Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2.2 Тығыздық |
Мектеп: : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Масса және дененің массасын өлшеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.11. Масса және дененің массасын өлшеу. Дененің массасы туралы түсінік алу. Массаның өлшем бірлігімен танысу (үлкен, кіші бірліктер). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Физикалық терминдердің дұрыс қолданылуына мән береді. Масса физикалық шаманы есептер шығаруда қолдана алады. Дененің массасын өлшеуге таразыны қолдана алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Масса, грамм, килограмм, тонна. Диологтар мен жазу үшін қолданылытын тіркестер: Масса– ... Өлшем бірліктері– ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы бөлім |
Инерция құбылысы не екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
Интербелсенді тақта, қағаз қиындылары, бұршақ салған қалта, бағалау бетшесі, таратпа қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Инерция құбылысы не екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10минут |
II. Үй тапсырмасын тексеру.«Сұрақты қағып ал» тәсілі арқылы сұрақтар қою. 1. Инерция деп нені айтады? 2. Өздеріңді қоршаған ортадағы, микроәлемдегі, ғарыштағы инерция бойынша қозғала алатын денелерге мысалдар келтіріңдер. 3. Егер бір денеге басқа дене әрекет етпесе, онда ол қалай қозғалады? 4. Г.Галилей арбашалармен жүргізген тәжірибелерінен кейін қандай қорытындыға келді? 5. Автобус кейін тоқтағанда немесе жылдамдығын күрт арттырғанда адамның құлап қалуы мүмкін екенін қалай түсіндіруге болады? 6. Дененің қозғалыс жылдамдығы оған тек басқа дене әрекет еткендне ғана өзгеретінін көрсететін мысалдар келтіріңдер.
Дискрипторлар -инерция жайлы біледі -өмірмен байланысын біледі Ауызша мадақтау жүргізіледі |
Слайд 1 Бұршақ салынған қапшық |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Қызығушылықты ояту |
ІIІ. Жаңа сабақ. Әрбір топ оқулықпен жұмыс жасайды. 1-тапсырма: Мәтінмен жұмыс. 1-топ. 1.Масса дегеніміз не? 2.Массаның негізгі өлшем бірлігі. 2-топ. 1.Екі дененің массаларын өзара қалай салыстыруға болады? 2.Массаның улкен, кіші өлшем бірлігі. 3-топ. 1.Массаны өлшейтін құрал? 2.Массаның байырғы өлшем бірлігі. Қосымша дерек Постер қорғайды. Дискрептор: 1.Мәтінмен жұмыс жасай біледі.
2-тапсырма: Ой қозғау: Тұсаукесер(ауызша) Таразы және конфет, тұз, қант береміз. Балалар бұл заттар не үшін қойылды? Біз сабақта қандай жұмыс жасауымыз мумкін деп ойлайсыздар? Ал енді осы заттарды өлшеп көріңіздер. Олар өлшейді. Сонымен балалар қандай заттардың салмағын өлшедіңіздер? Артынан салмағын айтады. Мақсаты: Оқушы алған білімін практикада, өмірде қолдану. Мадақтау 3-тапсырма: Ширату «Кенеттен сұрау» әдісі А. 1г-де неше кг бар? Б. 1кг –? г В. 1ц- ? кг Г. 1т-? кг Д. 1мг-? кг Е. Не артық: 99 кг ба, әлде 1ц ме? Ж. Не кем: 11ц ме, әлде 11кг ма? З. Үлкен шаманы ата: 7кг, 800г И. Кіші шаманы ата: 600кг, 20ц К. Үлкен шаманы таңда: 80ц, 80кг, 80г Қ. Кіші шаманы ата: 10ц, 2т, 100кг
4-тапсырма: «Бас қатырғыш ойыны» Сөзжұмбақ ОЙЯыМЕУИАОЫЯСЮЭСЫЕА жазбасындағы А-әріпінен басқа дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (МАССА) 5-тапсырма: Тақырыптық есептер. Топпен жұмыс. «Өз ойының» ойыны барысында есептер шығару. 1. Екі арба өзара әсерлескен кезде олардың жылдамдықтары 20 және 60 см/сек-қа өзгеді.Үлкен арбаның массасы 0,6кг. Кіші арбаның массасы неге тең? 2. Массасы 30кг қозғалмай тұрған салдан жағаға қарай массасы 45кг бала секіріп түсті. Бұл кезде сал 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай? 3. Массасы 46кг бала қозғалып бара жатқан массасы 1 т салдан 1,5 м/с жылдамдықпен жағаға қарай секіреді. Сал қандай жылдамдыққа ие болады. Тапсырмаларды әр оқушы жеке орындап, жұппен, топпен тексереді. Әр топтан 1 оқушы тақтаға шығып, тапсырманы орындайды. ДҰРЫСТЫҒЫ СЛАЙДТАН ТЕКСЕРІЛЕДІ. Бағалау парақшаларына әркім өз деңгейін бағалайды.
МАДАҚТАУ. ШАПАЛАҚТАУ
ДИСКРИПТОРЛАР -физикалық шамаларды біледі -есеп шартын жазалады -формуланы таба біледі -есептеп жауабын жаза алады
Сергіту сәті: |
Слайд 3 Білу Түсіну Қолдану Тәжірибе жасау Слайд Сөзжұмбақ Слайд слайд Слайд |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Эстафеталық диктант
Кері байланыс «Таңдау» әдісі. 1. Маған сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін. Бұл карточканы таратып бергенде оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады Оқушының өзін – өзі бағалау бетшесі
|
Таратпа қағаздары Жинақтау
слайд |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Масса және дененің массасын өлшеу. Тығыздық туралы мәлімет алу. |
оқулықпен |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Сұрақты қағып ал тәсілі Ширату. Кенеттен сұрау әдісі Постер қорғау Ой қозғау. Тұсаукесер Бас қатырғыш ойыны Өз ойының ойыны Сергіту сәті БББ кестесі Эстафеталық диктант
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Салауатты өмір салтын қолдау мақсатында оқушыларға сергіту сәтін өткіземін |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау кезінде топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды, оқушыға дербес қолдау көрсету барысында оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады, оқу материалдары мен ресурстарын арқылы оқушылардың жеке қабілеттерін ашылады.
|
Қалыптастырушы бағалау, Өзін-өзі бағалау.
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия "Білім ағашы" тақырып бойынша түсінгендерін стикерге жазып ағашқа жабыстыру. Оқушыларға қызыл, жасыл, сары түсті алма беріледі. Қызыл түс бүгінгі сабақ өте жақсы өткенін, жасыл түс жақсы (орташа) өткенін, сары түс нашар өткенін білдіреді. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Масса және дененің массасын өлшеу" 7 сынып.
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2.2 Тығыздық |
Мектеп: : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Масса және дененің массасын өлшеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.11. Масса және дененің массасын өлшеу. Дененің массасы туралы түсінік алу. Массаның өлшем бірлігімен танысу (үлкен, кіші бірліктер). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Физикалық терминдердің дұрыс қолданылуына мән береді. Масса физикалық шаманы есептер шығаруда қолдана алады. Дененің массасын өлшеуге таразыны қолдана алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Масса, грамм, килограмм, тонна. Диологтар мен жазу үшін қолданылытын тіркестер: Масса– ... Өлшем бірліктері– ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы бөлім |
Инерция құбылысы не екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
Интербелсенді тақта, қағаз қиындылары, бұршақ салған қалта, бағалау бетшесі, таратпа қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Инерция құбылысы не екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10минут |
II. Үй тапсырмасын тексеру.«Сұрақты қағып ал» тәсілі арқылы сұрақтар қою. 1. Инерция деп нені айтады? 2. Өздеріңді қоршаған ортадағы, микроәлемдегі, ғарыштағы инерция бойынша қозғала алатын денелерге мысалдар келтіріңдер. 3. Егер бір денеге басқа дене әрекет етпесе, онда ол қалай қозғалады? 4. Г.Галилей арбашалармен жүргізген тәжірибелерінен кейін қандай қорытындыға келді? 5. Автобус кейін тоқтағанда немесе жылдамдығын күрт арттырғанда адамның құлап қалуы мүмкін екенін қалай түсіндіруге болады? 6. Дененің қозғалыс жылдамдығы оған тек басқа дене әрекет еткендне ғана өзгеретінін көрсететін мысалдар келтіріңдер.
Дискрипторлар -инерция жайлы біледі -өмірмен байланысын біледі Ауызша мадақтау жүргізіледі |
Слайд 1 Бұршақ салынған қапшық |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Қызығушылықты ояту |
ІIІ. Жаңа сабақ. Әрбір топ оқулықпен жұмыс жасайды. 1-тапсырма: Мәтінмен жұмыс. 1-топ. 1.Масса дегеніміз не? 2.Массаның негізгі өлшем бірлігі. 2-топ. 1.Екі дененің массаларын өзара қалай салыстыруға болады? 2.Массаның улкен, кіші өлшем бірлігі. 3-топ. 1.Массаны өлшейтін құрал? 2.Массаның байырғы өлшем бірлігі. Қосымша дерек Постер қорғайды. Дискрептор: 1.Мәтінмен жұмыс жасай біледі.
2-тапсырма: Ой қозғау: Тұсаукесер(ауызша) Таразы және конфет, тұз, қант береміз. Балалар бұл заттар не үшін қойылды? Біз сабақта қандай жұмыс жасауымыз мумкін деп ойлайсыздар? Ал енді осы заттарды өлшеп көріңіздер. Олар өлшейді. Сонымен балалар қандай заттардың салмағын өлшедіңіздер? Артынан салмағын айтады. Мақсаты: Оқушы алған білімін практикада, өмірде қолдану. Мадақтау 3-тапсырма: Ширату «Кенеттен сұрау» әдісі А. 1г-де неше кг бар? Б. 1кг –? г В. 1ц- ? кг Г. 1т-? кг Д. 1мг-? кг Е. Не артық: 99 кг ба, әлде 1ц ме? Ж. Не кем: 11ц ме, әлде 11кг ма? З. Үлкен шаманы ата: 7кг, 800г И. Кіші шаманы ата: 600кг, 20ц К. Үлкен шаманы таңда: 80ц, 80кг, 80г Қ. Кіші шаманы ата: 10ц, 2т, 100кг
4-тапсырма: «Бас қатырғыш ойыны» Сөзжұмбақ ОЙЯыМЕУИАОЫЯСЮЭСЫЕА жазбасындағы А-әріпінен басқа дауысты дыбыстарды сызып тастаңдар. Қандай сөз шықты? (МАССА) 5-тапсырма: Тақырыптық есептер. Топпен жұмыс. «Өз ойының» ойыны барысында есептер шығару. 1. Екі арба өзара әсерлескен кезде олардың жылдамдықтары 20 және 60 см/сек-қа өзгеді.Үлкен арбаның массасы 0,6кг. Кіші арбаның массасы неге тең? 2. Массасы 30кг қозғалмай тұрған салдан жағаға қарай массасы 45кг бала секіріп түсті. Бұл кезде сал 1,5 м/с жылдамдыққа ие болды. Баланың жылдамдығы қандай? 3. Массасы 46кг бала қозғалып бара жатқан массасы 1 т салдан 1,5 м/с жылдамдықпен жағаға қарай секіреді. Сал қандай жылдамдыққа ие болады. Тапсырмаларды әр оқушы жеке орындап, жұппен, топпен тексереді. Әр топтан 1 оқушы тақтаға шығып, тапсырманы орындайды. ДҰРЫСТЫҒЫ СЛАЙДТАН ТЕКСЕРІЛЕДІ. Бағалау парақшаларына әркім өз деңгейін бағалайды.
МАДАҚТАУ. ШАПАЛАҚТАУ
ДИСКРИПТОРЛАР -физикалық шамаларды біледі -есеп шартын жазалады -формуланы таба біледі -есептеп жауабын жаза алады
Сергіту сәті: |
Слайд 3 Білу Түсіну Қолдану Тәжірибе жасау Слайд Сөзжұмбақ Слайд слайд Слайд |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Эстафеталық диктант
Кері байланыс «Таңдау» әдісі. 1. Маған сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін. Бұл карточканы таратып бергенде оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады Оқушының өзін – өзі бағалау бетшесі
|
Таратпа қағаздары Жинақтау
слайд |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Масса және дененің массасын өлшеу. Тығыздық туралы мәлімет алу. |
оқулықпен |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Сұрақты қағып ал тәсілі Ширату. Кенеттен сұрау әдісі Постер қорғау Ой қозғау. Тұсаукесер Бас қатырғыш ойыны Өз ойының ойыны Сергіту сәті БББ кестесі Эстафеталық диктант
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Салауатты өмір салтын қолдау мақсатында оқушыларға сергіту сәтін өткіземін |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау кезінде топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды, оқушыға дербес қолдау көрсету барысында оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады, оқу материалдары мен ресурстарын арқылы оқушылардың жеке қабілеттерін ашылады.
|
Қалыптастырушы бағалау, Өзін-өзі бағалау.
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия "Білім ағашы" тақырып бойынша түсінгендерін стикерге жазып ағашқа жабыстыру. Оқушыларға қызыл, жасыл, сары түсті алма беріледі. Қызыл түс бүгінгі сабақ өте жақсы өткенін, жасыл түс жақсы (орташа) өткенін, сары түс нашар өткенін білдіреді. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













