әр топ басшысы бәйгеге қатысқан оқушысын бағалап отырады. топтық бағалау жүзеге асады. |
Оқушы тақтаға шығып, суретті таңдап алып, жасырынған сұраққа жауап береді. Дұрыс жауап – о Бұрыс жауап – х |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет шешім!
Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Тауып айттың! |
Оқулық 10-сынып
|
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жасанды Интеллект «Масғұт» поэмасынан қысқаша үзінді оқиды. |
Оқылған мәтінді тыңдайды. Қажетті жерін дәптерге жазып алады. |
-тыңдайды. -түртіп алады. |
|
||
|
5 мин. |
Әр оқушы тыңдалған мәтін бойынша 2 сұрақ құрастырып, падлет тақтасына жазады. Мысалы,
Жазылған сұрақтардың ішінен 2-3 сұрақ жалпылама сыныпқа қойылады. |
Шығарманың мазмұны бойынша әр оқушы өз бетінше 2 сұрақ ойлап жазады. Сұрақтың жанрлық ерекшеліктерді қамтуға бағытталу керектігін ескереді. |
Топ басшысы белсенді болған топ мүшелерін бағалайды. Дескриптор: - Шығарманың мазмұнын түсініп, сұрақтарды нақты құрастырады. - Сұрақтар жанрлық ерекшеліктерді (поэма түрі, кейіпкер, идея, оқиға желісі т.б.) қамтиды. - Өз сұрақтарын падлет тақтасына дұрыс орналастырады. - Сыныптағы талқылауға белсенді қатысады. |
Падлет тақтасы
https://padlet.com/feruza050303/padlet-chk5k0g7vd4rulop |
||
|
10 мин Топтвқ жұмыс |
Орыс шығармаларымен салыстыру «Масғұт» поэмасы мен И.С.Тургеневтің «Шығыс аңызы» атты шығармасы әр топқа таратылады, топта талқылау жасай отырып, ортақ құндылықтарды анықтайды. |
1-топқа тапсырма: Кейіпкерлер мен олардың таңдауы 2-топқа тапсырма: Мазмұн мен идеяны салыстыру 3-топқа тапсырма: Авторлық ұстаным және тәрбиелік мәні |
Дескриптор: - Шығармалардағы ортақ құндылықтарды анықтайды. - Негізгі идея мен тәрбиелік мәнін түсіндіреді. - Салыстыру арқылы тұжырым жасайды. |
|
||
|
10 мин. |
Тақырып: «Масғұт» поэмасындағы адамгершілік құндылықтар Көлемі: 7–8 сөйлем 1-топ: «Масғұт қызыл жеміс таңдаса...» 2-топ: «Масғұт сары жеміс таңдаса...» 3-топ: «Масғұт ақ жеміс таңдаса...» |
Оқушы әрекеті: Поэманың мазмұнын еске түсіреді. Масғұттың таңдауы мен әрекетін адамгершілік жағынан бағалайды. Тақырыпқа байланысты 7–8 сөйлеммен өз ойын жазады. |
Дескрипторлар: -Масғұттың бойындағы адамгершілік құндылықтарды атайды. - -Шығарманың өнегелік мәнін түсіндіреді. -Эсседе өз пікірін нақты және қысқаша білдіреді. |
|
||
|
Сабақтың соңы 10 мин. |
Қазақша рефлекия Сабақтың соңында бағалау парағын сұраатады. 10 баллдық жүйе арқылы бағалайды. |
Интербелсенді тақтаның көмегімен рефлексия жасайды. Бәйгеге түскен оқушылардың ішінде мәреге жеткендері баллдық жүйемен бағаланады. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ “Масғұт” поэмасындағы адамгершілік құндылықтар
Ашық сабақ “Масғұт” поэмасындағы адамгершілік құндылықтар
Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
І бөлім: Қалың елім, қазағым |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Нурсейтова Феруза Сабитқызы |
|||||
|
Күні: |
17.10.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Масғұт» поэмасындағы адамершілік құндылықтар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау 10.3.3.1 шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әдеби шығарманың жанрлық табиғатын танмды. Қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтай алады. Шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жаза алады.. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Жасампаздық және Жаңашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Х О ойыны Берілген сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. Бүгінгі сабақ «Бәйге» әдісі арқылы бағаланады.Әр топ басшысы бәйгеге қатысқан оқушысын бағалап отырады. топтық бағалау жүзеге асады. |
Оқушы тақтаға шығып, суретті таңдап алып, жасырынған сұраққа жауап береді. Дұрыс жауап – о Бұрыс жауап – х |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет шешім!
Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Тауып айттың! |
Оқулық 10-сынып
|
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жасанды Интеллект «Масғұт» поэмасынан қысқаша үзінді оқиды. |
Оқылған мәтінді тыңдайды. Қажетті жерін дәптерге жазып алады. |
-тыңдайды. -түртіп алады. |
|
||
|
5 мин. |
Әр оқушы тыңдалған мәтін бойынша 2 сұрақ құрастырып, падлет тақтасына жазады. Мысалы,
Жазылған сұрақтардың ішінен 2-3 сұрақ жалпылама сыныпқа қойылады. |
Шығарманың мазмұны бойынша әр оқушы өз бетінше 2 сұрақ ойлап жазады. Сұрақтың жанрлық ерекшеліктерді қамтуға бағытталу керектігін ескереді. |
Топ басшысы белсенді болған топ мүшелерін бағалайды. Дескриптор: - Шығарманың мазмұнын түсініп, сұрақтарды нақты құрастырады. - Сұрақтар жанрлық ерекшеліктерді (поэма түрі, кейіпкер, идея, оқиға желісі т.б.) қамтиды. - Өз сұрақтарын падлет тақтасына дұрыс орналастырады. - Сыныптағы талқылауға белсенді қатысады. |
Падлет тақтасы
https://padlet.com/feruza050303/padlet-chk5k0g7vd4rulop |
||
|
10 мин Топтвқ жұмыс |
Орыс шығармаларымен салыстыру «Масғұт» поэмасы мен И.С.Тургеневтің «Шығыс аңызы» атты шығармасы әр топқа таратылады, топта талқылау жасай отырып, ортақ құндылықтарды анықтайды. |
1-топқа тапсырма: Кейіпкерлер мен олардың таңдауы 2-топқа тапсырма: Мазмұн мен идеяны салыстыру 3-топқа тапсырма: Авторлық ұстаным және тәрбиелік мәні |
Дескриптор: - Шығармалардағы ортақ құндылықтарды анықтайды. - Негізгі идея мен тәрбиелік мәнін түсіндіреді. - Салыстыру арқылы тұжырым жасайды. |
|
||
|
10 мин. |
Тақырып: «Масғұт» поэмасындағы адамгершілік құндылықтар Көлемі: 7–8 сөйлем 1-топ: «Масғұт қызыл жеміс таңдаса...» 2-топ: «Масғұт сары жеміс таңдаса...» 3-топ: «Масғұт ақ жеміс таңдаса...» |
Оқушы әрекеті: Поэманың мазмұнын еске түсіреді. Масғұттың таңдауы мен әрекетін адамгершілік жағынан бағалайды. Тақырыпқа байланысты 7–8 сөйлеммен өз ойын жазады. |
Дескрипторлар: -Масғұттың бойындағы адамгершілік құндылықтарды атайды. - -Шығарманың өнегелік мәнін түсіндіреді. -Эсседе өз пікірін нақты және қысқаша білдіреді. |
|
||
|
Сабақтың соңы 10 мин. |
Қазақша рефлекия Сабақтың соңында бағалау парағын сұраатады. 10 баллдық жүйе арқылы бағалайды. |
Интербелсенді тақтаның көмегімен рефлексия жасайды. Бәйгеге түскен оқушылардың ішінде мәреге жеткендері баллдық жүйемен бағаланады. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз















