Материалдар / Ашық сабақ. Математика 5 сынып. Жай бөлшектердің негізгі қасиеті

Ашық сабақ. Математика 5 сынып. Жай бөлшектердің негізгі қасиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Математикадан ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Мамыр 2024
152
1 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Батыс Қазақстан облысы

Орал қаласы

37 жалпы орта білім беретін мектебінің

математика пәні мұғалімі,

педагог-модератор


Абдигалиева Асель Руслановна




Бөлімі: Жай бөлшектер-ге амалдар қолдану

                                                                                                                                   

Педагогтің аты-жөні:

Абдигалиева Асель Руслановна

Күні:

18.10.23

Сыныбы:5

Қатысушылар саны: 25 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектердің негізгі қасиеті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;

5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;

Сабақтың мақсаты:

- Бөлшектің негізгі қасиетін білу

 - Бөлшектің негізгі қасиетін қысқартуда қолдану.

 -Бөлшектердің негізгі қасиетін қолданып, жаңа бөлімге келтіру

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут



1. Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу.

2. Нейро жаттығулары

3. Үй жұмысын "Барабан" әдісі бойынша тексеру

https://wordwall.net/ru/resource/61997506/%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%b0%d0%bd


Әр сұрақтарға тез-тез плюс минус деп жауап береді

Дескриптор:

-жай бөлшектерді жазады;

Өлшем бірлік түрлерін қолданады;

Берілген тапсырмаларды жай бөлшектер түрінде жазады;

Барлығы дұрыс – 1 б

Қате болса 0 б


А4 парақ, суреттер






Сабақтың ортасы

«Жаңа сабақ»

10 минут


































































3 минут



5 минут












«Қорытынды шығару» әдісі  бойынша практикалық тапсырма орындайды
Әр түсті дөңгелектің секторы арқылы оқушыларға жаңа сабақты түсіндіру. Алған секторлары дөңгелектің қай бөлігін құрайтынын зерттеп жаңа сабақты талдайды.

Топтық тапсырма.

Алдарыңыздағы дөңгелектің 4 бөлікке бөлінген дөңгелектің 3 бөлігін боялған қағазбен жапсырамыз! Екінші 8 бөлікке боялған дөңгелектің , 6 бөлігін қағазбен жапсырамыз! Енді екеуінің де қандай бөлігі боялғанын, бөлшек түрінде жазыңдар. Дөңгелектің боялған бөліктері бойынша бөлшектерді салыстырыңдар! Егер бірінші бөлшек берілсе, оны түрлендіріп, екінші бөлшекті қалай алуға болады?

Оқушыларды  бөлшектің негізгі қасиетін түсінуге бағыттаймын. Заңдылықты анықтауды сұраймын. Оқушылар бөлшектің алымы мен бөлімінің бірдей санға есе артатыны (кемитіні) туралы қорытынды жасайды. Оны ереже түрінде тұжырымдауды сұраймын.
Шешуі: Кескінделген бірінші дөңгелектің ¾-і боялған. Егер әрбір бөлікті тағы да өзара тең бөлікке бөлсек, онда дөңгелектің 6/8-сы боялған болады. Дөңгелектердің боялған бөлігі мен бөлігі бірдей (тең) болды. Онда

Демек, ¾ бөлшегінің алымын да, бөлімін де бірдей санға көбейткенде оған тең бөлшек алынады:

Осы теңдікті мына түрде де жазуға болады:

Анықтама: Егер бөлшектің алымын да бөлімін де бірдей натурал санға көбейтсек немесе бөлсек, онда оған тең бөлшек алынады. Бұл бөлшектің негізгі қасиеті.

Мысал.

Анықтама. Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың 1-ден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды.

Алымы мен бөлімі өзара жай сандар болатын бөлшектер қысқартылмайтын бөлшектер деп аталады:

Күтілетін нәтиже: Жай бөлшектердің негізгі қасиетін  түсінеді.

Құрақ көрпе жасау.

Бөлшектің негізгі қасиетін пайдалану

Оқулықпен жұмыс

377

Құрақ көрпе жасау.

Құрақ көрпе жасау дегеніміз қазақ халқының ежелден келе жатқан өнер туындысы.









Оқушыларға қортынды стратегиясы арқылы байланысы арқылы шолу сұрақтары қойылады


Окушылар алдарына берілген дөңгелек секторды пайдаланып түрлі түсті қағаздарды жапсырады.


















































Дескриптор:

Бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланады;



Дескриптор:

Дөңгелек бөлікті салыстырады;

қағазбен жапсырады;

Жалпы балл-2


Сурақтарға жауап береді





























































Алдарында тұрған плакаттағы есептерді шығарып, құрақ көрпе құрастырады.

Дескриптор:

Бөлшекті қысқартуды орындайды;

Құрақ көрпе құрастырады.

Жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру

1 балл

1 балл

1 балл

Қиылған дөңгелек сектордағы қағаздарды жапсырады.






Математика, 5. Шыныбеков Ә.Н.



















Сабақтың соңы.

12 минут

Бағалау

Рефлекция

5 мин


Бағалау




Жеке тапсырма

Саралау тапсырмалары

1-тапсырма. Сурет бойынша жазып оны қысқартылмайтын бөлшек түріне келтіріңіз!

2-тапсырма. Бөлшекті қысқарту

3-тапсырма. Тең бөлшектерді табу


«Ұшақты ұшыру арқылы бағалау»

Тапсырмалардың бағалау критерий бойынша бағаланады.

Рефлексия «Дөңгелек сектор»

Үйге тапсырма №378



Дескриптор:

Суретті пайдаланып, бөлшек құрады;

Бөлшектерді қысқартады

Қысқартылмайтын бөлшектерді жазады;

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ